Bicí soupravy

Hrajete v kapele nebo vás prostě jen láká hraní na bicí? Pořiďte si bicí soupravu, která vám nabídne nejrůznější zvuky, které využijete při hraní jakéhokoliv žánru. Protože se ale nejedná o levnou záležitost, měli byste se o tomto nástroji nejprve něco dozvědět a zjistit, podle jakých parametrů se rozhodnout. Přesně proto přinášíme tento článek, ve kterém najdete vše potřebné.

Porovnat ceny souprav

Typy

Druhy bicí soupravy se dělí podle způsobu sestavení, která se různí. Každý bubeník si sestavu může obměňovat podle toho, co mu vyhovuje a jaký styl hudby hraje. Následující varianty jsou ty nejběžnější kombinace, které jsou na trhu dostupné.

Kompletní sestava 4 základních typů bubnů

Typ, který obsahuje všechny druhy bubnů – hlavní basový buben (kopák), snare bubínek (virbl), 2 tom-tomy (přechodové bubny) a floor tom (kotel).

Bicí sestava bez virblu

Tento typ sestavy budou volit spíše pokročilejší hráči, kteří mají na virbl specifické nároky a chtějí si koupit jeho zvláštní provedení. Bicí souprava totiž snare buben potřebuje, patří mezi její základní vybavení.

Bicí soupravy s činely/bez činelů

Pokud souprava neobsahuje činely, musíte si je dokoupit. Když je obsahuje, jedná se většinou o základní sestavu: Hi-Hat 14“, Crash 16“ a Ride 20“. Opět platí, že dokoupení je vhodné spíše pro pokročilejší bubeníky, začátečníci si vystačí se základem.

Bicí sestava s jedním přechodovým bubnem

Součástí této sestavy bývají 2 tom-tomy (přechodové bubny), většinou jich hráči mívají dokonce 3 – 4. Existují ale i takové soupravy, které obsahují pouze jeden. Uplatňují se zejména při hraní jazzové hudby.

Bicí sestava s více tom-tomy a floor tomy

Pokud jste pokročilejší a hrajete například tvrdší hudbu, jakou je metal nebo rock, bude se vám hodit sestava obsahující 3 tom-tomy a 2 floor tomy.

Akustické x elektronické bicí soupravy

Podle toho, za jakých podmínek budete hrát, vyberete buďto akustickou nebo elektronickou bicí soupravu. Každá z nich má trochu jiné sestavení a vlastnosti.

Akustické bicí soupravy

Tento typ bicí soupravy je určen pro hraní v kapele a jeho součástí jsou bubny, dřevěný korpus a kovové činely. Zvuk bicí soupravy je vydáván hlasitými údery dřevěných paliček do blan bubnů a do činelů. Hodí se pro začátečníky, děti, ale také zkušené hráče a profesionály.

Elektronické bicí soupravy

Elektronické bicí soupravy se hodí pro hraní v domácnosti, protože umožňují převod zvuku a jeho poslouchání ve sluchátkách. Díky tomu se nemusíte bát, že byste při hraní rušili sousedy. Neobsahuje klasické bubny, ale plastové bubny nazývané pady, které v sobě mají zabudovaný snímač, který zaznamenává úder paličky a předává jej do zvukového modulu, jež vytváří digitální zvuk. Zvuk je pak možné přenášet pomocí reprobeden nebo sluchátek. Ideální pro zkušenější bubeníky, profesionální hráče, nahrávací studia i bubeníky hrající doma.

Prvky bicí soupravy

Co všechno základní bicí souprava obsahuje? Je toho poměrně dost. Jednotlivé prvky se ještě dále dělí na různé druhy, které se vám při hře budou hodit podle toho, jakého zvuku chcete dosáhnout.

Bubny

Bez těch byste se neobešli, jsou totiž hlavním hracím prvkem. Dělí se na malý buben, velký buben, floor tom a tom tom. Nejčastějším materiálem pro výrobu korpusů bubnů bývá topolové nebo javorové dřevo.

Snare bubínek

Tomuto druhu bubnu se říká také virbl či malý buben a během hry vytváří základ rytmiky. Nachází se mezi nohama bubeníka a je jednou z nejdůležitějších částí bicí soupravy. Jeho zvuk tvoří struník (soustava pružin umístěných v konstrukci bubínku) a ovlivňuje ho jeho velikost a použité materiály.

Basový buben

Další součástí celé soupravy je basový buben, kterému se říká také kopák. Stojí na zemi a hraje se na něj nožním pedálem. Má nejhlubší zvuk a společně se snare bubínkem tvoří nejdůležitější součásti bicí soupravy.

Floor tom

Tento druh bubnu najdete také pod názvem kotel, jež slouží k hraní přechodů, tzv. breaků. Nachází se na zemi na nožičkách, obvykle po pravé ruce bubeníka.

Tom tom

Stejně jako floor tom slouží k hraní přechodů, bývají v bicí soupravě používány ve dvojících a montují se na konstrukci nad basový buben.

Činely

Na doplnění zvuku jsou tu činely. Základní sestavu činelů tvoří typy hi-hat, ride a crash, doplněny mohou být typy china a splash. Materiály a postup výroby se liší dle konkrétního výrobce. Nejčastěji se vyrábí strojovým lisováním, strojovým tepáním a ručním tepáním. Mezi typické materiály patří slitiny mědi a cínu, slitiny mědi a zinku či niklu a stříbra. Kvalitnější činely většinou obsahují větší podíl cínu a bývají vyráběny ručním tepáním. Podle jejich tloušťky a hmotnosti se dělí na:

Hi-hat činely

Jsou tvořeny z dvojice činelů umístěných nad sebou a je možné je pomocí pedálu přiblížit nebo oddálit od sebe. Hi-hat činely vydávají charakteristicky pronikavý zvuk, kterým udávají tempo skladby.

Ride činely

Patří do základní sady činelů, jejich zvuk je výrazný zvonivý a vyznačují se delší dobou trvání tónu, tzv. dozvukem.

Crash činely

Tyto typy činelů jsou u bubeníků velmi oblíbené a lze je nalézt ve dvou nebo více kusech. Jejich zvuk je ostrý, silný a výrazný.

China činely

Nepatří do základní soupravy, ale doplňují ji. Mají opačný profil tvaru a vyznačují se temnějším, třaskavým a explozivním zvukem.

Splash činely

Opět slouží jako doplněk, který je v bicí soupravě nejmenším ze všech. Využívají se kvůli svému typickému zvuku jako efektový činel.

Stojany

Abyste mohli součásti bicí soupravy umístit tam, kam je to zapotřebí, máte k dispozici stojany. Jsou výškově a úhlově nastavitelné a vyrábějí se z kovových materiálů. Zakoupit je můžete jednotlivě nebo v sadě.

Šlapky, dvojšlapk

Šlapky, jinak řečeno pedály, se využívají pro ovládání hry na basový buben, nejčastěji se vyrábí s řetězovým převodem. Sešlápnutím pedálu nohou se pohyb převádí do úderníku, neboli beatru, který úderem hraje na basový buben.

Dvojšlapky, nebo-li double pedály, mají nášlap pro obě nohy a dva úderníky vedle sebe u pravé nohy. Pro leváky se nachází u levé nohy. Fungují na principu, kdy každá noha ovládá jeden úderník a výsledná hra na jeden basový buben je taková, jako by bubeník hrál na dva basové bubny současně.

Jak naladit bicí soupravu?

Možná vás to překvapí, ale i bicí soupravu, stejně jako například klavír nebo kytaru, je potřeba před hraním naladit. To se provádí pomocí utahování šroubů, kterými je blána k bubnu přichycená. Šrouby se dotahují systémem kříže, tedy vždy naproti sobě. Takto dosáhnete rovnoměrně napnuté blány bubnu.

Ladění bicí je velice individuální a záleží na tom, jaký zvuk se líbí vám. Kromě toho ale můžete využít klasickou ladičku pro bicí, podle jejíchž hodnot se lze orientovat. V tomto případě se držte přesně podle doporučených hodnot z manuálu. Pokud jste sami našli zvuk, který se vám líbí a ve kterém chcete nadále hrát, výslednou hodnotu si zapište, abyste pro příště rovnou věděli.

Funkce

Bicí může fungovat jako samostatný nástroj nebo jako součást hudební kapely. Jeho působení je možné slyšet v téměř každé písničce, ať už se jedná o jakýkoliv žánr. Nejde pouze o bubny, ale i o další součásti soupravy, které vytváří líbezné zvuky, jež dotváří melodii celé písně.

Značka

Vybrat kvalitní značku je u hudebního nástroje důležité, obzvlášť pokud se jedná o něco dražšího, což bicí souprava rozhodně je. Vybírejte tedy u výrobců jako je Pearl, Tama, Meinl nebo Sonor.

Cena

Už jsme si řekli, že se nejedná o levnou záležitost, a to bohužel i tehdy, kdy materiály nejsou natolik kvalitní. Nejlevnější bicí souprava začíná na ceně 20 000 Kč a hodí se pro děti a začátečníky. Výrobní materiál je levný, takže nečekejte nic extra. Navzdory tomu jsou některé soupravy svou kvalitou uspokojivé.

Od 20 000 do 30 000 Kč už se dočkáte kvalitního provedení vhodného pro pokročilejší hráče či profesionály, výrobní materiál je totiž dražší. Nad 30 000 Kč jsou vám k dispozici výhradně profesionální soupravy vysoké kvality, které mohou dosahovat až 200 000 Kč. Ideální v případě, že hrajete na plný úvazek.

Porovnat ceny souprav

Údržba

Je důležité o bicí soupravu správně pečovat, aby vám dlouho vydržela, když už jste do ní investovali tolik peněz. Základem je mít ke každé části obal, ve kterém je budete skladovat, aby se zamezilo jejich poškození.

Na mechanické čištění používejte speciální čisticí prostředky určené pro bicí nástroje, jež je zbaví nečistot a prachu. U pedálů se vyplatí promazávat mechanické plochy, u kterých dochází ke tření a kontaktu mezi jednotlivými prvky. Také byste měli pravidelné, nebo alespoň občas seřídit vzdálenosti úderníku od blány bubnu.

Příslušenství

Jestliže máte celou soupravu zakoupenou, budou se vám k ní hodit ještě další pomůcky.

Obaly, kufry

Jak už jsme zmínili v sekci o údržbě, obaly chrání bicí proti poškození, ať už na cestách nebo doma. Zjednodušují přenášení jednotlivých komponentů a fungují jako preventivní prvek.

Tlumící podložky, síťky na cvičení

Tlumící podložky z odolné a neklouzavé gumy se dávají na činely i bubny. Slouží k utlumení hlasitosti zvuků, jak už sám název napovídá. Jestliže tedy potřebujete, aby hraní bylo tišší, můžete je použít.

Síťky na cvičení zase využijete na rozeznění bubnů o velmi nízké úrovni a na ztlumení zvuku. Jsou to blány na bubny, které je možné na buben napnout do požadované úrovně, což zabraňuje vlivu jejich používání na kvalitu zvuku.

Stolička

Nejdůležitější příslušenství, bez kterého se neobejdete a strávíte na něm dost hodin při nácviku. Snažte se vybrat co nejkvalitnější materiál, co se týče tvarů, na výběr máte kulatý nebo ergonomický tvar, tzv. moto sedák. Výšku si můžete nastavit ručně nebo pomocí hydraulického systému. Pokud chcete, lze ke stoličce dokoupit také opěrku na záda pro větší pohodlí, pokud tedy není rovnou součástí.

Mikrofony, sluchátka, špunty do uší

K ozvučení akustické bicí soupravy vám dobře poslouží mikrofony, které připevníte k bubnům držáky. Sluchátka se budou hodit na tlumení okolního zvuku, proti poškození sluchu nebo na přenášení čistšího zvuku například při nahrávání ve studiu. Špunty do uší chrání sluch stejně jako izolační sluchátka, pouze nejdou na první pohled vidět.

Metronom

Na stanovení tempa, ze kterého by bubeník neměl vyjít, existuje metronom. Pořídit ho můžete ve tvaru hodinek na zápěstí, nebo ve tvaru malé krabičky.

Ladičky

Pokud chcete bicí naladit přesně podle oficiálních hodnot, pořiďte si ladičku ve formě klasického ručičkového budíku nebo digitálního displeje.

Otázky a odpovědi

Jsou lepší akustické nebo elektronické bicí soupravy?

Záleží na tom, v jakých podmínkách hrajete. Pokud někde, kde hluk nevadí, doporučujeme akustickou. Na trénování doma se více hodí elektronická bicí souprava.

Jaké všechny prvky bicí souprava obsahuje?

Součástí bicí soupravy jsou bubny, činely, stojany, šlapky a dvojšlapky. Každý z prvků se ještě dále dělí na různé druhy, které můžete při hraní využít.

Jak na údržbu bicí soupravy?

Důležité je bicí skladovat a přenášet v obalech či kufrech, aby se zabránilo poškození či zanesení nástroje. Mechanické čištění provádějte pomocí speciálních čistících prostředků určených pro bicí nástroje. U pedálů promazávejte mechanické plochy, u kterých dochází ke tření a kontaktu mezi jednotlivými prvky. Také byste měli pravidelné, nebo alespoň občas seřídit vzdálenosti úderníku od blány bubnu.

Závěr

Bicí je moderní hudební nástroj, který se využívá ve všech žánrech. Je vhodný pro všechny, není nijak složitý na naučení a je jednoduchý na údržbu. Pokud byste ho chtěli vyzkoušet, stačí se rozhodnout podle podmínek, ve kterých budete hrát a vybrat to, co vám bude nejvíce sedět.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.kytary.cz, www.muziker.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Reply
    Petr "Kornöt" 17.7.2023 v 10:32

    … jen snad ještě jak říkal Franta Hönig na jednom ze svých seminářů. Je jedno jak u toho vypadáte, je jedno jak máte postavenou soupravu a je jedno co říkají lidí. Hlavně ať se cítíte pohodlně a hraje se vám dobře.

Přidat komentář

Recenzer
Logo