Stavební rádia

Stavební rádia jsou speciální přístroje, které vynikají svou velkou odolností vůči mechanickému poškození, vniknutí vody nebo prachu. Co se týká odolnosti, jsou pracovní rádia srovnatelně kvalitní jako běžné stavební nástroje například, bourací kladiva, vrtačky a jiné.

Stavební rádio poznáte podle odolné konstrukce na první pohled. Od klasických se liší i výbavou, nechybí mu odolný reproduktor vhodný do náročného a hlučného prostředí stavby nebo dílny. Co se týká napájení, nejvíce jsou na trhu rozšířena akumulátorová rádia s dlouhou výdrží. I stavební rádio však nabízí různé praktické funkce.

Při výběru pracovního rádia se zaměřte právě na odolnou konstrukci. Kvalitní rádia mívají zpravidla konstrukci pogumovanou. Dalším důležitým parametrem je výkon reproduktorů a výdrž v případě, kdy pořizujete rádio akumulátorové.

Porovnat ceny rádií

Nejlepší stavební rádia

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sony XDR-S41 94 % 2 190 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Sencor SRD 215 92 % 532 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Hyundai PR 100 92 % 499 Kč Zobrazit czc.cz
4. Orava RP 130 88 % 283 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Sencor SIR 5000wdb 87 % 1 990 Kč Zobrazit Mall.cz

Odolnost IP

Aby bylo možné považovat stavební rádio za kvalitní, musí být dostatečně odolné vůči vniknutí prachu i vody. Odolnost je značeno zkratkou IP. První číslo za zkratkou IP označuje ochranu před vnikem pevných částic a prachu. Druhé číslo určuje odolnost vůči vodě. Nejvyšší stupeň ochrany zaručují elektrická zařízení se značením IP68.

Napájení

Stavební rádia můžete koupit jako elektrická s kabelem i akumulátorová. Výběr napájení je spíše individuální záležitostí a souvisí spíše s komfortem a vašimi možnostmi.

  • Akumulátorové rádio – součástí stavebního rádia bývá dobíjecí akumulátor, který se vyznačuje opravdu dlouhou výdrží. Na jedno nabití je rádio schopné hrát až desítky hodin. Po vybití rádio připevníte k síťovému adaptéru. Výdrž baterie se velmi důležitým parametrem, který je třeba sledovat u každého rádia.
  • Elektrické rádio – rádio vybavené elektrickým kabelem. V jeho případě máte jistotu, že bude fungovat ihned po připojení do zásuvky a to po celou dobu poslechu. Elektrická rádia bývají zpravidla robustnější a nabízí více funkcí.

Ovládání

Stavební rádia se liší způsobem ovládání. Koupit můžete rádio, jehož součástí jsou klasická tlačítka a kolečka. Ačkoliv může tento způsob někomu připadat zastaralý, je naopak velmi praktický a mnozí ho upřednostňují před rádii s dotykovým displejem. Na stavbě totiž budete často používat rukavice, což může být při ovládání rádia nepohodlné. Záleží i na tom, jakým způsobem budete rádio používat.

Někteří ho pouze zapnou, a pokud bude správně fungovat, nebudou si ho celou pracovní dobu všímat. Jiní naopak častěji vybírají hudbu, ladí nové stanice atd. Způsob ovládání pak ovlivňuje i pořizovací cenu, rádia s dotykovým ovládáním jsou mnohem dražší než rádia s ovládáním manuálním.

Funkce

Ačkoliv jsou stavební rádia na první pohled velmi jednoduchá zařízení, je jejich kvalita srovnatelná s klasickým rádiem. Záleží pouze na tom, jaké nároky na rádio máte, a které funkce budete chtít využívat.

  • Bluetooth – tato bezdrátová technologie poslouží k připojení různých externích zdrojů. Díky ní můžete poslouchat i hudbu uloženou v tabletu či mobilním telefonu. Díky připojení k internetu můžete poslouchat i oblíbená internetová rádia.
  • FM /AM – umožní vám poslouchat většinu analogových českých stanic.
  • DAB/DAB+ – díky tomuto označení máte jistotu, že rádio podporuje moderní digitální přenos signálu, který se vyznačuje vysokou kvalitou zvuku.
  • Displej – alespoň nějaký displej by měl být v případě rádií samozřejmostí. Dražší rádia mohou mít displej osvětlený. Displeje se světlem jsou velmi dobře čitelné v jakýchkoliv venkovních i vnitřních podmínkách.
  • CD přehrávač – některá rádia mívají zabudovaný CD přehrávač. Vychutnat si tak můžete poslech hudby uložené na CD disku.
  • RDS – je funkce, která na displeji zobrazuje informace i naladěné stanici či interpretovi.
  • Budík – další praktická funkce, kterou většinou rádia nabízí.
  • Možnost nastavit předvolby – oblíbené radiostanice můžete uložit do paměti přístroje. Díky této funkci se vyhnete jejich opakovanému ladění.
  • Anténa – mnoho pracovních rádií může mít i teleskopickou anténu. Ta se postará o kvalitnější příjem signálu.
  • Automatické ladění – funkce, díky které budete mít k dispozici všude větší množství rádiových stanic.
  • Konektory – výhodou jsou pracovní rádia s možností připojení dalších zařízení přes AUX nebo USB konektor.

Značka

Stavební rádia jsou na trhu zastoupena v poměrně velkém množství. K nákupu vás může rádio nalákat vzhledem i cenou. Více než na tyto parametry je však důležité zaměřit se na jeho kvalitu a odolnost. A právě kvalitu vám poskytne pouze přístroj známého výrobce. Právě na známou a kvalitní značku byste se měli zaměřit především. Mezi oblíbené výrobce stavebních rádií patří značka Bosch, Makita, Milwaukee, Nedis, DeWalt, Einhell nebo Festool.

Cena

Stavební rádia pořídíte prakticky za stejnou cenu jako klasická kuchyňská rádia. Cenové rozpětí je poměrně široké a souvisí s nároky, které na rádio máte. Za nejlevnější rádio zaplatíte okolo 1 500 Kč. Tato rádia jsou obvykle chráněna proti vodě, ale nenabízí žádnou nebo pouze nízkou ochranu vůči prachu.

Co se týká výbavy, můžete mít k dispozici digitální kvalitu zvuku, funkci Bluetooth i mnoho jiného. Za odolnější rádio zaplatíte okolo 3 000 Kč. Tato rádia již nabízí funkci DAB+, podsvícení LCD displej a mnoho jiného. Ty nejkvalitnější rádia vyjdou i na více než 8 000 Kč. Kromě nejvyšší ochraně a množství funkcí může být jejich součástí i integrovaný subwoofer, který se postará o silné basy.

Porovnat ceny rádií

Otázky a odpovědi

Co by mělo stavební rádio splňovat?

Od rádia se především očekává, že bude hrát. To splňují především rádia s vysokou odolností, která se ihned nepoškodí při prvním kontaktu s prachem a vodou. Kromě toho myslete i na praktickou stránku věci, tedy na možnost rádio podle potřeby přenášet. K tomuto účelu by mělo sloužit alespoň plastové, v lepším případě pak pogumované madlo.

Co označuje zkratka DAB nebo DAB+?

Toto označení vás informuje o skutečnosti, že rádio může využívat digitální vysílání. DAB je zkratka pro digitální vysílání, které se vyznačuje mnohem kvalitnějším zvukem. DAB+ je pak ještě kvalitnější přenos zvuku, který nabízí pouze dražší rádia. Rádia s funkcí DAB+ patří k těm dražším, na druhou stranu nabízí mnoho nesporných výhod.

Kromě vyšší kvality zvuku můžete poslouchat stanice, které na analogové frekvenci FM nenajdete. Konečný zvuk je pak bez jakýchkoliv rušivých elementů nebo šumů. Dražší rádia pak nabízí i doplňkové služby, vidět můžete logo stanice, informace o písničce atd. Každé rádio s funkcí DAB+ pak podporuje klasické FM vysílání, poslouchat tak můžete všechny svoje oblíbené stanice.

Jaké ochranné prvky mohou stavební rádia nabízet?

Každé rádio je alespoň nějakým způsobem chráněno před pádem či nárazy. Součástí levnějších přístrojů bývají jednoduché tlumiče nárazů, které jsou umístěny po stranách. Dražší rádia mají odolnou celou konstrukci a disponují ochranou proti otřesům. Nejdražší rádia bývají doplněna o robustní ochranný rám a jsou prakticky nerozbitná.

Závěr

Stavební rádio bude vítaný společník pro ty, kteří pracují v prašném nebo jinak náročném prostředí. Díky rádiu budete mít přehled o všem, co se děje ve světě a práce vám bude rychleji utíkat při poslechu oblíbených písní. Při výběru stavebního rádia nejprve zvažte, kde všude ho budete chtít používat. Od toho se odvíjí způsob napájení, ale především konečná podoba konstrukce, která souvisí s odolností rádia. Co se týká výbavy, nabízí mnoho pracovních rádií možnost přenos signálu DAB+ a další praktické funkce.

Stavební rádia můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Každý den jezdím po stavbách, takže si vozím stavební rádio, protože to obyčejné bych si nerad rozbil, co mám doma pro běžné používání. Mám ho už spoustu let, a jelikož je dost odřené, ani nevím, co to bylo kdysi za značku, ale jinak hraje perfektně, jsem s ním moc spokojený. Dokud úplně neodejde, tak koupi nového rozhodně neplánuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo