Chrliče

Chrlič je prvek, kterým může proudit voda. Chrliče mají několik podob, k vidění jsou na historických budovách, kde odvádí přebytečnou dešťovou vodu. Druhou skupinu pak tvoří chrliče, které lze umístit do bazénu nebo zahradního jezírka. Také v dnešní době lze koupit chrliče obou typů. V případě okapových se však zásadním způsobem změnil vzhled i výrobní materiál. Bazénové chrliče jsou k dostání jako praktický i okrasný prvek.

Při výběru je tak rozhodují to, kam budete chtít chrlič umístit. Poté by vás měl zajímat tvar a s ním spojený výrobní materiál. Zatímco okapové chrliče není nijak těžké naistalovat, v případě chrličů bazénových budete muset na pomoc mnohdy povolat odborníky.

Porovnat ceny chrličů

Nejlepší chrliče

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. V-GARDEN Pokojová fontána 100 % 990 Kč Zobrazit Eshop.okzahrady.cz
2. PROGARDEN Amfory 100 % 1 199 Kč Zobrazit Eberry.cz
3. VeGA 38KAM 90 % 6 490 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
4. Heissner ROCK LED 90 % 4 250 Kč Zobrazit Oaza.cz
5. SOLAR 2455 75 % 397 Kč Zobrazit Besta-shop.cz

Typy

V současné době můžete koupit 2 podoby chrličů vody. Větší pozornost se věnuje bazénových chrličům, které patří mezi jedno z nejoblíbenějších příslušenství, které můžete k bazénu přikoupit.

Bazénové chrliče

Jedná se netradiční, ale oblíbený doplněk, který je k vidění především u velkých veřejných bazénů. Instalovat ho lze do vnitřního i venkovního bazénu. Bazénový chrlič je nutné umístit na okraj bazénu. Aby chrlič fungoval, je ho nutné napojit k čerpadlu.

Zvolit můžete i potřebnou intenzitu proudu vody. Vybrat správný chrlič však není jednoduché, kromě samotného chrliče budete potřebovat i další potřebné příslušenství a počítat musíte nejen s vysokou cenou, ale i složitou instalací.

Jezírkové chrliče

Tyto chrliče jsou mnohem levnější a plní pouze dekorativní funkci. Výhodou je i jejich velmi snadná montáž. I ke zprovoznění tohoto typu budete potřebovat čerpadlo a další potřebné příslušenství.

Vystačíte se však z mnohem menším a méně výkonným typem, protože jezírkové chrliče stříkají mnohem menší proud vody. Jezírkové chrliče se vzhledem příliš neliší od běžných zahradních dekorací. K oblíbeným patří chrlič v podobě žáby, želvy, ryby, kachny atd.

Okapový chrlič

Okapový chrlič se používá desítky let. Všimnout si ho můžete na mnohých historických budovách, hradech nebo zámcích. V tomto případě se jedná o velmi krásné a dekorativní prvky s podobou různých zvířat či mytologických postav, kterým voda proudí z doširoka otevřené tlamy.

Okapový chrlič lze koupit i dnes, žádný estetický vzhled však nečekejte. Zpravidla se jedná o jednu část okapu, která je doplněna o boční svod vody.

Materiál

Bazénové chrliče vody mají mnoho podob. Bazénové chrliče jsou ve většině případů vyrobeny z nerezové oceli. Tyto chrliče mají podobu oblouku nebo sloupu. Lze však koupit i méně dekorativní výrobek s podobou kvádru. Nerezové chrliče lze koupit v matném i lesklém provedení. Pokud chcete opravdu luxusní bazénový doplněk, můžete koupit chrlič vyrobený z akrylového skla.

Materiál, že kterého je bazénový chrlič vyroben, musí být velmi odolný vůči chloru, korozi i povětrnostním vlivům. Pokud potřebujete chrlič pro bazén se slanou vodou, musí materiál odolávat i soli obsažené ve vodě.

Jezírkové chrliče jsou vyrobeny z umělé hmoty. I zde by se mělo jednat o materiál, který dokáže odolat vnějším vlivům.

Na výrobu okapových chrličů se používá plast, měď nebo pozinkovaný plech. Jedná se o stejné materiály, ze kterých se vyrábí klasické okapy. Tyto výrobky většinou příliš nezaujmou svým vzhledem a jejich hlavním úkolem je postarat se o bezpečný odtok vody. V menší míře lze koupit i dekorativní okapový řetěz. Také na výrobu těchto typů se většinou používá měď.

Příslušenství

Při instalaci bazénových nebo jezírkových chrličů se neobejdete bez dalšího příslušenství. Tím hlavním je dostatečně výkonné čerpadlo vody a rozvody. Chrliče bývají zpravidla dodávány s průchodem do podlahy. Potřebovat však budete různé přechodovky, kolena, těsnící pásky, lepidlo, ventily nebo spínač. Co vše budete muset přikoupit, vám vždy poradí kvalitní výrobce, který by měl mít veškeré příslušenství kompatibilní s typem vybraného modelu.

Možnosti

Nejžádanější funkcí bazénových chrličů je LED světlo. Díky němu si můžete užít dokonalou vodní atrakci. LED světla jsou běžná u chrličů všech cenových kategorií.

Značka

Kvalitní výrobce je velmi důležitý především u drahých bazénových chrličů vody. Výrobce vám zaručí nákup veškerého potřebného příslušenství, postará se o montáž a potřebný servis. Nejoblíbenější jsou bazénové chrliče značky INTEX, Vágner Pool, Hanscraft, Eichenwald nebo Uniprodo. Jezírkový chrlič koupíte od Oase. Okapové chrliče nabízí například LanitPlast, Gutta nebo Marley.

Cena

Cenové rozpětí chrličů vody je opravdu velké. Nejlevnější variantu představují chrliče okapové a jezírkové. Zde se cena pohybuje od 200 – 1 000 Kč. V případě jezírkových chrličů je však nutné připočítat ještě cenu čerpadla a rozvodů.

Mnohem dražší jsou chrliče bazénové. Nejlevnější chrliče koupíte za 1 000 Kč. Nejedná se však o plnohodnotné chrliče, ale spíše plastové vodní fontány. Ty můžete instalovat i na klasické nadzemní bazény, přičemž můžete fontánu instalovat na rámovou konstrukci.

Za klasický nerezový chrlič budete muset zaplatit 3 – 20 000 Kč. V tomto rozpětí najdete mnoho výrobků vhodných pro menší rodinné bazény. Cena velkých chrličů pak šplhá hodně nad 50 000 Kč. I v tomto případě je nutné připočítat cenu za veškeré další příslušenství.

Porovnat ceny chrličů

Otázky a odpovědi

Jak lze ještě využít bazénový chrlič vody?

Bazénový chrlič můžete použít k tlakové masáži těla. Jedná se o jakousi podobu hydromasáže. V tomto případě si však nebudete hovět v teplé vodě a nechávat se hýčkat velkým počtem menších trysek. Masírovat vás bude tlak vody, která bude vytékat z bazénového chrliče.

Co jsou masážní stanice?

Masážní stanice jsou dalším žádaným příslušenstvím. Zatímco bazénový chrlič můžete využít i k tlakové masáži těla, masážní stanice je vhodná pro vzduchovou masáž. Masážní stanice je vhodná pouze pro zabudované bazény. Stanice je určena pro zabetonování do podlahy bazénu. Ke zprovoznění pak budete potřebovat také vzduchový kompresor, který se umístí do blízkosti bazénu. Kompresor je s masážní stanicí propojen pomocí PVC rozvodů.

Co je sběrač dešťové vody?

Dešťovou vodu můžete svádět do různých nádob pomocí okapových chrličů nebo sběračů vody. Sběrač se stejně jako chrlič montuje přímo do okapu, kdy se do stávajícího okapu navrtá otvor, do kterého se sběrač nasadí. Druhou možností je část okapu uříznout a nahradit ji sběračem. Poté sběrač postačí propojit s nadzemní nádrží, do které budete vodu chytat.

Závěr

Chrliče vody jsou velmi oblíbené prvky venkovních i vnitřních veřejných bazénů. Ti, kteří se u chrliče nechtějí mačkat s dalšími plavci, si mohou chrlič koupit domů. Nejedná se však o nijak levnou záležitost a počítat musíte i s poměrně obtížnou montáží.

Součástí bazénových chrličů musí být i potřebné příslušenství. Levnější záležitostí jsou dekorativní jezírkové chrliče. Jejich výhodou je i snadná instalace a mnohem méně náročný provoz či údržba. Trochu stranou pak stojí okapové chrliče vody.


Zdroje: www.bazenonline.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já jsem před nějakou dobou objevil Uniprodo bazénový chrlič vody do oblouku a jsem nadšený. Vypadá to totiž naprosto luxusně a děcka z toho mají obrovskou radost. Skotačí pod proudem vody, který z chrliče vytéká.

Přidat komentář

Recenzer
Logo