Úhlové brusky

Nejoblíbenější typy brusek

Úhlová bruska známá také jako flexa je určena k řezání a broušení materiálu. Pracovní částí úhlové brusky je řezný nebo brusný kotouč. Tím lze opracovávat stavební materiály, dřevo, plast, kov i beton. Úhlové brusky jsou u domácích kutilů oblíbené právě kvůli širokému spektru použití. Vše závisí na tom, jaký druh kotouče budete moci k brusce upevnit.

Před výběrem úhlové brusky je tedy velmi důležité vědět, jakým způsobem budete brusku používat. Většinou se používá právě k řezání či broušení, ale vhodná je i na leštění různých povrchů či karoserií. Na trhu jsou úhlové brusky rozděleny na hobby a profi nástroje. Hobby brusky jsou levnější, bývají menší a méně výkonné. Mezi profi pak najdete větší a výkonnější brusky. Veškeré podstatné parametry jako příkon, rychlost otáček či hloubka řezu souvisí s průměrem kotouče, který můžete na brusku připevnit.

Porovnat ceny brusek

Nejlepší úhlové brusky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita GA9050R 95 % 2 690 Kč Zobrazit Tera.cz
2. Bosch GWS 9-125 S Professional 0.601.396.102 95 % 1 520 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Makita GA5030R 93 % 1 289 Kč Zobrazit Tera.cz
4. Bosch GWS 7-125 Professional 0.601.388.108 92 % 1 175 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Einhell TE-AG 125/750 88 % 1 094 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Na trhu jsou úhlové brusky rozděleny do dvou skupin podle typu pohonu. Starším typem jsou brusky elektrické, tím novějším pak brusky akumulátorové.

Elektrická úhlová bruska

Elektrické brusky jsou velmi oblíbené, protože umožňují nepřetržitý provoz. Napájeny jsou pomocí elektrického kabelu, proto je důležité myslet na potřebnou délku kabelu. Krátký kabel však můžete v případě potřeby jednoduše prodloužit.

Elektrické brusky mívají standardně vyšší výkon a na trhu jsou zastoupeny větším množstvím výrobků. Vybírat můžete mezi hobby i profi nástroji. Jedinou nevýhodou tak může být kabel, který vám může při práci překážet.

Akumulátorové brusky

Méně náročným budou stačit brusky akumulátorové, které jsou doplněny o nabíjecí akumulátor. Ten vám umožní brusku používat prakticky kdekoliv, aniž byste museli řešit přístupnost elektrické energie. Akumulátorové brusky však mají omezenou dobu provozu, která se odvíjí od kapacity akumulátoru.

Při výběru tak věnujte pozornost právě výdrži a času, který akumulátor potřebuje ke svému opětovnému nabití. Nevýhodou akumulátorových brusek je i nižší výkon a vyšší hmotnost. Počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.

Řezný kotouč

Výrobci mohou úhlové brusky rozdělovat do skupin i podle průměru kotouče. Průměr kotouče je velmi důležitý a ovlivňuje příkon i hloubku řezu.

 • Průměr kotouče 115 mm – výkon brusky by měl být okolo 800 W, hloubka řezu bývá do 2 cm.
 • Průměr kotouče 125 mm – výkon brusky by měl být okolo 1 000 W, hloubka řezu bývá do 2,5 cm. Tyto brusky jsou oblíbené pro svoji univerzálnost, oceníte její nízkou hmotnost a snadnou manipulaci. Brusku s průměrem kotouče využijete při řezání plochých profilů nebo tenkých trubek.
 • Průměr kotouče 150 mm – výkon brusky by měl být okolo 1 300 W, hloubka řezu bývá do 3,5 cm. Tyto větší brusky stále spadají mezi jednoruční nástroje.
 • Průměr kotouče 180 mm – výkon brusky by měl být okolo 1 500 W, hloubka řezu bývá do 5 cm.
 • Průměr kotouče 230 mm – výkon brusky by měl být okolo 2 200 W, hloubka řezu bývá do 7,5 cm. Tyto velké brusky již spadají do kategorie dvouručních nástrojů. Velké brusky jsou obzvlášť vhodné k řezání betonu, kovových profilů i zámkové dlažby.

Počet otáček

Je parametr, který určuje, kolikrát se může kotouč otočit za minutu. Také počet otáček úzce souvisí s průměrem kotouče. Počet otáček se pohybuje v rozmezí 6 – 12 000 otáček/minutu, přičemž platí, čím je kotouč menší, tím rychleji se bude točit. Nejmenší brusky tak dosahují i dvojnásobného počtu otáček ve srovnání s bruskami největšími.

Funkce a vlastnosti

Úhlovou brusku můžete vybírat i podle funkcí, které vám usnadní její používání.

 • Regulace otáček – tato funkce je velmi praktická a umožňuje rychlost broušení přizpůsobit opracovávanému materiálu.
 • Antivibrační rukojeť – díky ní bude práce s bruskou mnohem jednoduší.
 • Ochrana proti nechtěnému zapnutí – bezpečnostní funkce, která zabrání nechtěnému spuštění brusky, například při výpadku proudu.
 • Ochrana proti přetížení – funkce, která zajišťuje pozvolný náběh do požadovaných otáček.
 • Doběhová brzda – urychluje zastavení řezného kotouče.
 • Odsavač prachu – některé brusky můžete připevnit k odsavači prachu.

Druhy kotoučů

K úhlové brusce lze přikoupit různé náhradní kotouče. Ty se vyrábí v tloušťce 4 – 8 mm. Různé kotouče můžete používat při opracovávání různých materiálů. Tenčí kotouče se používají při řezání tenkostěnných plechů. Silnější kotouče si poradí se silnějšími profily i materiály.

Řezný kotouč

Využívat ho můžete při řezání dřeva, plastu i kovu. To, jaký materiál je kotouč schopen uřezat, musí být uvedeno na každém z nich. Pokyny výrobce je nutné s ohledem na vaši bezpečnost respektovat.

Brusný kotouč

Brusný kotouč je určen k broušení kovu, dřeva i jiných materiálů.

 • Lamelové kotouče – používají se při broušení dřeva, nerezu a jiných kovových povrchů. S lamelovým kotoučem můžete obrousit i cihly nebo omítku.
 • Drátěné kotouče – využívají se při hrubém broušení. Pomocí drátěného kotouče odstraníte rez, lepidlo a jiné materiály.

Diamantový kotouč

Specifické jsou diamantové kotouče, které se dále dělí na brusné i řezné. Diamantový kotouč je dražší, ale vyznačuje se mnohem vyšší kvalitou a umožňuje čistý řez. Používají se proto při řezání obkladů a dlažby.

Značka

Na trhu jsou úhlové brusky zastoupeny všemi známými výrobci dílenských strojů. Mezi opravdu kvalitní patří brusky německé značky Bosch. Rovněž velmi žádané jsou i stroje Makita. Oba výrobci nabízí velmi kvalitní hobby i profi nářadí. Velký výběr máte i v případě značky Metabo, DeWalt, Einhell, Extol, Fieldmann, Narex nebo Scheppach.

Cena

Úhlová bruska je poměrně cenově dostupná záležitost. Nejmenší brusky s průměrem 115 a 125 mm můžete koupit za 1 – 2 000 Kč. Vybírat můžete mezi akumulátorovým i elektrickým pohonem. Tyto brusky jsou vhodné spíše pro občasné použití a díky nízkému výkonu nedokáží materiál opracovat příliš kvalitně. Při častějším použití tak spíše využijete brusku s cenou 2 – 5 000 Kč.

V tomto cenovém rozpětí lze koupit i brusku s průměrem kotouče 230 mm. Větší výběr však nabízí spíše menší brusky. Nejnáročnější uživatelé a profesionálové mohou za brusku utratit více než 5 000 Kč. V případě nejdražších brusek můžete počítat s vysokým výkonem, antivibrační rukojetí i s dalšími prvky a funkcemi.

Porovnat ceny brusek

Otázky a odpovědi

Jak může být úhlová bruska těžká?

Hmotnost stejně jako mnoho jiných parametrů souvisí s průměrem kotouče. Menší brusky, které umožňují upevnění kotouče s průměrem do 150 mm, mají hmotnost v rozmezí 1,5 – 3 kg. Velké úhlové brusky mají hmotnost od 5 – 7 kg.

Co jsou universální kotouče?

Tyto kotouče jsou vhodné pro ty, kteří brusku často používají při řezání různých materiálů. Universální kotouč si poradí prakticky s každým materiálem, ale vystačit si musíte s jejich horšími vlastnostmi.

Jakou úhlovou brusku vybrat do domácí dílny?

Volba správné brusky souvisí se způsobem, jakým chcete brusku používat. Při občasném broušení a řezání vám postačí bruska s menším průměrem kotouče. Oblíbené jsou universální brusky s průměrem 125 mm, náročnější pak mohou sáhnout i po výkonnějších bruskách s průměrem kotouče 150 mm. Ti, kteří potřebují brusku k řezání větších kovových profilů, budou potřebovat výkonnější brusku s průměrem kotouče 180 a více mm.

Závěr

Úhlové brusky jsou universální nástroje a najdete je prakticky v každé dílně nebo garáži. Úhlovou brusku lze použít k broušení i řezání různých materiálu. Na trhu jsou k dostání brusky, které postačí nenáročným uživatelům, ale koupit můžete i velké a skutečně výkonné stroje, které snadno opracují i opravdu tvrdé materiály jako beton nebo kámen. Úhlovou brusku vybírejte právě s ohledem na způsob, jakým ji budete používat. Vše podstatné se odvíjí od průměru kotouče.

Úhlové brusky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Expert.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.hornbach.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (73 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Pokud jde o úhlové brusky, tak nejlépe se mi v posledních letech osvědčila značka Narex, ta je skutečně bezkonkurenční. Super kvalita, parádní zpracování, výkon atd., za mě jednoznačně obrovská spokojenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo