Příklepové vrtačky

Ať už jste kutil nebo ne, příklepová vrtačka je základem do každé domácnosti. Umožňuje vrtat do téměř všech materiálů včetně betonu i kovu. Manipulace je navíc jednoduchá a rychlá. Podle čeho vybrat tu správnou příklepovou vrtačku? Měli byste se zaměřit na výkon, jednoduchost použití i celkovou ergonomii. Pojďme se společně podívat na to, jaké druhy na trhu existují a kolik stojí.

Porovnat ceny vrtaček

Nejlepší příklepové vrtačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita HP1630K 95 % 1 669 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Bosch GSB 16 RE 0.601.14E.500 95 % 2 989 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Narex EVP 13 E-2H3 00624029 92 % 3 390 Kč Zobrazit obi.cz
4. Extol 401163 88 % 764 Kč Zobrazit Alza.cz
5. DeWalt DWD024 85 % 1 950 Kč Zobrazit Tera.cz

Typy

Podle toho, jak často plánujete vrtačku používat, se budete rozhodovat mezi elektrickou a aku variantou. Která pro vás bude lepší?

Elektrická příklepová vrtačka

Elektrická příklepová vrtačka se bude hodit každému, kdo ji využívá často – podnikatelům nebo kutilům v dílnách. Výhodná je hlavně díky tomu, že její provoz je neomezený, na druhou stranu je zde ale délka kabelu, která může v jistý moment činit problémy. Má ale vyšší výkon, a proto se vyplatí více.

Aku příklepová vrtačka

Abyste se nemuseli omezovat délkou kabelu a mohli vrtat kdekoliv, pořiďte si aku příklepovou vrtačku (vrtačku s akumulátorem), která však není tak výkonná jako ta elektrická. Doporučuje se ale všem, kdo vrtačku nepoužívají příliš často – ideální pro domácí použití.

Typy vrtáků

Podle typu díry, kterou máte v plánu vyvrtat, rozlišujeme několik typu vrtáků:

 • Spirálové vrtáky z oceli – základní materiály
 • Vrtáky s vodící špičkou – dobrá stabilita hloubení díry
 • Kuželovité vrtáky – díra se šikmými okraji
 • Ploché vrtáky, sukovníky, bimetalové korunky – větší díry
 • Vrtáky se speciální tvrzenou hlavicí – odolné materiály

Funkce

Příklepová vrtačka je skvělou volbou, pokud potřebujete vrtat do tvrdších materiálů. Díky variantě aku i elektrické můžete přesně vybrat to, co hledáte. Modely, které se aktuálně vyrábějí, mají navíc několik funkcí, které jistě oceníte.

 • Úprava rychlosti otáček
 • Úprava velikosti kroutícího momentu
 • Aretační tlačítko – zajišťuje neustálý chod, aniž byste drželi tlačítko
 • Tlumení vibrací – tlumí nárazy při vrtání
 • KickBack Control – ochrana proti zpětnému rázu
 • Vypnutí příklepu – využijete u měkčích materiálů
 • Světlo v přední části vrtačky (ve výjimečných případech)

Příklepovou vrtačku s příklepem využijete při šroubovaní, míchání, broušení a leštění či frézování.

Rozdíl mezi příklepovou vrtačkou a vrtacím kladivem?

Pokud plánujete vrtat pár děr, příklepová vrtačka není špatný nápad, nicméně mnohem rychlejší práci budete mít s vrtacím kladivem, který na rozdíl od vrtačky nemá klepavý zvuk, protože obsahuje píst, který stlačuje vzduch nad sebou.

Ergonomie

Při výběru byste měli hledět nejen na vlastnosti, které se týkají výkonu stroje, ale také na uživatelskou funkčnost. Jak se vám například bude vrtačka držet, je důležité hlavně tehdy, kdy ji používáte často. Vrtačky by měly mít druhou nastavitelnou rukojeť, kterou lze odejmout. Díky ní bude dosaženo vyššího přítlaku a také rovné držení vrtačky. Stejně důležitá je také hmotnost, protože vrtačku budete používat delší dobu v kuse. Klasické modely se pohybují v rozmezí od 1,5 do 4 kilogramů.

Příkon

Tento parametr je jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou byste měli hledět. Odvíjí se od toho, jak se vám s vrtačkou bude pracovat. Pro domácí kutily stačí příkon do 600 W, náročnější uživatelé si budou pořizovat vrtačku o příkonu 700 W – 1 000 W. Výkonnější vrtačky na každodenní použití mohou dosahovat až 1 700 W.

Rychlost otáček

Tento údaj slouží k tomu, abyste věděli, za jak dlouho bude díra vyvrtaná. U většiny domácích vrtaček je pouze jedna rychlost (0 – 1 000 otáček za minutu), polo-profesionální modely mají i dvě rychlosti (až 3 000 otáček za minutu). Výjimečně lze narazit i na čtyřrychlostní modely.

Krouticí moment

Zatímco rychlost otáček vás ani tak zajímat nemusí, krouticí moment by rozhodně měl. Určuje totiž, jakou silou bude díru provrtávat. Čím vyšší je krouticí moment, tím větší silou budete vrtat. Na běžné vrtání budete potřebovat okolo 5 – 20 Nm, klasické vrtání nižších průměrů vyžaduje 20 – 50 Nm a při vrtání tvrdších materiálů se vám bude hodit vyšší krouticí moment než je 50 Nm.

Sklíčidlo

Abyste dokázali upnout vrtáky, existují dvě varianty sklíčidla, a to:

 • Rychloupínací sklíčidlo – snadná výměna vrtáku pomocí jediného tahu a zacvaknutí, snížená upínací síla vrtačky, spíše pro hobby použití.
 • Sklíčidlo na kličku – točivým pohybem vyměňuje kličky na třech místech, nejspolehlivější, i když ne tak praktické jako rychloupínací sklíčidlo, větší upínací síla.

Při výběru nezapomeňte ani na maximální a minimální velikost vrtáku, který budete upínat. Standardně se používá rozsah od 1,5 do 13 milimetrů, větší vrtačky zvládnou i 16mm.

Příslušenství

K příklepové vrtačce si můžete pořídit i další věci, mezi které se řadí:

 • vrtáky na různé materiály
 • mosazný hrncový kartáč
 • metly
 • brusné kotouče
 • vykružovací pily
 • sekáče
 • špičáky
 • náhradní uhlíky
 • transportní kufr
 • šroubovací adaptér a bity
 • frézky
 • stojany a svěráky
 • náhradní sklíčidla
 • ohebné hřídele a nástavce
 • regulační dorazové kroužky
 • ochranné pomůcky

Značka

Abyste měli kvalitu zaručenou, představujeme vám ty nejznámější značky, které na trhu nějakou tu dobu působí a jsou osvědčené.

Bosch

Značka Bosch vyrábí automobily, domácí spotřebiče a elektrické nářadí. Vyrábí spíše levnější příklepové vrtačky pro domácí použití. Její oblíbenost spočívá nejen v příkonu, ale také vyhovující ergonomii.

Black&Decker

Pokud hledáte polo-profesionální příklepové vrtačky za rozumnou cenu, měli byste se podívat po značce Black&Decker. Mají nízkou hmotnost, což vám bude jistě k užitku.

Makita

Pro náročnější uživatele je tu značka Makita, která vyrábí příklepové vrtačky s příkonem až nad 1 000 W. Ceny se pohybují různě, modely seženete jak v rámci nižší, tak střední cenové kategorie.

Narex

Nejdražší ze všech značek je právě Narex. Vyrábí vrtačky s vyšším příkonem, které jsou opravdu kvalitní, a hodí se tak na náročnější práci.

Cena

Abyste si pořídili přesně to, co požadujete, bude se od toho odvíjet cena. Ta zahrnuje prestiž značky, technické parametry i kvalitu vrtačky. Ačkoliv je nákladnější než klasická vrtačka, dá se pořídit i za nižší cenu.

Od 2 000 Kč

Jste-li nenáročným zákazníkem a prostě jen chcete mít doma nějakou příklepovou vrtačku, pak můžete zakoupit model v cenové kategorii do 2 000 Kč, nicméně počítejte, že takto nízká cena bude znát na výkonu. Vrtačka vám pravděpodobně příliš dlouho nevydrží a bude mít problémy s vrtáním do tvrdých materiálů.

Od 2 000 do 7 000 Kč

Zlatou střední cestou jsou vrtačky s cenou od 2 do 7 tisíc Kč, které jsou kvalitní, ale zároveň se příliš neplácnete přes kapsu. Mívají vyšší hmotnost, což vám může při manipulaci překážet, nicméně za tu kvalitu to stojí. Vrtačka blížící se k 7 tisícům dokáže vydržet přes 10 let.

Nad 7 000 Kč

Pro ty nejnáročnější je určena cenová kategorie nad 7 tisíc Kč, kde naleznete opravdu kvalitní kousky s o dost vyšší hmotností. Tyto vrtačky zvládnou veškeré domácí úkoly a většinu těch profesionálních. Vrtání do opravdu tvrdých materiálů jim nečiní žádný problém a vydrží vám opravdu dlouho.

Porovnat ceny vrtaček

Údržba

Abyste zajistili, že vám příklepová vrtačka vydrží dlouho, je třeba se o ni řádně a pravidelně starat. Úplně stačí, když jednou za rok očistíte pohyblivé části a plasty, které se na nářadí nachází.

Můžete na ně použít speciální přípravky, které jim prodlouží životnost – vlhčené ubrousky na čištění palubové desky v autech a oživovač pneu a plastů, který po aplikaci setřete suchým hadříkem. To je vše, tímto jednoduchým způsobem zajistíte vrtačkách péči, která se vám vrátí v podobě dlouhé životnosti.

Otázky a odpovědi

Jakou příklepovou vrtačku vybrat?

Váš výběr bude záviset na požadovaném příkonu, účelu použití a ceně, kterou jste ochotni investovat. Také je dobré zhodnotit, jak často máte v plánu vrtačku používat – aku se hodí pro občasné kutily, elektrická pro ty, kteří s ní pracují častěji.

Na které parametry se soustředit?

Při výběru dbejte na příkon, krouticí moment a ergonomii vrtačky.

Kdy je lepší namísto příklepové vrtačky použít vrtací kladivo?

Potřebujete-li vyvrtat pár děr doma, určitě se vyplatí příklepová vrtačka. Vrtací kladivo se oproti tomu hodí na těžší a delší práce, protože dokáže vrtat do odolnějších materiálů a celý proces urychlí.

Závěr

Každý správný kutil by doma měl příklepovou vrtačku mít. Je jen na vás, jak vážně to s ní myslíte a kolik do ní investujete. Pokud ale chcete vrtačku, která něco vydrží a je kvalitní, vyplatí se příliš neškudlit. Aspektů, podle kterých můžete vybírat je spousta, jistě najdete tu svou.

Příklepové vrtačky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.hornbach.cz, www.tomek-naradi.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (63 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já tedy nedám dopustit na značku Narex, i když ani Makita není k zahození. Zejména u příklepových vrtaček si myslím, že je zásadní, aby člověk vybral fakt dobře, protože by pak mohl být překvapen, že ta vrtačka vůbec není schopná udělat to, co se od ní požaduje.

 2. Jestli mohu něco doporučit, pak jsou to příklepové vrtačky od značky Bosch, které jsou opravdu perfektní. Mají špičkovou kvalitu i zpracování, skvěle se s nimi pracuje a nemusíte řešit stále nějaké poruchy, jako je tomu u jiných výrobců, za mě tato značka naprostá TOPKA.

Přidat komentář

Recenzer
Logo