Badmintonové rakety

Badminton je oblíbená míčová hra, která se vyznačuje rychlostí odpalu míčku. Badmintonová raketa je schopná odpálit míček rychlostí i 400 km/hod. Abyste si mohli badminton zahrát, budete potřebovat pouze pohodlné oblečení, vhodnou obuv, kvalitní raketu a badmintonový míček.

Badminton můžete hrát venku i ve sportovních halách. Zatímco při venkovní hře dráhu letu míčku často ovlivňuje vítr, při hraní v hale je vše ve vašich rukách. Badminton je poměrně fyzicky náročný sport, abyste si mohli badminton zahrát, měli byste být v dobré fyzické kondici. Hra je vhodná pro děti, ženy i muže, průměrná věková kategorie je zde 15 – 60 let.

Badmintonová raketa by měla efektivně prodloužit ruku hráče. Vlastnosti rakety určují nejen její chování, ale i ovladatelnost. Každá badmintonová raketa má několik technických parametrů, podle kterých je více či méně vhodná pro určitý styl hry i výkonnostní kategorii hráče. Tyto parametry je tedy důležité při výběru rakety zohlednit, což platí hlavně pro ty, kteří s badmintonem teprve začínají. Pro výběr rakety na badminton jsou nejdůležitější tyto 3 parametry – vyvážení, tuhost a hmotnost.

Porovnat ceny badmintonových raket

Nejlepší badmintonové rakety

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Talbot Torro Arrowspeed 399.8 100 % 968 Kč Zobrazit Mastersport.cz
2. Yonex Astrox 2 96 % 1 699 Kč Zobrazit Sportega.cz
3. Victor Starter 95 % 279 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Yonex Astrox 77 93 % 3 699 Kč Zobrazit Sportisimo.cz
5. Babolat I-Pulse Essential 90 % 1 490 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Badmintonové rakety můžete vybírat podle důležitých parametrů. Jestliže se v nich příliš neorientujete, můžete pálku vybírat i podle toho, do jaké hráčské úrovně patříte.

 • Začátečníci – začátečníci nebo rekreační hráči budou potřebovat pružnou raketu. Ta by měla být vyvážená do ruky.
 • Středně pokročilí – ti, kteří lépe ovládají techniku hry, mohou koupit středně pružnou raketu vyváženou na střed. Raketu budete mít stále velmi dobře pod kontrolou a míčky můžete odpalovat větší rychlostí.
 • Pokročilí – pro tyto hráče není nijak těžké raketu vybrat. Hlavní roli zde hraje zejména styl hry, který hráč preferuje.

Tuhost

Tuhost nebo také pružnost se uvádí v několika stupních, každý výrobce může mít trochu odlišné značení. Jednotlivé rakety mají 7 úrovní tuhosti.

Obranná

Obecné pravidlo říká, že čím je raketa pružnější, tím lépe se vám bude ovládat. Zároveň je však i méně útočná a tedy vhodnější na obrannou hru. Míčky odpálené touto raketou létají pomaleji delším obloukem. To je dáno tím, že při každém kontaktu s míčkem se raketa více prohne a odražený míček může letět větším obloukem po delší dráze. Tyto rakety jsou ideální pro ty, kdo si chtějí spíše v klidu zapinkat, oblíbené jsou u žen a začínajících hráčů.

Útočná

Na druhé straně stojí tužší více útočné rakety. Tyto rakety se o něco hůře ovládají. Při kontaktu s míčkem zůstává raketa pevná, nedochází k jejímu prohýbání. Odpinknutý míček letí mnohem rychleji po rovné dráze. Rakety jsou dobrou volbou pro ty, kdo hrají rychlými smeči, oblíbené jsou obecně u mužů a zkušenějších hráčů.

Vyvážení

Další důležitý parametr, který je udáván v milimetrech. Vyvážení označuje těžiště rakety vyvážené od konce rukojeti směrem k hlavě rakety. Pálka na badminton má standardní délku 675 mm a vyvážená může být do hlavy, do ruky nebo na střed.

 • Vyvážení do hlavy – má vliv na zesílení úderu. Zrychluje se švih a údery jsou více agresivní a odpálený míček letí rychleji. Tyto rakety působí pocitově jako těžší avšak i tyto rakety jsou, co se hmotnosti týká lehké. Raketa je vhodná spíše pro zkušené hráče.
 • Vyvážení do ruky – pocitově je lehčí a kontakt s ní je bližší. Raketa se velmi dobře ovládá, při hraní je ruka méně namáhaná. Tyto rakety jsou vhodné pro děti a začátečníky. Používá se i při čtyřhře.
 • Vyvážení na střed – raketu mohou používat ti, kteří hrají útočnou i obrannou hru. Právě tato raketa vám umožní herní styl podle libosti měnit.

Materiál

Badmintonové rakety mají předepsanou hmotnost, která je v rozmezí 70 – 100 gramů a vyrábí se z několika materiálů. Dnes patří k velmi oblíbeným grafitové rakety. Další možností jsou rakety hliníkové nebo kompozitové.

 • Dřevo – dříve se jednalo o běžný materiál. Dnes raketu s dřevěným rámem nenajdete.
 • Ocel – nekvalitní rakety mají ocelový rám. Tyto rakety jsou stále k sehnání v supermarketech. Raketa je levná, ale nelze ji dobře ovládat a počítat musíte i s její vyšší hmotností.
 • Hliník – ani tento materiál není příliš kvalitní. Výhodou je zde nižší hmotnost, nevýhodou pak větší náchylnost k deformacím.
 • Grafit – raketa vyrobená z grafitu velmi dobře pohlcuje vibrace. Při hře tak šetříte ramenní i loketní kloub a také zápěstí.
 • Titan – je kvalitní materiál, který se vyznačuje vyšší hmotností.

Hmotnost

Hmotnost badmintonové rakety se udává v gramech. Počítá se zde hmotnost rakety včetně výpletu. V současné době jsou velmi oblíbené ultralehké rakety, jejichž hmotnost je nejčastěji v rozmezí 76 – 80 gramů. Na trhu jsou však v největším zastoupení pálky s hmotností od 86 – 92 gramů.

Značka

Badmintonovou raketu můžete koupit v běžných supermarketech, kde najdete spíše nekvalitní rakety vyrobené méně známými výrobci. Pokud to s badmintonem myslíte skutečně vážně, je vhodné se poohlédnout po kvalitní, ale dražší raketě. Mezi přední výrobce patří Yonex, Babolat, Victor, Talbot Torro nebo Wilson.

Cena

U badmintonových raket více než jindy platí, čím je raketa dražší, tím je i kvalitnější. Na trhu najdete levnější i drahé pálky, které mají rozdílnou hmotnost, tuhost i vyvážení. Vždy byste však měli preferovat rakety vyrobené z kvalitních materiálů, u kterých se nemusíte bát deformace materiálu.

Nejlevnější jsou juniorské rakety, jejichž cena začíná na cca 150 Kč. Nejlevnější rakety pro dospělé koupíte za cca 300 Kč. Za kvalitní jsou však považovány rakety s cenou okolo 1 000 Kč. Po těchto modelech by měli sáhnout začátečníci i středně pokročilí. Velmi kvalitní raketa stojí 2 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny badmintonových raket

Otázky a odpovědi

Jakou raketu pro muže?

Muži by měli dle doporučení vybírat spíše středně tuhé rakety. Pružné rakety pro ně nejsou vhodné ani v případě, kdy z badmintonem teprve začínají. Velmi brzo totiž získají potřebný cvik a zkušenosti a zjistí, který styl hry je jim bližší. Poté mohou sáhnout po raketě určené pro útočný nebo obranný styl hry.

Jakou raketu pro dítě?

Malé děti ve věku 8 – 9 let budou potřebovat zkrácenou juniorskou verzi rakety na badminton. Dětské rakety jsou k dostání v několika velikostech a vybírat ji budete podle výšky dítěte.

Jaký míček použít?

Badminton se hraje s péřovými nebo plastovými míčky. U míčku je důležitý především aerodynamický tvar. Oblíbenější jsou plastové míčky, jejich předností je delší životnost. Jednotlivé míčky jsou barevně rozdělené. Pro pomalou hru budete potřebovat zelený míček, rychlou hru si zahrajete s červeným míčkem a modrý míček je určen pro středně rychlou hru.

Závěr

Badmintonovou raketu můžete vybírat podle hlavních parametrů nebo podle toho, k jak zkušeným hráčům patříte. Začátečníci a rekreační hráči si vystačí s lehkou grafitovou raketou. Nejen ženám se doporučuje v začátku vybrat pružnou raketu s vyvážením do ruky. Muži mohou sáhnout i po méně pružných raketách, které jsou vyvážené na střed.

Tyto rakety jim umožní hrát obrannou i útočnou hru. Pokročilí hráči se dále dělí na obranné, útočné nebo universální. Zkušený technický hráč bude potřebovat pružnou raketu vyváženou do ruky nebo mírně na střed. Útočný hráč, který preferuje krátké výměny opravdu rychlých míčků koupí tuhou nebo velmi tuhou raketu vyváženou do hlavy. Všestranný hráč, který je schopen vhodně střídat obranu s útokem a umí kombinovat technické údery se smeči, ocení středně tuhou raketu vyváženou na střed nebo do ruky.


Zdroje: www.sportisimo.cz, www.decathlon.cz, www.alza.cz, www.sportega.cz, www.acra.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Badmintonovou raketu jsem vybírala poprvé v životě, protože já neholduji žádnému sportu. Nakonec mi vyskočil váš článek a s jeho pomocí jsem objednala raketu Yonex Nanoflare 1000 Z a dcera byla moc spokojená, že jsem zvolila dobře. Moc děkuji za pomoc.

 2. Nedávno jsem investoval do nové badmintonové rakety, protože tu starou jsem zlomil o zem a vzal jsem také Yonex. Je velmi kvalitní a pevná.

 3. U nás se osvědčila značka Yonex, protože je velmi kvalitní, dobře padne do ruky a skvěle se hraje s jakoukoliv badmintonovou raketou z této dílny.

 4. Badminton hrajeme s dětmi, proto jsem koupila zbrusu nové vybavení. Momentálně máme rakety Yonex Carbonex Lite. Jsou vysoce kvalitní a dobře padnou do ruky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo