Boxerské rukavice

Boxerské rukavice tvoří společně s boxovacím pytlem nedílnou výbavu amatérského i profesionálního boxera.

Kromě klasického boxu, se bez rukavic neobejdete ani v případě thajského boxu, kickboxu nebo kondičním boxu. Boxerské rukavice jsou na trhu zastoupeny mnoha různými výrobky. Ty se od sebe liší tvarem, velikostí, polstrováním i vnitřním a vnějším materiálem.

Při výběru boxerských rukavic vás bude zajímat správný typ vhodný pro vámi preferovaný sport. Zásadním parametrem je velikost, hmotnost i výrobní materiál.

Porovnat ceny boxerských rukavic

Nejlepší boxerské rukavice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Venum Impact 100 % 1 890 Kč Zobrazit Sportisimo.cz
2. Venum Contender 2.0 98 % 1 190 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Venum Elite 98 % 1 289 Kč Zobrazit Fitham.cz
4. Bail Leopard 96 % 899 Kč Zobrazit Fitham.cz
5. Venum Challenger 3.0 90 % 1 379 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Typy

Boxerské rukavice budete v první řadě vybírat podle typu sportu, který budete praktikovat. Každý sport vyžaduje trochu jinou konstrukci a s nesprávně zvolenými rukavicemi nedosáhnete požadovaných výsledků.

Boxerské

Kromě klasického boxu využijete boxovací rukavice na thajský box, kickbox, kondiční box i sparring. Tyto rukavice mají oválný tvar a chrání celou ruku, přičemž palec je umístěn zvlášť.

Pytlovky

Pytlovky jsou rukavice určené na trénování úderů do boxovacího pytle. V porovnání s boxerskými rukavicemi jsou menší. Jejich používání není povolené při různých zápasech.

MMA

Tyto rukavice jsou o poznání menší než boxerské rukavice. Rukavice nemají chráněnou pěst, prsty tak vyčnívají ven. Také vycpávky jsou méně objemné, což má vliv na váhu rukavic. Ta se zpravidla pohybuje do 8 oz.

Otevřené prsty vám umožňují používat různé techniky grappling, wrestling a jiné. Tyto techniky nejsou povoleny při klasickém boxu.

Fitbox

Fitbox je ve své podstatě aerobní cvičení, které je oblíbené u mužů i žen. Fitbox představuje několik různých úderů a kopů, které během cvičení kombinujete. V tomto případě se boxuje do speciálních pytlů, které jsou naplněny pískem nebo vodou.

Boxovat můžete s bandážemi nebo speciálními rukavicemi. Při fitboxu nedojde ke kontaktu se soupeřem, rukavice nemají chráněné prsty, ochranu kloubů však poskytují výplně. Kromě toho vám budou rukavice fixovat a zpevňovat zápěstí.

Materiál

Rukavice se vyrábí z několika různých materiálů:

Syntetická kůže

Tyto rukavice patří k levnějším, nevýhodou je však jejich nižší životnost. Jsou určené zejména těm, kteří s boxováním teprve začínají.

Za pomoci těchto méně kvalitních rukavic si můžete prověřit, zda je box pro vás ten pravý sport a poté zakoupit rukavice z kvalitnějších a trvanlivějších materiálů. V opačném případě vás nebude trápit zbytečně velká investice.

Umělá kůže

Tyto rukavice bývají zpravidla vyrobené v kombinaci pravé a umělé kůže. Pravá kůže se používá ne horní nejvíce namáhanou část. Výhodou tohoto řešení je dobrá cena i životnost.

Pravá kůže

Rukavice z pravé kůže se vyplatí zakoupit profesionálům i těm, kteří boxují pravidelně. Pravá kůže nabídne dlouhou životnost, je však třeba počítat s vysokou pořizovací cenou.

Velikost

Velikost je zásadní u výběru jakýchkoliv rukavic, nejinak je tomu v případě boxerských. Malé rukavice vás budou tlačit, velké zase klouzat. Velikost rukavic je třeba vybírat s ohledem na skutečnost, zda budete používat také bandáže.

Velikost rukavic se mění i s ohledem na výrobce, každý má vlastní velikostní tabulku, kterou je nutné při výběru zohlednit. Při volbě vhodné velikosti je třeba vědět rozměr ruky okolo dlaně a zápěstí. Dále vás pak bude zajímat i výška k zápěstí.

Hmotnost

Boxerské rukavice patří k těm těžším a při jejich výběru tak narazíte také na informaci o hmotnosti. Hmotnost je udávána v jednotce unce pod zkratkou oz. Unce je cca 28 gramů a rukavice nejčastěji váží od 8 – 20 uncí.

  • Ženy a děti by měly vybírat mezi rukavicemi s váhou do 10 oz
  • Rukavice na zápasy by měly dle doporučení vážit 10 oz
  • Rukavice s váhou nad 10 oz jsou vhodné na tréninky. U tréninkových rukavic hraje důležitou roli také vaše tělesná hmotnost.

V případě tréninkových rukavic je možné přihlédnout k následovnému:

  • Děti do 65 kg – rukavice s váhou 8 oz
  • 50 – 60 kg – rukavice s váhou 10 oz
  • 60 – 67 kg – rukavice s váhou 12 oz
  • 67 – 79 kg – rukavice s váhou 14 oz
  • 79 a více kg – rukavice a váhou 16 oz

Zapínání

Co se týká zapínání rukavic, můžete volit mezi šněrovacími rukavicemi a rukavicemi, které se zapínají na suchý zip. Šněrování je častější u rukavic určených pro klasický box, suchý zip najdete převážně u rukavic vhodných pro kickbox nebo thajský box.

Obě možnosti vám zajistí stabilní držení na ruce, a obě varianty používají i profesionální boxeři. Rukavice se suchým zipem budete jednodušeji nasazovat i sundávat.

Na druhou stranu je u tohoto zapínání větší šance, že se po čase opotřebí a rukavice se mohou rozepínat. Šněrovací rukavice jsou pohodlnější, při jejich nasazování však budete potřebovat asistenci druhé osoby.

Funkce

U boxerských rukavic oceníte pouze funkci thump-lock, která má za úkol chránit vaše palce.

Značka

Kvalitní rukavice nabízí česká značka Bail. Rukavice jsou vyráběny z certifikovaných materiálů a jsou cenově dostupné. Další kvalitní výrobky koupíte od značek Everlast, Fairtex, Lonsdale, Ringside, Hayabusa, Top King, Venum nebo Ringside.

Cena

Dětem a začínajícím boxerům je možné pořídit rukavice do 1 000 Kč. Kvalitnější boxerské rukacice vás vyjdou na cca 1 – 3 000 Kč.

Fitbox rukavice patří k levnějším, velký výběr nabízí cenové rozpětí od 200 – 300 Kč, cena těch nejdražších se pohybuje od 500 Kč více.

MMA rukavice koupíte od cca 400 Kč. Tyto levné rukavice jsou vhodné pro začátečníky. Pokročilejší sportovci pravděpodobně upřednostní kvalitnější rukavice, zde se cena pohybuje od 800 – 1 5 00 Kč.

Pytlovky patří k levnějšímu typu, koupit je můžete od necelých 200 Kč. Cena kvalitnějších rukavic se pohybuje kolem 500 Kč a nejdražší rukavice koupíte do 1 000 Kč.

Porovnat ceny boxerských rukavic

Údržba

Správná údržba má zásadní vliv na životnost rukavic. Výrobcem je doporučeno rukkavice skladovat na suchém a chladném místě. Chránit byste je měli před vlhkostí i slunečním zářením. Po každém použití je nutné nechat rukavice řádně vysušit, v opačném případě se v nich může tvořit plíseň.

Prát je lze pouze v ruce s použitím šetrných prostředků. Ty zabrání ztrátě barev a zachovají jejich plasticitu. K sušení není vhodný radiátor ani jiný přímý zdroj tepla. Podrobný postup údržby by měl popsán u každého výrobku.

Otázky a odpovědi

Čím jsou rukavice vyplněny?

Jako výplň je používán molitan, žíně a koupit můžete i kombinaci obou materiálů. Rukavice vyplněné žíněmi mají delší životnost a žíně představují ekologickou variantu. Neposkytnou vám však velkou ochranu a v současné době již bývají málo dostupné. Díky této skutečnosti tedy příliš velký výběr, co se výplně týká, nemáte.

Proč se používá bandáž?

Bandáž patří k základnímu vybavení. Bandáže ruku chrání před možným zraněním, stabilizují pěst a fixují prsty a zápěstí. Jejich úkolem je také absorbovat vlhkost. Jsou vyráběny z bavlny, v tomto případě se jedná o klasické namotávací bandáže, které jsou k dostání v několika délkách. Druhou variantou jsou pak gelové bandáže, které jsou oblíbené díky rychlejšímu nasazení.

Jaké jiné vybavení je možné zakoupit?

Kromě rukavic můžete zakoupit také helmu, která vám poskytne ochranu hlavy. Chránič hlavy by měl chránit bradu, uši, tváře i čelo. Vaším zubům poskytne adekvátní ochranu chránič zubů. Helmu i chránič zubů můžete zakoupit také dětem.

Závěr

Aby vám rukavice poskytly adekvátní ochranu a jejich nošení bylo pohodlné, je vhodné je před nákupem vyzkoušet. Je to dáno zejména různým značením velikosti rukavic, které je možné přirovnat ke značení velikosti obuvi. Kromě velikosti budete moci vyzkoušet zapínání a seznámit se s jejich váhou.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.chytrybojovnik.cz, www.fitham.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (46 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Manžel se rozhodl, že z našeho syna udělá chlapa a naučí ho boxovat. Pořídil jim na to boxerské rukavice Venum Impact a vypadají skvěle. Jsou velmi kvalitní a pěkně udělané.

  2. Super článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo