Padel rakety

Padel je nový raketový sport, který kombinuje pravidla tenisu a squashe. Hraje se obvykle jako čtyřhra, kdy proti sobě stojí dvě dvojice hráčů. Kurt pro padel má asi o 1/3 menší rozměr než kurt určený ke hře tenisu. Stejně jako u squashe je okolí lemováno stěnami, od kterých se může míček odrážet. V našich končinách není padel příliš známý, ale velké popularitě se těší v Portugalsku, Španělsku nebo Argentině.

Pokud si budete chtít padel vyzkoušet, budete muset vyrazit na speciální kurt, kterých je po celé zemi pouze několik. K samotné hře pak budete potřebovat pouze raketu a míček na padel.

Raketu mohou koupit muži, ženy i děti. Při jejím výběru hraje zásadní roli váš hráčský styl. Podle něho se mění výrobní materiál, tvar hlavy i hmotnost. Kvalitu pak určuje prověřený výrobce a pochopitelně i pořizovací cena.

Prohlédnout padel rakety

Padel raketa

Raketa na padel se od tenisové rakety liší menší velikostí. Vnitřní plochu pak netvoří výplet, celá hlava má pevný střed, který je doplněn o otvory různých velikostí. Délka rakety je 45 centimetrů, šířka bývá okolo 38 cm a hmotnost se pohybuje v rozmezí 320 – 400 gramů. Nedílnou součástí rakety je i pevné bezpečnostní poutko. Poutko raketu jistí, díky němu se nemusíte bát, že vám raketa během odpalu nevyletí z ruky.

Materiál

Padelové rakety jsou vyrobeny z kompozitních materiálů. Nejčastěji se jedná o skelná a uhlíková vlákna. Kvalitnější rakety mohou být vyrobeny z dalších materiálů, které zajišťují větší razanci úderu i delší životnost. Kvalitu materiálu a tedy i rakety určuje především pořizovací cena.

  • Vnější vrstva – rakety obvykle tvoří až 3 vnější vrstvy vyrobené ze skelného vlákna. Dalším používaným materiálem je grafit. Čím je vrstev víc, tím větší je razance a odolnost.
  • Vnitřní vrstva – na výrobu této části se používá měkká pěna a ethylen vinyl acetátu, známý jako EVA. Druhý jmenovaný materiál má schopnost vrátit se do původního tvaru.

Úroveň hráče

Rakety na padel je třeba vybírat podle úrovně hráče. K dostání jsou rakety určené začátečníkům, pokročilým i zkušeným hráčům. Méně zkušení budou potřebovat lehčí raketu, kterou budou moci snáze ovládat, profesionálové naopak více využijí těžší raketu, která bude mít mnohem větší odpal. Kompromisem jsou pak rakety, které přináší dobrou přesnost, razanci i rychlost úderu.

  • Začátečníci – v úplných začátcích budete potřebovat lehkou a snadno ovladatelnou raketu. Ta jim umožní dokonale zvládnout techniku hry.
  • Pokročilí – jakmile získáte nějaké zkušenosti, můžete přejít k těžší raketě, která jim umožní nadále zlepšovat techniku hry. Rakety pro pokročilé nabízí kompromis mezi rychlostí úderu přesností odpáleného míčku.
  • Profesionálové – profesionálové pak budou hrát s těžkou raketou, která klade důraz na vysokou přesnost a razanci při úderu.

Tvar

Padel rakety mají i odlišný tvar hlavy. Koupit můžete raketu s kulatou, diamantovou nebo hlavou ve tvaru slzy.

  • Kulatý tvar – bude nejvíce vyhovovat hráčům, kteří preferují obrannou hru. Kulatá raketa má vyvážení blíž ke gripu, díky tomu se zdá být lehčí a budete s ní moci snadněji manipulovat.
  • Tvar diamantu – tento tvar je ideální pro silové hráče, kterým vyhovuje útočný styl hry. Raketa je vyvážená do hlavy, díky tomu je těžší a žádaná pro svoji velkou razanci.
  • Tvar slzy – je kompromisem pro všechny, kteří nemají přesně daný herní styl. Vyvážení je uprostřed padelové rakety, raketa nabízí potřebnou razanci i přesnost.

Určení

Padel raketu mohou koupit muži, ženy i děti. Podle určení se mění hmotnost rakety. Dětské rakety mají hmotnost v rozmezí 270 – 340 gramů. Hmotnost raket pro muže pak může být až 400 gramů, nejčastěji se však jedná o hmotnost v rozmezí 365 – 375 gramů. Dámy mohou hrát s raketou s hmotností 340 – 375 gramů.

Příslušenství

Hráči se neobejdou bez padelového míčku. Ten se příliš neliší od míčku na tenis. V porovnání s ním je však o něco málo menší a především méně nahuštěný. Díky menšímu rozměru hřiště a stěnám nemusí míček létat takovou rychlostí, jako je tomu při tenisu. Kromě míčku pak můžete koupit speciální obuv a oblečení, batoh nebo ochranný obal na přenášení rakety.

Značka

Rakety na padel koupíte v obchodech se sportovním zbožím nebo prostřednictvím internetových obchodů. Při výběru narazíte na značky jako KUIKMA, WILSON, ADIDAS, HEAD a největší výběr budete mít v případě výrobce BULLPADEL.

Cena

Cena padel raket je značně rozdílná. Cenový rozdíl je dán zejména výrobním materiálem, počtem a podobou vrstev i vlastností rakety. Nejméně zaplatíte za jednoduchou raketu pro děti. Cena dětských raket začíná na cca 550 Kč. Za cenu okolo 1 200 Kč lze koupit raketu pro začínajícího dospělého. Pokročilejší hráči mají již vyšší požadavky na kvalitu materiálu, za raketu zaplatíte od 1 800 – 3 000 Kč. Nejnáročnější hráči pak mohou raketu koupit za více než 5 000 Kč.

Přejít do e-shopu

Otázky a odpovědi

Kdy padel vznikl?

Padel je hra, která vznikla roku 1969 v Mexiku. Zakladatelem je Enrique Corcuera, který si chtěl na své zahradě zbudovat tenisový kurt. Vzhledem k malé rozloze zahrady však nemohl vybudovat hřiště požadovaných rozměrů, a proto hřiště navíc doplnit o zdi, od kterých se mohl míček odrážet.

Klasické tenisové raketa navíc nahradil menšími plážovými raketami ze dřeva. Na tomto hřišti se hru vyzkoušel i jistý pan Alfonso of Hohenlohe-Langenburg. Ten nechal v roce 1974 zbudovat první kurty na padel ve Španělsku.

Jak vypadá padelový kurt?

Velikost padelového kurtu je 20 x 10 metrů. Je to tedy cca třetina kurtu tenisového. Tato plocha bývá ohraničená ocelovou konstrukcí, která může být vyplněna pletivem nebo tvrzeným sklem.

Stěny jsou nedílnou součástí hry a měly by umožňovat odrážení míčků. Povrch je tvořen umělým trávníkem doplněným o zásyp z velmi jemného křemičitého písku. Tento povrch zajišťuje potřebný odskok míčku. Celý kurt pak rozděluje na dvě poloviny hrací síť, která je umístěna ve výšce od 88 do 92 cm.

Kde v České republice najdu kurt na padel?

Padel si můžete zahrát na několika kurtech v Praze. Další kurty najdete v Berouně, Klatovech, Teplicích a Ostravě.

Závěr

Padel je raketový sport, který není v České republice zatím tolik rozšířený. Hrát ho můžete zatím pouze v několika větších městech po celé republice. Přesto má tento sport již celou řadu příznivců, kteří se již pravidelně zúčastňují různých utkání po Evropě. Největším úspěchem je 7. místo z Mistrovství Evropy, které vybojovat mužský tým v roce 2021.

Pokud si budete chtít tento svižný a zábavný sport vyzkoušet, budete muset investovat do správné rakety, zakoupit míčky a navštívit padelový kurt.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

1 komentář
  1. Padel raketu jsem sháněla pro manžela, který tento pro mě dosud neznámý sport začal hrát se svými kamarády. Vzala jsem dvě od značky Bullpadel a byl spokojený, tak jsem to snad trefila. Přiznám se, že něco takového jsem kupovala úplně poprvé, protože to je pro mě naprostá novinka.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo