Bazény

Bazén se stal běžnou součástí zahrad. Různé dětské bazénky se pořizují i na balkony. Koupit zahradní bazén nemusí znamenat velký zásah do rodinného rozpočtu a dovolit si ho může díky obrovskému výběru různých modelů prakticky každý. K bazénům je možné dokoupit mnoho dalšího příslušenství, které má vliv na kvalitu i teplotu vody.

Při výběru rodinného bazénu budete muset vyřešit, kde bude bazén umístěn. Vyhradit mu budete muset dostatečně slunné místo a oceníte i nějaký prostor v okolí bazénu. Ten bude vyhrazen nejen pro místo odpočinku, ale do blízkosti bazénu budete muset umístit bazénovou filtraci a o ohřev vody se postarají solární panely.

Porovnat ceny bazénů

Nejlepší bazény

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Marimex Florida 3,05 x 0,76 m 10340092 93 % 2 290 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Bestway Steel Pro Max 3,05×0,76 m 56406 92 % 2 295 Kč Zobrazit Mastersport
3. Marimex Florida 2,44×0,76 m 10340232 90 % 2 490 Kč Zobrazit Marimex.cz
4. Intex Easy Set 305×76 cm 28120NP 89 % 1 079 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Marimex Florida 3,05×0,91 m 10340192 88 % 2 590 Kč Zobrazit Marimex.cz

Typ

Při výběru bazénu hraje důležitou roli, kde a jak bude bazén umístěn. Podle způsobu instalace se zahradní bazény dělí na zapuštěné, nadzemní a polozapuštěné.

Nadzemní

Tyto bazény patří jednoznačně k nejoblíbenějším a zároveň nejlevnějším. Bazén je instalován na rovném a pevném podkladu. Tato jednoduchá instalace se obejde bez nutných stavebních úprav. Nadzemní bazény jsou vyrobeny z různých materiálů, nejvíce nadzemních bazénů bývá nafukovacích.

Další možností je PVC plachta v kombinaci se zpevňující kovovou konstrukcí nebo bazény vyrobené z galvanické oceli. Bazény je možné na zimu uskladnit, což prodlouží jejich životnost. Nevýhodou nadzemních bazénů je poněkud obtížnější vstup do vody, který je řešet mnohdy nestabilními schůdky.

Bestway Steel Pro Max

Ukázka nadzemního bazénu: Bestway Steel Pro Max

Zapuštěné

Zapuštěné bazény patří většinou k těm největším. Tyto bazény neslouží pouze jako místo k dovádění, díky své velikosti vám nabídnou i dostatek místa pro plavání. Zapuštěné bazény patří k nejdražším, a pokud o tomto bazénu uvažujete, budete pravděpodobně muset investovat do dalšího příslušenství, které se postará o teplotu i kvalitu vody.

Tyto bazény mají nejjednodušší vstup do vody, který je řešen stabilními schody, což bude vyhovovat méně pohyblivým i starším uživatelům.

Marimex Orlando

Ukázka Zapuštěného bazénu: Marimex Orlando

Polozapuštěné

Zde již budete muset provést určitou stavební úpravu. Bazén je možné zapustit do různé hloubky a často se polozapuštěné bazény umísťují ve svahu nebo jiného složitějšího terénu. Polozapuštěný bazén zvládnete poměrně snadno postavit svépomocí. Vhodné je dodržet doporučený postup výrobce.

Konstrukce

Cenu bazénů určuje typ konstrukce a výrobní materiál. Jedná se tedy o ten nejhlavnější parametr, který budete muset zvažovat. Podle typu konstrukce je možné bazény rozdělit na nafukovací a rámové.

Nejlevněji koupíte nafukovací bazény, které jsou zastoupeny v mnoha velikostech. Koupit můžete malé dětské i modely vhodné pro celou rodinu. Na sestavení jsou náročnější rámové bazény.

Zde je nejprve nutné sestavit kovovou konstrukci, na kterou se poté připevní bazénová fólie. A k nejdražším patří zapuštěné laminátové, betonové nebo keramické bazény.

Nafukovací

Nejlevnější, ale zároveň i nejméně odolné jsou nafukovací bazény. Nafukovací bazény je možné využít pouze jako nadzemní bazény. Tyto bazény patří k nejmenším, ale určitě splní veškeré nároky dětí a ochlazení a zábavu poskytnou celé rodině.

Jednoduché malé dětské nafukovací bazény neumožňují instalaci bazénové filtrace, ale větší a kvalitnější modely tuto možnost mají. Nafukovací rodinné bazény mají zpravidla kruhový tvar a jejich průměr je v rozmezí 2 – 4,5 metru. Méně zastoupené jsou i oválné bazény, které mohou mít na délku až 5 metrů a splní nároky početnější rodiny.

Nafukovací bazény se dělí do dvou kategorií:

 • Celonafukovací – tyto bazény mají spíše menší rozměry a vybírat můžete z mnoha tvarů. Jsou určené především dětem a zpravidla neumožňují instalaci filtrace.
 • Nafukovací okraj – zde se nachází především kruhové bazény. Nafukovací je pouze okraj, strany bazénu jsou vyrobeny z PVC, kvalitnější bazény mají až 3 vrstvy PVC. Po nafouknutí okraje můžete začít bazén napouštět, postaví se sám díky tlaku vody. Bazény je možné připojit na filtraci i solární panel.

Bazény s rámovou konstrukcí

Tyto bazény jsou již k dostání v mnoha různých tvarech a velikostech a můžete je využívat jako nadzemní, polozapuštěné i zapuštěné. Bazény jsou oproti nafukovacím odolnější ale také dražší. Kovový rám je zpravidla doplněn o PVC folii.

Plastové

Plastové bazény jsou dražší a patří do kategorie polozapuštěných nebo zapuštěných. Plastové bazény patří k nejlevnějším pevným bazénům, neposkytnou vám však neomezenou životnost. Kvalita bazénu se odvíjí především od kvality výrobce.

Koupit můžete mnoho tvarů a velikostí, někteří výrobci vám pak vyrobí bazén přesně podle vašich představ. Plastové bazény mají zabudované schody, které by měly mít protiskluzovou povrchovou úpravu. Kvalitní schody by měly být podbetonované, díky tomu předejdete jejich možné deformaci.

Laminátové

Laminátové bazény jsou vyrobené z vysoce kvalitního laminátu, který je v závislosti na výrobci opatřen další povrchovou úpravou. Díky tomu jsou velmi kvalitní, odolné a jejich životnost může být i 50 let.

Koupit můžete bazén většinou obdélníkového tvaru, jehož délka může být až 7 metrů. Také laminátové bazény patří do skupiny zapuštěných a vybrat můžete z několika barevných provedení i dekorů.

Nerezové

Výhodou nerezových bazénů je luxusní vzhled, dlouhá životnost i snadnější údržba. Nerezový bazén není náchylný na vliv počasí, neničí ho sluneční světlo ani chemie určená k čištění vody.

Bazén můžete koupit podle daných rozměrů, někteří výrobci vám však vyrobí bazén na míru. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena, obecně patří tyto bazény k nejdražším.

Betonové

Zapuštěný bazén může být i betonový. V tomto případě je konstrukce vyrobena z železobetonu a vnitřek bazénu může tvořit vysoce odolná a pevná fólie nebo kachlový obklad.

Výhodou těchto bazénů je kromě dlouhé životnosti i možnost, vyrobit si velikost a tvar podle vlastních představ. Také tyto bazény nepatří k nejlevnějším a vyžadují větší stavební úpravy.

Velikost

Velikost bazénu závisí z velké míry na způsobu jeho používání. Bazén, který je určen výhradně pro děti, nemusí být nijak hluboký ani velký, naopak v případě, že máte dostatečné místo a toužíte po plaveckém bazénu, budou vás zajímat spíše větší zapuštěné bazény.

Velikost však úzce souvisí také s objemem a tedy spotřebě vody. Voda je v parných letních dnech nedostatkovým zbožím a mnohdy je přímo zakázáno napouštění bazénů, pokud oblast ohrožuje sucho.

Velikost je z velké části dána i typem bazénů. Kulaté bazény různých konstrukcí mají zpravidla průměr rozmezí 3 – 5 metrů, oválné bazény jsou obvykle větší, jejich délka může být až 6 a více metrů a jsou výborné i pro plavání.

Zapuštěné bazény nabízí mnoho velikostí, poslouží tak mnoha způsoby a mnoho výrobců vám i umožní zvolit si rozměr podle vašich představ. Tyto bazény jsou však o něco dražší, než sériové výrobky.

Hloubka se nejčastěji pohybuje v rozmezí 1, 2 – 1, 5 metru. Koupit můžete samozřejmě i dětský bazén s hloubkou do 1 metru a pevné bazény jsou k dostání i v podobě, kterou znáte z veřejných koupališť. Jednu stranu tak mohou využít děti a neplavci d dováděním, druhou stranu pak plavci a poslouží i k oblíbeným skokům do vody. Doporučené hloubka vody pro skoky je alespoň 1,5 metru.

Hloubku bazénu volte také s ohledem na ohřev vody. Pokud neplánujete vodu ohřívat pomocí solární nebo elektrické energie, je vhodnější, volit menší hloubku.

V opačném případě zvládnete ohřát vodu i v hlubším bazénu. Ti, kdo budou vodu ohřívat pomocí elektrické energie, by se měli zajímat také o spotřebu. V tomto případě můžete vycházet z následujícího vzorce: 1m3 vody, který se ohřeje za hodinu o 1°C má spotřebu 1,16 kWh.

Zastřešení a ohřev

Zastřešit můžete všechny typy bazénů, dříve bývalo toho příslušenství pořizováno spíše pro zapuštěné bazény, dnes výrobci nabízejí různé zastřešení pro všechny bazény i vířivky. Díky zastřešení udržíte vodu delší dobu teplou, ale zvýšíte i její čistotu. Zastřešení může plnit také bezpečnostní funkci, která se postará o bezpečí vašich dětí i zvířecích miláčků.

Při výběru zastřešení máte k dispozici několik možností. Nejlevnější je nafukovací zastřešení, které je řešeno pomocí PVC folie. Častější a praktičtější je foliové zastřešení, které je řešeno pomocí kovové konstrukce a odolné plachty.

Největší komfort vám poskytne polykarbonátové zastřešení. V tomto případě je možné koupat se přímo v zastřešeném bazénu.

Levnější variantu představuje krycí plachta, která by měla být součástí všech nezastřešených bazénů. Vodu chrání před různým znečištěním, které může do bazénu napadat a dražší plachty plní i funkci ohřevu. Dle výrobců můžete vodu pomocí plachty ohřát o 3 – 5 ° C.

Vodu v bazénu můžete ohřát pomocí solární nebo elektrické energie. Nejvíce se využívají právě solární panely, které se jednoduše připojí k bazénové filtraci. S pomocí panelu ohřejete vodu až o 6 °C.

Příslušenství

Nákup bazénu se neobejde bez nutnosti pořídit další příslušenství. K tomu nejhlavnějšímu patří bazénová filtrace, krycí plachta nebo vhodný vysavač. Kromě toho můžete přikoupit další praktické doplňky, které se postarají o kvalitu vody.

Ochranná podložka se pokládá pod bazén a postará se o termoizolační vlastnosti, zabránit může i propíchnutí bazénu ostrým předmětem. Bazén obecně by měl být umístěn na rovném a pevném podkladě, ideální je jeho umístění na písčitý povrch.

Schůdky nejsou ve většině případů součástí bazénu, koupit je tedy budete muset dostatečně. Kvalitnější jsou nerezové schůdky, které jsou stabilnější a mají delší životnost. Výbornou funkcí je možnost odstranit venkovní stranu schůdků, díky této jednoduché a rychlé demontáži zabráníte přístup do bazénu nedočkavých dětem. Ty tak nebudou moci do bazénu vlézt bez dohledu dospělé osoby.

Bazénový vysavač vyčistí větší nečistoty ze dna i stěn bazénu. Díky vysavači nebudete muset používat zbytečně velké množství chemie.

Čerpadlo se postará o rychlejší napuštění nebo naopak vypuštění bazénu.

Kromě tohoto dražšího příslušenství je možné zakoupit síťku na odstranění napadaných nečistot nebo hmyzu. Plovák na tablety je určen k postupnému dávkování chemie a teplotu vody budete pohodlně kontrolovat pomocí teploměru.

Značka

Mezi nejznámější výrobce zahradních bazénů patří Intex, Master Pool, Marimex, Mountfield nebo Bestway. Tito výrobci nabízí nejprodávanější nafukovací bazény a také bazény s rámovou konstrukcí.

Ostatní typy nejsou zastoupeny v takovém množství a koupit je můžete pouze ve specializovaných prodejnách nebo budete muset navštívit internetové stránky jednotlivých výrobců.

Cena

Nejlevnější bazény je možné koupit do 5 000 Kč. V této cenové kategorii jsou zastoupeny menší nafukovací bazény i bazény s ocelovou konstrukcí. Větší bazény různých tvarů koupíte do 10 000 Kč, součástí těchto bazénů již může být nějaké příslušenství. Nejčastěji jsou to bazénové schůdky.

Cena pevných bazénů začíná na cca 30 000 Kč, záleží pochopitelně na výrobním materiálu a velikosti. Větší výběr vám nabídne cena od 50 000 Kč a výše.

Porovnat ceny bazénů

Údržba

Bazén vyžaduje pravidelnou údržbu. Starat se budete především o kvalitu vody. S tou vám pomůže bazénová filtrace, vysavač a samozřejmě také nutná bazénová chemie. Chemie zabrání tvoření kalu i vodních řas a upraví oxidaci i Ph vody. Ti z vás, kteří nepatří mezi nadšence těchto chemických prostředků, mohou k desinfekci vody používat solinátor.

Na zimu je možné některé bazény demontovat, jiné budete muset zazimovat. V případě, že budete bazén na zimu odstraňovat, není vhodné používat vodu na zalévání zahrady. Vodu z bazénů, které jsou napuštěny celoročně, však můžete při dodržení správného postupu k zalévání využít.

V tomto případě stačí nechat vodu několik týdnů odstát, jakmile se v ní začnou tvořit nečistoty, je možné ji k zalévání používat, protože již neobsahuje velké množství chemie. Zbytek vody je však nutné vypustit, bazén řádně vymýt a poté napustit čistou vodu.

Otázky a odpovědi

Jaký tvar bazénu vybrat?

Pro plavání se doporučuje pořídit klasický obdélníkový bazén, který vám umožní využít celou plochu. Nejvíce jsou však zastoupeny kruhové bazény, které nejsou určeny k plavání. Také kruhový bazén vám však poskytne příjemné místo k ochlazení a nadšené z něho budou především děti.

Kompromisem mohou být oválné bazény. Ty jsou na trhu zastoupeny všemi materiály a ideální je i jejich délka. Vhodné jsou ke hře a poskytnou i dostatečný prostor plavcům. Kromě těchto nejčastějších tvarů, můžete vlastnit bazén s tvarem ledviny nebo atypický bazén.

Jakou filtraci koupit?

Filtrace je nezbytnou součástí bazénu, která se postará o kvalitu vody. Levnější menší bazény jsou dodávány s kartušovou filtrací, v případě dražších a větších bazénu bude nutné filtraci zakoupit dodatečně.

Kartušová filtrace je levnější, je však vhodná pouze pro malé nadzemní bazény. Součástí je filtrační vložka, kterou budete muset poměrně často měnit, což navyšuje cenu filtrace. Nevýhodou je i nemožnost připojit solární panel nebo používat k čištění bazénový vysavač. Výkon kartušové filtrace je malý a toto příslušenství jednoduše neutáhne.

Vhodnější je tak volit pískovou filtraci, která vodu čistí pomocí písku. Ten zachytí i velmi malé části nečistot. Písek je nutné během provozu pouze propláchnout vodou, výměnu budete muset řešit cca 1 – 2 za rok. Písková filtrace je výkonnější a zvládne připojení panelu i vysavače.

Jaká je alternativa k bazénům?

V současné době vzrůstá obliba koupacích jezírek. Ty lze přirovnat k zapuštěným bazénům, kromě koupání je v něm však možné chovat také okrasné ryby. Zahradní jezírko nebude nijak narušovat vzhled zahrady, naopak je krásným dekorativním prvkem. Velkou výhodou koupacích jezírek je absence bazénové chemie.

Závěr

Bazénů je v nabídce celá řada, vybere si naprosto každý. Pokud budete chtít bazén používat dlouhodobě, nevyplatí se nakupovat od méně kvalitních výrobců. Vždy volte raději ty prověřené, kteří vám umožní dokoupit další příslušenství a poskytnou i případný servis.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.marimex.cz, www.mountfield.cz, www.biano.cz, www.stavebka.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Na chalupě sice máme takový ten obyčejný nafukovací bazén, ale doma na zahradě u baráčku klasický zapuštěný laminátový. Vypadá super, je hodně odolný a podle manžela nám vydrží minimálně až do důchodu. Pokud tedy budete kupovat bazén, ten do země doporučuji, protože ten nadzemní nám už kdysi prasknul a nebyl to moc veselý zážitek.

 2. Zatím jsme měli vždycky bazén Marimex, ale loni jsme koupili na zkoušku Bestway Fast Set 3,05 x 0,76 m a docela dobrá koupě. Na to, že byl tak levný, má velmi kvalitní zpracování a je odolný.

 3. Nedávno jsem si koupil bazén od značky Marimex a jsme moc spokojení. Splnil naše očekávání na jedničku.

 4. Manželka chtěla bazén zapuštěný do země, ale já sem se bál, aby nám do něj nezahučelo některé z našich zvířat, kterých máme požehnaně. Nakonec jsem zvolil jednoduchý nadzemní a je klid, protože svůj účel plní a já sem trochu klidnější s ohledem na zvířectvo.

 5. Bazén a vířivku jsem koupila jedině od značky Intex, protože mají velmi kvalitní věci a vydrží dlouho.

 6. Našla jsem všechno, co jsem potřebovala vědět, děkuji.

 7. Varuji pred Fitcentrum Relax Havirov
  znacne neochotny personal, bez uvedeni duvodu zrusi permanentku nebo naplanovane procedury a clovek si pak musi stezovat na COI a spravnich organech, Hygienicke stanici.
  Neskutecni podvodnici

Přidat komentář

Recenzer
Logo