Bubenické metličky a špejle patří mezi příslušenství, které můžete používat při hře na bubny nebo jiné bicí nástroje s membránou. Špejle produkují tišší zvuk než klasické paličky, jejich používání je však technicky složitější. Bubenické metličky pak můžete použít pro extrémně tiskou hru, lze s nimi hrát standardní technikou, primárně se používají pro jazzové míchání. Jedná se o techniku, při které levá ruka pohybuje metličkou dokola tak, aby blána bubnu vydávala nepřetržitý zvuk, pravá ruka pak hraje doplňující rytmy. Bubenické metličky můžete pochopitelně používat mnoha různými způsoby, záleží pouze na vašem rytmu, potřebách a zkušenostech.
Metličky jsou k dostání v mnoha podobách. Můžete volit mezi různými materiály. Kartáč materiálu může být vyroben z železných materiálů, koupit můžete však i metličky z nylonovým kartáčem nebo můžete vyzkoušet varianty vyrobené z umělých hmot. To, který zvuk vám bude nejvíce vyhovovat, je velmi individuální záležitostí. Základem je však vybrat metličky, které vám dokonale padnou do ruky.
Typy
Většina výrobců nabízí v jedné kategorii bubenické metličky a špejle. Jedná se o dva různé typy perkusních nástrojů. Obě varianty můžete použít při hře na bicí.
Bubenické metličky
Jsou složeny z prutů, které jsou na jednom konci spojeny. Pruty jsou pak opatřeny pružinami, dráty nebo gumovými nitěmi. Metličky lze používat při hraní na bicí s membránou. Využívat je můžete při hře na buben či cajon. Metlička vyluzuje příjemný tichý, šustivý komorní zvuk, který dokonale podbarví zbytek kapely.
Bubenické špejle
Tento nástroj je složen s tenkých, dlouhých špejlí. Na jejich výrobu se používá většinou nylon nebo dřevo. Bubenické špejle se liší tvarem hrotů. Koupit můžete špejle se zaoblenými nebo špičatými konci. Bubenické špejle lze využívat při hraní na různé druhy bicích nástrojů, obvykle se jedná o bonga, djeme, konga, timbaly a jiné. Pomocí bubenických špejlí můžete dosáhnout různých rytmů a zvuků. Špejle používají bubeníci, pro které jsou klasické paličky příliš hlučné a metličky naopak málo znělé.
Materiál
Metličky se vyrábí z několika materiálů. Koupit můžete metličky z nylonu, kovu, používají se i různé traviny a další materiály.
- Nylon – nylonové hlavičky jsou velmi oblíbené u hráčů tvrdších stylů. Nylonová metlička se vyznačuje ostřejším a jasnějším zvukem. Výhodou tohoto materiálu je i delší výdrž, dá se říct, že metličky z nylonu budou téměř nesmrtelné.
- Kov – je dalším běžně používaným materiálem. Kovové, většinou ocelové metličky využijete v tichých pasážích. Podobně jako v případě nylonu, oceníte i u tohoto materiálu dlouhou životnost.
- Hliník – v menším zastoupení jsou na trhu metličky vyrobené z hliníku.
Značka
Bubenické metličky na trh dodává více výrobců. Značka Flix svoje metličky vyrábí v mnoha tvrdostech, přičemž jednotlivé skupiny barevně odlišuje. Nejjemnější metličky poznáte podle červené barvy, silnější zvuk vyluzují metličky modré a nejsilnější zvuk nabídnou metličky žluté. Velmi oblíbené jsou i metličky značky Meinl. Na trhu jsou k dostání rovněž metličky Vater, Pro Mark, Vic Firth či Sela.
Cena
Bubenické metličky jsou k dostání v několika cenových relacích. Před výběrem metliček zvažte, jak často a při jakých příležitostech budete chtít metličky používat. Profesionálům se vyplatí investice do vysoce kvalitních metliček vyrobených z prémiových materiálů. Jejich cena se pohybuje okolo 1 000 Kč. Méně zkušení hráči, kteří chtějí metličky spíše vyzkoušet, mohou sáhnout po levnějších variantách. Jejich cena bývá v rozmezí 200 – 600 Kč.
Otázky a odpovědi
Kde se bubenické metličky vzaly?
V první polovině 20. století ještě nebylo možné příliš ovlivnit hlasitost bicích souprav. V malých souborech byla tato skutečnost poměrně velkým problémem. Z tohoto důvodu přišli bubeníci s alternativní hrací pomůckou. Tou byly právě metličky. První metličky měli různou, často až komickou podobu. Používaly se například malé prachovky nebo plácačky. Účelem pomůcky bylo primárně snížit hlasitost. Hráči však brzy zjistili, že díky metličkám získávají skladby jinou atmosféru a rozměr. Dnes tak patří ke standardní výbavě většiny zkušených bubeníků, kteří je využívají napříč všemi žánry.
Jaké vlastnosti by měli bubenické metličky nabídnout?
Ačkoliv jsou bubenické metličky poměrně jednoduchou pomůckou, neměli byste podcenit jejich kvalitu. Komfortní používaní nabízí dokonale vyvážené metličky. V tomto případě můžete dle potřeby využívat obě strany a zvuk bude možné jednoduše měnit během hraní. Výhodou může být i teleskopická rukojeť.
Z jakých materiálů může být vyrobena rukojeť bubenických metliček?
Bubenické metličky mohou nabídnout plastovou, gumovou nebo dřevěnou rukojeť. Volba materiálu je spíše individuální. Každému jednoduše vyhovuje a v ruce lépe sedne jiný materiál. Pakliže máte možnost, měli byste si metličky s různým typem materiálu před nákupem nejprve vyzkoušet.
Závěr
Metličky, špejle i paličky patří mezi bubenické náčiní, které vám pomohou vaše bubny rozeznít. Metličky se primárně používají k tiché hře na bicí., díky nim přestávají bubeníci spadat do kategorie příliš hlučných umělců. Bubenické metličky jsou k dostání v mnoha tvarech, tloušťkách a velikostech. Obecně není možné určit, které metličky pro vás budou těmi nejlepšími, každému bubeníkovi jednoduše vyhovuje něco trochu jiného. Svoji roli hraje i styl hudby, který bude bubeníky doprovázet.
Zdroj: www.music-city.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?