Baseballové pálky

Baseball je velmi oblíbenou míčovou hrou, největší popularitu má tento sport v USA či Kanadě. Název hry je složen ze dvou slov, base – meta a ball – míč. Na hřišti proti sobě stojí dva týmy po 9 hráčích. Důležitou roli má pálkař, který se snaží zasáhnout míč hozený nadhazovačem. Pokud se odpalovači podaří odpálit míček do velké vzdálenosti a před tím, než je míč chycen, oběhne čtyři mety, získá jeho družstvo bod. Obě družstva se pak střídají v obranné a útočné pozici.

Historie baseballu sahá do 14. století. Ačkoliv se baseball spojuje s USA, kde je tato hra velmi oblíbená, uvádí se, že tuto hru hráli jako první studenti v Anglii. V Americe se baseball s prvními oficiálními pravidly hrál až v roce 1845 a již v roce 1846 byla hra velmi populární. Díky tomu vznikla Národní liga a zakládalo se mnoho profesionálních klubů. V dnešní době je baseball populární nejen v USA a Kanadě, mnoho klubů najdete také na Kubě, v Dominikánské republice, Africe, Japonsku, Číně a dalších zemích.

V České republice se baseball hraje od roku 1920, jeho obliba však nebyla také vlivem politické situace nijak velká. První oficiální zápasy se konaly až v roce 1963 a v roce 1975 vznikl svaz Softballu a Baseballu.

Abyste si mohli baseball zahrát, budete potřebovat pouze baseballovou pálku a míček. Výběr pálky není nijak složitý, přihlídnout však můžete alespoň k některým parametrům. Důležitou roli hraje především výrobní materiál a velikost pálky.

Baseballovou pálku budete vybírat pouze podle dvou parametrů. Při výběru hraje nejdůležitější roli hmotnost a výška hráče. Přihlédnout byste však měli také k hráčské technice a síle, kterou můžete do úderu vložit.

Porovnat ceny basellových pálek

Nejlepší baseballové pálky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Merco Alu-03 pálka 25 palců 100 % 265 Kč Zobrazit Sport365.cz
2. Sport best baseball pálka hliníková 32 palců 100 % 399 Kč Zobrazit Braunstar.cz
3. Sedco pálka hliník 32 palců 100 % 440 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Master baseball pálka dřevo 26 palců 95 % 189 Kč Zobrazit Mastersport.cz
5. Sedco pálka hliník 34 palců 93 % 464 Kč Zobrazit Mastersport.cz

Hmotnost

Baseballovou pálku musíte držet určitou dobu pevně v ruce. Proto by pálka neměla být příliš těžká. Zde platí poměrně jasné pravidlo, kdy těžší a urostlí hráči mohou vybírat mezi těžšími pálkami. Hráči s menší hmotností budou potřebovat lehčí pálku. Řídit se můžete také doporučením, které říká, že byste měli pálku udržet v rukou po dobu 20 sekund, aniž by se vám během této doby třásly ruce.

 • Těžší pálka – pomocí těžké pálky budete schopni odpálit míček do velké vzdálenosti.
 • Lehká pálka – děti nebo lehčí hráči budou potřebovat lehkou pálku, kterou pohodlně udeří a umožní jim odpalování míčků rychlejším rozmachem. Lehčí pálky by měli koupit i začínající hráči, kteří se s její pomocí naučí správnou techniku hry.

Délka

Délka přímo souvisí s hmotností pálky. Dlouhé pálky jsou těžké a vybírat je tak mohou zkušení a silní hráči. Dlouhá pálka se postará o dlouhý dosah při odpalování. S těžkou pálkou však budete hůře manipulovat a údery mohou být pomalejší, proto nemusí být dlouhá pálka vždy tou nejlepší volbou.

Baseballové pálky jsou k dostání v mnoha délkách, nejkratší pálky mohou používat i poměrně malé děti. Délka je uvedena v palcích.

 • Nejkratší pálky měří 24“ – 26“ a jsou vhodné pro děti ve věku 5 – 7 let.
 • Pálky s délkou 26“ – 28“ jsou ideální pro 8 – 9 leté děti.
 • Délka pálky v rozmezí 28“ – 29“palců je vhodná pro 10 leté děti.
 • Pálka s délkou 30“ – 31“ je určena 11 – 12 letým dětem, od 13 let můžete koupit pálku s délkou 31“ – 32“.
 • Délka 32“ – 33“ je dle velikostní tabulky vhodná pro 15 – 16 leté děti.
 • Nejdelší pálky mají délku 34´´, tato velikost je určená dospělým.

Výška/hmotnost

Baseballovou pálku však raději vybírejte podle tělesné hmotnosti a výšky postavy. Řídit se můžete tabulkami uvedenými na jednotlivých internetových obchodech, nebo si nechejte poradit přímo v prodejně. Ideální je pálku vždy vyzkoušet, protože každá hmotnostní kategorie může hrát až se 3 různě dlouhými pálkami. Tuto pomůcku tak raději vybírejte podle vlastních potřeb.

Materiál

Baseballové pálky se vyrábí ze dřeva, kompozitních materiálů nebo slitiny hliníku.

Dřevo

Tradiční a stále velmi používaný materiál, který je však vhodný spíše pro začátečníky, kteří se teprve učí techniku odpalu i rozmachu. Na výrobu se používá jasanové, javorové nebo bambusové dřeva. Dřevěné pálky jsou odolné, dobře vyvážené a zajistí vám velkou úderovou sílu.

Hliník

Tento materiál je oblíbený. Na výrobu pálek používá každý výrobce jiné slitiny. Díky tomu se jednotlivé modely liší vyvážením, které ovlivňuje herní chování. Odlišná je i odolnost a kvalita pálky celkově. Zde se můžete řídit jednoduchým pravidlem, čím je pálka dražší, tím je i kvalitnější.

Kompozitní materiál

Jedná se o kombinaci sklolaminátu, uhlíku a umělých hmot. Tyto pálky jsou velmi kvalitní, mají menší hmotnost a dovolí vám vyvinout při odpalu větší rychlost. Výhodou je i méně přenášených vibrací při úderu. Pálky z kompozitu jsou výborně vyvážená a mají velký sweet pot.

Konstrukce

Baseballová pálka je složena z několika části. Při výběru je tak vhodné přihlédnout ke každé části jednotlivě.

Hlaveň

Nejširší část pálky, kterou se budete strefovat do míčku. Čím má pálka větší hlaveň, tím lépe a silněji budete moci do míčku udeřit. Na hlavni se nachází místo zvané sweet spot. Právě tato část pálky se postará o nejlepší obraz míčku. Jednotlivé baseballové pálky se liší právě velikostí sweet spot.

 • Krátký sweet spot – baseballové pálky s kratší částí jsou lehčí a upřednostňují je především hráči, kteří chtějí při odpalu míčku dosáhnout co největší rychlosti
 • Dlouhý sweet spot – těžší pálky, pomocí kterých snadněji dosáhnete nejvyššího odrazu.

Omotávka

Nachází se na konci pálky, jedná se o jakousi výstelku, která se stará o komfortní a pevné držení pálky. Omotávka plní několik funkcí. Měkká výstelka při úderech absorbuje veškerou sílu, kterou by v opačném případě absorbovaly vaše ruce. Kvalitní omotávka však plní funkci ventilace a zajistí i odvod potu.

Značka

Baseballové pálky můžete koupit od několika výrobců. Výběr není příliš velký a kvalitní pálky jsou k dostání například od značky Merco, Sedco, MFH, Kipsta, Spartan, Onpira, Master a několika dalších.

Cena

Cena baseballové pálky není nijak vysoká. Nejlevnější pálky je možné koupit za cca 300 Kč. Vybírat můžete mezi dřevěnými i hliníkovými pálkami. Kvalitnější pálky lze koupit za 500 Kč a za nejdražší pálku můžete zaplatit až 2 000 Kč.

Porovnat ceny basellových pálek

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi baseballem a softballem?

Tyto sporty jsou velmi podobné a pro mnohé se dokonce jedná o jedno a to samé. Přesto najdete mezi těmito sporty několik rozdílů.

Baseball – hraje se na 9 směn, vzdálenost met je 27,43 metrů. Nadhazovat se může jakýmkoliv způsobem. Hrát budete s menším míčkem, obvod je 22,9 – 23,5 cm, hmotnost míčku je 142 – 149 gramů. Potřebovat budete delší pálku, udávaná maximální délka je 1067 mm.

Softball – hraje se na 7 směn, jednotlivé mety jsou ve vzdálenosti 18,2 metrů. Při hře se nadhazuje pouze spodem. Při hře se používá větší a těžší míček. Použít můžete míček s obvodem 27,9 nebo 30, 5 cm, hmotnost je 178 nebo 198,4 gramů. Hrát budete kratší pálkou, jejíž maximální délka je 864 mm.

Jakou další výbavu budu potřebovat?

Mezi základní výbavu patří baseballová pálka, míček, rukavice. Vše můžete koupit samostatně. Tento nákup je dražší, ale vybrat si budete moci výbavu přesně podle potřeb. Levnější možnost představuje nákup celého setu. Tuto variantu však můžete zvolit spíše v případě, kdy kupujete výbavu dětem spíše pro zábavu.

Jak jinak lze baseballovou pálku použít?

Tato pálka je určena pro hru, avšak mnozí ji doma mají i jako prostředek vhodný pro osobní obranu. Baseballová pálka na obranu je vyrobena z vysoce kvalitního a pevného plastu a koupit ji můžete ve specializovaných prodejnách. Koupit můžete i tradiční sportovní pálku. Při výběru se však nemusíte soustředit na odpal míčku, v tomto případě vás bude zajímat pouze hmotnost pálky a její odolnost.

Závěr

To nejdůležitější, co musíte při výběru baseballové pálky zohlednit je její hmotnost a délka. Tyto parametry spolu velmi úzce souvisí. Delší těžké pálky jsou vhodné pro zkušené svalnaté hráče, kterým nebude vyšší hmotnost při hře nijak překážet. Menší lehké pálky budou vybírat děti, začátečníci i ostatní hráči s nižší výškou a menší hmotností. Na trhu jsou v největším zastoupení dřevěné nebo hliníkové pálky.


Zdroj: www.mastersport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Mockrát děkuji za velmi přínosný článek, který mi pomohl s výběrem té správné pálky. Na počátku jsem si myslela, že jsou takové baseballové pálky dost drahé, když jí po mě ten náš sportovec chtěl koupit. Byla jsem mile překvapena, že jsem jí sehnala za necelé tři stovky.

 2. Syn se rozhodl, že chce hodit na baseball, takže jsme mu museli pořídit vhodnou baseballovou pálku. Vzali jsme mu Merco Wood.

 3. Článek je moc pěkný

Přidat komentář

Recenzer
Logo