Turistické batohy

Batoh je zavazadlo, které můžete využít při jakékoliv příležitosti. Batoh nosí děti do školy, na kolo můžete vyrazit se speciálním cyklobatohem. Ve městě využijete menší praktický městský batoh. Nejrozšířenějším typem je však batoh turistický.

Vybrat ten správný trekový batoh zabere nějaký čas, protože je třeba nejprve zohlednit několik důležitých parametrů. To nejdůležitější je zvolit správnou velikost batohu. Ta se odvíjí od toho, na jak dlouhý výlet se chystáte vypravit.

Svoji roli hraje i roční období, letní oblečení vám pochopitelně zabere mnohem méně místa než oblečení zimní. Velmi důležité je i to, kde budete přespávat. Při nocování v přírodě budete muset část batohu vyhradit pro spacák, stan a další příslušenství. Jednodušší to pak mají ti, kteří zvolí přespávání v kempu nebo v hotelu.

Porovnat ceny batohů

Nejlepší turistické batohy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Husky Salmon 30l černý 96 % 1 109 Kč Zobrazit Allegro.cz
2. Husky Stingy 28l červený 96 % 1 290 Kč Zobrazit Husky.cz
3. Pinguin Explorer 60l navy 93 % 3 039 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Husky Scape 38l modrý 89 % 1 390 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Husky Marel 27l modrý 87 % 989 Kč Zobrazit 4camping.cz
6. Pinguin Explorer 75l navy 86 % 2 989 Kč Zobrazit Hanibal.cz
7. Husky Scape 38l černá 83 % 1 299 Kč Zobrazit Mall.cz

Velikost

Velikostí turistických batohů je celá řada. Nejmenší batohy mívají objem okolo 15 litrů. Největší krosny se mohou pyšnit objemem až 80 litrů. Za střední velikost jsou považovány batohy s objemem 30 – 50 litrů. V této kategorii najdete kromě turistických i batohy lezecké.

Malý turistický batoh

Malé batohy mají objem od 15 – 30 litrů. Tyto batohy jsou universální a využít je můžete mnoha způsoby. U malých batohů se více hledí na vzhled, ale ani zde by neměl chybět kvalitně zpracovaný zádový systém. Zcela jinou konstrukci mají dětské turistické batohy, které jsou dokonalou kopií objemnějších batohů pro dospělé.

Střední turistický batoh

Zde najdete batohy s objemem 30 – 50 litrů. Vybírat si budete mezi jednokomorovým nebo dvoukomorovým batohem. V kategorii středních batohů jsou zastoupeny batohy na túry, ale své místo zde má i batoh na hory. Koupit tak můžete speciální batohy vhodné pro skialpinisty nebo horolezce. Horské batohy mívají užší střih a vyrobeny jsou z mnohem odolnějších materiálů.

Velký turistický batoh

Největší krosny mají objem od 50 do 90 litrů. Pro krosny je typický nastavovací zádový systém. Zatímco menší batohy mohou nosit ženy i muži v případě velkých krosen jsou batohy striktně rozděleny na dámské a pánské.

Zádový systém

Nejdůležitější částí turistického batohu je řešení zádového systému. Pokud zvolíte nevhodný zádový systém, může se váš výšlap proměnit velmi brzo na noční můru. Naopak dobře padnoucí a více polstrovaný zádový systém zařídí, že o batohu nebudete takřka vědět.

Hlavní funkcí zádového systému je roznést hmotnost batohu na celá záda. Díky tomu nedojde k nežádoucímu zatěžování ramen. Zádové systémy mají různé podoby a nelze jednoznačně říct, který typ konstrukce vám bude vyhovovat nejvíce. Z tohoto důvodu se doporučuje jednotlivé batohy vyzkoušet. Ani kvalitně zpracovaný, dostatečně vypolstrovaný a pevný zádový systém vám nezaručí, že batoh vašim zádům dokonale sedne.

  • Ramenní popruhy – tyto popruhy musí kopírovat tělo a měly by být dostatečně polstrované. Při používání se popruh nesmí zařezávat nebo z ramen padat. K přesnému usazení dopomůže hrudní popruh.
  • Bederní pás – nese více než polovinu celkové hmotnosti batohu a musí být robustní a pečlivě zpracovaný. Kvalitní bederní pásy bývají doplněny o boční dotahy. Ty brání kývání batohu ze strany na stranu.
  • Balanční popruhy – zajistí optimální nastavení celého zádového systémů. Pomocí těchto popruhů batoh nebo krosnu přitáhnete blíž k ramenům.
  • Hrudní popruh – brání možnému padání popruhů ramenních.

Počet komor

U každého batohu je důležité vnitřní uspořádání. Batohy na turistiku mohou být jednokomorové nebo dvoukomorové.

Jednokomorový batoh

Uvnitř batohu najdete pouze jednu hlavní kapsu, do batohu se dostanete pouze shora. Mokré nebo špinavé oblečení je v tomto případě vhodné zabalit do igelitové tašky nebo pytle. Větší pozornost je nutné věnovat i balení. Věci, které můžete během cesty potřebovat, by měly být umístěny v horní části.

Dvoukomorový batoh

Hlavní kapsu můžete rozdělit na dvě oddělené části. Dvoukomorové batohy jsou velmi praktické i přehlednější. Spodní část je oddělená a zavírá se pomocí zipů. Tato část je malá a využívá se k přenášení mokrých věcí nebo věcí určených k přespávání. Horní část je prostornější a uzavřete ji pomocí horní kapsy.

Další prvky

Součástí turistických batohů jsou kompresní popruhy, různé kapsy na drobnosti, poutka na hůlky nebo klipy, ke kterým můžete připevnit další výbavu.

  • Zapínání – turistické batohy se liší i způsobem zapínání. Menší batohy se zpravidla uzavírají pomocí zipů. Součástí velkých batohů je horní víko s přezkami. Batoh uzavřete pomocí stahovacího systému a přes něj poté zapnete horní víko. V mnoha případech je horní víko nastavitelné a umístit pod něj můžete poměrně hodně věcí.
  • Pavouk z gumy – velmi žádaným prvkem je právě tento pavouk. Do něho pevně přichytíte prakticky cokoliv. Turistické batohy mívají i několik těchto prvků.
  • Kapsa na víku – do kapsy umístíte osobní věci nebo předměty, které potřebujete mít vždy rychle po ruce. Vejde se do ní peněženka s doklady i sluneční brýle.
  • Kapsa na bederním pásu – do této malé kapsičky můžete umístit různé malé předměty například klíče od auta, telefon nebo drobnou sladkost. Při náročné túře vám energii rychle doplní hroznový cukr.
  • Poutka – součástí turistických batohů bývají velmi často poutka, do kterých upevníte trekové hole.
  • Hydrovak – některé turistické batohy mají speciální oddíl na hydrovak. Ostatní vám umožní bezpečně přenášet láhev s pitím. Nejčastěji batohy za tímto účelem mívají elastickou kapsu na boční straně.
  • Reflexní prvky – se postarají o vaši viditelnost a bezpečí.

Značka

Značka bývá zárukou kvalitu, avšak batoh byste měli vždy vybírat s ohledem na vaše tělesné proporce. Turistické batohy mívají různě řešené zádové systémy, volit budete mezi širokým, úzkým, krátkým a dlouhým.

V tomto případě vám ani ten nejlepší výrobce nezaručí, že vám jeho batoh dokonale sedne. Proto je vhodné jít turistický batoh vybírat do specializované prodejny, kde si ho budete moci vyzkoušet. Na těchto místech můžete vybírat mezi batohy značky Husky, AlpinePro, Salomon, Osprey, Deuter, Camp, Boll a dalšími.

Cena

Pořizovací cena se odvíjí od provedení a velikosti batohu. Za malý batoh zpravidla zaplatíte od 800 – 4 000 Kč. Vybírat můžete mezi jednodušší i kvalitnější verzí. Za batohy střední velikosti zaplatíte od 2 – 5 000 Kč. I zde cenu ovlivňuje kvalita i značka. Cena velkých krosen obvykle začíná na 3 000 Kč. Za ty nejdražší zaplatíte více než 6 000 Kč.

Porovnat ceny batohů

Otázky a odpovědi

Jak správně turistický batoh nasadit?

Nad touto otázkou se mnozí nepozastavují. Jednoduše hodí batoh na ramena a jdou. Nesprávně nasazený batoh však může bolestivě přetěžovat ramena a je tedy opravdu důležité vědět, jakým způsobem batoh nasadit.

Nejprve je třeba povolit všechny popruhy. Teprve poté si můžete batoh nasadit a začít jednotlivé popruhy dotahovat. Nejprve je nutné utáhnout bederní pás. Bederní pás by měl dokonale obepínat boční kosti. Poté přichází na řadu popruhy ramenní a nakonec utáhnete hrudní popruh.

Co by turistickému batohu nemělo chybět?

Velmi žádané jsou batohy, jejichž součástí je praktická pláštěnka. Ačkoliv je pláštěnka velmi praktická, není zdaleka součástí každého batohu. Pláštěnku využijete i u voděodolných batohů, v tomto případě bude chránit minimálně zipy, které může větší vlhkost po nějaké době poškodit.

V čem se liší dámská a pánská varianta?

Většinu turistických batohů mohou používat ženy i muži. Ženy však mají i svoje speciální batohy, které se od těch pánských liší v odlišném provedení zádového systému. Ženy mají zádový systém užší a kratší. Své vlastní batohy mají pochopitelně také děti.

Závěr

Než si budete turistický batoh vybírat, položte si několik základních otázek. Tou první je, jak přesně budete chtít batoh používat a kolik v něm budete chtít přenášet věcí. Dále je dobré vědět, jak dlouhé trasy hodláte běžně podnikat a co vše budete na svých cestách potřebovat.

Na základě vašich odpovědí budete vybírat velikost batohu, která zároveň určuje vše podstatné. Pro jednodenní výlety se výborně hodí batoh o objemem okolo 35 litrů. Na víkend si vše potřebné zabalíte do batohu s objemem cca 50 litrů. Na dlouhé výšlapy můžete vyrazit s batohem, jehož objem se pohybuje okolo 60 litrů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.4camping.cz, www.sportisimo.cz, www.hanibal.cz, www.hudy.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Nosím s sebou dost věcí, takže potřebuji prostorný turistický batoh, do kterého se vejde i svačina, pití, nějaké to mlsání atd. Pořídila jsem si proto Osprey Atmos AG 65l venturi blue a jsem nadšená. Je velmi hezký, prostorný a má kvalitní zpracování.

Přidat komentář

Recenzer
Logo