Brusky na sádrokarton

Brusku na sádrokarton využijete všude tam, kde je nutné upravit povrch sádrokartonových desek. Své uplatnění však bude mít i při broušení izolace, omítky či jiného stavebního materiálu. Použít ji rovněž můžete k odstraňování tapet či nátěrů. Nezbytnou součástí brusky na sádrokarton by měla být pohyblivá pracovní hlava, teleskopická rukojeť i možnost brusku připojit k odsavači prachu.

Bruska na sádrokarton spadá mezi elektrické pracovní nástroje. Tu správnou brusku byste tak měli vybírat podle hodnoty příkony. Všímat si můžete umístění motoru a dohlédněte i na to, že bruska umožňuje regulovat otáčky. Ke každé brusce by pak mělo být možné koupit nějaké další příslušenství.

Porovnat ceny brusek

Nejlepší brusky na sádrokarton

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fieldmann FDB 200301-E 100 % 790 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. DeWALT DWE315KT 97 % 4 090 Kč Zobrazit dek.cz
3. Scheppach DS 920 94 % 2 681 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Powerplus POWX0477 90 % 4 749 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Scheppach DS 930 88 % 3 839 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Brusky na sádrokarton lze rozdělit podle typu pohonu na elektrické a akumulátorové. Obě varianty mají několik nevýhod i výhod.

Elektrická bruska na sádrokarton

Je klasickou podobou, které nechybí přívodní kabel. Pro brusku je tak zcela nezbytná elektrická zásuvka. Výhodou je v tomto případě obvykle o něco málo větší výkon i neomezený chod. Bruska bude pracovat tak dlouho, jak budete potřebovat, aniž byste se museli o cokoliv starat. Tento typ se vyznačuje i o něco nižší ceny, co se základních modelů týká. Za nevýhodu se považuje přívodní kabel, který je nutné často prodloužit, a který vám může při práci překážet.

Akumulátorová bruska na sádrokarton

Moderní brusku můžete použít v oblíbeném akumulátorovém provedení. Akumulátorové brusky jsou závislé na kapacitě baterie. Ně vždy tak bude bruska schopna brousit dostatečně dlouhou dobu, a pokud nebudete vlastnit druhou baterii, budete nuceni práci na několik hodin přerušit. Proto se při výběru tohoto typu zaměřte především na typ, kapacitu a dobu opětovného nabití baterie.

Akumulátorové brusky bývají méně výkonné, avšak rozdíly jsou v tomto případě opravdu minimální. Za nevýhodu lze považovat vyšší hmotnost a vyšší pořizovací cenu základních modelů ve srovnání s bruskou elektrickou. Největší výhodou je skutečnost, že můžete brusku použít prakticky kdekoliv, aniž byste museli řešit přítomnost elektrické zásuvky.

Příkon

Příkon ovlivňuje výkon a s ním i kvalitu nástroje. Podle výkonu jsou brusky rozděleny na hobby a profi nástroje. Příkon se nejčastěji pohybuje v rozmezí 450 – 1 200 W. Výkonnější brusky nabízí větší brusnou desku a rychleji s ní obrousíte větší plochy. Požadavky na příkon pak stoupají také v závislosti na hrubosti brusného papíru.

Otáčky

Otáčky určují, jaké povrchy budete moci pomocí brusky brousit. Ve většině případů by měly být v určitém rozsahu regulovatelné. Rozsah obvykle souvisí s pořizovací cenou, čím je bruska dražší, tím universálnější bude a naopak. Otáčky se obvykle pohybují v hodnotách 1 200 – 5 000 ot/min.

Tvar brusné desky

Brusky na sádrokarton mohou mít kruhovou nebo trojúhelníkovou brusnou desku. V obou případech pak můžete brusný papír snadno připevnit pomocí suchého zipu. Kvalitní bruska by měla mít brusnou hlavu s otvory. Díky otvorům bude lépe cirkulovat vzduch a nebude docházet k nežádoucímu přehřívání motoru. Otvory pak dále zajistí lepší odsávání prachu.

  • Kruhový tvar – je typický pro základní verze excentrických brusek. Obvyklý průměr plochy je okolo 225 mm a při práci se deska otáčí kolem svojí osy. Tyto brusky jsou ideální pro ruční broušení různě velkých ploch.
  • Trojúhelníkový tvar – tyto typy jsou známé jako delta vibrační brusky. Brusná deska je o něco větší, obvyklá délka strany je cca 280 mm. Při práci vykonává deska vibrační pohyb a využít ji tak můžete i při broušení hran. Díky svému tvaru se pak snáze dostane do rohů i méně přístupných míst.

Rukojeť

Brusky jsou doplněny o různě dlouhou rukojeť. Podle její délky lze brusky rozdělit do několika skupin. Na trhu však najdete i mnoho brusek vybavených teleskopickou rukojetí. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale pohodlně je budete moci používat v mnoha situacích.

  • Bruska s krátkou rukojetí – využit ji můžete spíše při broušení menších ploch. Pokud budete muset pracovat ve výšce, neobejdete se bez štaflí nebo lešení. K některým těmto bruskám lze dodatečně přikoupit dlouhou přídavnou rukojeť. Ta promění krátkou brusku na brusku dlouhou.
  • Bruska s dlouhou rukojetí – díky dlouhé rukojeti budete moci brousit stropy a výše umístěné plochy ze země. Obvyklá délka rukojeti bývá okolo 170 cm. Některé universálnější brusky umožňují rukojeť demontovat a bruska tak poslouží i při broušení podlahy či stěn.

Funkce a možnosti

Ačkoliv nejsou tyto brusky nijak složitá zařízení, nabízí vám některé z nich několik nadstandardních funkcí a možností.

  • Regulace otáček – je praktická funkce, která brusku změní na universální nástroj.
  • LED světlo – zajistí vám lepší viditelnost při broušení na méně přístupných místech.
  • Odsávací hadice – velkou výhodou je, pokud budete moci brusku připojit k dílenskému vysavači.
  • Přepravní box – má podobu kufříku nebo tašky a umožní vám brusku snadněji připravovat nebo bezpečně uskladnit.

Značka

Brusky na sádrokarton jsou na trhu zastoupeny mnoha přeními výrobci dílenského nářadí. Volbu výrobce se rozhodně nevyplatí podcenit, protože tak máte jistotu, že svoji domácnost vybavujete opravdu spolehlivým nástrojem. Přední výrobci mohou nabízet na své nářadí delší životnost, máte i větší jistoto dostupnosti servisu.

Rovněž se vám bude snadnější shánět příslušenství nebo náhradní díly. Velmi kvalitní jsou brusky značky Scheppach, Dedra, Festool, Flex, Extool, PowerPlus, Flex nebo Proteco.

Cena

Cena speciálních brusek na sádrokarton začíná na cca 2 000 Kč. Ještě levněji pak můžete pořídit multifunkční brusky, které jsou vhodné k broušení různých materiálů. Tyto základní verze jsou vhodné pro ty, kteří nebudou brusku používat nijak často. Také v tomto případě je bruska doplněna o potřebné příslušenství.

Při častějším používání se vyplatí investovat do kvalitnější a výkonnější brusky. Tu koupíte za cenu od 2 – 4 000 Kč. K dostání jsou i brusky s teleskopickou rukojetí či přídavným LED světlem. Profesionálové pak za brusku zaplatí í více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny brusek

Otázky a odpovědi

Jakou brusku lze dále při broušení sádrokartonu používat?

Sádrokarton můžete rovněž brousit multifunkční oscilační bruskou. Ta se obvykle používá při broušení mnoha různých materiálů a povrhů. Před použitím se však ujistěte, zda výrobce toto použití umožňuje. Brousit sádrokarton je možné i pomocí sanační brusky, která se obvykle používá při broušení betonu.

Co je bruska žirafa?

Toto označení se používá v souvislosti s bruskou doplněnou o dlouhou rukojeť. Díky ní může bruska připomínat žirafu s dlouhým krkem. Pomocí brusky žirafy budete moci pohodlně brousit strop, a koupit můžete i brusku se systémem výměnných brusných hlav.

Jaké brusky při broušení sádrokartonu nepoužívat?

Brousit sádrokarton byste neměli klasickou excentrickou nebo vibrační bruskou. Tyto modely nejsou konstrukčně uzpůsobeny broušení stavebních materiálů a moou se díky velmi jemnému abrazivnímu prachu nenávratně poškodit. Pokud tedy budete při broušení používat jinou než speciální brusku na sádrokarton, ujistěte se nejprve, že je bruska k broušení stavebních materiálů určena.

Závěr

Brusky na sádrokarton mohou využít nejen profesionálové, ale i ti, kteří renovují, rekonstruují nebo svépomocí staví nový dům. Bruska je nástroj, který dokonale zbrousí sádrokartonové desky, ale i omítnuté stěny. Rovněž vám pomůže vyhladit různé přebytečné výplně nebo nerovnosti. Pomocí brusky dále odstraníte zbytky tapet, barev, lepidel i laků.

Brusky na sádrokarton můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Brusku na sádrokarton jsem sháněl do svojí firmy, protože jí používáme pravidelně, ale stará již dosloužila. Nakonec jsem koupil značku Scheppach a docela spokojenost. Funguje jak má, dobře se s ní pracuje a zatím s ní nebyl žádný problém, takže to vypadá, že to asi nejsou vyhozené peníze.

Přidat komentář

Recenzer
Logo