Vibrační brusky

Vibrační bruska je jedním z nástrojů, kterým budete moci opracovávat dřevo, ale i kov nebo plast. Využít ji můžete také při odstraňování starých barev a nátěrů. Vibrační brusky při práci využívají různě velkou vibrační plochu, která vykonává rychlý kmitací pohyb. Na tuto plochu se upevňují brusné papíry různé hrubosti. Kvalitu obrábění můžete rovněž ovládat přítlakem, volbou počtu kmitů a rychlostí posunu.

Vibrační bruska není nijak složitý nástroj a práce s ní je navíc jednoduchá. Vibrační brusky bývají zaměňovány s bruskami excentrickými. Ty však při práci kromě kmitavého pohybu využívají i rotační pohyb.

Při výběru vhodné vibrační brusky je nutné přihlédnout k několika parametrům. Vibrační brusky spadají mezi elektrické nástroje a důležitá je tak hodnota příkonu motoru. Zajímat by vás měl i počet brusných kmitů nebo tvar a velikost brusné desky. Na uživatelský komfort má vliv i způsob upínání brusného papíru i počet funkcí. Nejvíce žádaný je antivibrační systém či ergonomický úchop.

Porovnat ceny brusek

Nejlepší vibrační brusky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita BO3711 95 % 1 590 Kč Zobrazit Tera.cz
2. Makita BO4555 95 % 1 490 Kč Zobrazit Makitanaradi.cz
3. Fieldmann FDB 200221-E 88 % 934 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Fieldmann FDB 2004-E 83 % 514 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Black & Decker KA280 73 % 1 590 Kč Zobrazit Tera.cz

Typy

Vibrační brusky lze rozdělit podle způsobu pohonu na elektrické nebo akumulátorové. Každá z variant má svá pro i proti.

Akumulátorové vibrační brusky

Novějším typem jsou akumulátorové pracovní nástroje. Jejich výhodou je absence elektrického kabelu, součástí brusky je dobíjecí akumulátor. Vibrační brusku můžete používat i v místech, kde není k dispozici připojení k elektrické energii, což je největší výhodou těchto brusek. Při práci vás však může limitovat omezená kapacita akumulátoru. Kapacita bývá nejčastěji v rozmezí 1,5 Ah – 5 Ah.

Pokud nechcete čekat několik hodin na jeho opětovné nabití, bude nutné pořídit baterie dvě. Ty pak můžete dle libosti střídat. K rychlému nabíjení lze používat rychlonabíječku. Při výběru akumulátorové brusky se zaměřte především na napětí baterie. Ta je udávána ve voltech a ovlivňuje výkon brusky.

  • 12 V – tyto baterie najdete u nejslabších nástrojů
  • 18 V – jedná se o standardní hodnotu
  • 20 V – toto napětí je typické pro nejvýkonnější brusky

Elektrické vibrační brusky

Klasický způsob napájení je pomocí přívodního kabelu. Ten vám zaručí, že bruska bude pracovat neomezeně dlouhou dobu, ale při práci vám může kabel překážet. Jinak je však elektrická bruska velmi kvalitní a vyznačuje se i vyšším výkonem. Kromě toho se v jejím případě nemusíte prakticky o nic starat. Výhodou elektrických brusek je i nižší pořizovací cena a hmotnost.

Výkon

Výkon určuje sílu brusky a tím i způsob, jaký ji budete moci používat. Podle hodnoty výkonu se brusky dělí na hobby, poloprofesionální i profesionální nástroje. Při broušení malých ploch si vystačíte s méně výkonnou bruskou, pokud budete pravidelně brousit velké plochy, budete muset sáhnout po výkonnější brusce.

  • Do 180 W – nejméně výkonné brusky lze využit při broušení malých ploch. Nejmenší delta brusky mohou mít příkon pouze okolo 50 W, jsou vhodné opravdu pro občasné použití. Pokud budete s bruskou pracovat častěji, neměl by být příkon nižší než 100 W.
  • Od 180 – 300 W – ani s takto výkonnou bruskou neobrousíte příliš velké plochy. Doporučuje s proto při broušení malých ploch.
  • Od 300 – 650 W – výkon brusky vám již umožňuje brousit velké plochy. Takto výkonné brusky již částečně spadají do kategorie obouručních.

Počet kmitů

Počet kmitů určuje, jak rychle se bude moci bruska po materiálu pohybovat. Zde platí pravidlo, čím je počet kmitů vyšší, tím bude bruska rychlejší. U většiny brusek je počet kmitů v rozmezí 20 000 – 30 000 kmitů/minutu. Profesionální brusky pak nabízí až 30 000 kmitů/minutu.

Tvar brusné desky

Jednotlivé vibrační brusky se liší i tvarem brusné desky. Tvar desky ovlivňuje z velké části výkon, menší plocha je běžná u méně výkonných, velká pak u výkonnějších brusek. S velikostí pak souvisí i výrobní materiál. Menší brusky mají desku zpravidla vyrobenou z tvrdého plastu, větší pak disponují deskou kovovou. Koupit pak můžete nástroj, který umožňuje brusné desky dle potřeby měnit.

  • Obdélník – nejčastěji narazíte právě na desku s tvarem obdélníku.
  • Trojúhelník – bruska s trojúhelníkovou brusnou deskou je známá jako delta bruska. Tento tvar vám umožní brousit i méně přístupná místa. Delta tvar najdete spíše u menších brusek.
  • Čtverec – je typický tvar pro nejmenší brusky.
  • Kombinace – k dostání jsou i tzv. multifunkční brusky s dělenou brusnou deskou. Ta bývá v přední části trojúhelníková a v zadní pak čtvercová nebo obdélníková.

Úchop

Vibrační brusky se podle velikosti dělí také na jednoruční nebo dvouruční. Na výrobu rukojeti se obvykle používá pogumovaný materiál, díky němu vám nebude bruska při práci prokluzovat. V závislosti na úchopu je tak vhodné, aby měla rukojeť ergonomický tvar a práce s bruskou tak byla pohodlnější.

  • Jednoruční brusky – jsou menší, méně výkonné a vyznačují se snadnější manipulací. S jednoruční bruskou obrousíte především menší vodorovné i svislé plochy, vhodná je i na broušení hran či rohů.
  • Obouruční brusky – je typický pro velké výkonné brusky. Tyto brusky jsou určeny především při vodorovném broušení velkých ploch.

Upínání brusného papíru

Na brusnou část je nutné umístit brusný papír, který budete muset, v závislosti na četnosti používaní brusky, měnit. Vibrační brusky nabízí několik možností této výměny. Způsob upínání papíru je spíše záležitostí komfortu používání, na chod brusky samotné nemá žádný vliv.

  • Suchý zip – v současné době narazíte nejčastěji na systém suchých zipů, který je velmi pohodlný a nabízí ho prakticky každá značková bruska.
  • Kovové svorky – zastaralý způsob je možné vidět spíše u levných brusek.

Funkce

Vibrační brusky se liší také svojí výbavou. Aby byla práce s bruskou co nejvíce pohodlná, nabízí brusky různé funkce. S jejich počtem pochopitelně roste cena brusky.

  • Antivibrační systém – užitečná funkce, který ocení naprosto každý. Aby vibrace z broušení neprocházela celými pažemi, disponují brusky silentbloky.
  • Regulace vibrací – funkce, která vám umožní regulovat počet kmitů. Funkci využijete při broušení různých povrchů.
  • Výměna brusné desky – již zmiňovaná funkce, kdy vám nástroj umožní měnit brusné desky.
  • Odsávání prachu – v souvislosti s vibrační bruskou se doporučuje sáhnout po přístroji, který umožňuje připevnit k odsavači pilin či dílenskému vysavači.
  • Adaptér – díky adaptéru můžete brusku připojit k dílenskému vysavači.

Brusný papír

Brusné papíry jsou k dostání v několika různých hrubostech i barevných provedeních.

  • Provedení – kromě hrubosti si všímejte i provedení. Koupit můžete brusný papír bez děr nebo s dírami. Za lepší volbu se považuje právě varianta s dírami, protože umožňuje lepší cirkulaci vzduchu a nebude tolik zatěžovat motor brusky. U tohoto typu je rovněž kvalitnější odsávání.
  • Barva – co se týká barev, můžete narazit na červené i bílé papíry. Při broušení dřeva se používají papíry s červenou barvou, nátěry či lak pak obrousíte papírem bílým.
  • Hrubost – je označena písmenem P a číslicí. Právě číselné značení souvisí s hrubostí, přičemž platí, čím je číselný údaj nižší, tím je brusný papír hrubější.
    • P24 – P36 – jsou nejhrubší papíry, které jsou vhodné na odstranění nátěrů. Takto hrubý papír lze použít i na broušení podlah či jiných ploch určených k renovaci
    • P40 – P50 – hrubý papír, který využijete při prvotním broušení
    • P60 – P100 – jemnější papír vhodný při dokončovacím broušení
    • P120 – P 220 – tento jemný papír je vhodný na finální úpravu povrchu
    • P240 – P 400 – nejjemnější papír, který je určen spíše na leštění ploch

Značka

Vibrační brusku koupíte od renomovaných i méně známých výrobců. Jestliže preferujete kvalitu před cenou, bude vhodné vydat se první cestou a vsadit na nástroj prověřeného výrobce. Ten vám poskytne delší záruku, ale i pozáruční servis. V jeho případě pak nebudete mít potíže s nákupem příslušenství či náhradních dílů. Mezi jedny z nejkvalitnějších patří brusky značky Metabo, Makita, Bosch, Extol, Black & Decker, Narex, Hecht nebo Festool. Cenově dostupné jsou brusky Parkside.

Cena

Vibrační brusku koupíte za cca 1 000 – 10 a více tisíc Kč. I o pořizovací ceně rozhoduje výkon brusky. V domácí dílně si vystačíte s nástrojem s cenou od 1 500 – 6 000 Kč. Záleží na tom, jak často budete brusku používat. Náročnější a profesionálové pak za výkonný stroj zaplatí více než 6 000 Kč.

Porovnat ceny brusek

Údržba

Při broušení dochází k velké prašnosti, proto je nutné brusku po každém použití důkladně očistit, ideálně pak profouknout vysavačem nebo kompresorem. Díky tomu nebude docházet k hromadění prachu na méně přístupných místech, což se odrazí na delší životnosti. Nepoužívanou brusku je vhodné umístit do kufříku, který může být součástí balení, nebo ho můžete pořídit samostatně.

Aby bruska vydržela dlouhou dobu v dobrém stavu, je rovněž vhodné dodržovat veškeré pokyny výrobců, především, co se týká přestávek při práci. Při dlouhodobém broušení totiž dochází k přehřívání motoru.

Otázky a odpovědi

Jak těžká může vibrační bruska být?

Ačkoliv není hmotnost pro mnohé parametr, kterým se při výběru zabývají, je vhodné k němu minimálně přihlédnout. Hmotnost je důležitá především v případě, kdy budete muset častěji brousit ve svislé poloze. V poloze horizontální pak hmotnost ovlivňuje velikost úběru materiálu. Při práci s těžší bruskou nebude nutné na materiál tolik tlačit. Nejmenší brusky mají hmotnost okolo 2 kg, v jejich případě bude nutné při broušení více tlačit, ale manipulace bude jednodušší. Větší brusky mohou mít hmotnost i 5 kg, a bude brousit s vaším minimálním úsilím. Tyto brusky spadají do kategorie obouručních.

Lze vibrační bruskou brousit také sádrokarton?

Při broušení sádrokartonu vzniká velké množství jemného prachu. Ten může brusku nenávratně poškodit. Proto byste v tomto případě měli raději použít speciální brusku určenou právě k broušení sádrokartonu. Využít ji můžete rovněž při broušení omítky či izolačních materiálů.

Kdy se hodí vibrační, kdy pásová a kdy excentrická bruska?

Všechny tyto brusky jsou určeny k opracovávání dřeva. Pásová bruska využívá při práci stále stejný pohyb, čímž vznikají nevzhledné stopy. Vyznačuje se také větším úběrem materiálu a je určena pro hrubé broušení.

Pro finální úpravu pak můžete použít vibrační brusku. Tato bruska však může rovněž zanechávat stopy po práci. Na dokončování je tak nejvhodnější bruska excentrická. Pro ni je typický kruhový tvar a kombinace kmitavého a rotačního pohybu. V jejím případě na materiálu žádné stopy neuvidíte.

Závěr

Nejdůležitějším parametrem vibrační brusky je výkon. Ten určuje velikost brusné plochy, ovlivňuje hmotnost a tím i možnost používání. Při občasném broušení malých ploch vám postačí méně výkonná delta bruska. Ti, kteří budou nástroj používat častěji budou potřebovat brusku s výkonem alespoň 200 W, v tomto případě se většinou jedná o brusky s obdélníkovým tvarem.

Vibrační brusky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Expert.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.hornbach.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Manžel stále básnil o vibrační brusce, kterou velmi nutně potřebuje, protože ta mu ještě v jeho domácí dílně chybí. Když jsem se dala do hledání, narazila jsem na váš článek, který mi s výběrem moc pomohl, takže jsem objednala Bosch GSS 160 Multi Professional 0.601.2A2.300 a připravila pro něho překvapení k narozeninám. Byl nadšený a měl nefalšovanou radost jako malé dítě, potěšilo mě, že jsem vybrala opravdu dobře.

Přidat komentář

Recenzer
Logo