Čtyřkolky

Nejoblíbenější typy čtyřkolek

Nejoblíbenější značky čtyřkolek

Čtyřkolka patří do skupiny malých motorových vozidel. Na rozdíl od motocyklů však mají dvě nápravy stejně jako automobil.

Čtyřkolka se může velmi snadno pohybovat i ve složitém terénu, avšak díky čtyřem kolům je čtyřkolka bezpečnější a díky tomu se řadí také mezi oblíbené pracovní vozidla. Za některé čtyřkolky můžete připojit přívěs a převážet na něm různý náklad.

Před výběrem tohoto vozidla si ujasněte, za jakým účelem budete čtyřkolku kupovat. Čtyřkolek je více typů, jinou využijete k běžným projížďkám, trochu jinou podobu má čtyřkolka, která plní pracovního zahradního vozidla.

Využít ji můžete i na tahání dřeva z lesa. Zvážit byste měli i to, kolik osob bude čtyřkolku zároveň využívat. Slabší čtyřkolky jsou vhodné pro jednu osoby, čtyřkolky pro dva pak budou potřebovat více síly a kvalitnější motor.

Porovnat ceny čtyřkolek

Typy

Čtyřkolka je vozítko, které lze využívat mnoha způsoby. Velmi často si ji lidé kupují jen tak pro radost a podnikají na ní bláznivé vyjížďky. Kromě těchto sportovních čtyřkolek jsou oblíbené i čtyřkolky pracovní, které mají své uplatnění při práci v lese i na zahradě. A v neposlední řadě patří čtyřkolka mezi vůbec nejoblíbenější dětské vozítko. Toto rozdělení není nijak náhodná, každý z modelů vám nabízí trochu jiné vlastnosti a je tedy vhodné, rozdíl mezi jednotlivými modely znát.

Sportovní čtyřkolka

Se sportovní čtyřkolkou můžete driftovat, závodit nebo podnikat různé výlety. Sportovní čtyřkolky mohou být označeny QUARD a je zde kladen velký důraz na rychlost a na akceleraci. Vyznačují se také vyšším výkonem, nižší hmotnosti a mají o něco širší kola. Náhon je jen na zadních kolech, těžiště je posazené níže, což se odráží na výborných jízdných vlastnostech. Jízda na sportovní čtyřkolce bude vždy dynamická a hbitá, přičemž lze čtyřkolku velmi snadno ovládat.

CFMOTO Gladiator X1000 V-Twin EPS T3B

Ukázka sportovní čtyřkolky: CFMOTO Gladiator X1000 V-Twin EPS T3B

Při výběru sportovní čtyřkolky budete volit mezi:

 • Čtyřkolkou s variátorem – postará se o řazení a vy si tak můžete užít opravdu pohodovou a bezstarostnou jízdu. Tato čtyřkolka je ideální pro začátečníky nebo ty, kdo si zase tolik nelibují v adrenalinu.
 • Čtyřkolkou s převodovkou – jsou velmi ostré, vhodné pro pokročilé uživatele nebo opravdové milovníky rychlé, adrenalinové jízdy. Manuální převodovku budete ovládat obdobně jako převodovku na motorce.

Užitková čtyřkolka

Je ideální na chalupu, zahradu, hospodářství a používat ji můžete i pro zábavu. Pracovní čtyřkolku by nemělo zastavit žádné počasí, zabrat by měla za sněhu i deště. Na rozdíl od sportovních jsou pracovní čtyřkolky robustní a mají vyšší hmotnost, díky tomu si poradí doslova v každém terénu.

K těmto typům lze přikoupit další příslušenství jako radlici, sněhovou frézu, sekačku či mulčovač. Koupit pak můžete čtyřkolku vybavenou zadním nosičem nebo krytím, které ji ochrání před vodou a blátem. I zde pak můžete vybírat mezi čtyřkolkou 2 x 4 nebo 4 x 4.

SEGWAY UTV FUGLEMAN UT10

Ukázka užitkové čtyřkolky: SEGWAY UTV FUGLEMAN UT10

 • Náhon na 2 kola – levnější čtyřkolky si nemusí poradit při jízdě v zasněženém nebo příliš blátivém terénu.
 • Náhon na 4 kola – spolehlivá vozidla, která vás nezklamou v žádné situaci. Na některé z čtyřkolek lze nasadit i sněhové pásy.

Nákladní čtyřkolka

Tyto čtyřkolky se liší svým vzhledem, k řízení slouží místo řídítek volant a nechybí ani kabina či místo pro spolujezdce umístěné standardně vedle řidiče. Součástí je i nákladní korba a nákladní čtyřkolka se nejčastěji používá při práci v lese.

Toto vozidlo do lesa vám umožní vozit dřeva nebo svážet krmení pro lesní zvěř. Drtivá většina nákladních čtyřkolek má náhon na všechna kola a i zde je možné dokoupit další příslušenství. Při jízdě není nutné používat helmu, o vaši bezpečnost se starají bezpečnostní rám a pásy.

CFMOTO Gladiator UTV625 EPS camo

Ukázka nákladní čtyřkolky: CFMOTO Gladiator UTV625 EPS camo

Dětská čtyřkolka

Čtyřkolka pro dítě je jedním z nejoblíbenějších dětských vozítek. Tato vozítka se liší způsobem napájení a jsou vhodné pro děti od cca 3 let věku. Na rozdíl od klasických mají omezenou rychlost a jejich používání je tak bezpečné.

Toyz elektrická čtyřkolka Raptor červená

Ukázka dětské čtyřkolky: Toyz Raptor červená

Benzínová

Plyn je možné přidávat pomocí páčky umístěné na řídítkách. I některé tyto čtyřkolky lze ovládat pomocí dálkového ovladače. Některé benzínové čtyřkolky mívají elektrický startér, a startovat ji lze stisknutím jednoho tlačítka. K vypnutí motoru slouží další tlačítko umístěné na řídítkách. Výhodou benzínové čtyřkolky je neomezený provoz a stejný výkon. Nevýhodou je vyšší hlučnost a složitější údržba.

Elektrická

Elektrická vozítka jsou velmi tichá, při jízdě tak nebude dítě rušit sousedy, jezdit může v lese, parku a na dalších veřejných místech. Během jízdy nevznikají škodlivé emise a čtyřkolka je tedy i ekologická. Elektrické čtyřkolky mají standardně zpátečku a ovládání celé čtyřkolky je velmi jednoduché.

Výhodou je i velmi snadná údržba, pravidelně je nutné dobíjet pouze akumulátor. Nevýhodou je zde právě omezená kapacita baterie, který vydrží v řádech 10 minut nebo hodin. Vlivem vybíjení se také snižuje výkon, ten však omezuje i počasí. Obecně se nedoporučuje jízda během mrazů nebo za deště.

Pro děti od 3 – 7 let – čtyřkolky pro nejmenší lze ovládat také dálkovým ovládáním. Nad svým potomkem tak budete mít kontrolu za každé situace a povozit se mohou i mladší děti, které ještě nejsou schopné vozítko samostatně ovládat. Vozítka mohou být poháněna elektrickým i benzínovým motorem a jejich rychlost většinou nepřekročí 20 km/hod. Tyto malé čtyřkolky nemusí mít vždy zpátečku a jsou určeny jednomu jezdci.

 • Benzínová – kola mají velikost 4 nebo 6 ´´, rozdíl mezi jízdními vlastnosti je minimální. Čtyřkolky mají 49cc, tankovat je možné Natural 95 a pravidelně je nutné dolévat vysokootáčkový olej. Jízda je možná po rovinatém nebo mírně stoupajícím terénu.
 • Elektrická – má výkon od 500 – 1 300 W a koupit ji můžete i 2 letým dětem. Vozítka mívají 2 – 3 rychlosti i zpátečku. Na rozdíl od malých elektrických autíček si čtyřkolka poradí i se složitějším terénem. Díky nosnosti až 80 kg si mohou čtyřkolku vyzkoušet i dospělí.
 • Pro děti od 6 – 15 let – svou podobou již připomínají klasické čtyřkolky, ovládání je o něco složitější. I v této kategorii je možné najít dálkově ovládané čtyřkolky. Také zde lze vybírat mezi benzínovou nebo elektrickou čtyřkolkou. Tyto čtyřkolky umožňují měnit rychlosti a k dispozici máte i zpátečku.
 • Benzínová – vhodná pro děti s výškou od 110 – 140 cm. Tyto čtyřkolky mají kola s velikostí 7 – 8´´, k nastartování můžete použít elektrické tlačítko.
 • Elektrická – má výkon od 1 000 – 1 300 W, použít ji mohou děti s výškou 110 – 140 cm. Jezdit může rychlostí až 30 km/hod. S čtyřkolkou můžete vyrazit do složitějšího terénu nebo většího kopce.
 • Děti od 14 let – pro větší děti jsou k dispozici benzínové 150 – 250 cc čtyřkolky. Tyto čtyřkolky mají kola s velikostí od 8 – 10 ´´ a díky velké nosnosti uvezou i dospělé. K dispozici jsou 3 – 4 rychlosti a také zpátečka. Také tyto čtyřkolky mívají elektrický startér.

Výkon

U všech typů čtyřkolek je důležitý výkon, který určuje, po jakém terénu se s čtyřkolkou budete moci pohybovat. Většina čtyřkolek má objem od 300 – 700 ccm.

 • Sportovní čtyřkolka – výkon se zde pohybuje od 300 – 450 ccm. V této kategorii najdete méně výkonné čtyřkolky, které však umí výkon využít mnohem lépe než pracovní modely a vy si díky tomu užijete opravdu rychlou adrenalinovou jízdu.
 • Pracovní čtyřkolka – výkon je v rozmezí 300 – 700 ccm. Nejméně výkonné modely jsou vhodné pro méně náročné zahrádkáře nebo rybáře. Čtyřkolka s výkonem okolo 400 ccm zvládne i náročnější lesní terén. Výkon 500 ccm a více je určen profesionálům nebo těm, kdo mají na čtyřkolku vysoké nároky.

Značka

Čtyřkolku můžete koupit od čínského výrobce nebo raději zvolit kvalitní vozidlo z dílny předních Evropských, Japonských nebo Amerických výrobců. Volba značky do značné míry souvisí s cenou i kvalitou.

Pokud chcete spíše levnou čtyřkolku, doporučují se poměrně kvalitní čínští výrobci Linhai nebo Journeyman. Vyšší kvalitu a lepší servis lze očekávat od výrobců Kymco nebo TGB. Mezi přední výrobce pak patří čtyřkolky Artic Cat, Sunway, Polaris, Leramotors, Suzuki nebo Kawasaki. Dětem můžete koupit čtyřkolku Hecht, Ultimate Motors nebo třeba Nitro motors.

Cena

U čtyřkolek není široké cenové rozpětí nijak překvapivé. Pokud budete chtít spolehlivé vozidlo, není vhodné při pořizování nijak šetřit. Dětské čtyřkolky stojí od 10 – 30 000 Kč. Cena souvisí především s věkem dítěte. První čtyřkolky pro dospělé stojí cca 100 000 Kč. Nejdražší modely lze koupit za 250 – 300 000 Kč.

Porovnat ceny čtyřkolek

Otázky a odpovědi

Jak je třeba hustit pneumatiky?

Tuto informaci byste se měli dočíst v manuálu výrobce. Obecné pravidlo však radí, hustit méně pneumatiky určené pro jízdu v terénu. Více by měly být nahuštěny pneumatiky u čtyřkolek, které se pohybují po asfaltových nebo jiných zpevněných komunikacích. Hodnotu tlaku v pneumatikách je nutné pravidelně kontrolovat pomocí nízkotlakových měřičů. Běžným měřičem není možné tlak v pneumatikách zkontrolovat.

Co o čtyřkolkách říká legislativa?

Sportovní i užitkovou čtyřkolku je nutné nejprve přihlásit a požádat o platnou SPZ. Čtyřkolky lze registrovat na bílou nebo žlutou SPZ. Jestliže dostane vaše čtyřkolka žlutou značku, nemusíte mít během jízdy helmu.

Pohybovat se však nesmíte rychlostí vyšší než 40 km/hod a vést nikdy nesmíte spolujezdce. Registrace na bílou SPZ ukládá nosit za jízdy přilbu i brýle. Jezdit můžete nejvyšší povolenou rychlostí a vyrazit můžete se spolujezdcem. Stejně jako s automobilem musíte absolvovat každé 4 roky kontrolu na STK.

Jaké řidičské oprávnění je nutné vlastnit?

Většinu čtyřkolek mohou řídit ti, kteří vlastní řidičské oprávnění skupiny B. Čtyřkolky jsou však rozděleny do několika kategorií a podle toho, do jaké kategorie čtyřkolka spadá, se mění i skupina. Některé typy lze řídit s oprávněním základní skupiny AM, někdy budete potřebovat řidičák skupiny A. To, jakou skupinu budete potřebovat, souvisí s výkonem a hmotností čtyřkolky.

Závěr

Čtyřkolku můžete pořídit dětem i dospělým. Na začátku si tady ujasněte, kde všude budete čtyřkolku používat a k jakému účelu ji budete potřebovat. Jakmile budete mít jasno, zda budete potřebovat sportovní, pracovní nebo nákladní čtyřkolku, bude pro vás důležitý výkon stroje. Při výběru hraje hlavní roli výrobce, možnost servisu i nákup náhradních dílů nebo dalšího příslušenství.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.k2moto.cz, www.vyberctyrkolku.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

3.3/5 (167 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

14 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dobrý den, nakonec jsem koupil u roudnické firmy Origomoto dětskou benzínovou čtyřkolku Leramotors By APOLLO COMMANDER 125CC – 3GR Zelená. Zatím spokojenost, uveze i dospělého. Jde sice o čínský výrobek, ale zatím po nějakých 15 motohodinách spokojenost. TP

 2. Já měl pod stromečkem parádní čtyřkolku CFMoto GLADIATOR X520 T3B, na které se jezdí opravdu super. Mám jí na takové to ježdění na chalupě, když se mi nechce vytahovat auto.

 3. DOBRY DEN ,PROSIM MAM DOTAZ,KOUPILA SEM SI 4KOLKU ELEKT.PRO SENIORU ZNACKA SELVO 41000 PO DOVEZENI DOMU SEM ZISTILA ZAVADY ,FLEKY NA SEDACKE ,JAK SE PRIDAVA PLYN TAK SE PACKA HYBE ,KRYTKY NA SROUBY CHYBY.CHTELA SEM TO VYNENIT A MAJITEL MI REK ZE NEMAM NAROK ZE SEDACKU SI MUZU PRIST VZIT A NASADIT SAMA .PROSIM O ODPOVED NEBO SEM SAMA A UZ AJ ROKU DOST.SEM STEHO ZOUFALA .DEKUJI MARIE

 4. Reply
  Marie Veselá 11.5.2023 v 15:30

  Čtyřkolku kupoval manžel nejdřív jen pro sebe, ale nakonec objednal i jednu dětskou pro našeho syna, aby mohli jezdit společně po zahradě a manžel i po okolí. Je to příjemné vozítko, dobře vypadá, pěkně jezdí a když se člověku nechce chodit, tak je to ideální parťák i pro krátkou trasu.

 5. Dobrý den, zvažujeme koupi Hecht 56125 army. Jaké s tím máte další zkušenosti? Díky za případné info. TP

  • Dobry den,ako ste dopadly stvorkolou ktoru ste chceli kupit?kupili ste ? presne ten typ by som chcel kupit synovi

 6. TGB Poslat mezi kvalitnější? jako vážně?

 7. No nevím jestli ta informace s těmi značkami co jste napsali je pravdivá. No odpovím že není. Doufám, že si doplníte znalosti a opravíte. Když už něco píšete tak by jste to měli mít zjištěné. To raději nepište nic

 8. Dobrý den ,manžel schání čtyřkolku na ježdění po silnici ,nějakou silnější ,jakou značku by jste doporučili ,děkuji .

 9. Mám čtyřkolku HECHT 65125, jezdí suprově,ale na druhý rychlostní stupeň kolikrát pocukava, máte s tím někdo taky zkušenost,nebo jaké máte zkušenosti?

 10. Jezdím se čtyřkolkou u nás po vesnici, když jedu třeba nakoupit nebo něco vyzvednout. Mám Markstore Piranha 125cc a je fakt hodně slušná.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo