Brašny na kolo

Cyklobrašny využijete vždy, když budete chtít převážet bezpečně menší i větší množství různých věcí. Brašny na kolo mají různé velikosti, před výběrem je nutné dobře zvážit, co vše budete chtít převážet.

Nejmenší brašny vám zpravidla umožní vozit pouze mobilní telefon, peněženku, náhradní duši nebo třeba opravnou sadu. Velké brašny jsou ideální i pro přepravu stanu, spacáku a dalších potřebných věcí, které využijete při několikadenním pobytu v přírodě.

Při výběru brašny na kolo hraje hlavní roli velikost, která do značné míry ovlivňuje i to, kde bude brašna umístěná. O životnost se postará výrobní materiál a ocenit můžete i vodotěsnou úpravu.

Porovnat ceny brašen na kolo

Nejlepší brašny na kolo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ibera Commuter BA11 97 % 1 319 Kč Zobrazit Kupkolo.cz
2. Force Slim 92 % 730 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Arsenal 450 90 % 839 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Arsenal 445 84 % 879 Kč Zobrazit Fitham.cz
5. Arsenal 430 80 % 199 Kč Zobrazit Akumo.cz

Typy

Tašky na kolo lze rozdělit do několika typů, podle způsobu upnutí na jednotlivé části kola. Trochu stranou pak stojí cyklistické batohy, které budete mít během jízdy na zádech.

Podsedlová brašna

Je v současné době nejoblíbenějším typem brašny. Jedná se o tu nejmenší variantu, kterou můžete na kole vozit. Vejdou se do ní opravdu jen nejzákladnější osobní věci a například náhradní duši atd.

Podsedlové brašny mají zpravidla objem v rozmezí 0,5 – 1,5 l. Podsedlovou brašnu je možné uchytit k ližinám sedla, a to pomocí suchého zipu nebo nějakého pevného mechanismu.

Brašna do rámu

Tyto brašny se nejčastěji používají v kombinaci s trekingovým nebo krosovým kolem. Brašny mají nejčastěji trojúhelníkový tvar, ale k dostání jsou i brašny obdélníkové. Brašny do rámu jsou již větších objemů, zpravidla se jedná o objem okolo 2 litrů. Tyto tašky upnete pomocí suchých zipů.

Brašna na řídítka

Tyto tašky na kolo mají objem v rozmezí 1 – 5 litrů. Oblíbené jsou zejména pro převoz fotoaparátů, kamery a dalšího příslušenství. Levné brašny můžete upnout pomocí suchého zipu, dražší brašny jsou doplněny o pevné upínací mechanismy.

Nejčastěji se jedná o klickfix, kterým brašnu velmi jednoduše upnete a zase sundáte. Tyto brašny bývají doplněny o ramenné popruh, můžete je tak bezpečně převážet i přenášet.

Brašna na sedlovku

Tyto brašny lze upnout pomocí patentních systému na sedlovku kola. Tyto brašny tak nepotřebují nosič. Tyto brašny jsou již poměrně velké, objem bývá v rozmezí 5 – 15 litrů, což už vás umožní převážet větší množství věcí.

Brašna na nosič

Brašna má spodní část uzpůsobenou k tomu, aby ji bylo možné bezpečně připevnit k nosiči kola. Tyto brašny patří k těm největším, lze je umístit na zadní nosič i přední vidlici. Brašny na nosič jsou nejčastěji k dostání v objemu 5 – 70 litrů. Do velké brašny můžete umístit i stan, spacák a další potřebné vybavení.

  • Platforma – méně zastoupená je na dnešním trhu brašna, která disponuje platformou na spodní části. Ta vám umožní brašnu k nosiči přidělat jedním tahem, pro snadné sundání mívají tašky speciální tlačítko. Po jeho zmáčknutí je možné tašku jednoduše sundat.

Brašnu tak můžete nosit stále při sobě a používat ji i jako nákupní tašku. Brašny na nosič kola bývají dražší a to právě kvůli platformě umístěné na spodní části. Aby bylo možné brašnu na nosič připevnit, musí s ním být kompatibilní. Dobré je tak vybírat nosič i brašnu zároveň. Nevýhodou tohoto řešení je spíše omezený výběr.

  • Suchý zip – větší výběr máte v případě, kdy budete připevňovat tašku na kolo k nosiči pomocí suchého zipu. Tyto brašny jsou levnější, lze je použít v kombinaci s prakticky jakýmkoliv nosičem. Suché zipy jsou umístěny v přední i zadní části a nemusíte se bát, že brašnu během cesty někde ztratíte.

Cyklistický batoh

Cyklistický batoh není možné připevnit přímo ke kolu, nosit ho budete standardně na zádech. Toto řešení má svoje výhody i nevýhody. Batoh během jízdy nijak nezatěžuje rám kola.

Cyklistické batohy jsou velmi často vybaveny rezervoárem na vodu, což vám umožňuje pohodlně doplňovat tekutiny během jízdy. Cyklistické batohy jsou k dostání v různých velikostech. Použít je můžete na krátký výjezd i několikadenní pobyt v přírodě.

Materiál

Materiál určuje kvalitu i životnost tašky na kolo. Výrobním materiálem kvalitních brašen je odolný textil. Součástí brašny mohou být i výztuhy, které drží tvar brašny a umožňují převážet i těžší věci. Kromě textilních brašen, které jsou na trhu zastoupeny v největším množství, lze pořídit brašnu plastovou nebo brašnu vyrobenou z kůže.

Možnosti a vzhled

Cyklistickou brašnu budete pravděpodobně vybírat n základě designu. Brašna na kolo se musí líbit, měla by být ale především praktická. O praktičnost se stará zejména vnitřní uspořádání, každá brašna by měla disponovat velkou kapsou a několika malými kapsami, do kterých můžete umístit věci, které budete potřebovat rychle vytáhnout.

O vaši bezpečnost za každého počasí se postarají reflexní prvky. Některé brašny mohou být doplněny o ramenní popruh. Pokud budete v brašně vozit fotoaparát, kameru atd., měli byste vybírat brašnu se zvýšeným polstrováním.

Značka

Brašnu na kola koupíte od mnoha různých výrobců. Zvolit můžete známou i méně známou značku, ale to pouze v případě, kdy budete brašnu kupovat v kamenné nebo internetové cykloprodejně. Zde máte jistotu, že jsou brašny opravdu kvalitní. Mezi výrobce tašek na kolo patří Spokey, Compass, Extend, Ibera, Force, Sport Arsenal a řada dalších.

Cena

Cena brašny na kolo není nijak vysoká. Středně velkou a malou tašku koupíte již za necelých 300 Kč. Počítat musíte s méně kvalitním materiálem a méně trvanlivým uchycením pomocí suchých zipů.

Od cca 700 Kč lze koupit prakticky jakoukoliv tašku. Za vysoce kvalitní lze považovat tašky s cenou od 1 – 2 000 Kč. Nejdražší tašky mohou stát i více než 3 000 Kč. Jedná se o tašky velkých objemů, nebo stylové kožené tašky ideální pro jízdu městem.

Porovnat ceny brašen na kolo

Otázky a odpovědi

V čem se liší cyklistický batoh od běžného batohu?

Rozdíl je v konstrukčním řešení. Cyklistický batoh respektuje prohnutí zad, které je pro jízdu na kole typické. Batohy jsou vybaveny různými systémy, které spolehlivě odvádí pot.

Co je mapník?

Mapník je speciální brašna, která vám umožní při jízdě převážet otevřenou mapu. To vám usnadní orientaci na neznámém místě. Mapník lze umístit na řídítka a pomocí suchých zipů nebo upínacích mechanismů. Mapu do mapníku jednoduše vložíte, uvnitř je chráněna před nepříznivým počasím a bude vám vždy k dispozici.

Je lepší vodotěsná nebo voděodolná brašna?

Voděodolná taška zvládne ochránit věci uložené uvnitř pouze při lehkém dešti. Tyto tašky jsou levnější, vyrobené z méně kvalitních materiálů a vhodné pro ty, kdo plánují vyjížďku za hezkého počasí. Vodotěsné brašny ochrání vše i za většího deště. Tyto brašny jsou pochopitelně dražší a využijí je ti, kdo jezdí na kole za každého počasí.

Závěr

Brašny na kolo mají řadu podob, vybírat byste je měli podle toho, co budete převážet. Pokud na kole vyrážíte častěji na kratší i delší vyjížďky, vyplatí se vám zakoupit i dvě různě velkých tašek. Důležitou roli hraje nejen výrobní materiál, ale také vnitřní uspořádání.

Praktické jsou různé vyztužené kapsy, které vám umožní bezpečné převážení elektroniky. Ve většině případů jsou brašny na kolo univerzální, můžete je upevnit na jakékoliv kolo. Pouze v některých případech budete muset vybrat tašku kompatibilní s kolem nebo nosičem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.bike-eshop.cz, www.kola-radotin.cz, www.cyklospeciality.cz, www.moolbike.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Brašny na kolo jsem kupoval nedávno od značky Spokey a jsou perfektní. Fakt jsem s kvalitou jejich zboží vždycky spokojený, protože mají vše skvěle zpracované a tyhle tašky jsou ve stejně špičkovém provedení.

  2. Dlouho jsem sháněl vhodné brašny na kolo, až jsem pořídil Force Noem. Vleze se do nich opravdu hodně věcí.

  3. Super článek!

Přidat komentář

Recenzer
Logo