Výběhy pro slepice

Slepice je poměrně nenáročné domácí zvíře, které ke svému spokojenému životu potřebuje opravdu málo. Potřebné zázemí slepicím poskytuje kurník, kde budou moci v bezpečí a teple přespávat i snášet vajíčka. Volnost pohybu si pak budou moci užívat díky oplocenému výběhu. Zde bude slepice trávit svůj čas hledáním potravy i lenošením.

Výběh je pro slepice velmi důležitý, díky němu mohou trávit každý den na čerstvém vzduchu a světle, což je něco, o čem i mohou nechat slepice chované ve velkochovech jenom zdát. Nejdůležitější je koupit výběh dostatečné velikosti, který je vyroben z odolných materiálů.

Porovnat ceny produktů

Typy

Výběhy pro slepice mají hned několik podob. Každý nabízí něco trochu jiného a znát byste tak měli klady i zápory všech variant. Součástí výběhu bývá velmi často kurník, ale postaven může být pochopitelně i samostatně. V tomto případě vám však péče o slepice zabere trochu více času.

Pevný výběh

Tento výběh se pro chov slepic využívá nejčastěji. Dobrou volbou je především pro ty, kteří chovají více slepic. Součástí takovéhoto výběhu je i kurník a chov slepic je opravdu jednoduchý. Zajistit musíte pouze přísun vody a krmiva, vše ostatní jsou si slepice schopny zajistit samy.

Mobilní výběh

Mobilní výběhy jsou takové, které budete moci přesouvat na různá místa. Díky tomu zajistíte slepicím přístup k čerstvé trávě a poskytnete nový prostor k hrabání. Naopak vyzobaná plocha bude mít šanci se po ataku slepic opět vzpamatovat.

Mobilní výběhy jsou zpravidla nižší, aby byla jejich přesun pohodlný. Slepicím tato vlastnost nijak nevadí, vy se však budete muset smířit s horším přístupem ke slepicím. Mobilním výběhům by však neměla chybět horní strana, která slepicím zabrání v případném vylétávání a zároveň je ochrání před případnými predátory.

Kurník s výběhem

Začínající chovatelé často vsází na kurníky, které jsou obehnány malým výběhem. Nevýhodou je v tomto případě menší prostor, který výběh slepicím nabízí. Velmi brzy se tak pravděpodobně budete rozhlížet po jiném řešení.

Velikost

Nejdůležitější je koupit výběh správné velikosti. Slepice potřebují dostatečnou fyzickou aktivitu, díky které jsou klidnější a zdravější. Jedna slepice by měla mít k dispozici plochu o rozloze 4 m2, avšak dopřát jí pochopitelně můžete pohybu mnohem více. V příliš malém výběhu však slepice spokojené nebudou a dokáží ho poměrně rychle celý prohrabat.

Materiál

Výběhy pro slepice by měly být dostatečně odolné vůči povětrnostním vlivům i případným škůdcům. Klecové výběhy jsou zpravidla vyrobeny z různě silného pletiva, které je umístěno na stabilní a pevné kovové konstrukci. Obvyklý je průměr 2,5 cm a tloušťka kovu 1 mm. Na výrobu drátu se pak zpravidla používá galvanicky pozinkované železo, které je potažené PVC vrstvou. Méně často je konstrukce vyrobená ze dřeva. Kvalitu v tomto případě určuje pořizovací cena.

Vybavení

Výběh by měl slepicím kromě prostoru poskytnout vše, co ke svému spokojenému životu potřebují.

  • Podloží – slepice milují hrabání, a právě tuto činnost by jim měl výběh nabídnout. Potíže nebudete mít v případě, kdy bude výběh stát na travnaté zemi. Jakmile však slepice povrch zničí, bude vhodné ho alespoň částečně vyplnit různými přírodními materiály, které jim hrabání umožní. Dobrou volbou bude například písek, dřevěné pelety, štěpka a jiné materiály. Počítat však musíte i s tím, že tento povrch bude třeba pravidelně měnit. Nevhodné jsou naopak tvrdé materiály, které hrabání neumožní a mohou slepicím způsobovat otlaky.
  • Zastínění – stínící plachty ochrání slepice před spalujícími slunečními paprsky, ale i deštěm. Plachtu můžete umístit i na boční strany, v tomto případě budou slepice chráněny také před větrným počasím. Před těmito vlivy může slepice ochránit také vhodný přístřešek, který můžete do většího výběhu umístit.
  • Popeliště – díky popelišti budou slepice moci provádět nutnou očistu peří. Popelením ji mohou zbavit různých parazitů.

Značka

Venkovní výběhy pro drůbež mají mnoho podob a k dostání jsou v různých velikostech. Velký výběr budete mít v případě značky Kerbl, Flamingo, vidaXL, Agrofertel, Scobalit nebo Zipper.

Cena

Pořizovací cena souvisí především s velikostí, kvalitou a další případnou výbavou. Za menší výběhy s velikostí 2 x 1 x 1 metru zaplatíte okolo 2 000 Kč. Praktičtější jsou však výběhy s rozměry alespoň 2 x 3 x 2 metry. Jejich cena se pohybuje od 3 500 – 6 5 00 Kč. Největší výběhy s délkou až 10 metrů mohou stát více než 10 000 Kč, za luxusní plnohodnotný výběh s kurníkem můžete zaplatit až 18 000 Kč.

Porovnat ceny produktů

Otázky a odpovědi

Na co při výběru slepičího výběhu také myslet?

Výběh musí být bezpečný a dostatečně prostorný pro slepice rozdílných povah. Není žádnou výjimkou, že v chovu můžete mít dominantní i submisivní slepici. Právě ty méně dominantní by měli mít možnost nalézt ve výběhu útočiště a zároveň mít přístup k vodě i krmení. Proto se raději doporučuje umístit misky a krmítka na více míst.

Je výhodné koupit kurník s výběhem?

Kurníky s výběhem jsou na trhu zastoupeny v poměrně velkém počtu. V jejich případě však nemusíte být vždy spokojení s kvalitou a také velikost výběhu neodpovídá potřebám slepic. Takový to kurník je tak vhodné brát spíše jen jako dočasné řešení.

Vyhovovat bude pouze v případě, kdy budete mít možnost vypouštět slepice na oplocenou zahradu. Naopak menší velikost kurníku není nijak zásadní překážkou.

Jak slepice ve výběhu ochránit proti predátorům?

Slepice čelí velmi často útokům různých predátorů. Může se jednat o kuny, lišky nebo dravé ptáky. Proto je třeba, aby bylo pletivo výběhu dostatečně pevné a husté, aby jím nebylo možné prolézat. Plot výběhu by měl být zabezpečen i proti případnému podhrabávání či přelézání.

Výběhům by tak neměla chybět horní pevná strana, podhrabávání zabráníte tak, že pletivo zapustíte do země nebo ho u země ohnete směrem ven. Na spodní stranu je rovněž možné natáhnout lanko s elektřinou.

Závěr

Výběh znamená pro slepice alespoň částečnou svobodu. Čím bude výběh větší, tím spokojenější a zdravější vaše slepice budou. To se následně projeví nejen na kvalitě, ale i kvantitě snesených vajec. Velikost výběhu volte s ohledem na počet slepic, vycházet můžete z předpokladu, že slepice potřebuje alespoň 4 metry čtvereční plochy, chovatelé však často uvádí až 10 m 2 pro jednu slepici.

Výběh by měl být vyroben z dostatečně odolného a pevného pletiva. Minimální výška by měla být alespoň 1,5 metru. Před případnými predátory slepice ochrání i pletivo umístěné v jeho horní části. Ve výběhu by pak slepice měly najít nejen vodu a krmivo, ale neměla by zde chybět ani možnost hrabání.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.lihneme.cz, www.levne-oploceni.cz, www.slepicar.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (110 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Vzhledem k tomu, že máme jen pár slepic, objednali jsme jim již hotový výběh od značky vidaXL a je ideální. Cena byla velmi slušná, materiál kvalitní a velikost také vyhovuje, takže maximální nadšení.

Přidat komentář

Recenzer
Logo