Přelivy na vlasy

Chcete změnit svou barvu vlasů, ale ne permanentně? Máte již obarvené vlasy a rádi byste oživili barvu? To vše vám může poskytnout přeliv, který neničí vlasy, dokáže dokonce zlepšit jejich kvalitu. Můžete vyzkoušet nejrůznější bláznivé barvy, jako je růžová nebo fialová, které se vám za chvílí vymyjí. Abyste věděli, podle čeho vybírat a jak přeliv aplikovat doma, připravili jsme pro vás tento článek.

Porovnat ceny přelivů

Přeliv vs. barva na vlasy

Hlavním rozdílem mezi přelivem a barvou na vlasy je ten, že přeliv se vymývá, zatímco barva odrůstá. Stane-li se tak, že výsledek nebude úplně podle vašich představ, budete mnohem raději, pokud k tomu dojde u přelivu, protože nemusíte čekat tak dlouho, než zmizí. To, že je přeliv jemnější je způsobeno tím, že barva se nejčastěji míchá s 6 až 9% peroxidem, zatímco přeliv s 3% peroxidem. Může také zajistit přirozenější vzhled, jelikož obarví každý vlas trochu jinak, neporadí si však se šedinami.

Typy

Podle toho, jak dlouho přeliv vydrží, jak bude vypadat výsledný efekt a jaké má složení, ho můžeme rozdělit do dvou kategorií – na semipermanentní a demipermanentní.

Semipermanentní přeliv

Budete-li se chtít obarvit přelivem doma, budete vybírat právě z tohoto typu. Neobsahuje amoniak ani peroxid, není nutné ho míchat s vyvíječem, a tak je pro vlasy šetrný, dokonce je může vylepšit, dodat jim lesk i jemnost. Využívá malých molekul barevného pigmentu, které obalí vlas barvou pouze na povrchu, případně pod kutikulou, a tak neproniká do vlasu, čímž nenarušuje jeho strukturu. Využijete pro osvěžení barvy, neutralizaci nežádoucích teplých tónů, na sjednocení melíru, natónování šedé. Nezesvětlí vlasy, nezakryje šediny ani nezmění barvu vlasů.

Demipermanentní přeliv

Abyste mohli použít tento typ přelivu, budete potřebovat vyvíječ. Jde o oxidační barvu na vlasy s dočasným barevným efektem, stojí mezi permanentními a semi-permanentními barvami. Neobsahuje amoniak a postupně se vymývá, popřípadě obsahuje jen malé množství, aby mohl proniknout do vlasů, stejně ale převládá bezamoniakový přeliv.

Oproti semipermanentnímu přelivu vydrží o něco déle. Čím silnější vyvíječ použijete, tím větší schopnost krytí a zesvětlení i jasnější odstíny získáte. Využijete na ztmavení a změnu tónů.

Aplikace

Nanášení přelivu na vlasy je poměrně jednoduchý proces a zvládnete ho i sami doma. Držte se následujících kroků:

 1. Připravte si všechny potřebné přípravky a vybavení, včetně přelivu, rukavic, ochranného pláště nebo starého ručníku.
 2. Ujistěte se, že vaše vlasy jsou čisté a suché. Pokud jsou vlasy mastné nebo znečištěné, přeliv se nemusí správně přichytit.
 3. Nasaďte si rukavice, abyste zabránili zbarvení rukou. Přeliv může zanechat stopy na pokožce.
 4. Rozčešte si vlasy, abyste odstranili jakékoliv zacuchané uzly a aby byly připraveny pro nanášení přelivu.
 5. Připravte si přeliv podle pokynů výrobce. Většinou je potřeba smíchat dvě různé složky přelivu.
 6. Aplikujte přeliv na vlasy. Začněte u kořínků a pokračujte směrem k vlasovým koncům. Pečlivě vetřete přeliv do vlasů a ujistěte se, že jsou pokryty všechny vlasy.
 7. Počkejte potřebnou dobu, kterou uvádí výrobce na obalu. Tato doba může být různá a závisí na typu přelivu a požadovaném efektu.
 8. Po uplynutí dané doby důkladně opláchněte vlasy teplou vodou, dokud voda není průzračná.
 9. Pokud je to uvedeno v pokynech výrobce, naneste na vlasy přelivový kondicionér. Tento krok pomáhá zafixovat barvu a zanechává vlasy hebké a lesklé.
 10. Osušte a upravte si vlasy podle svého uvážení.
 11. Pamatujte, že přesný postup nanášení přelivu na vlasy může být různý v závislosti na druhu přelivu a jeho výrobci. Vždy pečlivě čtěte pokyny na obalu před použitím a postupujte podle nich.

Funkce

Přeliv na vlasy se používá hlavně pro dočasné změny vzhledu vlasů, protože se postupem času vymývá. Zpravidla neobsahuje peroxid ani amoniak, což znamená, že je méně škodlivý pro vlasy. Může se také používat k odstranění zesvětlených pramenů nebo k neutralizaci nepřirozených odstínů vlasů. Určitý typ můžete využít i doma, neriskujete totiž poškození vlasů či výsledek, který by se vám za pár týdnů vymyl. Můžete tak vyzkoušet různé barvy jen na chvilku, a poté se rozhodnout, zda se obarvit barvou s peroxidem, která vám už zůstane a bude pouze odrůstat.

Značka

Mezi oblíbené značky přelivů na vlasy patří Schwarzkopf, L’Oréal, Goldwell nebo Joanna. Pokud budete při aplikaci dodržovat pokyny jednotlivých výrobků, nemáte se čeho bát.

Cena

Přelivy na vlasy nemusí být vůbec drahé, ty nejlevnější vás vyjdou do 200 Kč, mívají objem kolem 100 ml a najdete mezi nimi jak semipermanentní, tak demipermanentní produkty.

Od 200 Kč do 300 Kč lze najít i přírodní přelivy, například z henny, či větší balení.

Nad 300 Kč se produkty svými vlastnostmi příliš neliší, pouze v této cenové kategorii najdete nové značky.

Porovnat ceny přelivů

Údržba vlasů obarvených přelivem

Ačkoliv je barvení přelivy pro vlasy šetrnější, stejně je zapotřebí, abyste se o své vlasy starali, jinak nebude efekt příliš dlouho hezký a lesklý. Jelikož se barva z vlasů vymývá, logicky vás napadne, že je lepší vyhýbat se jejich mytí.

Pokud tedy nemusíte, vlasy si nemyjte, jinak o přeliv rychleji přijdete. Zejména se vyvarujte horké vodě, která obecně vlasům nesvědčí. Jako první pomoc na mastné vlasy lze využít suchý šampon. Když už si vlasy budete mýt, využijte speciální šampony pro barvené vlasy, které efekt podpoří. Alespoň jednou týdně naneste vyživující masku.

Otázky a odpovědi

Jak dlouho vydrží přeliv na vlasy?

Záleží na druhu, demipermanentní přeliv vydrží o něco déle, obecně se ale jedná o 4-15 umytí, tedy maximálně pár týdnů. Ideální na dočasnou změnu, například tehdy, kdy si nejste jistí, jestli se obarvit na daný odstín peroxidovou barvou.

Vrátí se mi původní barva?

Zde opět rozdělujeme účinky dle druhů – semipermanentní přeliv nezasahuje tak hluboko do vlasu, a proto se vymyje celý, tudíž se vám vaše původní barva zcela vrátí. Když ale využijete demipermanentní barvy, vymyjí se, ale vaše vlasy už nebudou mít tu stejnou barvu, jakou měly původně. Při použití peroxidu se totiž odstraňuje část přirozeného pigmentu, aby vytvořil místo pro barevné molekuly, tudíž vlasy po vymytí přelivu budou světlejší.

Mohu přeliv na vlasy použít doma?

Ano, přeliv na vlasy je možné použít i doma, jelikož vlasy neničí. Existuje mnoho přelivů na vlasy (semipermanentní), které jsou určeny pro domácí použití a snadno dostupné v obchodech. Při používání přelivu na vlasy doma je důležité dodržovat pokyny výrobce a postupovat opatrně. Je důležité si uvědomit, že výsledek použití doma může být odlišný od výsledku, kterého byste mohli dosáhnout u profesionálního kadeřníka.

Závěr

Přelivy na vlasy jsou skvělým způsobem, jak změnit svůj vzhled bez trvalého zbarvení nebo poškození vlasů. Nejenže vám umožňují experimentovat s novými barvami, ale také můžete vyzkoušet různé odstíny, aniž byste museli riskovat, že se vám výsledek nebude líbit. Pamatujte, že barva přelivu na vlasy se postupem času vymývá, a proto je nutné pravidelně obnovovat barvu, pokud chcete udržet svůj nový vzhled.

Důkladná péče o vlasy a používání speciálních šamponů i kondicionérů na barvené vlasy může pomoci prodloužit trvanlivost barvy a udržet vlasy zdravé a lesklé. Buďte kreativní a bavte se s přelivy na vlasy, které přinášejí osvěžení vašeho vzhledu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.parfemy-elnino.cz, www.pilulka.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo