Ačkoli se použití plastů už několik let stále výrazněji omezuje, asi každý z nás má doma plastovou lahev. Ať už jde o kojenecké lahve, lahve do výrobníků perlivých nápojů, lahve pro děti a podobně. Určitě se proto hodí vědět, jak se o plastovou lahev starat a znát tipy na její čištění.
Jak běžně čistit plastovou lahev
Pokud používáte plastové lahve, určitě je chcete udržovat v čistotě. Plast je materiál, který snadno absorbuje barvy i pachy. Níže najdete několik účinných a efektivních tipů, jak své plastové lahve udržovat v čistotě.
Teplá voda a jar na nádobí
Na každodenní čištění plastových lahví vám bohatě postačí teplá voda a prostředek na mytí nádobí. Do lahve tedy napusťte teplou vodu a přidejte několik kapiček saponátu. Vezměte si na pomoc kartáč nebo štětku určenou na lahve a vnitřní prostor důkladně vyčistěte. Poté směs vody a jaru vylijte a lahev několikrát důkladně vypláchněte.
Jedlá soda a ocet
Použití jedlé sody a octa v domácnosti jako by snad neznalo hranice. Na první pohled dvě obyčejné suroviny, které pořídíte za pár korun – dokážou toho ale mnohem více, nežli si většina z nás uvědomuje. A tahle kombinace se vám bude hodit i ve snaze vyčistit plastovou lahev.
Do lahve nasypte lžíci jedlé sody. Přidejte 1-2 lžíce octa. Nelekejte se, směs začne šumět. Poté přidejte teplou vodu a láhev několikrát protřepejte. Použít můžete i kartáč nebo štětku určenou speciálně na čištění lahví. Směs poté nechte v lahvi ještě 15 – 30 minut působit, následně vylijte a několikrát propláchněte čistou vodou.
Peroxid vodíku
Pokud potřebujete plastovou lahev zbavit silnějšího znečištění nebo zápachu (například poté, co byla lahev delší dobu zavřená nebo jste v ní měli aromatický nápoj) můžete se spolehnout na peroxid vodíku. Nalijte do lahve 2-3 lžíce peroxidu vodíku (3 %) a přidejte teplou vodu. Lahví několikrát zatřepejte a poté nechte ještě 10 minut působit. Následně vylijte a důkladně vypláchněte vodou.
Citron
Při čištění plastové lahve může být nápomocný také na první pohled obyčejný citron. Vymačkejte šťávu z citronu, nalijte ji do lahve a přidejte teplou vodu. S pomocí kartáče či štětky na lahve vyčistěte její vnitřní prostor. Po umytí nechte směs vody a citronu ještě 15 minut působit. Teprve poté vylijte a několikrát důkladně vypláchněte čistou vodou.
Tablety na čištění zubních náhrad
Tablety na čištění zubních náhrad jsou volně dostupné a mohou se skvěle hodit na odstranění nánosů od zaschlého nápoje nebo usazeniny minerálního původu. Lahev naplňte vodou a vhoďte do ní jednu čisticí tabletu. Nechte ji vyšumět, poté použijte kartáč nebo štětku na lahve a vyčistěte vnitřní prostor. Následně vylijte a důkladně vypláchněte.
Jak zbavit plastovou lahev mastnoty?
Zbavit plastovou lahev mastnoty může být pořádná výzva, nicméně není to nemožné. Známe několik rad, které vám pomohou zbavit plastové lahve nežádoucí mastnoty.
Horká voda a prostředek na nádobí
Nejlepší pomocí je horká voda a jar na nádobí, který si s mastnotou dokáže hravě poradit. Do lahve nalijte tak horkou vodu, která je pro daný plast neškodná. Přidejte několik kapek jaru na nádobí a několikrát s lahví zatřepejte. Poté nechte ještě pár minut působit. Vnitřní prostor lahve můžete vyčistit štětkou či kartáčem. Poté vylijte a vypláchněte.
Prášek na pečení a horká voda
V boji proti mastnotě v plastové lahvi může pomoci i prášek do pečiva v kombinaci s horkou vodou. Lahev nejdříve napusťte horkou vodou (opět platí, že voda by měla být tak horká, aby plast nepoškodila) a poté přidejte 1-2 lžičky prášku do pečiva. Protřepejte, nechte 10-15 minut působit a poté použijte kartáč/štětku na vyčištění vnitřního prostoru. Vylijte a propláchněte.
Čisticí tableta do myčky
Pokud řešíte mastnou plastovou lahev, zkuste se spolehnout na tabletu do myčky. Použití je velmi snadné – stačí lahev napustit horkou vodou a vhodit do ní tabletu do myčky. Nechat rozpustit, několikrát protřepat a použít kartáč nebo štětku na dočištění. Následně vodu vylijte a lahev několikrát propláchněte.
Jak plastovou lahev zbavit zápachu?
Není tajemstvím, že plast snadno absorbuje pachy. Naštěstí pro vás ale známe několik fíglů, jak tento problém vyřešit. Pokud vás trápí zápach plastové lahve, zkuste některý z těchto tipů.
Jedlá soda
Do lahve nasypte 1-2 lžíce jedlí sody, zalijte teplou vodu, láhev uzavřete a poté několikrát důkladně protřepejte. Směs vody a jedlé sody nechte v lahvi působit ještě 15-30 minut, aby soda stihla zápach vstřebat. Poté vylijte a několikrát důkladně vypláchněte čistou vodou.
Ocet
Nežádoucího zápachu z plastové lahve vás může zbavit bílý ocet. Nalijte do lahve 1-2 lžíce bílého octa, přidejte teplou vodu, lahev poté uzavřete a několikrát protřepejte. Nechte 10-20 minut působit, poté vylijte, vypláchněte a nechte nezavíčkovanou lahev větrat.
Aktivní uhlí
Se zápachem v plastové lahvi dokáže efektivně bojovat také aktivní uhlí (například ve firmě čisticího sáčku). Sáček vložte do lahve, uzavřete ji a nechte působit 24 hodin. Aktivní uhlí do sebe absorbuje nežádoucí pachy.
Mléko
Řešíte-li zápach plastové lahve vzniklý mléčnými výrobky, může vám (možná nečekaně) pomoci právě mléko. Do lahve nalijte cca 200 ml mléka, přidejte teplou vodu, protřepejte a poté nechte směs působit přes noc. Druhý den vylijte a vypláchněte čistou vodou.
Pravidelná péče o plastové lahve
Používáte-li plastové lahve, udržujte je v čistotě pravidelně. Základem je tedy důkladná údržba. Po každém použití je třeba lahev vypláchnout čistou vodou. Pravidelně lahev čistěte, a pokud ji zrovna nepoužíváte, nechte ji otevřenou, aby mohla větrat. Vyvarujte se dlouhému skladování tekutin v uzavřené lahvi, což může vést nejen k jejímu znečištění, ale také ke vzniku nechtěného zápachu.
Závěr
O plastové lahve je třeba pravidelně pečovat, protože plast je materiál, který do sebe snadno absorbuje nejen pachy, ale i různá zbarvení. Nyní už víte, jak čistit plastové lahve, jak je zbavit zápachu a jak postupovat v případě, kdy z lahve potřebujete odstranit mastnotu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?