Solární fontány

Fontány, vodopády nebo vodotrysky patří k oblíbeným zahradním dekoracím. Elektrické fontány často najdete i v interiérech veřejných prostor nebo soukromých bytů. Kromě elektrických lze pořídit i solární fontánky nebo vodotrysky. Tyto fontány potřebují pro svůj provoz pouze sluneční energii. Jsou tedy ekonomické i ekologické a v současné době patří mezi velmi oblíbené.

Solární fontána musí být umístěna ideálně na slunném místě, sluneční svit bude napájet solární baterii nebo fotovoltaický článek. Mnohé solární fontány mohou elektrickou energii akumulovat a využívat v době, kdy slunce zakryjí mraky.

Solární fontána je k dostání ve dvou podobách. To, jaký typ zvolíte, závisí na jejím umístění. Při výběru zahradní fontány je důležitý také vzhled, výrobní materiál nebo velikost.

Porovnat ceny solárních fontán

Nejlepší solární fontány

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. BLUMFELDT FANTAGHIRO 99 % 4 099 Kč Zobrazit Electronic-star.cz
2. Blumfeldt Korinth 81 % 4 099 Kč Zobrazit Electronic-star.cz
3. SOLAR 2455 72 % 349 Kč Zobrazit Besta-shop.cz

Typy

V minulosti nebyl výběr solárních fontán nijak velký a vlastnit jste mohli pouze malou plovoucí fontánu, kterou bylo možné umístit na vodní plochu, například jezírko. Dnes mají tyto fontány mnoho podob a fungují díky malému solárnímu panelu, kterým je fontána napájena.

Plovoucí

Plovoucí fontány se musí umístit přímo na vodní hladinu. Může se jednat o zahradní jezírko nebo jakoukoliv nádobu nebo nádrž s vodou. Součástí této solární fontánky je malá solární baterie, která je umístěna přímo uvnitř fontány.

Řešit tak nebudete muset žádné kabely ani to, kam umístíte fotovoltaický článek. Nevýhodou může být méně designový vzhled, avšak k dispozici máte několik trysek, díky kterým si užijete podívanou na solární vodopád nebo jiné efekty. Výhodou je pak poměrně nízká pořizovací cena.

Kaskádové

Od běžných elektrických fontán ji téměř nerozeznáte. Tato samostatně stojící fontána má mnoho podob a vyrábí se z různých materiálů. Koupit můžete moderní i antickou fontánu. Součástí těchto fontán je i malé čerpadlo a fotovoltaický článek.

Ten můžete umístit na slunné místo v blízkosti fontány nebo ji můžete pro lepší výsledky připevnit na zeď, strom nebo sloup. Tyto fontány mají větší rozměr a umístit je můžete kamkoliv budete chtít.

Kapacita baterie a výkon

Výkon solárních fontán bývá v rozmezí 1 – 3 W. O napájení se stará solární panel nebo baterie. Kapacita baterie je od 1 200 – 2 000 mAh. Integrovaný lithium-iontový akumulátor zajistí až 5 hodinový chod v době, kdy nebude moci fontána akumulovat sluneční záření.

Čerpadlo

Součástí každé fontány je také čerpadlo, který se stará o správný průtok vody. Čerpadlo solární fontány mívá průtok od 100 – 250 litrů/hodinu. Průtok stoupá úměrně s výkonem a ovlivňuje i výšku vodotrysku. Vodotrysk může stříkat do výšky od 30 – 100 cm.

Materiál

Dříve byly k dostání pouze plastové plovoucí fontány. Druhým, v současné době oblíbenějším materiálem je vysoce odolný polyresin.

 • Plast – plovoucí fontány jsou vyrobeny z plastu. Kvalita plastů se odvíjí od výrobce i pořizovací ceny. Některé fontány budou vyrobeny z méně kvalitních a odolných plastů, na výrobu jiných se používají naopak plasty kvalitní a odolné. Plastové fontány jsou lehké a patří k těm nejlevnějším.
 • Polyresin – používá se na výrobu kvalitních plovoucích i samostatně stojících fontán. Fontány vyrobené z polyresínu jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům i mrazu.
 • Pryskyřice – na výrobu se používá organická pryskyřice, což je stavební materiál s mnoha výhodami. Pryskyřice je odolná vůči mrazu i UV záření. Fontána neztratí barvu ani po několika letech, a výhodou je i nižší hmotnost ve srovnání s fontánou vyrobenou z kamene.
 • Ocel – solární fontána může být vyrobena z oceli. Výhodou tohoto materiálu je prakticky neomezená životnost. Na nerezovou fontánu narazíte spíše zřídka, vždy se ujistěte, že se jedná o odolný nerezavějící materiál.
 • Keramika – je více používaný elegantní materiál. Keramický materiál se odráží do vody a tvoří tak krásný vizuální efekt. Keramika je navíc odolný a pevný materiál.

Možnosti

Zahradní fontány se liší především velikostí a vzhledem. Častým a oblíbeným prvkem je LED osvětlení. To se postará o různé světelné efekty. Dalším oblíbeným prvkem těchto výrobků bývá i pítko nebo bazének pro ptáky. Kromě pohledu na stříkající vodu si tak můžete užívat i pohled na koupající se ptáky.

Značka

Nejvíce jsou na našem trhu zastoupeny solární fontány značky Blumfeldt. Tento výrobce se zaměřuje na krásné samostatně stojící fontány. Mezi další výrobce patří Esotec, Eheim, Garthen, Autronic, Dema, Solar nebo Uniprodo.

Cena

Levnější jsou plovoucí solární fontány, jejichž cena bývá v rozmezí 300 – 1 000 Kč. Dražší jsou pak samostatně stojící fontány, jejichž cena bývá od 1 000 – 20 000 Kč. To, kolik za fontánu zaplatíte, závisí na vzhledu a velikosti fontány. K nejoblíbenějším obecně patří fontány s cenou do 3 000 Kč.

Porovnat ceny solárních fontán

Otázky a odpovědi

Proč mít fontánu v jezírku?

Jezírkové fontány jsou nejen dekorativní, ale také praktické. Díky tomu, že fontána vodu neustále čeří, nebudete muset řešit časté potíže stojaté vody. Stojatá voda se v letních dnech poměrně rychle kazí a láká i různý hmyz. Z takové vody se tak bude linout nepříjemný zápach. Právě od těchto nepříjemností vám pomůže plovoucí zahradní fontána.

Jak se o fontánu starat?

O každou fontánu byste se měli pravidelně starat. Díky pravidelné péči udržíte čerpadlo fontány delší dobu v dobré kondici. Pravidelně je nutné čistit usazené vodná řasy a vodná kámen. Pro tyto účely lze koupit různé přípravky.

Koupit lze i prostředky, které lze nasypat přímo do vody a zabránit tak vzniku řas i vodního kamene. Vodní fontány jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, přesto je vhodné je zbytečně nevystavovat mrazivému počasí. Vhodné je každou fontánu na zimu uskladnit na suché místo.

Proč mít solární fontánu?

Vodní fontány jsou oblíbený zahradní prvek, který doladí vzhled vaší zahrady. Na trhu jsou kromě solárních zastoupeny také elektrické fontány. Každý z těchto typů má své výhody a nevýhody. Největší předností solárních fontán jsou nulové náklady na provoz.

Další předností je jednoduchá instalace, kdy nebudete muset řešit, kam umístíte elektrický kabel. Solární fontána je ekologická, vystačí si pouze se slunečním svitem. Nevýhodou bývá jejich vyšší cena, protože součástí fontány je také solární panel nebo baterie. Zurčení vody si nebude moci u levnějších poslouchat po setmění, ačkoliv mnohé dražší modely mají možnost energii akumulovat a využívat později.

Závěr

Solární fontána je velmi stylový doplněk, který oživí ráz vaší zahrady. Při výběru bude velmi záležet na tom, kam budete chtít fontánu umístit a kolik jste ochotni do nákupu fontány investovat. Vzhled je v případě tohoto výrobku velmi důležitý, správnou funkčnost zaručí kvalitní výrobce. Solární fontány mohou být plovoucí nebo samostatně stojící, oba typy patří k oblíbeným a oba jsou na trhu zastoupeny v mnoha různých podobách.


Zdroje: www.baumax.cz, www.hobbytec.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (39 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Mám na zahrádce solární fontánu od značky Blumfeldt a je super. Opravdu jsem s touto značkou velmi spokojená, protože fontána skvěle funguje.

 2. Přála jsem si na zahradě jezírko a do něj jsem si pořídila také solární fontánu. Vypadá to fakt nádherně a funguje skvěle, zatím nebyl ani jeden zádrhel, protože je na místě, kam v podstatě neustále praží slunce.

 3. Reply
  Alois Blažek 5.5.2023 v 11:29

  Mohl bych se dozvědět informaci o velikosti této solárních fontány. U žádné nejsou uváděny. (Průměr, výška)

  Děkuji

 4. Hodně dlouho jsem sháněl vhodnou solární fontánu, kterou bych umístil do takové malé oázy, kterou jsem vybudoval v zahradě za domem, až jsem nakonec objednal Blumfeldt Wasserwerk 500. O víkendu jsem jí nainstaloval a zdá se, že to byla správná volba. Rozhodně splnila mé očekávání, tak doufám, že hned neodejde.

 5. Nedávno jsem kupoval solární fontánu do zahradního jezírka a byla to dobrá koupě. Vypadá skvěle a jako dekorace ideální.

Přidat komentář

Recenzer
Logo