Bonga

Bonga patří mezi perkusní hudební nástroje. Jedná se o 2 různě velké bubny, na které se hraje prsty nebo celou dlaní. Bonga lze koupit v různých velikostech, některé vám umožní při hraní stát, jiné můžete připevnit na stojan a největší množství malých bubnů je možné používat v sedě.

Historie tohoto nástroje spadá hluboko do minulosti. Někteří jako zemi původu uvádí Afriku a jiní považují za zemi původu Kubu. V tomto ohledu záleží především na tom, jaké bubínky budete preferovat. Jako bonga jsou totiž označovány i větší africké bubny, které jsou tradičním hudebním nástrojem různých afrických kmenů.

Při výběru bonga bubnů hraje hlavní roli to, komu jsou bonga určeny. Velkou roli hraje také velikost, výrobní materiál, který určuje kvalitu nástroje. Pokud budete chtít opravdu kvalitní nástroj, bude nutné pořídit kvalitní bonga renomovaných výrobců. Od toho se pochopitelně odráží i pořizovací cena.

Porovnat ceny bong

Typy

Jak již bylo zmíněno, bonga patří mezi perkusní nástroje. Ty se používají od nepaměti, tyto nástroje jsou v nějaké podobě typické už pro pravěké obyvatele planety. Perkusní nástroje jsou oblíbené zejména pro svůj rytmus a jednoduché používání. Tyto nástroje mohou mít podobu chrastítka a jsou ideální už pro nejmenší děti.

Mezi perkusní nástroje, které se svým vzhledem a způsobem hry bongům podobají, patří:

Bonga

Tradiční bonga pochází z Kuby. Jedná se o dva malé bubínky, které jsou spolu na pevno spojeny. Na malá bonga by se mělo hrát pouze špičkami prstů.

Djembe

Tyto bubny patří k nejstarším, nejpoužívanějším a nejoblíbenějším vůbec. Djembe je větší africký bubínek, který svým tvarem připomíná kalich. Tradičním výrobním materiálem je dřevo, djembe bubínek by měl být vydlabaný z jednoho kusu. Levnější djembe může být vyroben z kompozitního materiálu.

Conga

Zemí původu je v tomto případě latinská Amerika. I v tomto případě se jedná o dva spojené bubínky větší velikosti. Conga bubny se zpravidla při hře umísťují na stojan, tvarem bubny připomínají válce, spodní část bubnu je o něco užší a směrem nahoru se bubny rozšiřují.

Darbuka

Tyto bubínky se liší výrobním materiálem, v tomto případě jsou darbuka bubny vyrobeny z kovu, a vyznačují se ostrým zvonivým zvukem. Také blána je vyrobena spíše ze syntetických materiálů, výjimečně můžete narazit na bubínek potažený zvířecí kůží. Darbuka jsou bubínky arabského původu.

Cajon

Cajon je nástroj, který se výrazně liší svým vzhledem. Tento nástroj má podobu středně velké bedny, uvnitř které se nachází laditelné struny. Také v tomto případě se na nástroj hraje pomocí rukou. Na cajon se hraje různou silou a na zvuk má vliv i místo úderu. Jedná se o další nástroj, který pochází z latinské Ameriky.

Určení

Bonga bubínky jsou určeno všem věkovým kategoriím. Koupit je můžete i velmi malým ve věku 1 +. Podle toho, komu jsou bonga určena, se mění výrobní materiál a rozdílná je pochopitelně také velikost bubínku, výrazně odlišná je pořizovací cena a kvalita bubnů.

Pro děti

Bongo bubínek je hračka, kterou odborníci dětem doporučují. Hraní na bongo u dětí rozvíjí kreativitu, fantazii i motoriku. Malým dětem můžete koupit malý a lehký textilní nebo dřevěný bubínek.

Dřevěné bubínky jsou více podobné tradičnímu nástroji a mají také lepší zvuk. Od bubínku pro dospělé se liší materiálem bubnovací plochy, který je u levnějších bubínků vyroben ze syntetických tkanin.

Pro dospělé

Bonga pro dospělé mohou mít několik podob, výrobním materiálem je v tomto případě dřevo různé kvality. Blána bubnu je vyrobena z přírodní kůže. Používá se kravská kůže, králičí kůže. Kvalita těchto bubnů je na zcela jiné úrovni a k bubínkům můžete koupit i další příslušenství.

Velikost

Velikost bubnů je z velké části dána typem nástroje. Co se týká typických bongo bubínků, můžete koupit větší bonga, která bývají označena jako hembra, a menší bonga známá i jako macho.

Materiál

Bonga a jiné bubínky jsou vyrobeny především ze dřeva. To bývá velmi často v kombinaci s kovem. Koupit však můžete i bonga vyrobená ze syntetických nebo kompozitních materiálů.

Blány bubnů jsou nejčastěji vyrobeny ze zvířecí kůže. Nejčastěji se používá kůže telecí, hovězí, buvolí, ale také králičí. Blánu by mělo být možné podle potřeby napínat nebo povolovat.

Značka

Bonga můžete koupit od různých výrobců, ti nejkvalitnější by vám měli na nástroj poskytnout záruku i případný servis. Možnost servisu oceníte zejména v případě, kdy vám na bongách praskne blána.

Za jednoho z nejlepších výrobců je v současné době považována značka Stagg. Kvalitní nástroj koupíte od značky Gewa, Tyccon, Dimavery nebo Schlagwerk.

Cena

Nejlevněji pořídíte bonga dětem. V tomto případě je možné koupit textilní i dřevěný bubínek za méně než 500 Kč. Dětem můžete pořídit bonga i tradiční africký bubínek djembe.

Kvalitnější dřevěná bonga vhodná pro děti i dospělé koupíte do 1 000 Kč. V rozmezí 1 – 2 000 Kč, je možné koupit velmi kvalitní nástroje předních výrobců. Cena bonga může vyšplhat i k 5 000 Kč, dražší jsou pak zejména větší bubny, jejichž cena může přesáhnout i 10 000 Kč.

Porovnat ceny bong

Otázky a odovědi

Lze hrát na bonga pomocí paliček?

Přestože bonga patří mezi bicí hudební nástroje, není možné při hraní používat paličky. Klasické paličky mohou na křehkou plánu bubínků působit tvrdě a v případě, kdy byste paličky používali, může dojít k jejímu protržení.

Jaké příslušenství je možné k bonga bubínkům pořídit?

Praktický může být stojan, na který můžete bonga umístit. Stojan vám umožní používat bonga i ve stoje. Někteří uživatelé používají při hře na bonga také látkovou ochranu rukou. Ta jim poskytne potřebnou ochranu zejména při dlouhodobém hraní. Ačkoliv se to nezdá, je hra na bonga poměrně namáhavá.

Jak velký je djembe buben?

Tradiční djembe buben je vysoký cca 60 cm. Průměr horní části je v rozmezí 32 – 37 cm. Koupit můžete pochopitelně i menší bubny, ty nejmenší bubny jsou určeny dětem. Při výběru djembe bubnu myslete na to, že byste měli být schopni položit na blánu bubnu obě ruce.

Závěr

Bonga patří mezi perkusní nástroje, které můžete uplatnit v mnoha hudebních stylech. Na bonga mohou hrát děti i dospělí, hra na bonga je poměrně jednoduchá a zvládne ji opravdu každý.

Začátečníkům jsou obecně doporučovány djembe bubny, které jsou vhodné i pro děti. Na bonga se hraje konečky prstů, na větší bubny můžete hrát i úderem dlaně. Bonga najdou své uplatnění hlavně v ethno hudbě, vidět je však můžete i v popu nebo rocku.


Zdroje: www.eso-darky.cz, www.kytary.cz, www.jarajto.pl/cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Náš syn si dovezl bonga ze školního výletu a od té doby tu s tím rachotí den co den. Je to sice nádherný nástroj, má super zvuk, ale poslouchat to každý den je za trest, protože mu to zatím moc nejde. Jinak ale pro začínající malé hudebníky vřele doporučuji.

  2. Tyto bonga jsou fakt boží! Meinl BPP-1 Bongo Černá

  3. Super článek.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo