Dešťová voda je v posledních nedostatkovým zbožím a jsou místa, kde má dešťovka doslova cenu zlata. Bez vody se neobejde žádná domácnost, a právě dešťová voda je v mnoha směrech využitelná. Používání užitkové vody je zdarma, a čím větší množství se vám podaří nashromáždit, tím větší bude i finanční úspora.
Dešťovou vodu lze používat k zalévání, splachování záchodu, praní prádla a ti, kdo s dešťovou vodou počítali již před stavbou rodinného domu, mohou mít vodu rozvedenou také v koupelně a využívat ji tak i při koupání nebo běžném mytí.
V tomto případě je finanční úspora opravdu znatelná. Dešťovou vodu je možné zachytávat do různých nádob. Ty se liší umístěním, velikostí i výrobním materiálem.
Typ
V první řadě je třeba rozhodnout, zda budete preferovat podzemní nebo nadzemní nádrž. Nadzemní nádrže jsou menších rozměrů a lze je zakoupit prakticky kdykoliv. Nejčastěji se využívají k zalévání. Podzemní nádrže jsou mnohem větší, náročnější na instalaci i finance. Některé nádrže jsou pak multifunkční a lze je použít jako podzemní i nadzemní.
Nadzemní
Nadzemní nádrže mají mnoha podob, mohou být spíše levné a praktické nebo praktické a dekorativní. Za líbivý vzhled si budete muset připlatit, ale taková nádrž nebude v zahradě nebo kdekoliv jinde působit rušivě. Nadzemní nádrže by mělo být možné napojit na okapový svod, ne všechny to však umožnují.
Větší nádrže jsou pak často vybaveny šroubením, které je určeno k napojení vtoku i odtoku. Ty pak můžete využívat i v domácnosti.
Nevýhodou nadzemních nádrží je krátká doba skladování vody, která začne po nějakém době zelenat. Proto tyto nádrže využijete pouze sezónně. Na zimu je tak nutné nádrž či sud vypustit a vyčistit. V závislosti na výrobních materiálu se pak musí některé sudy uskladnit.
Výhodou je jednoduchá instalace, která se většinou obejde bez nutných stavebních úprav. Vodu v sudu ochráníte pomocí víka nebo alespoň síťky, která zabrání padání nečistot nebo hmyzu. A častou výbavou je i praktický výpustný ventil nebo hadice. Materiál by měl být odolný vůči UV záření a odolat by měl i různým povětrnostním podmínkám.
Podzemní
Podzemní nádrže je vhodné zahrnout již do plánování novostavby. Lze je pochopitelně vybudovat i později, nevyhnete se však často náročným stavebním úpravám, které vás mohou od jejich pořízení odradit. Pokud však vaše domácnost podzemní nádrž vlastní, může se vám vynaložené úsilí poměrně brzy vrátit. Vodu je možné pomocí rozvodů využívat všude, kde si budete přát.
Podzemní nádrž není vystavena slunečnímu svitu a není tak vystavena velkým teplotám, voda se tedy nekazí a používat ji můžete celoročně. Teplota vody by neměla přesáhnout 16°C, v opačném případě se v ní budou tvořit bakterie a voda se začne kazit.
Při umísťování nádrže je třeba zohlednit kvalitu vaší zeminy. V některých případech je třeba nádrž usadit na pevnou betonovou desku a pořídit budete muset dvouplášťovou jímku. V případě, že se na vašem pozemku nevyskytuje spodní voda a půda není jílovitá, postačí instalovat pouze vlastní nádrž, kterou je nutné instalovat na pevný podklad a obsypat štěrkem nebo zeminou.
Podzemní nádrž se neobejde ani bez filtrace. Jeden z filtrů se umísťuje přímo na svod, druhý je umístěn před nádrží a poslední je před kompresorem.
Velikost
Velikost nádrže závisí na způsobu, jakým budete vodu využívat. Co se týká velikosti, patří k flexibilnějším. Tyto nádrže jsou k dostání v mnoha různých velikostech, a pokud koupíte nádrž, která vám nebude stačit, je možné další nádrž připojit.
Podzemní nádrže je však nutné vybírat mnohem pečlivěji, protože připojení další nádrže se neobejde bez stavebních prací. V tomto případě vám může při volbě velikosti pomoci měsíční výpis za spotřebovanou vodu, anebo se neváhejte poradit s odborníky.
Nejčastější velikost nadzemních nádrží určených především k zalévání zahrady je v rozmezí 200 – 1000 litrů. Dále je možné koupit nádrže do velikosti 4 000 litrů, z nich mnohé lze využít jako nadzemní a podzemní. Velikost podzemních nádrží je v rozmezí 4 – 10 000 litrů, přičemž je možné narazit i na větší objemy.
Při výběru vhodné velikosti je třeba zvážit několik parametrů. Tím prvním je velikost střechy. V tomto ohledu můžeme využít orientační přehled výrobců nádrží:
- Při velikost střechy 50 m2 využijete nádrž o objemu 3 m3
- Při velikosti střechy 120 m2 využijete nádrž o objemu 5 m
- Střecha s plochou 150 m2 pak potřebuje nádrž 6 m3 atd.
Kromě velikosti střechy hraje svou roli i množství srážek, velikost zahrady a to, k čemu všemu je voda určena.
Materiál
Výrobním materiálem je nejčastěji polyethylen nebo nějaká podoba odolného plastu. U tohoto materiálu slibují výrobci extrémní životnost, potravinářskou nezávadnost a chemickou odolnost. V případě nadzemních sudů je však, co se týká materiálů, výběr o něco větší, což souvisí především se vzhledem sudu.
Plast
Plast je vůbec nejčastějším materiálem. Lze je najít v mnoha různých podobách a barevných provedeních.
Dřevo
Ze dřeva jsou vyrobeny některé nadzemní sudy. Před poškozením je dřevo ošetřeno vypálením. Dřevěné sudy mají větší hmotnost a jsou dražší. Pokud preferujete podobu přírodního materiálu, můžete i v tomto případě volit praktický plastový sud v imitaci dřeva.
Beton
Retenční nádrž může být vyrobena i z betonu. Tyto nádrže mají menší velikost, je však možné propojení více nádrží. Využívají se také jako požární nádrže a nejčastěji se budují na různých veřejných prostranstvích. Běžně jsou umístěny pod supermarkety nebo parkovišti.
Kov
Pokud vám příliš nezáleží na vzhledu sudu, můžete použít i kovový sud, který se používá také pro uchovávání chemikálií.
Příslušenství
K zahradním sudům je možné dokoupit další příslušenství. Nejčastěji se jedná o různé filtry nebo hadice. Některé sudy můžete doplnit o výpustný kohout a snadnější přístup vám umožní praktický stojan. Pokud koupíte vyšší stojan, můžete pod něj umístit i konve na zalévání. S rozvodem vody po zahradě může pomoci i praktické čerpadlo. To, co vše můžete při koupi nadzemní nádrže využít, záleží pouze na vás.
Pokud však budujete podzemní nádrž, bude mnohé příslušenství nutností, bez které by jinak nebylo možné nádrž plnohodnotně využívat. Zde je třeba dokoupit čerpadlo, filtry, sací potrubí, rozvodové trubky a mnoho dalšího.
Vše, co budete potřebovat pro zprovoznění nádrže, vám již dopředu sdělí výrobce, který bude vaši nádrž dodávat, ale mnohdy i realizovat. Díky tomuto poradenství se nemusíte bát, že by byla nádrž nefunkční a už dopředu budete znát i sumu, na kterou vás podzemní nádrž vyjde.
Značka
Nadzemní sudy můžete zakoupit v různých provedeních, a to od značek jako Prosperplast, Meva Tec, Graf, Elkoplast, ICS, M.A.T. nebo třeba Nohel Garden. Podzemní nádrže nejsou běžně k dostání, v tomto případě je nutné kontaktovat přímo výrobce, který vám poradí s výběrem a doporučí nádrž podle vašich požadavků. Mezi některé z nich patří Greatflex, ABPLAST, Aquatec VFL, Kellner a další.
Cena
To, kolik budete do nádrže investovat, je možné odhadnout pouze v případě klasických nadzemních sudů a nádrží. Tyto výrobky je možné běžně koupit a ani cena dalšího příslušenství není nijak horentní. První sudy do objemu 500 litrů vyjdou v závislosti na designu do 2 000 Kč. Za tuto cenu je však možné koupit i méně vzhledné, ale větší plastové nádoby o objemu až 1 000 litrů.
V závislosti na velikosti a designu koupíte sudy do 5 000 Kč. Větší nadzemní zásobníky, které je možné využít i jako podzemní stojí od 10 – 20 000 Kč. Zde můžete využít objem až 4 000 litrů.
Cena podzemních nádrží může být v rozmezí 50 – 70 a více tisíc. V tomto případě však není cena konečná, nutné je připočítat další příslušenství, náklady na odbornou instalaci a samozřejmě i výkopové práce. Ti, kdo se rozhodnou pro podzemní nádrž však mohou využít možnost zažádat o státní dotaci.
Otázky a odpovědi
Proč je dešťová voda vhodnější k zalévání?
Používání dešťové vody má mnohé výhody, pomineme-li ekonomické hledisko, není možné přehlédnout to ekologické. V tomto ohledu je nerozumné a v období sucha i trestné zalévat pitnou vodou. Co se týká samotných rostlin, je pro ně dešťová voda vhodnější zejména pro to, že je měkčí a neobsahuje chlor.
Při zalévaní dešťovkou se rostliny hnojí dusíkem, dusík obsažený ve vzduchu se v kapkách vody rozpouští a rostliny tak dostávají potřebné hnojivo v přirozenější podobě.
Jakou zvolit podzemní nádrž s ohledem na kvalitu půdy?
Při výběru správné podzemní nádrže hraje složení půdy i samotné umístění nádrži v terénu podstatnou roli. Pokud bude nádrž v nestabilním podloží, které obsahuje jílovitou a písčitou půdu, bude nutné použít dvouplášťovou nádrž. Ta se volí i tam, kde se nachází spodní voda.
Nádrže, které budou umístěny do skalnatého podloží nebo do míst s vyšším statickým zatížením je třeba obetonovat. Šťastní majitelé stabilní půdy klasického složení pak mohou použít samostatnou nádrž.
Jak je to s dotacemi na nádrže?
Aby si nádrže na dešťovou vodu pořídilo co možná nejvíce domácností, poskytuje na ně stát dotace, které mají pomoci řešit potíže se suchem. Částka a podmínky dotací se mohou měnit, v současné době je však možné využít až 20 000 Kč v případě, že bude dešťová voda určená k zalévání.
30 000 Kč jsou dotace pro domácnosti, které budou vodou i splachovat WC. Pro to, abyste na dotace dosáhli, je třeba splnit určité požadavky a výše dotace se může lišit i v různých krajích. Proto berte předešlé informace spíše s nadhledem a na možnost dotací se informujte přímo u výrobců nebo na patřičném úřadě.
Závěr
Dešťová voda je velmi cenná a každý by se měl snažit využít vodu do poslední kapky. Sudy na dešťovku jsou tak tím pravím řešením. Mnohé výrobky je možné připojit na svod vody, díky velikému výběru si vybere každý sud nebo nádrž podle svého vkusu.
Dešťová voda najde své využití v domácnosti, s výběrem té správné nádrže vám pomůže samotný výrobce. Ten vám pomůže zvolit vhodnou velikost, poradí s příslušenstvím a samozřejmě pomůže s realizací. Poté si již budete užívat výhod, které vám vlastnění podzemní nádrže bezesporu přinese.
Zdroj: www.destovenadrze.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
K nám na zahradu jsme potřebovali nějaký sud na vodu, takže jsem hledala na internetu, až jsem nakonec zvolila Prosperplast Aquacan baby o objemu 210 litrů a je skvělý. Vyzkoušeli jsme ho a ještě pořídili další 3, protože vody není nikdy dost. Za sebe mohu tento výrobek opravdu doporučit.
potřebuji sud na vodu,který je odolný vůči mrazu,ne plechový,před 2ma rokami jsem zakoupila 2 plastové a dnes jsem koukala a oba mělipryč celé dno,děkuji za radu Čepeláková
Pořídila jsem na zahradu sudy na dešťovou vodu, protože jí používám na zalévání. Jde o Prosperplast s kapacitou 350 litrů vody.
Mám na zahradě tento typ: Prosperplast Aquacan Baby antracit 210L a jsem velmi spokojená.
Krásně napsaný článek. Věřím, že pomůže ostatním jako mě pomohl s výběrem.
Děkujeme za doporučení. Jsme rádi, že se článek líbí.