Pingpongové pálky

Pingpongová pálka by se neměla pořizovat bez rozmyslu, protože tato malá a velmi jednoduchá pomůcka, bez které e při hraní stolního tenisu neobejdete, zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu hry. Pingpongová pálka by měla být vybírána podle preferovaného herního stylu. Ti, co se stolním tenisem teprve začínají, však ještě žádný styl hry nepreferují a budou tak vhodnou pálku na stolní tenis vybírat podle trochu jiných parametrů.

Vybírat můžete pingpongové pálky vhodnější na útočnou hru, kdy se neobejdete bez smečí a topspinů. Ve druhé skupině jsou pak zastoupeny pálky pro obranáře. Začátečníci a ti, kdo nemají vyhraněný styl, pak budou potřebovat universální pálku.

Porovnat ceny pálek

Nejlepší pingpongové pálky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Butterfly Boll Gold 17 92 % 690 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Cornilleau TACTEO DUO set 90 % 790 Kč Zobrazit Decathlon.cz
3. Butterfly Petr Korbel 900 87 % 490 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Donic Waldner 900 85 % 979 Kč Zobrazit Mastersport.cz
5. Butterfly Korbel Magic 68 % 735 Kč Zobrazit Drogeo.cz

Typy

Pingpongovou pálku můžete koupit jako kompletní výrobek, nebo si pátku sestavíte podle vašich představ. První varianta je ideální pro začátečníky i rekreační hráče. Druhá možnost je vhodná pro zkušenější hráče i profesionály.

 • Komplet – koupit hotovou pálku je levnější. Kompletní pálky jsou určeny pro začátečníky, rekreační hráče a všechny, kdo nemají vyhraněný styl hry.
 • Custimizované – nebo též lepená pálka. Zde je nutné pořídit zvlášť dřevěnou konstrukci i potah pálky. Svoji pingpongovou pálku si jednoduše sestavíte podle vlastní potřeby. Pořízení pálky je dražší a vyplatí se pouze těm, kdo mají vyhraněný styl nebo hrají stolní tenis pravidelně. Svoji pálku si pochopitelně mohou sestavit i začátečníci, kteří to s ping-pongem myslí opravdu vážně.

Konstrukce

Pingpongové pálky jsou vyrobeny převážně ze dřeva. Některé pálky jsou vyrobeny v kombinaci několika materiálů, avšak i v těchto případech tvoří přírodní dřevo až 85% podíl.

 • Dřevo ALL – universální pálka na stolní tenis, která je vhodná pro začátečníkům. Díky této pálce si rychleji osvojíte hru a najdete i styl hry, který vám bude více vyhovovat. Někteří výrobci ALL pálky dělí na ALL+ a ALL-. Pokud zvolíte pálku ALL+, budete mít míček více pod kontrolou, v případě ALL+ se jedná o rychlejší materiál.
 • Dřevo DEF – takto označené pálky jsou určeny těm, kdo preferují obrannou hru. Hra je spíše pomalejší a máte tak možnost míček delší dobu držet pod kontrolou. Narazit můžete i na označení DEF+, tento materiál je o něco rychlejší a pod označení DEF- se naopak nachází velmi pomalé pálky.
 • Dřevo OFF – pálky jsou vhodné pro ty, kdo upřednostňují rychlou hru. Volit by je měli zejména zkušení hráči, kteří dokonale ovládají techniku hry.

Potah

Součástí každé pálky je i potah. I zde máte na výběr čtyři možnosti.

 • Sendvič – potah je opatřen krátkými vroubky směřujícími ven. Je vhodný pro všechny, kdo preferují spíše universální pálky. I tento potah vám však umožní hrát poměrně rychlou hru.
 • Soft – potah soft představuje jakýsi základ, který je určen především začátečníkům. Poznáte ho podle širší vrstvy gumy. Vroubky potahu směrují dovnitř. Hra s potahem soft je rychlá a používá se v kombinaci s pálkami DEF, OFF i ALL.
 • Tráva – součástí potahu jsou ven směřující dlouhé vroubky. Díky nim je potah pomalý a umožní vám větší kontrolu nad míčkem. Jedná se o ideální variantu pro obranáře.
 • Antitopspin – jedná se o poměrně tvrdý potah opatřený ven směřujícími vroubky. Potah vám umožní hrát pomalou hru. Velmi často se antitopsin potah kombinuje s potahem soft, přičemž každá varianta je umístěna na jedné straně pálky. S jednou pálkou tak můžete zahrát útok i obranu. Tyto pálky mají na jedné straně potah červené a na druhé straně černé barvy.

Rukojeť

Pozornost byste měli věnovat také držátku. Držátko hru přímo neovlivňuje, ale je pochopitelně důležité, aby se vám pálka dobře držela a ovládala. Na výběr máte několik různých tvarů držátka. Zde neexistuje žádná rada, jaký tvar rukojeti vybrat, protože každý preferuje jiný tvar.

 • Rovná rukojeť – po celé délce má rukojeť stejnou šířku.
 • Konkávní rukojeť – na konci je rukojeť silnější.
 • Anatomická – tento tvar by měl dokonale sedět v dlani, avšak ani tento tvar nemusí vyhovovat každému.
 • Tužkové držení – na rozdíl od jiných jsou tyto rukojeti krátké. Tužkové držení pálky je způsob, který používají asijští hráči.

Značka

Výrobců pingpongových pálek je celá řada. Mezi jedny z nejkvalitnějších patří pálky značek Butterfly, Stiga, Brother, Donic, Sponeta, Joola, nebo Spokey.

Cena

Na trhu jsou ve velkém počtu zastoupeny levné i drahé pálky. Nejlevnější pálky lze koupit za cenu okolo 100 Kč. Jejich kvalita však není nijak valná a pálky jsou vhodné spíše pro děti nebo rekreační hráče. Za kvalitní lze považovat pálky s cenou okolo 500 Kč, tyto pálky budou vyhovovat i zkušeným hráčům. Profesionálové si mohou pálku sestavit, v tomto případě vás pálka vyjde od 1 000 – 4 000 Kč.

Porovnat ceny pálek

Údržba

Pakliže chcete mít pingpongovou pálku v dobré kondici, měli byste o ni patřičně pečovat. Údržba pálky však není nijak složitá, k čištění vám postačí pouze mýdlová voda, hadřík nebo houbička. K dostání jsou však i speciální čističe na potahy, u nich si můžete být jistí, že pálku nijak nepoškodíte. Obecně se doporučuje vyčistit pálku po každém zápase.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat tloušťku potahu?

Jednotlivé potahy mají různou tloušťku. To, jak silný potah budete potřebovat, určuje především herní styl i pokročilost samotného hráče. Silnější potahy jsou vhodné pro ofenzivu. Pálky s potahem o síle 1 – 1,5 mm patří k pomalejším a snadno ovladatelným pálkám. Potah s tloušťkou více než 1,5 mm je rychlý a používá se v případě útočné hry.

Je důležitá i hmotnost pálky?

Ani hmotnost byste při výběru pálky neměli podcenit. Za lehké jsou považovány pálky s hmotností do 175 gramů. Tyto pálky jsou vhodné pro začátečníky, hráče s nižší hmotností a ty, kdo preferují obrannou hru. Mezi těžší patří pálky s hmotností 175 gramů. Volit by je měli hráči preferující útočnou hru a vhodná je i pro fyzicky zdatné hráče.

Jak vybrat točivost pálky?

Točivost nebo také spin je parametr uvedený u každé pálky. Nejmenší hodnota spin je 20, nejvyšší pak 98. V případě točivosti platí, čím je uvedené číslo vyšší, tím rychlejší hru vám pálka umožní. Pingpongové pálky s točivostí do 40 jsou vhodné pro děti a začátečníky, naopak profesionálové mohou volit pálku s točivostí 80 a více.

Závěr

Pingpongové pálky se doporučuje vybírat podle stylu hry. Jestliže se stolním tenisem teprve začínáte, doporučuje se začít s universální pálkou označenou zkratkou ALL. Obranáři budou potřebovat pálky DEF a útočníci pálky OFF. Důležitým parametrem je točivost, čím je číslo spin vyšší, tím je pálka rychlejší. Důležitá je i tloušťka potahu. Potah široký do 1,5 mm je vhodný pro rychlou hru. Potah s šířkou více než 1,5 mm je vhodný pro defenzivní hráče.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.sportobchod.cz, www.acra.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já hraju s Butterfly Boll Black 17 a je to pecka. Dobře padne do ruky a má kvalitní zpracování, určitě bych neměnil.

 2. U nás hraje pinčes celá rodina, takže manželka objednala Joola Family set asi za 600 a spokojenost. Zatím drží, a to je děti nijak nešetří. Určitě doporučuji.

 3. Nikdy bych nevěřila, jaká to může být námaha vybrat pingpongovou pálku. Objednala jsem Butterfly Ovtcharov a je parádní.

 4. Koupila jsem pingpongovou pálku Butterfly Zhang Jike ZJX6 a je super. Má super kvalitu a zatím přežila i několik ran do hrany stolu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo