Triangly

Triangl spadá do kategorie bicích hudebních nástrojů. Konkrétně se jedná o perkusní nástroj vyrobený z ocelové kulatiny. Společným znamením všech perkusních nástrojů je jednoduchá podoba a snadné používání. Triangl má podobu rovnoramenného trojúhelníku, který rozezní úder malé paličky. Tyto nástroje jsou obzvláště vhodné pro malé děti. Ty se s triangly seznamují nejčastěji v mateřských a základních školách.

První zmínka o tomto nástroji pochází z 10. století, popsán je v knižním rukopisu. Častěji je pak zmíněn z mnohých středověkých křesťanských textech, popsán je dokonce v Bibli. Jedná se o druhý nejčastější nástroj vyobrazený společně s anděli na náboženských vyobrazeních. Do svých děl triangly zařadili světoznámý umělci, jakými byli Mozart, Liszt nebo Brahms. V současnosti je triangl oblíbený i v brazilské hudbě.

Triangl před samotnou hrou zavěsíte na prst za pomoci provázku. Poté do něho budete ťukat ocelovou paličkou. Tóny lze regulovat prsty, o rezonanci zvuku se postará samotná konstrukce. Právě kvůli dobré rezonanci je triangl na jedné straně rozdělen.

Podívat se na triangly

Velikost

Triangly jsou velmi jednoduché nástroje, jejichž výběr není nijak složitý. Jednoduché nástroje se liší pouze tvarem a svojí velikostí. Tvar je parametr, který používání ani zvuk nástroje nijak zásadně neovlivňuje. Velikost však určitý vliv na zvuk má. Triangly větší velikosti bývají hlasitější, avšak na druhou stranu jejich tóny dosahují nižších výšek.

Materiál

Triangl je nejčastěji vyroben z oceli. Lepší zvuk nabízí triangl vyrobený z poniklované oceli. Ze stejného materiálu je pak vyrobena také palička. Palička nebývá vždy součástí nástroje. To zda nástroj paličku obsahuje, si proto ověřte dopředu. Ani v případě paličky však není nutné hledat žádné odlišnosti. Jednotlivé kousky se liší pouze délkou a výrobním materiálem rukojeti. Ani jeden z parametrů nehraje u amatérského hráče žádnou významnou roli.

Výrobní materiál má zásadní vliv na barvu zvuku. Ne každý má však možnost triangl před nákupem vyzkoušet. Ti, kteří pořizují triangl prostřednictvím internetových obchodů tak musí spoléhat na to, že jim triangl svým zvukem sedne. Lepší je pochopitelně zajít do obchodu a vybrat model, který bude vašim potřebám vyhovovat nejlépe. Barva zvuku je zcela individuální záležitostí, kterou nijak neovlivní ani vyšší pořizovací cena.

Uchycení trianglu

Největší rozdíl je právě v této části. Ta ovlivňuje způsob, jakým budete triangl držet. Vzhled uchycení navíc ovlivňuje i pořizovací cenu nástroje. Dražší jsou nástroje s ergonomickým tvarem uchycení. V každém případě je však nutné, aby výrobní materiál, na kterém je ocelový trojúhelník navlečen nijak neovlivňoval zvuk a nebránil ani v rezonanci nástroje.

Úchyt by měl rovněž být dostatečně pevný a opatřený malou smyčkou, díky které se nebude při úderech paličkou otáčet nebo houpat. Nejdražší triangly jsou na pevno uchyceny ke stabilními stojánku.

Příslušenství

Triangly nejsou náročné hudební nástroje, ani co se příslušenství týká. V jejich případě lze pořídit pouze náhradní paličku nebo různou podobu uchycení. Ani toto příslušenství však není nijak nákladné a amatérští hráči se bez něho docela dobře obejdou.

Značka

Triangl je hudební nástroj, který můžete pořídit i v hračkářství. V tomto případě však nelze triangl považovat za plnohodnotný nástroj, ale opravdu pouze za hračku. Ti, kteří chtějí opravdu kvalitní a dokonale znějící nástroj by ani v případě jednoduchého trianglu neměli podceňovat kvalitního výrobce. V obchodech, které se specializují na hudební nástroje, narazíte na triangly značky Meinl, Nino, Pecka, Ashton nebo Gewa.

Cena

Triangl patří mezi velmi cenově dostupné nástroje. Malý triangl lze koupit za cenu nižší než 100 Kč. I v tomto případě se bude jednat o plnohodnotný a kvalitní hudební nástroj. Za větší provedení zaplatíte od 150 – 300 Kč. Nejdražší nástroje vyjdou na 500 – 1 000 Kč. Ti, kteří touží po speciálním trianglu s podstavcem, budou muset zaplatit cca 1 500 Kč.

Podívat se na triangly

Otázky a odpovědi

Kde všude se triangl používá?

Triangly jsou nejčastěji spojovány s dětmi. Triangl je nedílnou součástí hodin hudební výchovy. Méně často se nástroj používá během živých vystoupení, ale k vidění bývá i v nahrávkách profesionálních i amatérských hudebníků. Triangl je oblíbený především pro svůj stálý a pronikavý zvuk.

Jak připravit triangl ke hře?

Před tím, než začněte triangl používat, je nutné připevnit ho k provázku nebo třeba rybářskému vlasci. Orientovat se budete otevřenou částí konstrukce. Praváci by měli provázek připevnit tak, aby otevřený roh směřoval doprava. V případě leváků bude otevřený roh nasměrován doleva.

Co jsou perkusní nástroje?

Tyto jednoduché bicí nástroje jsou ideální pro všechny, kteří netuší, zda mají talent na hra na hudební nástroj. Pomocí perkusních nástrojů můžete velmi snadno zjistit, zda máte smysl pro rytmus. Mezi nejznámější perkusní nástroje patří různé bubny a bubínky, bonga, kastaněty a conga.

Dalšími známými nástroji jsou i tamburíny xylofony a mnohé další. Největší výhodou těchto nástrojů je nízká pořizovací cena. Perkusní nástroje se používají na celém světe od nepaměti. Tyto primitivní nástroje nechyběly při různých rituálech nebo lidových oslavách.

Závěr

Triangl je jednoduchý perkusní nástroj vyrobený z ocele, který rozezníte za pomoci malé paličky. Nejlepší tóny získáte tak, že vaše údery budou směřovat k uzavřenému rohu, který se nachází na pravé straně od ruky. Ke ztlumení nebo umlčení nástroje použijete volné prsty ruky. Hra na triangl není většinou nijak obtížná a zvládnou ji i nejmenší děti. Profesionálové a zkušenější hráči však při hře využívají i různé techniky hry. Přesto je triangl nástrojem, který nevyžaduje složité učení a bez obav ho můžete používat i doma.

Triangly můžete nakoupit v v těchto e-shopech: Kytary.cz, Muziker.czMusic-city.cz, Thomann.de


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Dcera se učí hrát na triangl, takže jsem jí potřebovala objednat nějaký vhodný. Nakonec jsem objednala od značky Ashton a je spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo