Rakety na squash

Squash je sport, který je možné provozovat v každém ročním období. Squash je raketový sport, který budete hrát v hale. Abyste si mohli squash zahrát, budete potřebovat alespoň základní vybavení, mezi které patří míček, squashová raketa, halová obuv a sportovní oblečení.

Vybrat tu správnou raketu může být pro laika docela oříšek, protože v obchodech najdete rakety mnoha značek, které se liší vzhledem i cenou. Abyste byli schopní raketu na squash vybrat, měli byste se s ní nejdříve seznámit. Obecně lze říct, že rakety na squash byste měli vybírat podle úrovně a stylu hry. Mezi klíčové parametry raket na squash patří hmotnost a délka. Standardní délka raket pro dospělé je 685 mm. Kratší rakety jsou určeny dětem. Hmotnost rakety se pak odvíjí od výrobního materiálu a bývá v rozmezí 130 – 210 gramů.

Porovnat ceny raket

Nejlepší rakety na squash

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Head Extreme 120 100 % 1 949 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Dunlop Blackstorm Graphite 100 % 2 149 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Merco Venom 98 % 785 Kč Zobrazit Sport365.cz
4. Dunlop Blackstorm Titanium 86 % 2 299 Kč Zobrazit Sportisimo.cz
5. Brother 05-G2450 90 % 199 Kč Zobrazit Penzo-sport.cz

Typy

Squashové rakety se dělí na několik skupin podle úrovně hráče. Své rakety mají začátečníci, středně pokročilí i profesionální hráči.

Začátečníci

Začátečníci, kteří ještě nevědí, zda je squash skutečně chytne, nepotřebují ty nejdražší rakety. Pro začátečníky jsou nejvhodnější rakety s vyvážením více do ruky. Díky tomuto vyvážení se bude raketa snáze ovládat a ruka nebude tak brzy unavená. Naopak pokud jako začátečníci použijete raketu s vyvážením do hlavy, můžete velmi brzy cítit bolest zápěstí. Začátečníci by měli hrát s lehkou raketou, její hmotnost neměla překročit 200 gramů.

Profesionálové doporučí vybírat mezi raketami s hmotností od 120 do 140 gramů. Raketa pro začátečníky však nemusí vyhovovat těm, kteří preferují útočný styl hry, protože začátečnické rakety nemívají dobré útočné vlastnosti.

Středně pokročilí

Hráči, kteří mají se squashem nějaké zkušenosti, mohou vybírat z největšího počtu raket. Tito hráči již tak mohou raketu vybírat podle stylu hry, který je jim blízký. Muži velmi často preferují agresivní útočnou hru a častěji tak volí těžší raketu vyváženou do hlavy. Hmotnost rakety se může pohybovat okolo 160 gramů. Ženám více vyhovují rakety vyvážené do ruky nebo na střed. Toto vyvážení zabrání možné bolesti ruky a výhodou je i větší ovladatelnost rakety.

Profesionálové

Závodní hráči a profesionálové potřebují raketu se špičkovými vlastnostmi. Při výrobě profesionálních raket se využívají ty nejdokonalejší technologie, za které si však budete muset připlatit. Profesionální rakety jsou vyvážené do hlavy a vyznačují se nízkou hmotností, která bývá okolo 150 gramů a méně. Díky tomu bude s raketou velmi jednoduché manipulovat.

Vyvážení

Vyvážení squashové rakety ovlivňuje její konečné vlastnosti. Začátečníkům jsou určeny spíše rakety vyvážené do hlavy. Pokročilejší hráči mohou zvolit, zda jim více vyhovuje raketa vyvážená do hlavy, do ruky nebo na střed.

Vyvážení je parametr, který se udává v centimetrech. Délka označuje, ve které vzdálenosti od konce rukojeti je umístěno těžiště.

 • Vyvážení do hlavy – těžiště je od konce rukojeti ve vzdálenosti více než 36,5 cm. Raketu vyváženou do ruku budou potřebovat začátečníci. Díky vyvážení do hlavy bude míček odpálen velkou silou, aniž byste museli do odpalu vložit mnoho energie.
 • Vyvážení na střed – těžiště je od konce rukojeti ve vzdálenosti od 35,6 – 36,5 cm. Toto vyvážení je vhodné pro mírně pokročilé. Vyhovovat budou i těm, kteří preferují všestrannou hru. Rakety vyvážené na střed jsou snadno ovladatelné a umožní vám přenést do úderu dostatek síly.
 • Vyvážení do ruky – těžiště je od konce rukojeti ve vzdálenosti do 35,6 cm. Vyvážení do ruky je vhodné pro pokročilé hráče a ty, kteří preferují údernou hru. Tyto rakety jsou snadno ovladatelné a zaručí vám perfektní kontrolu nad míčkem.

Materiál

Na výrobu squashových raket se používají různé materiály. Materiál ovlivňuje kvalitu, hmotnost a pořizovací cenu.

 • Hliník – nejlevnější rakety jsou vyrobeny z hliníku. Hliník je lehký, ale také měkký a méně odolný materiál.
 • Kompozit – je kvalitnější materiál než hliník. Kompozitové rakety jsou skvělou volbou pro začátečníky, kteří ocení větší odolnost a stále příznivou cenu.
 • Grafit – velký výběr budete mít v případě raket z grafitu. Tento materiál je tvrdý, ale také lehký. Squashové rakety z grafitu jsou vhodné pro každou výkonnostní kategorii.
 • Kevlar, titan – nejkvalitnější rakety se vyrábí z těchto materiálů. Oba materiály jsou velmi odolné, tvrdé a přitom lehké. Při odpalu nepřenáší negativní vibrace, což ocení zejména profesionální hráči.

Hmotnost

Také hmotnost patří k základním parametrům a uvádí se standardně v gramech. Hmotnost ovlivňuje ovladatelnost rakety, sílu úderu a přenos vibrací. Všechny tyto vlastnosti velmi úzce souvisí s materiálem.

 • Těžká raketa – hmotnost je 180 a více gramů. Výrobním materiálem bývá hliník a kompozit. Těžší rakety jsou určeny rekreačním hráčům a začátečníkům.
 • Středně těžká raketa – hmotnost rakety bývá od 150 – 180 gramů. Na výrobu se používá směs grafitu, karbonu a titanu. Rakety jsou vhodné pro začátečníky i středně pokročilé.
 • Lehké rakety – hmotnost je v rozmezí 130 – 150 gramů, nejběžnější jsou rakety s hmotností 140 gramů. Výrobním materiálem je kombinace grafit/karbon nebo titan. Lehká raketa je vhodná pro pokročilé i závodní hráče.
 • Ultra lehká raketa – hmotnost rakety je nižší než 130 gramů a vyrábí se z ultra lehkého grafitu. Tyto rakety používají závodní hráči, pro které je důležitá maximální ovladatelnost. Lehké rakety však používají i děti nebo ženy.

Velikost hlavy

Squashové rakety se liší i velikostí hlavy. Větší hlava zajistí větší pravděpodobnost zásahu míčku. Rakety s menší hlavou jsou zase svižnější. Běžná velikost hlavy bývá v rozmezí 450 – 510 cm2.

 • Větší hlava – vyšší pravděpodobnost zásahu, vhodné pro začátečníky i středně pokročilé
 • Menší hlava – svižnější hra, vhodné pro pokročilé hráče

Výplet

Při výběru rakety na squash si můžete všímat i výpletu. Způsob výpletu se odráží na přesnosti i razanci úderu. Raketu lze koupit s výpletem i bez výpletu.

Pevnost

Je uváděna v kilogramech. U každé rakety jsou uvedena 2 čísla. První číslo je označení pro pevnost svislých strun, druhé číslo je označení pro pevnost vodorovných strun. Čím jsou čísla vyšší, tím je výplet pevnější.

 • Měkký výplet – pevnost do 10 kg. Odpal bude rychlý a výplet dodá míčku potřebnou sílu. Nevýhodou je však menší přesnost.
 • Tvrdý výplet – pevnost 12 a více kg. Tvrdý výplet zajistí přesnější dráhu letu, ale ovlivnit nebudete moci intenzitu síly.

Hustota

Hustota výpletu se odvíjí dle počtu použitých strun. Čím hustější bude výplet, tím větší kontrolu budete mít nad raketou. Díky hustému výpletu bude odpal míčku přesnější. Za ideální se považuje výplet, jehož hustota je 18 x 20. Ti, kteří upřednostňují zesílený odraz, více ocení raketu s řidším vzorem. Dobrou volbou může být výplet 16 x 19.

Krček a tvar hlavy

Největší výběr budete mít v případě raket s tvarem kapky. Hlava s krčkem může být na shaft napojena pomocí vidlice, druhou možností je raketa bez vidlice.

 • S vidlicí – tyto rakety jsou ideální pro technické hráče
 • Bez vidlice – lepší volba pro vyznavače silové hry a začátečníky

Omotávka

Na konci rakety se nachází grip, jedná se o část, za kterou budete raketu držet. Squashové rakety mívají základní podobu omotávky, zvanou jako basic grip, v jednotné velikosti. Omotávku si však můžete upravit dle svých potřeb. Další vrstva nese označení over grip a můžete ji dle potřeby vyměnit.

Over grip se postará o delší životnost držadla a držadlo navíc změkčí. Raketu můžete opatřit také froté omotávkou s označením towel grip. Výhodou froté je i skutečnost, že dobře saje pot.

Značka

Rakety na squash jsou v obchodech zastoupeny velkým množstvím výrobců. Kvalitní raketu koupíte například od značky Wish, Spartan Sport, Dunlop Sport, Brother, Acra, HEAD či Tecnifibre.

Cena

Také pořizovací cenu určuje úroveň hráče. Rekreační hráči za raketu zaplatí od 200 – 500 Kč. Pokročilí již budou upřednostňovat rakety jiných vlastností. Pořizovací cena těchto raket bývá v rozmezí 800 – 1500 Kč. Za raketu v prémiové kvalitě můžete zaplatit více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny raket

Otázky a odpovědi

Jak se hraje squash?

Squash he raketový sport, který mohou hrát 2 – 4 hráči. Zahrát si můžete ve speciální hale a potřebovat budete pouze malý gumový míček a squashovou raketu. Míček budete raketou odrážet od přední stěnu a úkolem soupeře je míček odrazem vrátit. Do hry se zapojují i ostatní stěny a díky tomu je squash rychlým a dynamickým sportem.

Proč je lepší nechat raketu vyplést dodatečně?

Díky této možnosti můžete ovlivnit hustotu i pevnost výpletu. Tuto možnost využívají nejen zkušenější, ale zejména profesionální hráči, kteří potřebují raketu přesně podle svých potřeb.

V čem se liší struny rakety?

Squashové rakety mohou být vypleteny tenkými nebo silnými strunami. Tenké struny, jejichž tloušťka je do 1,15 mm, vám nabídnou silnější úder a lepší rotaci. Tenké struny jsou dobrou volbou pro útočné hráče. Nevýhodou tenkých strun je kratší životnost. Silné struny s tloušťkou více než 1,2 mm vám naopak nabídnou větší kontrolu nad úderem a také delší životnost.

Závěr

Squashová raketa se skládá z hlavy, výpletu, krčku, shaftu a držadla. Při jejím výběru je vhodné zaměřit se na každou tuto část. U hlavy vás bude zajímat velikost a tvar. V případě výpletu je to hustota a síla strun. V případě krčku je to napojení hlavy na shaft. A u držadla se zaměřte na podobu omotávky. Při výběru rakety je pak nejdůležitější herní úroveň hráče. Ta určuje způsob vyvážení, hmotnost i výrobní materiál.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.sportisimo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Hrajeme pravidelně a občas nějakou tu raketu zničíme, takže se musí koupit zase nová. Držíme se značky Spartan Sport a spokojenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo