Ponožkoboty

Pokud ještě neznáte ponožkoboty a rádi chodíte na túry, žijete zdravě, nebo dokonce běháte, měli byste se o nich dozvědět více. Jsou alternativou mezi botami a ponožkami, podporují zdraví vašich chodidel a jsou naprosto bezpečné. Jak to celé funguje a jakým způsobem přemýšlet nad výběrem?

Porovnat ceny ponožkobot

Ponožkoboty vs. barefoot boty

Zatímco barefoot boty mají tenkou podrážku, jinak ale svým vzhledem připomínají boty, ponožkoboty jsou spíše ponožky s přidanou ochrannou vrstvou, která připomíná tartan v černém provedení. Ten vás chrání před vnějšími vlivy, ať už jste ve vodě nebo na souši, na teplém či studeném povrchu – s ponožkobotami budete v bezpečí všude.

Pocitově připomínají chůzi naboso, což je pro vaše chodidla velice přínosné. Zapojují tak každý sval, ale přitom se nemusíte bát, že byste se nějak poranili. Jedinou nevýhodou je snad to, že nevypadají zrovna dvakrát módně a nebudou se vám hodit ke každému outfitu. Pokud ale vyrážíte na výlet, asi si nikdo nebude všímat toho, co máte na sobě, a vy si tak můžete užít veškeré benefity, které vám ponožkoboty nabízejí.

Na jaké aktivity se ponožkoboty hodí?

Jsou skvělé na chůzi, protože prospívají zdraví chodidel a posilují veškeré svaly, které při chůzi naboso zapojujete. Kromě toho jsou ale také vhodné na vodní sporty, surfování, běhání, fitness či cestování. Vydrží tudíž jak nižší, tak vyšší zátěž bez toho, aby vás nohy bolely. Dejte sbohem otlakům a půchýřům, s ponožkobotami vás čeká už jen pohodlí.

Typy

U ponožkobot existují dva typy, a to prstové a bezprstové, stejně jako je tomu u klasických ponožek. Záleží na tom, co vám vyhovuje.

Prstové

Tento typ bude pro někoho nepohodlný, protože materiál může mezi prsty tlačit. Na druhou stranu nejdůvěrněji napodobuje chození naboso. Pokud tedy normálně chodíte rádi bez bot, vyzkoušejte tuto variantu.

Bezprstové

Jestli byste raději klasiku, i to je možné. Stále bude pocit podobný chůzi naboso, jen vám nebude látka překážet mezi prsty, a vy tak můžete pohodlně chodit kamkoliv se vám zachce.

Materiál

Co se týče provedení ponožkobot, dělí se na dvě části – horní část je vyrobena z různých elastických materiálů jako je nylon, spandex a polypropylen. U některých modelů objevíte i antibakteriální úpravu s přídavkem stříbra, která zajistí, že ponožkoboty nebudou ani po delším nošení zapáchat.

Spodní část, tedy ta ochranná, se vyrábí z otěruvzdorných polymerů, nebo přírodního latexu, díky kterým vás může chránit před pořezáním i popálením. Zvýšená elastická látka kolem kotníku, která je vyrobena kombinováním nylonu a spandexu, vám poskytne základní ochranu proti trnům a odření i v oblasti kotníku.

Velikost

Velikost ponožkobot se uvádí v konfekčních velikostech, tedy od XS po XXL. V tabulce se můžete dočíst, jak se ve velikostech orientovat, nicméně nejlepší je, samozřejmě, zkoušet ponožkoboty v obchodě, abyste si na vlastní kůži ověřili, že vše sedí.

Velikost bot Velikost ponožkobot Velikost v centimetrech

Velikost bot Velikost ponožkobot Velikost v centimetrech
36-37 XS 24
38-39 S 25
40-42 M 26-27
43-44 L 28
45-46 XL 29
47-49 XXL 30

Funkce

Ponožkoboty jsou zdravější verzí obuvi, kterou můžete nosit kdekoliv. Díky své podrážce vás ochrání na jakémkoliv povrchu, ať už studeném nebo teplém, s hranami i bez nich. Nemusíte se bát, že byste se zranili, jsou naprosto bezpečné a při jejich nošení budete mít pocit, jako byste chodili naboso, což pomůže vašim svalům na chodidlech, aby se zapojily.

Značka

Na trhu existuje pouze pár značek, které vyrábí ponožkoboty, patří mezi ně Skinners a Crus. V obou případech se jedná o českou značku, díky čemuž máte šanci na větší dostupnost i u nás, ve světě tomu tak úplně není.

Cena

Zejména, pokud hledáte ponožkoboty pro děti, to budete mít levnější. V takových případech je seženete do 700 Kč, budou kvalitní a dlouho vám vydrží, hodí se na pohyb i v obtížnějším terénu.

Od 700 do 1 300 Kč jsou k dostání ručně vyrobené kousky, na které se můžete spolehnout, sem tam se objeví i modely pro děti. Cokoliv nad 1 300 Kč lze považovat za to nejlepší na trhu. Modely jsou antibakteriálně upraveny, aby nezapáchaly, i když je nosíte delší dobu, jsou nepromokavé a uvnitř mají vyjímatelnou vložku.

Porovnat ceny ponožkobot

Údržba

Tady je to o něco jednodušší než u klasických bot – ponožkoboty stačí jednou za čas přeprat v ruce nebo v pračce na 30° C. Jsou vyrobeny tak, aby co nejméně zapáchaly, proto je perte podle potřeby, nemělo by to být nadměrně často (samozřejmě také záleží na tom, jak moc je používáte).

Otázky a odpovědi

Nosí se do ponožkobot ponožky?

Pro maximální pohodlí a zajištění dlouhodobějšího pocitu svěžesti se doporučuje nosit do ponožkobot tenké kotníkové ponožky. Je to však zcela na vás, oba způsoby jsou pohodlné, takže si vyberte sami, čemu dáváte přednost.

Hodí se ponožkoboty na běhání?

Běh v ponožkobotách je opravdu jako běh naboso. Stále však musíte svaly a šlachy postupně trénovat, abyste znovu získali sílu. Co se týče asfaltu, jiných tvrdých povrchů, dlouhých tratí nebo nebezpečného prostředí, kde byste bosí neběželi, doporučujeme držet se klasických běžeckých bot.

Jak na údržbu ponožkobot?

Když cítíte, že by bylo dobré je vyprat, učiníte tak buďto ručně nebo v pračce na 30° C. Vzhledem k tomu, že obsahují stříbro, neměli by zapáchat, a tak nevyžadují příliš častou údržbu.

Závěr

Pokud chodíte často na procházky, túry, rádi běháte nebo se věnujete vodním sportům, ponožkoboty jsou pomůckou, kterou určitě využijete. Budete sice muset investovat, produkt ale nabízí skvělé vlastnosti, které cenu jistě vykompenzují. Nyní už víte, jak postupovat při výběru, abyste našli pro sebe ten správný kousek.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Bála bych se je nosit venku, ale pro doma jsou naprosto boží. Jsou velmi kvalitní, pohodlné a prodyšné, za mě skvělé.

  2. Používám ponožkoboty při pěších túrách a nemohu si na ně stěžovat. Člověk se v nich cítí opravdu skvěle a rád je doporučí i dalším lidem. Jan

  3. Ponožkoboty jsem si zamilovala, když jsem je viděla u kamarádka, takže jsem si je pořídila také. No, bála jsem se je nosit jen tak v městě, tak jsem je poprvé vyzkoušela na chalupě, když jsem pobíhala po okolí a byla jsem opravdu velmi nadšená, jak jsou pohodlné a velmi praktické.

  4. Sice nemá člověk na výběr více značek, ale to vůbec nevadí, protože Skinners je super značka, a ještě ke všemu i česká. Tyhle ponožkoboty jsou naprostá pecka, nosíme je celá rodina. Mohu jedině doporučit, i když někoho možná odradí trochu vyšší cena, ale věřte mi, stojí to za to.

Přidat komentář

Recenzer
Logo