Cestovní postýlky

Cestovní postýlka v dnešní době patří mezi základní vybavení. Mnoho rodičů žije aktivním životem a svůj životní styl nechtějí příliš měnit ani s příchodem nového člena rodiny. Cestovní postýlky nejsou však oblíbené jenom u milovníků cestování, velmi dobře vám poslouží i v bytě jako méně využívaná druhá postýlka.

Při výběru cestovní postýlky nejprve zvažte, jak dlouho budete chtít postýlku používat. Menší postýlky lze používat cca 2 roky, ty větší vám budou sloužit déle. Cestovní postýlky mají mnoho podob, kromě jednoduchých můžete koupit postýlky s různými doplňky. Některé jsou praktické pro rodiče, jiné zabaví samotné miminko.

Zvažte i to, kde všude budete chtít postýlku používat. Některá jsou uzpůsobena ke stání na jednom místě, jiné lze velmi snadno přemísťovat. Výbava určená nejmenším dětem musí být naprosto bezpečná. Při výběru se zaměřte pouze na výrobky předních výrobců, kteří dodávají postýlky splňující přísné bezpečnostní normy.

Porovnat ceny postýlek

Nejlepší cestovní postýlky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. KinderKraft Joy s doplňky růžová 99 % 2 099 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. Cosing Adam Zebra šedá 94 % 1 299 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Cosing Adam Lion béžová 90 % 1 299 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Petite&Mars Koot Lion šedá 87 % 1 609 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Kinderkraft Joy s doplňky modrá 2019 84 % 2 199 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Cestovní postýlky toho nabízí mnoho. Právě podle výbavy je lze rozdělit do několika skupin.

 • Klasické – nejlevnější jsou klasické postýlky, u kterých nebudete mít k dispozici žádné další vybavení.
 • S hrazdičkou – dražší jsou postýlky, které disponují hrazdičkou, na které je zavěšeno několik hraček.
 • S kolotočem – součástí postýlky může být i kolotoč. Kolotoč nejmenší děti alespoň na chvíli zabaví, ale s touto hračkou si starší děti nijak nepohrají. Z hlediska oblíbenosti tak vítězí postýlky s hrazdou.
 • S přebalovacím pultem – pro rodiče bude praktická postýlka s přebalovacím pultem. V tomto případě budete mít vše potřebné po ruce, což se hodí na cestách i při domácím používání.

Konstrukce

Cestovní postýlky mohou mít 4 pevné nožičky nebo jsou jejich součástí 2 pevné nohy a 2 kolečka. Druhá varianta je ideální při častějším přemísťování. K dostání jsou i postýlky se 4 kolečky. V jejich případě nechybí ani brzda, kterou můžete kolečka zablokovat.

Materiál

Cestovní postýlky mívají hliníkovou konstrukci. Boční strany jsou potaženy látkou a jednu stranu nebo část postýlky tvoří síťovina. Materiál postýlky zpravidla umožňuje velmi snadné čištění. Různé nečistoty budete moci jednoduše otřít vlhkým hadříkem. Některé postýlky pak umožňují potah sundat a vyprat v pračce.

Velikost

Cestovní postýlky jsou k dostání ve třech velikostech.

 • Od 0 – 6 měsíců – menší postýlky mají rozměr 50 x 50 x 50 cm. Nosnost těchto postýlek je 10 kg, hmotnost se pohybuje okolo 5 kg.
 • Od 0 – 12 měsíců – největší výběr nabízí postýlky s rozměrem 120 x 60 cm. Nosnost postýlek je od 15 – 20 kg, hmotnost okolo 10 kg.
 • Od 0 – 36 měsíců – větší postýlky mají rozměr 140 x 70 x 80 cm. Jejich nosnost je do 25 kg a hmotnost je okolo 14 kg.

Bezpečnost

Z hlediska bezpečnosti by měly být postýlky doplněny o pojistku, která zabrání samovolnému rozložení postýlky. Postýlka nesmí mít ostré rohy ani hrany. Z hlediska bezpečnosti nesmí chybět potřebné certifikace.

Způsob rozkládání

Cestovní postýlky budete moci rozložit 3 různými způsoby.

 • Easy – nejjednodušší způsob, při kterém postýlku rozložíte jediným pohybem.
 • Upevnění do rámu – nejnáročnější, ale zároveň nejpevnější způsob, při kterém budete upevňovat díly jednotlivě.
 • Zacvaknutí – způsob známí i jako deštník. Způsob skládání je opět jednoduchý, postačí mechanismus stlačit směrem dolů.

Matrace

Velkým tématem je u cestovních postýlek matrace. Matrace bývá velmi často součástí cestovní postýlky, avšak její kvalita není nijak oslnivá. Proto mnozí rodiče raději pořizují kvalitnější matraci. Díky ní je možné cestovní postýlku používat stejně jako postýlku klasickou. Ideální je matrace s výškou alespoň 8 cm, která poskytne tělu dokonalou podporu. Nejoblíbenější jsou matrace vyrobené z přírodních materiálů.

Možnosti

Cestovní postýlky jsme si na začátku rozdělili do několika skupin. Zmíněné doplňky však nejsou tím jediným, co můžete u těchto postýlek využívat.

 • Závěsné lůžko – oblíbené jsou postýlky s vyvýšeným závěsným lůžkem. Toto lůžko využijete pouze u nejmenších dětí do cca 6 měsíců věku. Naopak naprosto nevhodné je závěsné lůžko pro větší děti, které mohou z postýlky vypadnout.
 • Polohování – polohovací postýlky jsou velmi oblíbené. V jejich případě je možné matraci umístit do 2 možných pozic. K malým dětem se tak nebudete muset tolik ohýbat.
 • Síťka proti hmyzu – cestovní postýlky mohou být vybaveny síťkou a používat ji tak budete moci i venku.
 • Sluneční clona – další praktický prvek, který využijete u postýlek používaných venku.
 • Taška – součástí balení bývá taška, do který můžete postýlku umístit.
 • Vibrace – nejdražší postýlky mohou nabízet funkci vibrací, hudby nebo osvětlení.

Značka

Přenosné postýlky jsou k dostání v mnoha provedeních. Koupit můžete barevnou variantu vhodnou pro holčičky, chlapečky, ale oblíbené jsou i postýlky v universálních barvách. Cestovní postýlky nabízí větší množství výrobci, pouze ty kvalitní dodávají postýlky s bezpečnostní certifikací. Velmi oblíbené jsou postýlky značky ZOPA, Joie, Kinderkraft, Baby Mix, Tectake nebo Caretero.

Cena

Výhodou cestovních postýlek je i poměrně velká cenová dostupnost. Nejlevnější postýlky koupíte za cenu okolo 1 000 Kč. V jejich případě však nečekejte žádné další doplňky. Lepší vlastnosti mají postýlky s cenou do 1 500 Kč. Součástí některých už může být hrazdička s hračkami. Větší výbavou disponují postýlky s cenou okolo 2 000 Kč. Nejdražší postýlky vyjdou na cca 3 000 Kč.

Porovnat ceny postýlek

Otázky a odpovědi

Co dalšího může být součástí cestovních postýlek?

Mnoho cestovních postýlek má i speciální otvory. Po rozepnutí otvoru bude moci starší dítě vylézt a pohybovat se i mimo prostor postýlky.

Jaké jsou výhody a nevýhody cestovních postýlek?

Cestovní postýlky jsou praktické, lehké a skladné. Tyto vlastnosti se hodí při cestování, ale i při domácím používání. Díky snadné přenosnosti můžete postýlku používat i na zahradě. Nevýhodou těchto postýlek je méně kvalitní matrace. Díky ní jsou postýlky vhodné pro méně časté používání. K těmto postýlkám lze však přikoupit i kvalitní matraci, která bude pro dítě komfortnější i bezpečnější.

Co by měla cestovní postýlka splňovat?

U těchto postýlek je důležitý jednoduchý skládací mechanismus. Postýlku by měla složit a rozložit pouze jedna osoba. Zaměřte se i na velikost postýlky ve složeném stavu. Velikost postýlky by měla být co možná nejmenší, aby se dobře převážela či přenášela.

Závěr

Cestovní postýlku vybírejte především z praktického hlediska. Postýlka by měla být především lehká a dobře přenosná. Před koupí byste měli ideálně vyzkoušet, jakým způsobem lze postýlku rozložit a složit. Látka, která tvoří bočnice, by měla být snadno čistitelná, ideální bude, pokud budete moci potah vyprat v pračce.

Druhotnou záležitostí je vzhled, koupit můžete klasickou postýlku nebo postýlku s různými doplňky. Záleží na tom, jak často budete postýlku používat. Bezpečná postýlka by měla být doplněna alespoň o jedno okno, které je namísto látky potažené síťovinou. Díky síťovině budete přesně vědět, co se v postýlce děje a zda je miminko v pořádku. Síťovina zajistí uvnitř postýlky i potřebnou regulaci vzduchu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
 1. U nás se cestovní postýlka využila na chalupu, kam s sebou prcka bereme a nechtělo se nám tam tahat klasickou. Máme Petite&Mars Koot Fox Aqua a je perfektní, pohodlná, kvalitní a navíc vypadá moc pěkně. Když jsem na zahradě, dá se přemístit bez problémů ven na terasu, nebo přímo na trávu a malého mám tak stále na očích.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo