Barvy na vlasy

Nejoblíbenější typy barev na vlasy

Barvení vlasů je v dnešní době naprostou samozřejmostí pro ženy, ale i muže mnoha věkových kategorií. Mladší ročníky získají díky výstřední barvě na vlasy atraktivnější vzhled, těm starším barva zakryje šediny. Barvy na vlasy lze koupit v mnoha odstínech, každý rok je módní jiný odstín nebo styl.

Barvy na vlasy můžete použít k trvalejší i krátkodobé změně vzhledu. Kromě klasických barev je velký výběr různých přelivů i barevných korektorů. Před tím, než se pustíte do výběru barvy, měli byste zkontrolovat stav a kvalitu vlasů. Nevhodně vybraná barva může poškodit vysušené nebo jinak poškozené vlasy. Poškozené vlasy lze však barvit šetrnou přírodní barvou.

Jestliže se rozhodnete barvu na vlasu použít, měli byste vědět, že ji budete muset obnovovat nebo alespoň dobarvovat každý 1 – 2 měsíce. Pochopitelně záleží na tom, jak rychle vaše vlasy porostou. Pozor při barvení vlasů by si však měly dát těhotné ženy. Obecně se barvení vlasů, kvůli amoniakovým výparům, nedoporučuje v prvních 3 měsících těhotenství.

Porovnat ceny barev na vlasy

Nejlepší barvy na vlasy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Herbatint permanentní barva na vlasy světlý kaštan 5N 150 ml 97 % 330 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Londa Blondoran melír Super odbarvovací přípravek 2 x 500 g 97 % 613 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Schwarzkopf Igora Royal 7-0 Color ists´s Color Creme 60 ml 95 % 138 Kč Zobrazit Glamot.cz
4. Khadi rostlinná barva na vlasy tmavě hnědá 100 g 91 % 279 Kč Zobrazit Alpik.cz
5. Voono barva na vlasy Dark Brown 100 ml 90 % 259 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Vlasy si můžete nechat nabarvit odborně u kadeřnice, ale zvládnout to můžete i sami v domácím prostředí. Stačí jen vybrat správný typ barvy a poté velmi pečlivě přečíst návod výrobce. Doporučený postup byste měli vždy dodržet. Doma však pravděpodobně nezvládnete vlasy zesvětlit. Ačkoliv je možné koupit i peroxid, nebude výsledek pravděpodobně stejné kvality, jako když se svěříte do péče odborníka.

Permanentní barvy

Prvním typem je nesmývatelná, permanentní barva na vlasy. Permanentní barva je složena z oxidačních činidel – peroxidu vodíku a amoniaku, další složkou je směs pigmentů. Takovéto složení otevře vlasové vlákno a barva se tak může uložit mnohem hlouběji do vlasu.

Permanentní barvu tedy nelze vymýt šamponem, ale po nějaké době dojde k jejímu úplnému vyblednutí a do vaší přirozené barvy vlasů. Permanentní barva je vhodná především při účinném krytí šedin.

Permanentní barvy vydrží cca 6 – 8 týdnů, i na tento typ barvy negativně působí UV záření, různá běžná vlasová kosmetika atd. Delší trvanlivost mívají tmavší odstíny. Vlasy barvené permanentní barvou je vhodné dobarvovat, jestliže budete chtít změnit odstín, nebude změna tak výrazná jako v případě, kdy budete používat smývatelné barvy.

Herbatint permanentní barva na vlasy světlý kaštan 5N 150 ml

Ukázka permanentní barvy: Herbatint permanentní barva na vlasy světlý kaštan 5N 150 ml

Smývatelná barva

Tyto typy barev se s každým umytím vlasů postupně vymývají. Smývatelné barvy jsou označeny jako semi nebo demi permanentní barvy.

Toto označení určuje množství oxidačních činidel v barvě. A oxidační činidla určují, jak moc může barva proniknout do vlasů. Smývatelná barva vydrží cca 12 – 30 umytí. Kratší životnost mají barvy bez činidel, jedná se o levné barevné šampony nebo přelivy na vlasy. Tyto barvy obalí povrch vlasu a vydrží cca 12 – 15 umytí.

Smývatelné barvy můžete použít v nouzových případech, kdy čekáte na termín u kadeřníka. Tento typ barvy je oblíbený u těch, kteří se svým vzhledem rádi experimentují. Oblíbené jsou smývatelné barvy v podobě sprejů na šediny a odrosty. Sprej šediny ihned zakryje a jde jednoduše vymýt šamponem.

Anděl smývatelný barevný lak na vlasy růžový 125 m

Ukázka smývatelné barvy: Anděl smývatelný barevný lak na vlasy růžový 125 m

Henna

Henna je přírodní barva, která se používala již ve starém Egyptě. Je pro ni typická červená barva, která se nanáší nejen na vlasy, ale i kůži nebo nehty. Po nanášení henny budou mít vlasy kaštanovo-červenou barvu, která zjemní i zpevní strukturu vlasů. Henna je velmi účinná v boji s lupy a působí antibakteriálně. Kromě červené lze koupit i bezbarvou hennu, která vlasy neobarví, ale pouze ošetří.

Po aplikaci henny nebudou mít vlasy ihned konečnou barvu, na výslednou podobu si budete muset počkat cca 4 dny. První 2 dny henna oxiduje a následně tmavne. Při pobytu na slunci pak henna postupně zesvětlá.

Henna je vhodná pro osoby s poškozenými vlasy i těhotné ženy, barva je přírodní a neobsahuje tedy žádná oxidační činidla. Vlasy barvené hennou vypadají přirozeně a po barvení jsou navíc vyživeny a dojde i k jejich zjemnění. Henna je vodná i pro krytí šedin, aby bylo krytí šedin opravdu účinné, je často nutné proces opakovat.

HennaPlus zesvětlující sprej na vlasy s Heřmánkem 150 ml

Ukázka henny: HennaPlus zesvětlující sprej na vlasy s Heřmánkem 150 ml

Ačkoliv je henna přírodní barva, měli byste být při jejím výběru opatrní. Henna se totiž prodává v několika podobách:

 • Čistá henna – obarvuje vlasy do červena. Přírodní hennu lze smíchávat s dalšími látkami, používá se například rostlina bhringraj, ibišek nebo čaj. Do nekvalitní henny se však přidávají také metalické soli. Ty barvu zvýrazní, avšak henna velmi silně reaguje s amoniakem. Pokud vlasy ošetříte přípravkem, který amoniak obsahuje, může dojít ke zničení vlasové struktury.
 • Indiko – je modré barvivo, které se henny rovněž přidává. Indigo je látka, která silně reaguje s peroxidem vodíku, což je běžné zesvětlovací činidlo. Pokud použijete hennu i indigem na odbarvení vlasů, mohou se vaše vlasy obarvit na zeleno.
 • Černá henna – je považována za nejvíce rizikovou. Černá henna je označena jako Kali Mehandi, její použití může u některých jedinců způsobit velmi vážnou alergickou reakci.

Odstín

U barvy na vlasy můžete zvolit odstín a to buďto studený, teplý nebo neutrální. Odstín můžete vybírat podle svého vkusu nebo tónu vaší pleti. Má-li vaše pleť teplý odstín, bude pro vás ideální teplý tón, studený odstín pleti bude ladit se studeným tónem barvy.

 • Jarní typ – pleť je světlá až průsvitná se zlatavým podtónem nebo broskvovým nádechem. Barva očí světle nebo sytě modrá, šedozelená, šedomodrá nebo hnědá. Původní barva vlasů je světle hnědá se zlatavým podtónem nebo plavá. Jarní typ pleti může mít pihy a opaluje se do hněda. Osoby s jarním typem pleti jsou náchylní k červenání. K jarnímu typu se hodí světlé blond barvy, ale použít můžete i světlou hnědou.
 • Letní typ – pleť je porcelánová s olivovým nebo narůžovělým nádechem. Oči mají tmavě modrou, modrozelenou, šedomodrou, šedohnědou nebo šedozelenou barvu. Původní barva vlasů je popelavá hnědá nebo blond nebo středně hnědá. Osoby s letním typem se velmi snadno opalují. Těmto typům sluší středně a tmavě plavé odstány. Ideální je světle hnědá nebo oříšková barva. Nevhodné jsou tmavé odstíny.
 • Podzimní typ – pokožka je zlatavě béžová nebo bronzová. Oči jsou výrazné, barva je jasně hnědá, zelená nebo modrá. Původní barva vlasů zrzavá, zlatohnědá, měděná či červenozlatá. Osoby s podzimním typem by neměli podstupovat žádné výrazné změny, ideální je pouze oživit přirozenou barvu vlasů. Vhodné jsou měděné, červené, kaštanové nebo hnědé barvy.
 • Zimní typ – velmi světlé Sněhurovké typy nebo naopak jižanská barva pleti. Oči mají šedou, šedomodrou, hnědou nebo modrou barvu. Původní barva vlasů je tmavě hnědá nebo černá. Vhodné jsou spíše tmavší barvy na vlasy.

Technika barvení

Módní trendy se stále mění, v současné době patří mezi oblíbené techniky:

 • Balayage – pramínky vlasů se po celé hlavě náhodně zesvětlují. Efekt je velmi přirozený a odrosty nejsou tolik výrazné. Technika vlasy nijak výrazně nezatěžuje ani nepoškozuje.
 • Ombré – vlasy se barevně rozdělí na dvě poloviny. Jedna polovina je světlejší, druhá tmavší, přechod je velmi přirozený. Barví se většinou spodní část vlasů, nemusíte tedy nijak řešit odrosty.
 • Přeliv – přeliv získáte použitím smývatelné barvy na vlasy. Přeliv vlasy oživí, rozjasní a současně změní tón přirozené barvy.
 • Melír – je velmi známý, ale pořád oblíbený. Tato technika spočívá v postupném barvení jednotlivých pramínků. V současné době se používají různé styly melírování.

Značení

Barvy na vlasy mají pro přehlednost jednotný systém značení. Označení je dvoučíselné.

 • První číslo – označuje odstín barvy a značení je od 1 – 10. Číslem 1 se značí černá a číslem 10 nejsvětlejší barva.
 • Druhé číslo – označuje lesk barvy. Nulou je označen neutrální odstín. Studené barvy jsou značeny číslem 1 – popelavá a číslem 2 duhová. Teplé odstíny jsou značeny číslem 3 – zlatá, číslem 4 – měděná, číslem 5 – mahagonová a číslem 6 – červená.

Složení

Barva na vlasy obsahuje barvící krémy a oxidační činidla. Konečná podoba odstínu je závislá na koncentraci činidla, tedy peroxidu.

 • 6 % peroxidu – barva vhodná k míchání semipermanentní barvy nebo šetrné permanentní barvy.
 • 9 % – jemné zesvětlení nebo intenzivnější permanentní barva.
 • 12 % – používá se jako silný zesvětlovač.

Značka

Barvy na vlasy se prodávají v různých objemem. Velikost balení vybírejte podle délky vašich vlasů. Majitelé krátkých vlasů si vystačí s menším balení, na dlouhé vlasy vám však nemusí stačit ani největší objem.

Barvu na vlasy koupíte v každé drogerii, supermarketu nebo ve specializovaných kadeřnických prodejnách. Oblíbené jsou barvy značky Wella, L´Oréal, Palette, Schwarzkopf, Syoss, Garnier, Vitalitys, Londa, Joanna a další profesionální značky L’Oréal Professionnel, Wella Professionals, Schwarzkopf Professional, Londa Professional, Artégo, Goldwell, Matrix

Cena

Barvy na vlasy lze koupit již za méně než 100 Kč. Mnohem větší výběr je však u cenové kategorie 100 – 300 Kč. Za tuto cenu můžete pořídit smývatelné i permanentní barvy. Jestliže chcete, aby barva vydržela delší dobu, bude vhodnější připlatit za kvalitnější výrobek. Cena dražších barev je od 300 – 600 Kč.

Porovnat ceny barev na vlasy

Péče o vlasy

Ačkoliv se barvy na vlasy vyrábí tak, aby byly co možná nejšetrnější, je nutné o barvené vlasy adekvátně pečovat. Péče o barvené vlasy však není nijak složitá, jediné co musíte udělat, je pořídit speciální přípravky určené právě pro péči o barvené vlasy. Kromě šamponů jsou vhodné různé balzámy nebo masky, které vlasy ochrání před vymýváním barvy, působením UV záření, zachovávají intenzitu barvy a hydratují.

Otázky a odpovědi

Jak rychle vlasy rostou?

Růst vlasů je individuální, může být v průměru od 1 – 2 cm za měsíc. V průměru se udává 15 cm /rok. Růst vlasů je genetická záležitost a ovlivňuje ho i zdravotní stav jednotlivců.

Lze hennu použit na chemicky barvené vlasy?

Hennu lze použít i na vlasy barvené chemickou barvou. Je však nutné nechat vlasy před barvením hennou alespoň měsíc odpočinout. Vhodnější je však počkat ještě delší dobu, doporučují se cca 3 měsíce. Delší prodleva má za následek rovnoměrnější probarvení i minimální nežádoucí reakce.

Jak při barvení postupovat?

Celý proces barvení je podrobně popsán v návodu. Doporučený postup je nutné dodržovat, překročit byste neměli zejména dobu působení. Barvu je vhodné nejprve otestovat, abyste zabránili případným alergickým reakcím.

Test lze provést nanesením malého množství barvy na loketní jamku a vyčkat na případnou reakci cca 24 hodin. Jestliže se žádná nežádoucí reakce neobjeví, můžete začít se samotným barvením. Před použitím barvy si mastným krémem udělejte kontury. Barva na vlasy se nanáší od kořínků ke konečkům do suchých vlasů. Po uplynutí doporučené doby je nutné barvu z vlasu důkladně smýt.

Závěr

Barva na vlasy přináší jednoduchý způsob, jak změnit vzhled, zakrýt šediny a celkově omládnut. Aby byla změna opravdu pozitivní, je nutné vybrat správný barevný odstín. Před výběrem barvy na vlasy si nejprve ověřte, jaký je váš barevný typ.

Nejprve si ujasněte svou typovou charakteristiku, tedy to, zda patříte mezi teplý či studený typ. Na základě tohoto zjištění budete vědět, zda vám více sednou teplé nebo spíše chladné odstíny. Důležitá je i barevná typologie dle ročního období. Poté přejděte k samotnému výběru barvy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.parfemy-elnino.cz, www.rossmann.czwww.pilulka.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (110 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Barvy na vlasy používám v podstatě celý život, protože se mi tvoří šediny už od mládí. Střídám pouze dvě osvědčené značky, a to Palette a Schwarzkopf. Jsem s nimi velmi spokojená, protože jsou šetrné k vlasům, dobře kryjí a přestože si hlavu myji opravu často, dost dlouho vydrží.

 2. Objednala jsem si před časem Voono Henna Copper měděná a byla jsem nadšená. Krásně voní, vlasy jsou po ní úžasně jemné a ta barva je naprosto úchvatná. Rozhodně jsem jí nepoužila poprvé.

 3. Jedině inou L’Oréal.Barvy z drogerie,už nikdy….

 4. Já jsem zastánce přírodních barev. Jen u nich mám jistotu, že se vlasy ani dlouhodobým používáním nezničí.

 5. Osobně tedy střídám tři různé značky, abych nepoužívala stále tu samou. Jednou koupím Paletku jindy Schwarzkopf, a když mám chuť na změnu, tak sáhnu po značce Wella. Jako mladá jsem používala také Hennu, ale to už teď není ono.

 6. Já jsem se zafixovala na značku Palette a jsem nadšená. Vždycky jsou vlasy skvěle obarvené a vypadají skvěle, navíc nemáte s touto barvou pocit, že máte na hlav helmu, jako u některých jiných značek.

 7. Používám jedině Schwarzkopf a jsem spokojená. Zkoušela jsem i jiné značky, ale pro moje vlasy nebyly moc vhodné, tak jsem se vždy vrátila ke své nejoblíbenější značce.

 8. Pokud jde o barvy na vlasy, tak střídám značky podle nálady. Nejraději mám Schwarzkopf a Palette, ale už jsem sáhla i po značkách Wella, Londa nebo Garnier.

Přidat komentář

Recenzer
Logo