Kurníky pro slepice

Kdo by netoužil po vlastní farmě, ze které budete mít prvotřídní suroviny a zároveň ušetříte? Slepice jsou nenáročná zvířata, která zvládne i nezkušený chovatel. Sloužit vám budou na nošení vajec, pro maso, zbaví vás slupek a zbytků od zeleniny či podobných kuchyňských odpadků a vy jim na oplátku umožníte žít důstojný život, který se jim ve velkochovech nedostává, což má vliv právě i na kvalitu výrobků. Domácí vejce jsou chutnější a barevnější, sami rozdíl poznáte na první pohled. Jaký kurník byste pro tyto příjemné společnice měli vybrat?

Porovnat ceny kurníků

Nejlepší kurníky pro slepice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kerbl Barney 137 x 73 x 83 cm 100 % 8 500 Kč Zobrazit Selko.cz
2. KERBL Florentina 146 x 74 x 80 cm 100 % 6 300 Kč Zobrazit Loukashop.cz
3. KERBL Emma 146 x 74 x 85 cm 90 % 6 339 Kč Zobrazit Mall.cz
4. KERBL Duck Town 93 x 73 x 67 cm Top 22 4 175 Kč Zobrazit Mall.cz
5. KERBL Kurník 222 x 115 x 200 cm Top 44 18 999 Kč Zobrazit Ketris.cz

Typy

Kurníky pro slepice můžeme rozdělit do dvou podkategorií, a to podle druhu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny a podle umístění. Obojí je důležité a má vliv na spokojenost slepic.

Typy podle materiálu

Materiál kurníků je důležitým parametrem, který je zodpovědný za to, jak dlouhou životnost bude kurník mít, jak se bude udržovat a co všechno k němu musíte obstarat. Levnější materiály, jako je dřevo a plast, nejsou špatné, ovšem je třeba počítat s tím, že se o ně budete muset více starat.

Dřevěné kurníky

Tento typ kurníků je nejoblíbenější kvůli dostupné ceně i možnosti vlastní výroby. V praxi ovšem může dělat problémy, že vlivem přirozené vlhkosti, kterou slepice vytváří, se dřevo kroutí. Navíc není dostatečně tepelně komfortní, takže je třeba ho zateplit. Jeho údržba je o něco těžší, než je tomu u ostatních materiálů, lehce zde vznikají plísně, proto musíte pravidelně používat dezinfekci a různé postřiky. Dřevěné kurníky často působí elegantnějším, tradičním dojmem.

Zděné kurníky

Plánujete chovat slepice dlouhodobě? Vyplatí se vám zděný kurník, který je sice náročnější na sestavení, za to je ale výhodný udržením optimálního stabilního klima a zateplením. Dlouho vám vydrží a jen tak se nezničí. Důležité je promyslet větrání, abyste zabránili tvorbě plísní a špatnému klimatu. Samotná konstrukce vyžaduje jen minimální údržbu.

Plastové kurníky

Další variantou jsou plastové kurníky, které jsou levné a snadno se udržují. Vzhledem k tomu, že se jedná o lehký materiál, je vhodné kurník umístit do závětří a zároveň je potřebné přes zimu kurník pořádně zateplit.

Laminátové kurníky

Skvělou volbou jsou také laminátové kurníky, které nejen vypadají dobře, ale také jsou pevné, odolné, dlouho vydrží a výborně izolují. Hůře se přesouvají, jinak si je jejich vlastnostmi zamilujete. Protože nepohlcují pachy ani vlhkost, nepodléhají hnilobě a dobře se čistí.

Typy podle umístění

Podle umístění zvolíte základ, se kterým se vám s kurníkem bude lépe či hůře manipulovat.

Vyvýšený kurník

S vyvýšeným kurníkem se snadno manipuluje díky stojkám či kolečkům. Také poskytují ochranu před zimou a vlhkostí, protože se zde nebude držet dešťová voda. V ideálním případě jej nasměrujte čelní stěnou k jihu nebo k jihovýchodu, kde by mělo být také okno.

Kurník bez podložení

Aby nedocházelo k uhnívání kvůli vlhkosti, musíte prostor pod kurníkem vydláždit.

Velikost

Aby se slepicím dobře dařilo a snášela vajíčka, dopřejte jim dostatek prostoru. Na 1 – 2 m2 podlahové plochy mějte jednu slepici, pokud jí chcete dopřát opravdový luxus. Většinou se bohužel na tuto velikost chovají 3 – 4 dospělé slepice. Díky tomu budou zdravé, nebudou agresivní a nedojde ke kanibalismu.

Slepice se v kurníku nesmí mačkat a také myslete na to, že se vám musí dobře obsluhovat – snadná přístupnost je důležitá kvůli čištění kurníku, čímž zamezíte hromadění parazitů a plísní.

Ventilace

Abyste zamezili vzniku plísní a slepicím se dobře dýchalo, je důležité vytvořit prostor, kterým půjde do kurníku vzduch. Způsobů, jakými to zajistit, máte hned několik.

  • Okno, dveře – umisťujte k jihu nebo k jihovýchodu, aby bylo v kurníku světlo, které slepice potřebují. Nezapomínejte ovšem na to, že nesmí být k jihu nebo k jihovýchodu, proto zařiďte nějaké přistínění v podobě stromu nebo keře kolem výběhu.
  • Komín – vzniknou tak dva větrací otvory, u podlahy menší, ve střeše o něco větší, dojde k propojení teplého i studeného vzduchu a eliminujete průvan, tato ventilace se nejčastěji využívá u zděných kurníků,
  • Větrací systém – hodí se pro velkochovy a drůbežárny, protože je jeho stavba časově i finančně náročná, vyžaduje prostor a elektrické připojení.

Zateplení

U dřevěného kurníku je zateplení potřeba přidělat, u zděného ne. Chovatelé si ovšem pokládají otázku, zda je zateplení vůbec nutné. V zimě je slepicím teplo, po zbytek roku však může zateplení omezovat prodyšnost a klimatické i hygienické podmínky spíše zhoršovat. Proto je třeba mít vyřešen typ ventilace a kurník pravidelně udržovat.

Vybavení

Kromě postavení kurníku vás čeká také jeho vybavení. Co konkrétně budete potřebovat?

Hřady

Toto vybavení používají slepice ke spánku, nejčastěji má tvar žebříku a je umístěno asi půl metru nad zemí. Každá žebřina by měla být široká alespoň 30 – 50 cm.

Trusník

Aby se kurník snadněji čistil, je v něm umístěn trusník, což je deska potažená dobře čistitelným materiálem, někdy opatřena pletivem, aby slepice nešlapaly na trus a neroznášely jej dále. Nejpraktičtější je odnímatelný trusník, který lze snadno vytáhnout a očistit.

Hnízda

Aby měly slepice klid na snášení vajec, umístěte jim hnízda (boxy) do odlehlé tmavší části kurníku co nejdále od vchodu. Velikost hnízda se odvíjí dle plemene a možností od cca 30 x 30 cm. Je nutné je vystlat podestýlkou.

Podestýlka

Je důležité, aby podestýlka byla neprašná a absorpční, využít můžete například slámu, seno, hobliny či písek, o který se mohou slepice v létě chladit. Z důvodů prevence je dobré používat listí z ořešáku a vápenný hydrát. Podestýlka zajišťuje potřebnou izolaci kurníku a je vhodná pro slepičí přehrabávání.

Krmítko

Jako krmítko se používá dlouhý, užší žlábek z pozinkovaného plastu. Oblíbená jsou krmítka se zásobníkem, do nichž se vejde větší množství krmiva.

Napáječka

Kromě krmení je třeba slepicím také zajistit přísun čisté vody, kterou má na starosti napáječka. Měla by se snadno udržovat, doplňovat a zabránit znečištění vody.

Výběh

Přes den chtějí být slepice venku a volně pobíhat, proto je třeba, aby měly svůj výběh, který je v ideálním případě možné přesouvat. Slepice si tak mohou shánět vlastní potravu a při tom být chráněny před predátory.

Automatické zavírání/otevírání

Protože musíte ráno kurník otevírat a večer zavírat, existuje vychytávka, která tuto otravnou práci udělá za vás. Nastavuje se podle času nebo senzorů světla.

Funkce

Kurník slouží jako odpočinkové místo pro slepice, kde zároveň mohou snášet vajíčka. Chrání je před predátory, zajišťují jim potravu i čerstvou vodu, a tak slepice mohou žít důstojný život, kterým se vám náležitě odmění.

Značka

Oblíbené značky kurníků, které jsou kvalitní a stojí za pořízení jsou Kerbl, Hecht a Agrofortel. Vyrábí různé druhy a provedení, ze kterých si jistě vybere každý.

Cena

Cena kurníků se liší v závislosti na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Dřevěné modely pořídíte v rozmezí od 3 500 Kč do 20 000 Kč podle toho, jak kvalitní jsou, jaké mají vybavení a jak jsou zatepleny. Plastové kurníky jsou o něco levnější, protože tento materiál není tak odolný, a seženete je od 4 000 Kč do 10 000 Kč.

Nejdražší, ale za to kvalitní a praktické řešení jsou kurníky z HPL laminátu, které se pohybují od 10 000 Kč do 30 000 Kč v závislosti na velikosti, architektuře a vybavenosti. Pokud si chcete postavit zděný kurník, záleží na tom, jak velký bude a co všechno k němu budete potřebovat – cena se tedy odvíjí od vašich požadavků.

Porovnat ceny kurníků

Údržba

Kurník byste měli čistit minimálně jednou týdně, a to konkrétně slepičince a bidýlka společně s výměnou podestýlky. Budete potřebovat škrabky na seškrábávání slepičího trusu, aby se vám údržba dobře prováděla.

Jednou ročně se doporučuje kurník vybílit vápnem jako nejúčinnější dezinfekce, 2x ročně kompletně vyčistit a vydezinfikovat, aby se zde nehromadily choroboplodné zárodky, které mohou způsobit onemocnění slepic. Denně čistěte krmítka (v případě krmení vlhčenou míchanicí) a napáječky.

Otázky a odpovědi

Podle čeho koupit kurník pro slepice?

Záleží na tom, jak dlouho máte v plánu slepice chovat, kolik financí máte k dispozici a kolik zvířat chcete ubytovat. Podle toho zvolíte materiál a velikost. Počítejte také s vybavením kurníku, do kterého budete potřebovat hřady, trusník, hnízda, podestýlku, krmítko, napáječku a výběh.

Je lepší kurník koupit nebo ho vyrobit?

V případě, že chcete chov slepic posunout na profesionálnější úroveň, máte v plánu je mít dlouhodobě a víte, že budete potřebovat více místa (slepiček máte více jak 10), vyplatí se postavit si vlastní zděný kurník. Kupovaný máte sice bez práce a ihned k dispozici, za to vás ale vyjde na 5 až 20 nebo i více tisíc Kč, navíc do něj není možné ubytovat tak velké množství slepic.

Jak kurník udržovat v čistotě?

Krmítka s krmením vlhčenou míchanicí a napáječky je třeba čistit denně, jinak se do údržby celého kurníku dejte minimálně jednou týdně, kdy očistíte slepičince a bidýlka společně s výměnou podestýlky. Jednou ročně se doporučuje kurník vybílit vápnem jako nejúčinnější dezinfekce, 2x ročně kompletně vyčistit a vydezinfikovat.

Závěr

Pokud chcete mít vlastní domácí vajíčka nebo drůbeží maso, můžete si pořídit slepice, kterým zařídíte dostatečně velký kurník, ať už ho koupíte v obchodě, nebo ho sestavíte sami. Myslete na to, aby měl veškeré vybavení, které je potřeba a vyhovoval podmínkám, které slepice k životu požadují.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.lihneme.cz, www.agron.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (93 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Na chalupu jsem koupila kurník od značky Agrofortel a jsme moc spokojeni. Byla to skvělá investice, protože je pevný, kvalitní a za dobrou cenu.

  2. Žijeme sice ve městě, ale rozhodla jsem se, že na zahradě u našeho rodinného domu, budu chovat slepice, abych měla domácí vajíčka. To byl také důvod, proč jsem objednala DBA Pojízdný kurník 220 x 118 x 125 cm za necelých 10 000 korun. Je opravdu perfektní, praktický, prostorný a kvalitně zpracovaný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo