Zesvětlovače na vlasy

Jste sice blond, ale raději byste jiný odstín vlasů? Nebo jste bruneta a vždycky jste snila o tom, jak byste vypadala s blond hřívou? Je tu možnost, jak takového výsledku dosáhnout, a to díky zesvětlovačům. Používání zesvětlovače vlasů však vyžaduje správné postupy a péči o vlasy, protože nedbalé použití může vést k jejich poškození. Dnes se podíváme na to, jak zesvětlovače fungují, jaké jsou jejich druhy a jak správně používat tento produkt.

Porovnat ceny zesvětlovačů

Co je zesvětlovač na vlasy?

Zesvětlovač na vlasy je produkt, který se používá ke změně barvy vlasů o několik tónů světlejší. Tato chemická látka, peroxid vodíku, působí na přirozenou barvu vlasů a rozkládá jejich pigment, což vede ke ztrátě barvy a zesvětlení vlasů. Zesvětlovač se často používá při odbarvování vlasů před barvením, při dosažení světlejších odstínů nebo melírování.

Společně s vyvíječem dokáže vlasy zesvětlit až o 8 tónů. Po nanesení odbarvovacího roztoku dochází k otevření kutikuly, aby mohl přípravek snadno proniknout do kortexu, kde vlivem oxidace dojde k rozpuštění přírodních pigmentů, případně pigmentů z předchozího barvení, díky čemuž zesvětlovač odstraní barvu z vlasů, a tím se vlasy zesvětlí. Barva postupně odrůstá, nevymývá se. Je důležité vzít v úvahu, že zesvětlovač na vlasy obsahuje silné chemikálie a je třeba ho používat s opatrností, aby se minimalizovalo poškození vlasů.

Zesvětlovač vs. odbarvovač

Zesvětlovač slouží ke změně odstínu na světlejší na přírodní barvě vlasů, kdežto odbarvení je využíváno, u již barvených vlasů, které si přejete zesvětlit. Zbavuje vlasy veškerého pigmentu, tudíž je tato forma pro vlasy méně šetrná.

Typy

Podle výsledného efektu budete vybírat jednu ze tří možností, které jsou na trhu k dispozici. Rozhodnuto je tak trochu za vás, jelikož některé produkty jsou účinné pouze na nebarvené vlasy, jiné zase dokáží zesvětlit již barvené vlasy.

Zesvětlující pudry

Nejsilnějším typem zesvětlovače je pudr, který dokáže vlasy zesvětlit až o 8 výšek tónů během 1 aplikace. Využijete ho tak především, pokud máte tmavé vlasy a chcete je opravdu zesvětlit, třeba z černé na blond. Jelikož s ním ale nelze kontrolovat tón, budete muset využít toner, který zaručí neutralizaci nechtěných teplých odstínů.

Po použití zesvětlujícího pudru je také důležité pečlivě ošetřovat vlasy, protože zesvětlení může vést k jejich vysušení a poškození. Používání hydratačních a regeneračních produktů pomáhá obnovit vlhkost a vitalitu vlasů.

Nejlepší zesvětlující pudry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Schwarzkopf Blondme Bond Enforcing Lightener 9+ Powder 450 g 100 % 542 Kč Zobrazit Alza.cz
2. L’Oréal Professionnel Blond Studio 8 Powder 500 g 94 % 708 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Wella Blondor Multi Blonde zesvětlujicí prášek 800 g 93 % 569 Kč Zobrazit Allegro.cz
4. Schwarzkopf Igora Vario Blond Super Plus 450 g 73 % 427 Kč Zobrazit Notino.cz
5. Londa Blondes Lightening Powder 400g 554 Kč Zobrazit Notino.cz

Zesvětlující krémy

Chcete-li dosáhnout zesvětlení a máte nebarvené vlasy nebo světlý tón, postačí vám zesvětlující krémy, které mají výživnější složení, a nejsou tudíž tak zatěžující. Mají ale nižší neutralizační schopnost proti teplým tónům.

Nejlepší zesvětlující krémy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Schwarzkopf Igora Vario Blond zesvětlující aditivum 60 ml 100 % 339 Kč Zobrazit Hair-cosmetics.cz
2. Wella Blondor Soft Bl Cream 200 g 97 % 281 Kč Zobrazit Notino.cz
3. L’Oréal Blond Studio 7 PLATINIUM PASTE 500 g 969 Kč Zobrazit Notino.cz

Silně zesvětlující barvy

Navzdory názvu se nejedná o žádný přípravek, který by vám zničil vlasy, naopak je nejšetrnějším ze všech vyjmenovaných. Dá se u něj kontrolovat tón zesvětlení, tudíž se můžete obarvit na měděnou nebo zlatý odstín. Pokud máte tmavé vlasy, není pro vás barva vhodná, nejlépe bude fungovat na přírodních světlých vlasech, zesvětluje maximálně o 5 úrovní. Nehodí se také ke krytí bílých vlasů.

Vyvíječ

Kromě zesvětlovače budete potřebovat také vyvíječ, nebo-li peroxid, který pomůže vlasy zesvětlit. Podle toho, jak moc chcete být blond, budete volit koncentraci vyvíječe. Nejčastěji se používá 6 %, je totiž výhodný vzhledem k efektivitě a šetrnosti. Čím silnější peroxid je, tím rychleji dokáže odbarvit, ale zároveň také více ničí vlasy.

Pomůcky

Na zesvětlení vlasů budete potřebovat následující pomůcky:

 • Vámi vybraný typ produktu na zesvětlování vlasů,
 • Vyvíječ,
 • Ochranné rukavice a ochranu oblečení (starý ručník/tričko apod.),
 • Nekovovou misku a štětec na barvení,
 • Šampon a regenerační přípravky.

Postup

Je samozřejmé, že byste se měli řídit pokyny výrobce, nicméně existuje obecný postup, který se k zesvětlování vlasů váže.

 1. Proveďte test citlivosti – na kůži za ucho 48 hodin před plánovaným použitím barvy naneste trochu produktu, abyste viděli, jestli u vás nevyvolá nějakou alergickou reakci. Pokud ne, můžete vlasy nabarvit, v opačném případě je možné, že máte alergii na nějakou obsaženou látku, tudíž si vlasy nezesvětlíte nebo vám jen nevyhovuje konkrétní značka.
 2. Smíchejte zesvětlovač s vyvíječem v doporučeném poměru (obvykle 1:2).
 3. Důkladně promíchejte, až vznikne hladká, stejnorodá směs bez hrudek. K promíchání použijte metličku. Pokud by směs nebyla důkladně promíchaná, mohlo by se stát, že na nějakou část vlasu nanesete pouze vyvíječ a na druhou pouze zesvětlovač, čímž nedosáhnete požadovaného efektu.
 4. Ihned po smíchání začněte zesvětlující směs nanášet aplikačním štětcem na vlasy. Namíchaná směs je totiž aktivní jen po určitou dobu po smíchání.
 5. Dejte se do nanášení – aplikujte po velmi tenkých pramenech, většinou na suché, nemyté vlasy, pokud se v návodu nepíše jinak.
 6. Naneste nejprve odzadu, kde jsou vlasy nejzdravější a nejméně narušené.
 7. Postupně odbarvěte vlasy vepředu, až se dostanete i k pramínkům u obličeje, kde bude zesvětlení trvat nejkratší dobu.
 8. Nebojte se nanést větší množství barvy, vlas by neměl jít vůbec vidět, aby byl efekt co nejlepší.
 9. Nanášejte zesvětlovač pouze na odrostlé části, abyste se vyhnuli nevzhlednému přechodu.
 10. Doba působení je většinou kolem 30-50 minut. Během schnutí pravidelně kontrolujte každých 10 minut a pamatujte, že suché vlasy budou o tón světlejší. Doporučenou dobu schnutí nepřesahujte. Pokud nejste spokojeni s výsledkem, budete aplikaci muset podstoupit víckrát, delší doba působení vám nepomůže.
 11. Pokud opláchnete vlasy příliš brzy, může se objevit načervenalý nebo nažloutlý nádech, protože vlasy během zesvětlování začínají na červené, pokračují přes žlutou až po blond odstín.
 12. Po uplynutí doby působení umyjte vlasy šamponem a aplikujte péči ve formě kondicionéru, masky nebo kúry.
 13. Vysušte vlasy.

Chcete-li podstoupit další zesvětlení, počkejte alespoň 2 týdny, než se vlasy plně zregenerují. Při mytí používejte produkty přímo určené pro zesvětlené vlasy – fialové šampony, šampony pro blond vlasy, kondicionéry a masky pro blond nebo poškozené vlasy. Naopak se vyhněte hloubkově čistícím šampónům a také šamponům určeným na lupy, které vlasy mohou vysušovat. Je-li to možné, neupravujte si tepelně vlasy, maximálně používejte fén, ale nezapomínejte na ochranu před teplem.

Varování

Je však důležité si uvědomit, že zesvětlování vlasů je chemický proces, který může být agresivní a může poškodit vlasy. Používání nesprávných produktů, příliš dlouhá expozice nebo časté opakované aplikace mohou vést k suchým, křehkým nebo poškozeným vlasům. Namísto toho, abyste si vlasy barvili doma, raději zajděte do kadeřnictví, jinak riskujete zdraví svých vlasů, včetně možnosti, že výsledek nedopadne podle vašich představ.

Kadeřnice totiž mají různé vyživující prostředky, které zmírní negativní dopad barev, a tak budou vaše vlasy chráněny, i když na ně bude použit peroxid.

Funkce

Zesvětlovač vlasů je používán k zesvětlení nebo rozjasnění přirozené barvy vlasů. Slouží k odstranění pigmentu vlasů a umožňuje dosažení jasnějšího odstínu nebo dokonce platinově blond barvy. Někdo si přeje změnit svůj vzhled a vyzkoušet nový barevný odstín nebo osvěžit svou stávající barvu vlasů.

Jiní lidé používají zesvětlovač k odstranění přirozeného pigmentu z vlasů před aplikací nové barvy, aby dosáhli co nejlepšího výsledku. Může se použít jak na barvené, tak přirozené vlasy, u každé z možností je však zapotřebí jiný typ produktu.

Značka

Mezi oblíbené značky zesvětlovačů na vlasy patří Wella, Syoss, Joanna nebo L´Oréal. Liší se hlavně cenově, kromě toho ale také balením i stupněm odbarvení.

Cena

U ceny hodně záleží na tom, jaký objem zesvětlovač má. Pokud je cena pod 200 Kč, mívají zesvětlovače menší balení. Přesto ale dokáží spolehlivě zesvětlit o mnoho odstínů.

Od 200 Kč do 300 Kč seženete větší objem, jinak se svými vlastnosti od ostatních cenových kategorií nijak neliší.

Nad 300 Kč jsou k dostání ta největší balení, například 500 g, což se vám bude hodit, pokud si vlasy zesvětlujete často. Je jen na vás, zda zvolíte práškovou nebo tekutou formu.

Porovnat ceny zesvětlovačů

Údržba zesvětlených vlasů

Po zesvětlení vlasů je důležité věnovat jim správnou péči, aby zůstaly zdravé a hydratované. Možná budete muset změnit nějaké své návyky, ale věřte, že se vám vaše vlasy odvděčí.

 1. Používejte šampony a kondicionéry speciálně určené pro zesvětlené vlasy. Tyto produkty často obsahují složky, které pomáhají udržet barvu a neutralizovat nepříjemné žluté tóny, které se mohou objevit po zesvětlení. Jedná se například o známé fialové šampony.
 2. Hydratace je klíčová. Zesvětlování může vlasy vysušit, proto je důležité pravidelně používat hydratační masky nebo oleje na vlasy. Tím obnovíte vlhkost a vitalitu vlasů, zároveň zabráníte jejich lámavosti i křehkosti. Nezapomínejte ani na kondicioner.
 3. Omezte používání tepelné úpravy. Vysoké teploty způsobují další vysušování vlasů a mohou způsobit poškození. Pokud je to možné, nechte vlasy přirozeně uschnout a vyhněte se přehřívání vlasových nástrojů, jako jsou žehličky na vlasy a fény.
 4. Minimalizujte vystavení slunečnímu záření. Sluneční paprsky mohou zesvětlené vlasy vyblednout a oslabit. Pokud trávíte dlouhou dobu na slunci, noste klobouk nebo jinou ochranu hlavy.
 5. Pravidelně své vlasy stříhejte. Odstranění rozdělených konečků a lámavých vlasů pravidelným stříháním je pomáhá udržet zdravé a zabránit lámání.
 6. Pokud budete chtít obnovit nebo změnit odstín vašich zesvětlených vlasů, obraťte se na profesionálního kadeřníka. Má znalosti a zkušenosti s barvícími technikami, které vám pomohou dosáhnout požadovaných výsledků bez poškození vlasů.

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi barvením a zesvětlováním?

Barvení vlasů a zesvětlování vlasů jsou dvě různé techniky, které se používají k dosažení odlišných výsledků. Barvení vlasů se používá ke změně odstínu vlasů na tmavší nebo světlejší. Dochází zde k použití barev obsahujících pigmenty, které se vážou na přirozený pigment vlasů a nahrazují ho novou barvou.

U zesvětlení jde pouze o dosažení světlejšího vzhledu vlasů. Používají se látky, které odstraňují nebo rozpouštějí přirozený pigment. Může také způsobit větší škody, jelikož je náročnější, a tak je třeba důsledná péče, aby se minimalizovalo poškození vlasů.

Pro koho je zesvětlovač na vlasy vhodný?

Zesvětlování je obvykle efektivnější na tmavších vlasech, protože je potřeba odstranit více přirozeného pigmentu pro dosažení světlejšího výsledku. Blond nebo světle hnědé vlasy budou potřebovat méně agresivní proces zesvětlování. Je důležité, aby vaše vlasy byly dostatečně silné a zdravé pro vydržení procesu zesvětlování.

Pokud jsou vlasy již poškozené nebo oslabené, je vhodné je předem ošetřit vhodnou hydratační péčí. Ideální tedy pro každého, kdo chce odstín vlasů zesvětlit, ať už o pár stupňů (tónování světlých vlasů) nebo až o osm stupňů (z tmavých na světlé vlasy).

Můžu si vlasy zesvětlit doma?

Zesvětlování vlasů je proces, který může být náročný a rizikový pro vaše vlasy, zejména pokud nemáte dostatečné zkušenosti. Proto je vždy lepší vyhledat zkušeného kadeřníka, který vám pomůže dosáhnout požadovaného výsledku a minimalizovat riziko poškození vlasů. Na trhu jsou k dispozici různé zesvětlující produkty, se kterými můžete vlasy zesvětlit doma, nicméně nedoporučujeme to.

Závěr

Chcete-li dosáhnout blond odstínu, bude zesvětlení potřeba. Ať už máte tmavé nebo světlé vlasy, je pro vás tato metoda vhodná, je však třeba zmínit, že může poškodit vlasy. Pokud si vlasy necháte zesvětlit, myslete na jejich péči a vyhýbejte se tepelným produktům. Využijte služeb profesionálních kadeřníků, abyste zamezili nechtěnému výsledku nebo nadměrnému poškození.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.tetadrogerie.cz, www.glamot.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (127 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Moje sestra nedávno objevila Joanna Multi Blond Intensiv 4-5 tónů zesvětlovač na vlasy a musím uznat, že je super. Moc jsem mu nevěřila, protože je to pro mě úplně neznámá značka, ale nakonec jsem byla mile překvapena, protože fungoval opravdu skvěle. Rozhodně doporučuji, pokud chcete vyzkoušet něco nového a neokoukaného.

Přidat komentář

Recenzer
Logo