Šampony

Šampon je kosmetický přípravek určený k péči o vlasy. Šampon kupují mnozí bez rozmyslu, hlavní roli mnohdy hraje pořizovací cena, velikost balení nebo výrobce. Šampon byste však měli v první řadě vybírat podle typu vašich vlasů. Každý člen rodiny může mít jiný typ vlasů, a proto není rozumné používat pouze jeden typ šamponu. Pokud vám na kvalitě vlasů opravdu záleží, měli byste šampon vybírat právě podle potřeb jednotlivců.

V drogeriích nebo lékárnách můžete koupit šampon na suché, mastné či lámavé vlasy. Kromě toho jsou k dostání šampony, které si poradí s lupy, svěděním pokožky či padáním vlasů. Zcela jiné složení šamponů vyžadují nejmenší děti nebo majitelé barvených vlasů. Při nákupu šamponů je třeba věnovat pozornost složkám, které jsou v šamponech obsaženy. Mnohé totiž obsahují škodlivé látky jako ftaláty, sulftaláty, parabeny a jiné. Tyto nežádoucí látky nejsou pro vlasy nijak prospěšné, naopak vlasům spíše škodí.

V současné době je navíc možné vybrat konzistenci šamponu, která vám bude více vyhovovat. Kromě tekutých šamponů, které patří k oblíbenějším, je možné koupit i suchý šampon.

Porovnat ceny šamponů

Nejlepší šampony

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. tianDe Bio Rehab aktivátor růstu vlasů 250 g 94 % 270 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Urtekram šampon Rhassoul 250 ml 93 % 157 Kč Zobrazit Notino.cz
3. Plantur 39 kofeinový šampon 250 ml 92 % 257 Kč Zobrazit Krasa.cz
4. Alpecin Energizer Coffein C1 250 ml 90 % 136 Kč Zobrazit Holime.cz
5. Vichy Dercos Energising 200 ml 88 % 239 Kč Zobrazit Notino.cz

Typy

Při výběru šamponu by měl každý zohlednit typ svých vlasů. Vlasy se dělí do 4 skupin, a to na normální, jemné, suché nebo mastné.

Normální

Majitelé tohoto typu se mohou pyšnit pružnými, lesklými vlasy, které nemají potíže s třepením konečků. Pro péči o normální vlasy nebudete potřebovat žádný speciální šampon, vystačíte si s jakýmkoliv univerzálním přípravkem.

Jemné

Nevýhodou jemných vlasů je jejich malý objem, z těchto vlasů je velmi složité vykouzlit nějaký nadýchaný účes, protože objem se rychle vytrácí. Potřebovat budete posilující typ šamponu, který vašim vlasům dodá potřebný objem bez zbytečného zatěžování.

Suché vlasy

Tyto vlasy jsou velmi náchylné k lámavosti, vlasy jsou velmi křehké. Vyžadují používání šamponů, které obsahují ricinové, kokosové, arganové nebo třeba makadamové oleje určené k potřebnému promašťování.

Mastné

Mastné vyžadují náročnější péči, jsou velmi náchylné k maštění. Šampony určené pro péči o mastné vlasy zpravidla obsahují výtažky ze zeleného čaje, šalvěje, heřmánku atd. Tyto složky zabrání nežádoucímu maštění vlasů.

Speciální šampony

Kromě těchto běžných šamponů, lze koupit i takové přípravky, které jsou vhodné k odstranění nejrůznějších potíží.

 • Poškozené vlasy – speciální šampony potřebují ti, kteří potřebují obnovit vlasová vlákna. Tyto šampony obsahují složky, které mají dopomoci k regeneraci vlasů.
 • Pro růst vlasů – šampony určené mužům i ženám obsahují složky, které mají pozitivní vliv na krevní oběh, což dopomůže k růstu vlasů.
 • Proti padání – šampony obsahují kromě dalších složek kofein, který má zabránit nežádoucímu vypadávání vlasů.
 • Pro nepoddajné vlasy – obsahují složky, které si lépe poradí s nepoddajnými vlasy.
 • Na barvené vlasy – chrání vlasy před poškozením, které může při častém barvení vzniknout.
 • Pro svědivou pokožku – postarají se o nepříjemné svědění pokožky.
 • Proti lupům – odstraní nežádoucí šupinky kůže. Tyto šampony zpravidla obsahují panthenol, zinek, selen atd.
 • Proti vším – tyto šampony jsou běžně dostupné v lékárnách. Jsou vhodné pro děti i dospělé a pomohou z vlasů rychleji odstranit tyto malé parazity, které si velmi často nosí děti ze školy nebo školky. U těchto šampónů si před aplikací ověřte, jakým způsobem se šampon používá.

Konzistence

Šampony lze rozdělit také podle konzistence. Nejčastěji jsou na trhu zastoupeny tekuté šampony, jejichž používání je velmi snadné. Kromě nic však můžete vyzkoušet suchou nebo tuhou variantu.

 • Tekuté šampony – jsou na trhu zastoupeny v největším počtu. Tyto šampony obsahují 70 – 80% vody a 20 – 30% pečujících a mycích složek.
 • Tuhé šampony – vzhledově se podobá klasickému mýdlu, na rozdíl od tekuté podoby je v něm zastoupeno pouze malé množství vody. Jinak je složení šamponu stejné, jako u tekutých šamponů.
 • Suché šampony – suché šampony jsou dostupné v podobě spreje, aplikace je velmi jednoduchá, šampon na vlasy jednoduše nastříkáte. Poté je třeba šampon vmasírovat do vlasů a nakonec vlasy pročesat. Pomocí suchého šamponu vlasy odmastíte i oživíte a to vše rychle bez zdlouhavého sušení. Tato péče je vhodná zejména v zimě.

Složení

Před tím než šampon koupíte, je vhodné ověřit jeho složení. Zejména levnější šampony totiž mohou obsahovat nežádoucí složky, jako jsou silikony nebo parabeny. Osoby s citlivou pokožkou nebo ti, kteří mají sklon k alergiím, by neměli pořizovat šampony, které obsahují látky jako etylen oxidu, nikrosamin, tenzidy SLS/SLES nebo látky na bázi umělých parfémů.

Parabeny

Jsou označeny velkým písmenek E, za kterým se nachází i číselné označení, například E 214. Mezi parabeny patří ethylparaben, methylparaben a propylparaben a jejich úkolem je u kosmetických přípravků prodloužit datum spotřeby. Tyto látky však působí negativně na organismus a mohou ovlivnit hormonální činnost, jsou také rakovinotvorné. Proto se doporučuje pořizovat šampony s označením bez parabenů.

Sulfáty

Zaručují větší pěnivost a jsou značeny zkratkou SLES nebo SLS. Tyto látky bývají součástí šamponů, sprchových gelů i mýdel. Při dlouhodobém používání může docházet k svědění kůže, tyto látky dále dráždí oči a nejsou vhodné zejména pro uživatele s citlivou kůží nebo děti. Zejména v případě dětí je vhodné tyto přípravky nepoužívat, protože sulfáty pokožku odmašťují a mohou být příčinou prudkých alergických reakcí.

PEG a PPG

Jedná se o emulgátory, které se nachází v šamponech a dalších kosmetických přípravcích, ale i třeba vlhčených ubrouscích určených nejmenším dětem. Emulgátory patří mezi toxické a alergenní látky, které jsou karcinogenní, dráždí pokožku a mohou poškodit játra i ledviny.

DEA, MEA, TEA

Tyto látky řadící se do skupiny škodlivých tenzidů. Jsou velmi karcinogenní, mohou způsobit poškození mozku u plodu a zamezit tvorbě acetylcholinů, což jsou nejrozšířenější neurotransmitery v lidském těle, které se nachází v centrálním nervovém systémů. Tyto látky jsou obzvlášť nebezpečné pro těhotné ženy, vyhnout by se jim měl však raději každý.

Ftaláty

Ftaláty nepříznivě ovlivňují plodnost u mužů a mohou být příčinou poškození plodu. Negativní vliv však mají i na srdce, plíce, ledviny a játra.

Parfémy

Pokud jsou parfémy v šamponu obsaženy ve větším množstvím, mohou dráždit pokožku a vhodné nejsou ani pro alergiky.

Silikony

Tyto látky se používají poměrně krátkou dobu. Silikony se z vlasů velmi špatně smývají a mají negativní dopad i na životní prostředí. Silikony mají vlasům dodat potřebný lesk. V šamponech se nejčastěji objevuje dimethicone. Tento silikon je možné relativně dobře vymýt a vlasy tak nejsou tolik zatěžovány. Naopak druhý nejčastěji používaný silikon cyclomethicone, nelze z vlasů odstranit, což se časem negativně projeví na kvalitě vlasů. Vlasové oleje často obsahují cyclopentasiloxane, látku, kterou lze smýt částečně.

Značka

Výrobců šamponů je celá řada, při výběru hraje výrobce podstatnou roli, většina se nechá ovlivnit reklamou. Mezi přední výrobce, kteří nabízí šampony na přírodní bázi, patří Garnier, Milva, Alpecin, OLAPLEX, Vichy, Cannaderm, Schwarzkopf, nebo třeba Sebamed. Profesionální značky jsou např., Kérastase, Redken, Goldwell, Alcina, Label.m, Toni & Guy, L’oréal professionnel.

Cena

Cena šamponů bývá v rozmezí 60 – 500 Kč. Na cenu má vliv velikost balení, složení šamponu a výrobce. Mezi dražší patří šampony na přírodní bázi, jejichž cena bývá v rozmezí 200 – 500 Kč. Od 100 – 300 Kč je možné koupit také tuhé nebo suché šampony.

Porovnat ceny šamponů

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi dámským a pánským šamponem?

Šampony se dělí do skupin podle určení, své přípravky mají ženy, muži i děti. Běžně lze koupit i unisex šampony. Ty je možné používat také jako sprchový gel.

Tyto prostředky však nejsou pro péči o vlasy z dlouhodobého hlediska vhodné. Dámské a pánské šampony se od sebe, co se složení týká, nijak výrazně neliší. I zde hraje hlavní roli typ vlasů. Rozdíl je pouze v tom, jak šampon voní. Šampony určené ženám se vyznačují ovocnými či květinovými vůněmi. Pánské šampony voní spíše dřevitě.

Co dělat, když šampon nefunguje tak, jak má?

Pokud řešíte nějaké potíže, jako je vypadávání vlasů, nedostatečný růst, svědící pokožka a další, budete potřebovat speciální šampony, které by měly tyto potíže odstranit.

Nelze však počítat s tím, že vaše potíže vymizí po několika umytích vlasů. Ve většině případů je nutné používat speciální šampony dlouhodobě. Pokud se stav nezlepší ani po delší době, je vhodné navštívit ordinaci trichologie. Zde se zaměřují na péči o vlasové cibulky i pokožku hlavy.

Proč jsou silikony v šamponu nežádoucí?

Silikony vlasy velmi zatěžují, z vlasů je nelze smýt, a vlasy se tak mohou začít díky jejich hmotnosti lámat. Silikon je látka, která má vlasům dodat pocit vitality a lesku, což je bonus, kteří u šamponu mnozí vyhledávají. I přes tyto zdánlivé bonusy, byste se však měli šamponům se silikony raději vyhnout a zvolit spíše šampony na přírodní bázi.

Závěr

Šampony je vhodné vybírat podle typu vlasů. Svoje výrobky mají ženy, muži i děti, podle určení se liší složení šamponu, ale také vůně. Kromě tekutých šamponů můžete vyzkoušet i tuhé suché šampony. Velmi důležité je složení šamponu, vyhněte se přípravkům, které obsahují škodlivé látky. Kromě šamponů můžete zakoupit i další přípravky, které v péči o vlasy jistě oceníte.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.pilulka.cz, www.alza.cz, www.andopa.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (43 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Sháněla jsem vhodný šampon pro svého partnera a nakonec jsem zkusila vzít Alpecin Energizer Coffein, no je nadšený a vlasy má opravdu parádní.

 2. Prosím, o radu
  mám nrpříemný problém a to
  -svědění
  -vypadání vlasů
  – bolavou vyrážku ve vlasech poradte mi prosím léčivý vlasový šampon
  Děkuji

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo