Přímé brusky

V kutilských dílnách se nejčastěji používá úhlová bruska, která se vyznačuje poměrně velkým výkonem. Její nevýhodou jsou však větší rozměry, které vám nedovolí odstranit materiál na méně přístupných místech. To oceníte při broušení různých detailu. Společně s přímou bruskou můžete zakoupit celou řadu brusných a řezných nástrojů.

Největší výhodou přímých brusek je malý rozměr a nízká hmotnost. Hmotnost těchto brusek bývá v rozmezí 1 – 3 kg, ale koupit můžete i lehčí brusku. Díky tomu mohou tyto nástroje používat bez obav i ženy. Některé brusky mají dokonce velikost pera a jsou speciálně určeny pro gravírování nebo velmi jemné broušení. U těchto činností oceníte především vysokou přesnost a citlivost. Práce s přímou bruskou nebude obtěžovat okolí, protože se jedná o velmi tiché nástroje. Pracovat s bruskou tak můžete i doma v kuchyni.

Při výběru přímé brusky je nutné zohlednit několik zásadních parametrů. Tím nejdůležitějším je výkon, který udává, jakým způsobem budete moci brusku používat. Výkonnější brusky můžete využít i k broušení tvrdých materiálů. Poté se zaměřte na velikost, čím je bruska menší, tím lépe se vám bude držet. Velikost brusky však přímo souvisí s výkonem, menší brusky jsou zároveň méně výkonné. Dalším parametrem je způsob napájení, kromě elektrických lze pořídit i brusku akumulátorovou. Velmi důležité je příslušenství, které umožňuje bruska využívat. Společně s bruskou můžete používat gravírovací frézu, leštící nástavce, frézu na měkké materiály, diamantovou frézu na materiály tvrdé a mnoho dalšího. Za kvalitu pak ručí ověřený výrobce a pochopitelně vás bude zajímat i cena.

Porovnat ceny brusek

Nejlepší přímé brusky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tormek T-4 97 % 11 304 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Narex EBD 30-8 E 763325 93 % 5 687 Kč Zobrazit Elvin.cz
3. Makita GD0601 91 % 1 990 Kč Zobrazit Hornbach.cz
4. Extol 404116 86 % 894 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Extol 404120 84 % 378 Kč Zobrazit Tipa.eu

Příkon

V závislosti na příkonu lze brusky rozdělit na hobby a profesionální nástroje. To, jakou brusku budete potřebovat, ovlivňuje způsob, jakým ji budete používat. Obecně však platí, čím je příkon vyšší, tím větší řezné a brusné nástroje budete moci používat. S vyšším výkonem jde pak ruku v ruce větší kvalita a odolnost brusky. Počítat však musíte i s většími rozměry, cenou a hmotností.

 • Hobby přímé brusky – příkon těchto modelů bývá v rozmezí 120 – 500 W.
 • Profi přímé brusky – mohou mít výkon 500 a více W.

Otáčky

Přímé brusky při práci využívají vysoké otáčky, které bývají nejčastěji v rozmezí 8 000 – 40 000 otáček/minutu. Otáčky je možné plynule regulovat v závislosti na tom, jaký materiál budete potřebovat opracovat a jaký nástavec budete používat.

 • Plast – plast a další měkké materiály můžete brousit při nízkých otáčkách, které jsou nejčastěji do 18 000 otáček/minutu.
 • Dřevo – lze opracovávat při otáčkách 20 000 otáček/minutu v závislosti na použitém nástroji.
 • Měkké kovy – mezi měkké kovy patří hliník, cín nebo měď. Tyto materiály je možné opracovávat při vyšších otáčkách nad 20 000 otáček/minutu.
 • Tvrdé kovy – jako je ocel a další slitiny budete brousit na nejvyšší možnou rychlost. I zde hraje roli zejména odolnost nástroje, který budete používat.
 • Drátěný kartáč – pokud budete používat drátěné kartáče, doporučuje se pracovat rychlostí méně než 15 000 otáček/minutu.

Způsob upínání

Nástroje můžete upínat nejčastěji pomocí systému SDS. Ten vám umožňuje měnit různé nástroje poměrně snadno a rychle.

Napájení

Přímé brusky můžete napájet pomocí elektrického kabelu. V tomto případě se zaměřte především na jeho délku, za optimální je považována délka 3 metry. Elektrická bruska bude připravena k použití ve chvíli, kdy ji zapojíte do zásuvky. Pracovat s ní pak můžete libovolně dlouhou dobu. Při práci vás však může kabel limitovat.

Akumulátorové přímé brusky disponují dobíjecí baterií. Díky tomu nebude při práci limitováni kabelem, ale výdrží baterie. Akumulátorové brusky jsou rovněž těžší a dražší.

Funkce

Přímé brusky jsou jednoduché nástroje, které nabízí pouze několik praktických funkcí.

 • Regulace otáček – jedná se o základní funkci, kterou by měla nabídnout každá bruska.
 • Antivibrační rukojeť – tuto funkci najdete především o výkonnějších brusek. Díky antivibrační rukojeti bude práce s bruskou snadnější.
 • Ergonomie – pokud budete brusku používat pravidelně, měli byste vybírat mezi modely s ergonomickým tvarem. Mnoho částí brusky doplněno o pogumovaný povrch. Bruska v ruce vám nebude při práci klouzat.
 • Ohebná hřídel – umožní vám s bruskou pracovat ve členitých a úzkých prostorech.
 • LED světlo – na práci si budete moci posvítit.
 • Vodítko – je určeno pro dokonale přené vedení pracovního nástroje.
 • Displej – dražší brusky mohou být doplněny o malý displej. Na něm se může zobrazovat stav baterie a další parametry.
 • Upínací stojan – do stojanu můžete brusku pevně upnout.

Příslušenství

Přímá bruska při práci umožňuje používat mnoho různých nástrojů. Díky nim můžete brusku využívat při broušení, řezání, vrtání, řezání, ale i gravírování, kartáčování a frézování. Každá bruska se většinou prodává s několika nástroji základními. Další příslušenství můžete k brusce dokoupit.

Značka

Zvolit správného výrobce je v případě přímé brusky velmi důležité. Pouze kvalitní výrobce vám k brusce umožní přikoupit různé nástroje. Čím je výrobce kvalitnější, tím více příslušenství budete moci k brusce přikoupit. V tomto ohledu se tak rozhodně nevyplatí šetřit na neznačkovém nástroji. Na trhu najdete přímé brusky značky Extol, DeWalt, Bosch, Milwaukee, Makita, Fein, Proma, Metabo, Tomek, Geko a mnoha dalších.

Cena

Přímé brusky lze koupit za cenu v rozmezí 400 – 15 000 Kč. Záleží pouze na tom, co přesně od brusky očekáváte. Levnější brusky jsou vhodné pro broušení do měkkých materiálů. Za cenu okolo 1 500 Kč však již můžete zakoupit dostatečně výkonnou brusku, která je schopna brousit i tvrdé materiály. Cena profesionálních brusek začíná obvykle na 2 000 Kč. Součástí dražších brusek je pak větší množství různých nástrojů.

Porovnat ceny brusek

Otázky a odpovědi

Co je válečková bruska?

Válečkové brusky spadají do kategorie přímých. Tyto brusky při práci využívají nástroje s tvarem válečku. Využít je můžete k broušení dřeva a plastu, protože brusky pracují při nižších otáčkách nejčastěji v rozmezí 1 600 – 3 000 otáček/minutu. Válečkové brusky se využívají nejčastěji k broušení různých tvarových hran.

S jakými nástroji je přímá bruska dodávána?

V balení byste měli najít alespoň několik základních nástrojů. Mezi ně patří především brusné pásky různých zrnitostí. Chybět by neměl ani brusný válec, leštící a kartáčovací kotouče. Mezi základní nástroje dále spadá karbidový brusný kotouč či diamantová řezačka. Množství a kvalitu nástrojů ovlivňuje vždy výrobce a pořizovací cena.

Mohou s přímou bruskou pracovat i leváci?

Na trhu najdete universální brusky, které mohou používat praváci i leváci. K ovládání brusky použijete pouze několik tlačítek a její používání tak není nijak náročné. Lze však pořídit i přímé brusky pro leváky. Vystačit si však budete muset s mnohem menším výběrem.

Závěr

Přímá bruska zastane různé titěrné práce. Je vhodná k zabrušování svárů a ostrých hran. S přímou bruskou se dostanete do stísněných prostor, což vám klasická úhlová bruska neumožní. Velmi často se používá k broušení dřeva a plastů, ty můžete zbrousit do dokonale přesných tvarů. Pomocí přímé brusky můžete gravírovat ozdobné nápisy či cokoliv jiného. Stačí pouze zvolit správnou brusku a vhodný nástavec. Výkon a počet otáček volte s ohledem na to, jaké materiály budete potřebovat brousit. Jestliže brusku využijete i při broušení tvrdých kovů, měla by se točit rychlostí až 40 000 otáček/minutu.

Přímé brusky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Minulý týden jsem koupil Bosch GRO 12V-35 Professional a je naprosto perfektní. Skvěle padne do ruky, dobře se s ní manipuluje, funguje bez problémů a je poměrně lehká, takže s ní můžete pracovat klidně i delší dobu. Její cena byla i s dopravou kolem dvou a půl tisíc, což je velmi slušné.

Přidat komentář

Recenzer
Logo