Výrobníky sody

Výrobníky sody jsou určené pro výrobu sodové vody, která je sycená oxidem uhličitým. Oxidem uhličitým jsou naplněny přídavné bombičky, které jsou součástí výrobníku. Vaším jediným úkolem je tedy naplnit láhev obyčejnou kohoutkovou vodou, našroubovat ji na výrobník a stisknutím tlačítka do láhve vehnat oxid uhličitý v množství, které vám vyhovuje.

Výroba domácí sodovky tedy není nic nového, a již dříve mnoho rodin vlastnilo nerezovou láhev určenou k výrobě sifonu. Tento výrobek se poté na trhu nějakou dobu příliš neobjevoval, až nakonec přišel znovu v moderním provedení a opět si získal velkou oblibu. Dnešní výrobky jsou ve většině případů plastové a disponují velkou bombičkou, která je schopná vyrobit i několik desítek litrů sodové vody.

Mezi hlavní výhody vlastnění tohoto jednoduchého přístroje patří omezení počtu plastových láhví a s nimi spojená šetrnost k životnímu prostředí. Přestože mnoho obyvatel se již naučilo třídit odpady a z recyklovaných PET lahví se vyrábí mnoho dalších výrobků, najdou se bohužel i tací, kteří plast netřídí a ten tak zatěžuje životní prostředí. Jen pro představu, igelitová taška se bude rozkládat i 30 let, PET lahvi to bude trvat dvakrát déle.

Druhou hlavní výhodou je pak finanční úspora. Kromě tahání těžkých a drahých bublinkových nápojů, budete výrazně šetřit i vaši peněženku. Cena jedné bombičky, která je schopná připravit až 80 litrů vodu vás bude stát cca 200 Kč.

Jeden litr domácí vody tak vyrobíte za necelé 3 koruny. Tato cena bude vyšší, pokud si budete chtít vodu ochutit dostupnými příchutěmi, které jsou běžně k dostání. Vodu je však možné ochutit pouze citronem, mátou, okurkou atd.

Porovnat ceny výrobníků sody

Typ výrobníků

Výrobníky sody fungují na stejném principu. Lze je tedy rozdělit pouze podle množství vody, kterou dokážou vyrobit. Setkat se tak můžete pouze s domácím nebo komerčním výrobníkem.

Domácí výrobníky vyrobí většinou jeden litr vody. Vodu můžete samozřejmě vyrábět opakovaně, dokud vám to dovolí bombička. Proces je velmi jednoduchý a výroba vám nezabere ani minutu času. Výhodou těchto výrobníků je malý rozměr, stylový design a potěší i nízká cena.

Domácí výrobníky je stále možné koupit v klasické retro verzi. Jedná se tedy o opletenou nerezovou láhev, která disponuje malou jednorázovou bombičkou. Mnohem častěji se však setkáte s výrobníkem se základnou, ve které je umístěna velká bombička, kterou je možné opakovaně plnit.

K dostání jsou ve většině případů v mechanické podobě, ale objevují se také v elektrické verzi. Ani v tomto případě se nejedná o žádné složité mechanismy, ale spíše o ještě větší komfort při používání.

Komerční výrobníky bývají k vidění v kantýnách, jídelnách, nebo provozoven. Tyto výrobníku jsou schopné vyrobit až 35 litrů vody za hodinu. Cena je v tomto případě cca 1 Kč za litry.

Jedná se o výrobníky vyrobené z nerezu a plastu velkých rozměry, které ke své práci potřebují elektrickou energii. I tyto výrobníky jsou k dostání v různých velikostech a disponují i několika funkcemi.

zpět k obsahu ↑

Materiál a design

Domácí výrobníky sody jsou ve své podstatě pouze plastové uzavřené přístroje s vloženou bombičkou. Ovládají se stisknutím knoflíku. Lze je koupit ve všech možných barevných provedení a různých tvarech.

Součástí výrobníků na sodu jsou pak láhve, které jsou k tomuto účelu určené. Ty mohou být plastové, skleněné nebo vyrobené z tritanu. Všechny typy jsou zdravotně nezávadné.

Láhve je možné libovolně dokoupit a používat i na pití. Jsou vhodné pro děti do školy nebo do práce. Plastové láhve patří k oblíbenějším, zejména díky jejich odolnosti a nízké ceně. Skleněné láhve jsou dražší a náchylnější na poškození, tyto láhve se také lépe čistí a nedochází u nich k pohlcování pachů ani zabarvení.

Tritan je jedinečný plastový materiál. Tritan svými vlastnostmi připomíná sklo a zachovává také výhody plastu. U tohoto materiálu nedochází k typickému zabarvení ani k pojímání pachů. Je také velmi pružný, odolný a lze ho mýt v myčce.

Láhve jsou k dostání o objemech v rozmezí 0,5 – 1 litr. Bývají součástí příslušenství výrobníků a je možné je zakoupit i samostatně.

zpět k obsahu ↑

Značka

Výrobníky sody jsou k dostání od různých výrobců, k nejoblíbenějším dlouhodobě patří výrobky Sodastream.

Sodastream nabízí několik základních typů výrobníků sodové vody. K dostání jsou různá provedení mechanických výrobníků, ale také model, který ke svému chodu potřebuje elektrickou energii. V obou případech je ovládání naprosto jednoduché a všechny typy výrobníků umožnují volit množství nasycení vody.

U mechanických typů množství nasycení volíte opakovaným stisknutím tlačítka, elektrický výrobník má k dispozici 3 režimy sycení. Součástí výrobníku jsou různé typy lahví všech dostupných materiálů, které jsou opatřeny ryskou. Díky ní víte, kolik vody je možné do láhve nalít, aby vám voda nevypěnila ven.

Jednoduchá je i výměna bombičky, stačí pouze sejmout zadní kryt výrobníku, vyšroubovat starou bombičku a našroubovat novou. Bombičku zakoupíte v každém balení sodastreamu a s její pomocí vyrobíte 60 – 80 litrů sodovky. Aby bombička vydržela delší dobu, doporučuje se připravovat nápoj z dobře vychlazené vody.

Sodastrem nabízí i mnoho různých příchutí limonád. Jestliže máte rádi sladké limonády, můžete si připravit nápoj ochucený různým ovocem. K dostání jsou však i různé colové příchutě, tonik, sprite a mnohé další.

Při výrobě ochucené limonády zvolte stejný postup, tzn. naplňte láhev vodou po rysku, vyrobte libovolně sycenou vodu a do této vody přidejte doporučené množství příchutě.

Po přidání příchutě dostanete nápoj, který od běžně kupovaných nápojů nerozeznáte, protože chuť je naprosto totožná, mnohdy i lepší. Jednotlivé příchutě obsahují méně cukru než klasické limonády. Příchuť je k dostání za cca 150 Kč a s její pomocí vyrobíte až 18 litrů limonády.

Na podobném principu fungují výrobníky AQUADREAM, které nabízí Orion. Také tato značka umožňuje výměnu prázdných bombiček, to kde je možné bombičku vyměnit, zjistíte na internetových stránkách. Takových míst je po celé republice asi jen 100, což může atraktivitu značky velmi snížit.

Větší množství výrobků je k dostání i od značky LIMO BAR. S tímto výrobníkem je možné s jednou bombičkou vyrobit až 135 litrů limonády. Výrobník je možné používat i s bombičkami konkurenčních značek. I v tomto případě je možné bombičku vyměnit a stejně jako Sodastream nabízí LIMO BAR různé příchutě, díky kterým vodu ochutíte.

Pokud chcete vlastnit stylový výrobník vyrobený z nerezové oceli, preferujte značku Aarke. Ta nabízí několik těchto typů výrobníků v různých barvách a elegantním provedení. Opět se jedná o jednoduché mechanické přístroje, které jsou kompatibilní s bombičkami značky Sodastream.

Klasickou podobu výrobníků nabízí značka LISS. Unikátní výrobek nabízí i Tescoma. Jako jediná na trhu přišla s výrobníkem, jehož součástí je také odšťavnovač, což vám umožní připravit sodovou vodu s příchutí čerstvě vymačkané šťávy z citrusů.

Použít ho můžete i na výrobu šumivého vína nebo vinných střiků. I tento model disponuje opakovaně použitelnou bombičkou, kterou můžete vyměnit v prodejnách Tescomy.

zpět k obsahu ↑

Cena

Výrobníky sody v plastovém provedení můžete zakoupit za cca 1 500 Kč. Pokud chcete výrobník v kombinaci s náhradními láhvemi a příchutěmi, zaplatíte 1 5 00 – 2 500 Kč. Výrobník od Tescomy je také v dostání za cenu lehce převyšující 2 000 Kč. Nejdražší je výrobník vyrobený z nerezu, zde se cena šplhá k 5 000 Kč.

Porovnat ceny výrobníků sody

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Kde je možné zakoupit náhradní bombičky?

Náhradní bombičky je možné zakoupit přímo s výrobníkem sody, nebo samostatně. Nová bombička vás vyjde na cca 700 Kč. Je dobré mít jednu náhradní k dispozici.

Prázdnou bombičku je možné vyměnit za plnou v mnoha supermarketech, nebo elektro prodejnách po celé republice je těchto míst až 3 000. Dá se říct, že ji seženete v každém městě. Cena je v tomto případě asi 200 Kč.

Kolik litrů vody zvládne bombička vyrobit?

Uvádí se, že bombička vyrobí až 80 litrů vody. Skutečnost však může být jiná, vše záleží na tom, jak moc sycenou vodu budete připravovat. Výrobníky umožňují volit intenzitu sycení ve třech úrovních.

Vodu tak můžete připravit jemně, středně nebo silně perlivou. Podle toho, jak budete vodu nejčastěji připravovat, se bude odvíjet výdrž bombičky.

Na co si dát pří výrobě sodovky pozor?

Výrobníky sody jsou spolehlivé a mají velmi příznivé recenze. Mezi jediné, na co si uživatelé častěji stěžují, je nemožnost vyčistit plastové láhve v případě, že do sodovky přidáváte příchuť. Je tedy vhodné vyrobit klasicky sodovou vodu, a se sirupem ji pak smíchat v nějaké jiné nádobě, kterou lze lehce umýt.

Takto ochucenou vodu pak stačí nalít do sklenic, popřípadě do lehce čistitelných láhví. Další možností je pak přikoupit speciální kartáč stejné značky určený k čištění lahví. A k dostání jsou také tablety určené k dezinfekci, které zbaví lahve bakterií i zápachu.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Výrobníky sody jsou velmi praktická zařízení, které sníží vaše náklady na nákup ochucených vod. Doma vyrobenou vodu vyrobíte rychle a snadno, bez použití chemických přísad. K ochucení postačí běžné ovoce nebo méně sladké sirupy. Zejména bombičky z výrobníku

Sodastream je možné bez problému vyměnit při běžném nákupu v supermarketu. Při správném používání mají výrobníky dlouhou životnost a sodovku si hravě zvládnou připravit také děti. Kromě sycené vody je využijete také na přípravu šumivého vína nebo alkoholických i nealkoholických míchaných nápojů.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

2 komentářů
 1. Reagovat
  Romana 15.6.2021 v 15:12

  Koupila jsem si poprvé SodaStream v černé barvě. Jsem s ním náramně spokojená. Neměnila bych! Konečně nemusím tahat několik láhví domů :D Stačí tento produkt. :)

 2. Reagovat
  Ivet 15.7.2021 v 14:22

  Článek mi pomohl s výběrem. Už vím na co si dávat příště pozor! Děkuji Iveta.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz