Subwoofery

Pod názvem subwoofer se ukrývá speciální basový reproduktor. Jeho odlišností je schopnost přehrát spodní frekvenci od 20 – 250 Hz, což je velikost navazující na střední pásmo. Takto dojde k doplnění celého frekvenčního pásma. Subwoofer bývá běžnou součástí domácího kina i soundbarů, koupí samostatného subwooferu zlepšíte kvalitu domácího ozvučení. Běžně se však subwoofer umísťuje i do automobilů.

Při výběru budete muset zohlednit místo používání, vybírat budete mezi aktivním a pasivním typem. Vybírat můžete subwoofery určené pro domácí použití, ale kvalitní zvuk si můžete užít také při jízdě autem. Jednotlivé modely se liší i konstrukčním provedením, výkonem citlivostí a pochopitelně cenou.

Porovnat ceny subwooferů

Nejlepší subwoofery

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Magnat Alpha RS 8 96 % 6 990 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Yamaha NS-SW200 92 % 9 790 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Jamo SUB 210 87 % 5 790 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Subwoofery se dělí na aktivní a pasivní. Oba typy mají své pro a proti a každý je vhodnější pro jiné umístění.

Aktivní

Součástí subwooferu je zabudovaný zesilovač. Díky tomu jsou mobilní a můžete je libovolně přemísťovat. Tyto výrobky jsou zastoupeny ve větším počtu.

Nevýhodou je nutnost pořídit nový subwoofer v situacích, kdy dojde k poškození reproduktoru nebo zesilovače. Cena aktivních typů je vyšší. Aktivní subwoofery však nejsou příliš vhodné pro automobily, protože se během provozu více zahřívají.

Pasivní

Součástí pasivního subwooferu zesilovač není. Koupit ho tak budete muset samostatně, je však nutné zvolit správný typ. S jeho výběrem vám však pomohou přímo na prodejně. Při výběru správného zesilovače je však dobré vědět, že jeho výkon by měl překračovat výkon akustického reproduktoru alespoň jeden a půl krát.

V případě pasivního subwooferu se doporučuje zakoupit nejprve zesilovač a teprve poté samotný subwoofer. Pasivní subwoofery preferujte v případě, že budete vybírat vhodný doplněk do auta. Pro domácí použití jsou však vhodnější subwoofery aktivní.

Způsob použití

Subwoofery je možné využívat doma, často bývají součástí domácího kina nebo soundbarů. Další možností je pořízení subwooferu do auta a určené jsou i profesionálům.

  • Domácí – pro ozvučení domácích přijímačů ať už televizoru nebo rádia se používají aktivní subwoofery. Ty jsou přímo zabudované v jiných zařízením, jako jsou soundbary nebo domácí kina, ale oba typy sestav disponují i samostatným subwooferem.
  • Do auta – velké množství výrobků je určených k instalaci do auta. V tomto případě můžete vybírat mezi aktivními i pasivními a na výběr máte i z několika typů ozvučnice.
  • Profesionální – velké modely určené k ozvučení koncertů či jiných představení.

Konstrukční řešení

Ať už vybíráte subwoofer do auta nebo domácnosti, můžete volit ze 3 možností, které se liší konstrukčním provedením a zvukem.

  • Uzavřený – jedná se o zcela utěsněný subwoofer s robustním pouzdrem. Většinou se jedná o pasivní typy, které jsou vhodné k instalaci do auta. Zvuk je standardní bez rezonancí. Setkáte se s minimálním zkreslením.
  • Basový reflex – tyto typy jsou nejvhodnější pro domácí použití. Vynikají jasným a takzvaně šťavnatým zvukem. K dostání jsou v pasivní i aktivní podobě.
  • Bandpass – nejkvalitnější subwoofery s dvěma reproduktory. Vynikají nejlepším hlasem, jsou však nejdražší.

Výkon

V případě subwooferu by měl být výkon spíše méně podstatným parametrem. Výrobci často udávají velký výkon, kterým vás chtějí nalákat ke koupi právě jejich výrobku.

Domácí typy mají výkon od 130 W do více než 3 000 W. Pro profesionální užití jsou však k dostání i subwoofery s výkonem vyšším než 12 000 W.

U subwooferu do auta se doporučuje výkon v rozmezí 150 – 300 W pro běžné uživatele. Ti, kdo si chtějí užít basy na plno, mohou pořídit model s výkonem do 600 W.

Kmitočtový rozsah

Parametr udávaný v Hz. Subwoofery jsou specifické v tom, že dokáží reprodukovat zvuk nízké frekvence. Proto je spodní hranice kmitočtového rozsahu od 16 – 20 Hz. Maximální rozmezí pak bývá nejčastěji od 50 – 250 Hz.

Citlivost

Odpovídá za rychlost odezvy, čím je citlivost vyšší, tím lépe zesilovač pracuje. Na druhou příliš citlivý reproduktor více reaguje na rušení a šum. U domácích subwooferů si vystačíte s citlivostí 100 – 150 dB, v případě zařízení do auta by se citlivost měla pohybovat okolo 90 dB.

Připojení

Subwoofer je možné připojit drátově i bezdrátově. Bezdrátové připojení je možné u domácích subwooferů. Drátové připojení využijete opět u domácího, ale i automobilového použití.

Bezdrátové

Přenos j možný s využitím bluetooth, nebo Wi-Fi. Kromě těchto možností je možné využít i multiroom subwoofer. Ten využijete v případě chytré domácnosti a ovládání je možné i pomocí mobilního telefonu. Zvuk je však u bezdrátového připojení velmi závislí na kvalitě signálu.

Drátové

Výhodou drátového připojení je vysoká kvalita zvuku. Vyřešit však budete muset vedení drátů, které může být v domácnosti komplikovanější.

Drátové subwoofery jsou pak jedinou možností umístění v autě. U drátového připojení máte k dispozici několik vstupů, samozřejmostí jsou RCA/Cinch, USB port, XLR nebo 3,5 a 6,5 mm Jack. Využít však můžete i některé další vstupy.

Značka

Subwoofery jsou poměrně složitá a cenově náročná zařízení. Při jejich výběru byste v žádném případě neměli podceňovat kvalitního výrobce.

Mezi kvalitní výrobky je možné zařadit subwoofery Yamaha, REL, Omnitronic, JBL, Jamo, LD Systems a další. Do auta můžete pořídit výrobky značek Kicker, AudioSystem, Rockford Fosgate, Ground Zero a další.

Cena

Cena subwooferů není úplně nízká. K levnějším patří pasivní subwoofery, u kterých se ale nevyhnete koupi vhodného zesilovače, který cenu navýší. I v tomto případě se však cena pohybuje pod hranicí 2 000 Kč. Pokud narazíte na aktivní typ, nelze od něj očekávat příliš velkou kvalitu.

Větší možnosti vám přináší cena do 5 000 Kč. Na výběr máte více možností, i tyto typy jsou však určeny méně náročným uživatelům. Pokud však vybíráte subwoofer do auta, můžete za cenu do 5 000 Kč zakoupit velmi kvalitní výrobky.

I modely do auta se však prodávají také za vyšší cenu, která může šplhat k 10 000 Kč. Domácí typy ve větší kvalitě koupíte od 10 – 20 000 Kč. Profesionální subwoofery však mohou stát až 50 000 Kč.

Porovnat ceny subwooferů

Otázky a odpovědi

Jaký typ ozvučnice mají subwoofery do auta?

Typ ozvučnice má vliv na kvalitu zvuku. Subwoofery do auta se prodávají v několika provedeních. První skupinou jsou uzavřené. Jedná se o běžné subwoofery tvaru kvádru nebo krychle, které se vyznačují velmi dobrou kvalitou zvuku.

Další typ je bassreflexový, pro který je typický nátrubek. Nátrubek se často dokupuje samostatně a umísťuje se do otvoru reprosoustavy. Posledním typem jsou bandpassové subwoofery, které mají dva basové reproduktory.

Kam subwoofer v autě nasměrovat?

Při umísťování subwooferu je třeba zohlednit model automobilu. Pokud vlastníte kombi, umísťuje se po směru jízdy, což je směrem k sedačce.

V případě hatchbacku je dle profesionálů vhodné reproduktor směrovat do protisměru nebo nahoru. Vlastníci sedanu by měli subwoofer opět směřovat směrem k sedadlu, vzdálenost by měla být asi 8 cm.

Kam umístit subwoofer v domácnosti?

Subwoofery odráží zvukové vlny od zdí místnosti, zvuk o nízké frekvenci se šíří kruhově. Z tohoto důvodu je možné jeho umístění prakticky kdekoliv. Jeho efektivnost však můžete zvýšit umístěním do rohu nebo v blízkosti zdi.

Pokud uvažujete o jeho pořízení do bytu, doporučuje se ho umístit na odhmožďovací jehly. Zabráníte tak pronikání rezonancí basů do podlahy a uchráníte před hlukem sousedy. Předejdete však i rezonanci skleněných ploch nebo nábytku.

Závěr

Vybrat subwoofer není nic jednoduchého obzvlášť pro ty, kdo tuto problematiku příliš neznají. I při výběru domácího typu budete muset zohlednit kromě jiného objem místnosti, podle kterého je třeba vypočítat výkon. Z hlediska výkonu se doporučují do místností s rozlohou 20 m² koupit uzavřený typ. Ten minimálně zkresluje zvuk a netvoří tolik vzdušných rázů.

Střední a velké místnosti umožňují použití i ostatních typů. Pokud chcete opravdu kvalitní zvuk, neměli byste na zařízení šetřit. A pokud si nejste výběrem úplně jistí, je vhodné neriskovat a vše podrobně probrat s prodejcem nebo jiných kvalifikovaným pracovníkem.

Subwoofery můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.autio.cz, www.ahifi.cz, www.2din.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (30 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám parádní subwoofer od značky Yamaha a je to pecka, fakt velká spokojenost, protože takový super zvuk si člověk užije s velkou chutí. Někomu třeba nemusí vyhovovat cena, ale za kvalitu si klidně připlatím a rád.

  2. Koupil jsem si zbrusu nový subwoofer a když pustím hudbu, mám pocit, že mi přehrávač odpochoduje ven. Ty bubny jsou boží.

  3. Tedy pořádat narozeninový večírek bez pořádných bubnů je o ničem. Pořídil jsem parádní subwoofer a byla to pecka. Hudba duněla na celý dům.

  4. Pořádala jsem zahradní párty a potřebovala trochu zesílit zvuk. Díky vašemu článku jsem vybrala super subwoofer, jsem moc spokojená.

  5. Jaká značka subwoferu je nejlepší Yamaha nebo JBL? nezáleží mi na ceně, ale spíš na kvalitě a výkonnosti. Předem děkuji.

  6. Objednal jsem si před chvilkou tento typ subwooferu: Jamo SUB 210 a uvidím, jaký bude, snad jsem vybral dobře.

  7. Mám doma tento typ: Magnat Alpha RS 8 a je neskutečně dobrý.

  8. Velmi kvalitní článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo