Mojžíšův koš

Mojžíšův koš je proutěný košík pro novorozené děti a kojence, který může sloužit jako postýlka nebo kolébka. Je velmi lehký a snadno se s ním manipuluje. Bez obtíží jej tak můžete přenášet.

Vaše spící děťátko můžete díky tomu mít stále nablízku, což je zejména v prvních měsících života velmi důležité. Navíc se v něm vaše miminko bude díky vysokým hranám cítit bezpečně a útulně, a jeho spánek bude tak delší a kvalitnější. Mojžíšův koš je vhodný jak na noc, tak pro spánek během dne.

Porovnat ceny košů

Typy

Mojžíšovy koše se mezi sebou liší v zásadě pouze ve třech bodech, a to v přítomnosti či nepřítomnosti boudičky, v materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, a v typu stojanu. Na výběr máte samozřejmě také z nepřeberného množství různých designů.

Boudička

Boudička poskytuje miminku ještě větší soukromí a ochranu před sluníčkem v případě potřeby. Standardně ji můžete ke koši přidělat nebo ji naopak odinstalovat dle potřeby. U některých modelů může být boudička nahrazena nebesy.

Materiál

Mojžíšovy koše jsou vyráběny jak z umělého, tak z přírodního materiálu. Každý z nich má své výhody a nevýhody. Umělý materiál je obvykle snadnější na údržbu a bývá méně hlučný.

Přírodní materiály, kterými bývají například sušené kukuřičné slupky či vrbové proutí, jsou oproti tomu estetičtější, i když jejich údržba může být náročnější. Je proto třeba si ujasnit, jaké jsou vaše priority a podle toho se rozhodnout, jaký materiál zvolíte.

Podstavec

Podstavec může být buď pevný nebo může být uzpůsoben pro houpání. Mnozí výrobci pak nabízejí multifunkční stojany, které v sobě kombinují obě tyto funkce. Ne vždy je stojan zahrnut v základní ceně koše.

Vybavení

Většina výrobců dodává koše včetně vybavení. To zahrnuje zejména matraci včetně potahu, který je zpravidla pratelný a chrání tak matraci před ušpiněním a poškozením. U některých modelů jsou pak součástí sady lůžkoviny s potahy, přídavná kolečka, nebo výše zmíněná boudička či nebesa.

Případně si zmíněné vybavení dokoupit ke koši zvlášť. Vše závisí na konkrétním výrobci a zvoleném modelu. Vždy si pečlivě prostudujte, co je a co není součástí výrobku. U některých výrobků si budete muset veškeré vybavení dokoupit samostatně, a to často i včetně stojanu.

Funkce

Mojžíšův koš lze využít jako postýlku nebo kolébku. To závisí na konstrukci, do které je koš uchycen. Miminku nabízí pohodlný a útulný prostor pro spánek. Díky vysokým stěnám nemusíte mít strach, že miminko z koše vypadne.
Díky snadné manipulaci a skladnosti je mojžíšův koš vhodný také na cesty, jako náhrada za klasickou dětskou postýlku.

Značka

Byť v České republice zatím nejsou Mojžíšovi koše rozšířeny tak, jako jinde ve světě, i u nás najdete několik výrobců, kteří je ve svém sortimentu nabízejí. V případě, že si na tuzemském trhu nevyberete, není v dnešní době problém objednat koš, který bude splňovat veškeré vaše požadavky, ze zahraničí.

Mezi nejprodávanější patří koše od značky Funnababy, jejichž koše jsou vyráběny z přírodních materiálů.

Cena

Cena za mojžíšův koš se pohybuje někde mezi 1 000 a 10 000 Kč. Závisí na konkrétní značce a také na tom, které vybavení je součástí kupované sady. To si vždy před koupí zjistěte. Obzvláště pak věnujte pozornost podstavci.

Vyhnete se tak tomu, že koupíte zdánlivě levný výrobek, ke kterému však budete muset veškeré vybavení pořídit zvlášť, a který se vám tak ve finále prodraží. Například cena samostatného stojanu může být mnohdy téměř stejně vysoká, jako cena koše.

Porovnat ceny košů

Údržba

Údržba Mojžíšových košů není nikterak složitá. Vnitřní textilie je zpravidla odnímatelná a lze ji tak bez problémů vyprat v pračce. Koš a jeho konstrukci pak stačí jednoduše otřít. Náročnost údržby může být do určité míry ovlivněna materiálem, ze kterého jsou samotný koš a konstrukce vyrobeny. Některé materiály se zkrátka udržují lépe, než jiné.

Otázky a odpovědi

Co je to mojžíšův koš?

Mojžíšův koš je proutěný koš pro miminka. Slouží jako postýlka nebo kolébka, a díky jeho lehké konstrukci jej lze snadno přemisťovat.

Je mojžíšův koš bezpečný?

Mojžíšův koš má vysoké hrany, a tak se nemusíte bát, že by z něj miminko vypadlo. Je však potřeba pamatovat na to, že mojžíšův koš je vhodný pro miminka od narození pouze do té doby, než si začnou sedat, lézt a stoupat. V takovém případě již není vhodné ani bezpečné mojžíšův koš používat.

Proč je Mojžíšův koš lepší, než klasická postýlka?

Díky snadné manipulaci s košem budete mít své miminko stále na dohled. To je důležité zejména v prvních měsících života. Navíc je mojžíšův koš skladný a je tak vhodnou alternativou k postýlce, pokud jste zrovna na cestách.

Závěr

Mojžíšův koš je zkrátka ideálním řešením pro všechny rodiče, kteří chtějí mít své děťátko neustále při sobě a zároveň mít možnost se volně pohybovat kdekoliv po domě či bytě. Je vhodný pro novorozence a kojence, a to jak na noc, jako alternativa k dětské postýlce, tak i pro spánek během dne. Díky konstrukci, která umožňuje houpání, můžete koš použít také jako kolébku, aby se vašemu děťátku ještě lépe usínalo.

Jednotlivé typy košů se mezi sebou liší zejména použitým materiálem. Na výběr máte v zásadě dvě varianty, a to materiál přírodní nebo umělý. Výhodou umělého materiálu je obvykle snadnější údržba. Vnitřní textilie můžete bez obav prát v pračce. Mojžíšův koš i se stojanem pohodlně seženete do 10 000 Kč. Vždy si však ohlídejte, jaké příslušenství je zahrnuto v ceně.

Pamatujte, že mojžíšův koš je určený pro miminka od narození pouze do té doby, než si začnou sedat, lézt a stavět se na nožičky. Poté již není vhodné ani bezpečné jej nadále používat. Miminko by mohlo z koše jednoduše vypadnout.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.funbaby.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo