Batohy na kolo

Cyklistické batohy jsou určeny pro všechny, kdo se čas od čase pohybují na kole. Je jedno, jestli pojedete na nákup nebo delší výlet, cyklobatohy jsou ideální doplněk pro každého. Mnozí cyklisté jezdí na kole s klasickým batohem, ten však není pro jízdu na kole uzpůsoben. Cyklistické batohy se od těch klasických liší v zcela odlišném zádovém systému. Tyto batohy jsou velmi odolné a nechybí jim ani patřičné bezpečnostní doplňky.

Cyklistické batohy jsou vyráběny v různých velikostech, základní parametr, který by vás měl zajímat je tedy objem. Velikost úzce souvisí s tím, kde a v jakých situacích budete batoh používat. S menším batohem si vystačíte při krátkých vyjížďkách na delší cesty, budete potřebovat objemnější batoh, do kterého se vejde vše podstatné.

Objem však není tím jediným, čím se při výběru cyklobatohu zabývat. Při jízdě na kole je důležitá především vaše bezpečnost. Batoh na kolo vás nesmí nijak omezovat. Z tohoto důvodu mají kvalitní batohy na kolo nastavitelné popruhy. Samotný batoh má pak specifický tvar a umožní vám jet s ohnutými zády. O větší pohodlí se postará i správný způsob odvětrávání.

Dále je třeba zohlednit různé doplňky a výbavu a pochopitelně i členění vnitřního prostoru. Velmi oblíbené jsou v současné době hydrovaky, které se postarají o pravidelné doplňování tekutin.

Porovnat ceny batohů na kolo

Nejlepší batohy na kolo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Osprey Katari 7l black 100 % 1 359 Kč Zobrazit tsbohemia.cz
2. Deuter Superbike EXP 18l black 98 % 2 479 Kč Zobrazit Bagalio.cz
3. Ferrino X Cross 12l red 97 % 2 019 Kč Zobrazit Muziker.cz
4. Husky Powder 10l černý 90 % 1 192 Kč Zobrazit 4camping
5. Force Twin 14l černo červený 87 % 619 Kč Zobrazit Hupnakolo.cz

Typy

Výběr batohu na kolo z velké části ovlivňuje to, jak často a za jakým účelem budete batoh používat. Menší a méně vybavené batohy postačí na kratší vyjížďky nebo pravidelné dojíždění do školy nebo zaměstnání. Mnohem vybavenější batoh budete potřebovat při delších vyjížďkách.

Krátké trasy

Při kratších vyjížďkách si vystačíte s menším batohem, který nemusí mít žádnou speciální výbavu. Potřebovat budete pouze několik větších a menších přihrádek. Pokud budete vozit elektroniku, bude vhodné poohlédnout se po batohu s polstrovanou přihrádkou, která toto křehké zboží dostatečně ochrání. Tyto levnější batohy nejsou tolik polstrované a zejména popruhy nemusí být pohodlné při delších vyjížďkách.

Dlouhé trasy

Pro delší vyjížďky budete potřebovat kvalitnější batohy. Pokud preferujete jízdu po silnici nebo cyklostezce, vystačíte si i s lehčím batohem. Do terénu je však vhodné vyrazit s více polstrovaným batohem. Zajímat vás bude především systém upnutí, batoh by měl mít nastavitelné ramenní popruhy a chybět by neměl ani hrudní a bederní popruh. Nevýhodou terénních cyklobatohů je vyšší hmotnost.

Výška batohu

Je parametr, který souvisí s velikostí, ale vzhledem k tomu, jak je výška batohu důležitá, budeme se jí zabývat samostatně. Batoh na kolo nesmí za jízdy nijak překážet a v žádném případě vás nesmí nijak omezovat v pohybu. Správnou výšku je třeba vybírat s ohledem na výšku postavy.

Cyklistické batohy se dělí na dámské a pánské. Toto rozdělení neovlivňuje pouze vzhled, ale především velikost a samotnou konstrukci batohu.

 • Dámský batoh – má kratší zádovou část. Ramenní popruhy mají odlišný tvar, při jízdě tak nebudou vyvíjet takový tlak na prsa.
 • Pánský batoh – zádová část je delší. Ramenní popruhy mají standardní podobu.

Velikost

Velikost batohu udává jeho vnitřní objem. Nejmenší batohy mají vnitřní objem méně než 10 litrů, ty největší pak pojmou i více než 30 litrů.

 • Méně než 10 litrů – nejmenší batohy umožní převážet opravdu pouze nezbytné drobnosti. Vejde se do nich menší elektronika, doklady a malá svačina.
 • Od 10 – 20 litrů – tato velikost patří k nejoblíbenější. Batohy jsou vhodné na krátké i středně dlouhé vyjížďky. Do vnitřních prostor budete moci kromě osobních věcí umístit i oblečení nebo vak na vodu.
 • Od 20 – 30 litrů – tuto velikost lze použít i pro delší výlety. Do větších batohů umístíte kempingový vařič, náhradní oblečení nebo třeba spacák.
 • Více než 30 litrů – tyto batohy jsou určeny těm, kdo na kole podnikají několikadenní výlety a potřebují zabalit větší množství všeho možného.

Možnosti

Cyklistické batohy mají řadu prvků, které se postarají o to, aby byla jízda na kole co nejvíce pohodlná a bezpečná. Jednotlivými prvky by měl disponovat každý batoh, v závislosti na pořizovací ceně se však mění kvalita.

 • Zádová část – jak již bylo zmíněno, mají batohy na kolo speciální prohnutou část. Ta vám umožní zaujmout klasickou pozici s prohnutými zády.
 • Popruhy – jako každý batoh by měl i ten cyklistický mít nastavitelné popruhy. Kromě ramenních mají batohy hrudní a bederní popruh. Tyto popruhy však nemusíte najít u těch nejlevnějších modelů.
 • Odvětrávání – velmi důležitá je i odvětrávaná zádová část, Způsob odvětrávání se liší v závislosti na výrobci. Každý z předních výrobců využívá trochu odlišný systém odvětrávání.
 • Vak na vodu – dodržovat pitný režim musí každý, kdo na kole jezdí. Svoje kolo můžete vybavit držákem a lahví na vodu, druhou možností je pořízení hydrovaku. Jedná se o část, kterou mohou některé batohy disponovat přímo z výroby. Mnoho batohů na kolo pak umožňuje pořídit hydrovak samostatně a vložit ho do speciální přihrádky. Součástí vaku je praktická hadička, která vám umožní doplňovat tekutiny přímo za jízdy. Vaky na vodu mají objem 0,5 – 3 litry.
 • Úložné prostory – tak jako každý batoh má i ten cyklistický různé přihrádky, které vám umožní věci uvnitř batohu roztřídit. Praktické jsou termo kapsy na nápoje. Do speciální přihrádky můžete bezpečně uložit mokré oblečení. Velmi praktická je polstrovaná přihrádka na elektroniku. A svoji vlastní přihrádku by měl mít i vak na vodu.
 • Chránič zad – součástí některých cyklobatohů je chránič zad, známý i jako páteřák. Jedná se o ochrannou pomůcku, která je vhodná zejména pro ty, kdo praktikují horskou cyklistiku.
 • Voděodolnost – je naprosto zásadní funkcí, kterou by měl splňovat každý batoh. Vodotěsné batohy ustojí méně intenzivní déšť. Do terénu je však mnohem praktičtější vyrazit s batohem vodotěsným, který vaše věci ochrání o před prudším a vytrvalejším deštěm. Před deštěm můžete výbavu uvnitř batohu ochránit i pláštěnkou.

Značka

Největší předností batohu na kolo je prohnutí zádové části. Kvalitní výrobci proto přichází stále s novými a lepšími zádovými systémy, jejichž úkolem je nejen pohodlné nošení, ale i dokonalý odvod potu. Mezi oblíbené výrobce, kteří přichází stále s novými a lepšími výrobky patří Osprey, Camelbak, Jack Wolfskin, Vaude, Deuter a další. Od značky Deuter neno Camelback budete moci koupit cyklobatoh s chráničem zad.

Cena

Malý batoh na kolo budete moci koupit za méně než 500 Kč. Za tuto cenu koupíte malé dětské i dospělácké modely. Cena městských batohů zpravidla nepřesáhne 1 000 Kč. Na delší cestu budete potřebovat o něco kvalitnější a větší batohy. Zde se cena pohybuje v rozmezí 1 – 2 000 Kč. Nejkvalitnější a největší cyklobatohy mohou stát více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny batohů na kolo

Otázky a odpovědi

Co dalšího by měl batoh na kolo mít?

Důležité jsou i různé bezpečnostní prvky nebo úchyty. Z hlediska bezpečnosti jsou zcela zásadní reflexní prvky, které zvýší vaši bezpečnost při jízdě za snížené viditelnosti. Pomocí různých úchytů můžete k batohu připevnit cyklistickou helmu, malé nářadí nebo třeba baterku.

Jaká vlastnost je u cyklistického batohu důležitá?

Důležitý je anatomický tvar batohu a pozornost byste měli věnovat i systému odvětrávání zad. Anatomický tvar mají zejména střední a velké batohy. Batohy s anatomickým tvarem jsou ušité do lehkého oblouku.

Dámské batohy jsou na rozdíl od těch pánských nižší a užší a zpravidla mají vykrojené hlavní popruhy. Odvětrávání je řešeno pomocí panelů, síťky a nejčastěji se jedná o kombinaci obou možností.

Jakou výbavu by měl batoh mít?

Mezi základní výbavu by měly patřit reflexní prvky. Praktický je úchyt cyklistické helmy, poutko určené k přidělání karabiny. Kvalitní batohy mají i integrovaný páteřák. Kromě toho se zaměřte i na uspořádání vnitřních prostor. Praktickou výbavu představuje také hydrovak, což je vlastně plastový sáček, do kterého můžete bezpečně nalít vodu nebo jiné tekutiny. Pít za jízdy vám umožní hadička s uzávěrem.

Závěr

Cyklistický batoh je vyroben z lehkých a kvalitních materiálů a na rozdíl od běžných batohů disponuje praktickým systémem odvětrávání. Cyklistický batoh je výrobek, který by si měl každý kupovat na míru. Jeden batoh nemusí vyhovovat stejně dobře více osobám.

Cyklistické batohy se dále dělí na dámské a pánské. Své batůžky mají také děti. Batoh na kolo vám umožní přepravovat tekutiny a podle potřeby můžete pít i za jízdy. Kromě hydrovaku však mají batohy další praktické doplňky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.4camping.cz, www.rockpoint.cz, www.bagalio.cz, www.bike-eshop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pořídil jsem batoh na kolo od Jack Wolfskin a je skvělý. Dost se do něj vejde, takže si uložím vše co potřebuji a mám ruce volné.

 2. Mám teď Salomon Trailblazer a jsem s ním moc spokojený. Hodně se do něj vejde a dobře padne na záda.

 3. Koupil jsem si Deuter Speed Lite a musím říct, že je fakt kvalitně zpracovaný. Na první pohled sice vypadá jako přerostlý banán, ale svůj účel plní na jedničku.

 4. Cyklistický batoh bylo snad to poslední co mi chybělo. Nakonec jsem koupil na základě vašeho článku Salomon Trailblazer a je ideální.

 5. Když jsem vše co vozím na cyklovýlet naložil do starého batohu, tak to bylo jako když tam mám kamení. Pořídil jsem trochu odlehčený batoh na kolo a jsem spokojený. Mám Osprey Raptor II.

Přidat komentář

Recenzer
Logo