Pro přesun po městě využívají mnozí automobil, MHD nebo například kolo. Moderní doba však přináší na trh různá elektrická vozítka, která vám různé přesuny urychlí i zjednoduší a ještě se přitom pobavíte. Přesun pomocí elektrických vozítek je navíc ekologický. Jako první se na trhu objevil segway, menší obdobou segwaye je hoverboard, který můžete znát i pod názvem kolonožka. Velmi praktická je i malá a skladná elektrokoloběžka a jako poslední přichází elektrická jednokolka.
Elektrická jednokolka pracuje stejně jako jiná vozítka na principu gyroskopu. Jedokolka je opravdu malé vozítko bez zbytečností jako je druhé kolo nebo řídítka. Je vybavena dostatečně velkým kolem, které si poradí s každou nerovností. Při jízdě na jednokolce máte volné ruce a dle zkušených jezdců není jízda o moc složitější než jízda na běžném kole.
Pokud vás tento výrobek oslovil, budete stát před otázkou, jak si z poměrně velké nabídky vybrat ten správný model. Před samotným výběrem je nutné zvážit, za jakým účelem e – kolku pořizujete. Ti, kdo budou toto vozítko využívat pro kratší jízdu po městě, si vystačí s méně výkonnou jednokolkou s menším maximálním dojezdem a rychlostí.
Nadšenci, kteří chtějí na jednokolce podnikat dlouhé výjezdy do terénu, budou naopak potřebovat mnohem výkonnější jednokolku vybavenou velkým kolem, větší rychlostí a dojezdem. Kromě těchto zásadních parametrů vás mohou zaujmout i přídavné funkce.
Velikost kol
Zásadním parametrem u výběru jednokolky je průměr kola. Zde stejně jako u všech ostatních výrobků, které se pohybují pomocí kola, platí, že čím je kolo větší, tím lépe si poradí s nerovným terénem. Elektrické jednokolky mají průměr kol od 14″- 20″.
- Malá kola – jsou vhodná výhradně na jízdu po zpevněných rovných cestách
- Velká kola – lépe vyrovnávají různé nerovnosti a používat je můžete bez obav také v terénu.
Výkon
Před nákupem jednokolky si ujasněte, jakým způsobem budete zařízení používat. Budete jezdit do kopce, nevyhnete se náročnějšímu terénu nebo budete jezdit převážně po zpevněných městských komunikacích? Kromě toho je nutné zohlednit i vaši hmotnost.
Právě tyto kritéria rozhodují o tom, jak výkonné zařízení budete na jízdu potřebovat. Výkonnější vozítka využijí jezdci s vyšší hmotností i ti, kdo budou na svých cestách zdolávat kopce i nerovnosti. S výkonem však roste i pořizovací cena ekolky, avšak ti, kdo ji budou používat pravidelně, by výkon neměli rozhodně podceňovat.
Nejlevnější jednokolky mají výkon pouhých 300 – 500 W a jezdit na nich mohou děti nebo jezdci s nižší hmotností. Pro běžné používání po městě byste měli volit jednokolku s výkonem mezi 700 – 800 W a do terénu můžete vyjet na jednokolce, jejíž výkon bude alespoň 1 000 W. U modelů s 200 km dojezdem je pak výkon i 2 500 W.
Dojezd
Tento parametr by měl být uveden u každé jednokolky. V případě dojezdu však musíte být značně obezřetní. Dojezd je výrobci udáván za ideálních podmínek, které během jízdy nikdy nedosáhnete. Celkový dojezd je měřen při rovnoměrné rychlosti při jízdě pouze po rovných cestách. S tím, jak se bude vaše rychlost během jízdy měnit i s nerovnostmi terénu se bude dojezd snižovat.
Dojezd také ovlivňuje hmotnost uživatele nebo počasí. V reálu může být dojezd až o polovinu nižší a samotná kapacita se sníží i časem, což znamená, že jednokolka, kterou budete používat 2 roky, může mít dojezd i o polovinu nižší, což budete muset řešit výměnou baterie.
Dojezd bývá nejčastěji v rozmezí 30 – 100 km. Nejvýkonnější jednokolky však mají dojezd v rozmezí 100 – 250 km. Při kratších výjezdech po městě si vystačíte s menším dojezdem, nadšenci, kteří, budou podnikat delší terénní výjezdy, by měli naopak volit dojezd co největší.
Maximální rychlost
Opět se jedná o parametr, pomocí kterého chtějí prodejci k nákupu jejich výrobku nalákat. Informace o maximální rychlosti mohou být značně přehnané a pravděpodobně nebudete schopni na svých cestách tuto rychlost vyvinout.
Dospělí by měli kupovat jednokolku, jejichž rychlost je minimálně 25 km/hod. Nejlepší jednokolky mohou jet rychlostí až 60 km/hod, což už je opravdu značná rychlost, která vyžaduje při jízdě používat cyklistickou helmu a další ochranné pomůcky, jako jsou například chrániče.
Hmotnost
Parametr, který souvisí s uživatelským komfortem. Jednokolka je dopravní prostředek, který budete muset v některých případech přenášet. Proto nezanedbejte ani parametr, který vás informuje o hmotnosti. Hmotnost elektrické ekolky může být v rozmezí 10 – 30 kg.
Dětem a ženám jsou určeny spíše lehčí jednokolky, muži si poradí s jakoukoliv hmotností. Mezi nejoblíbenější patří jednokolky s hmotností okolo 14 kg, ty se mohou pyšnit dobrým poměrem cena/výkon a poměrně obstojně s nimi můžete cestovat MHD, či je jinak přemísťovat.
Příslušenství
- Rukojeť – mezi praktické příslušenství patří rukojeť. Ta může být přímo součástí jednokolky, ale některé modely ji umožňují dokoupit samostatně. Díky rukojeti budete jednokolku snáze přemísťovat. Nebudete ji muset při přenášení držet v rokách, ale díky rukojeti ji budete tlačit před sebou.
- Madlo – k převozu můžete použít také madlo. Tím jsou vybaveny spíše starší nebo levnější jednokolky. Nevýhodou madla je nižší odolnost.
Funkce
Elektrické jednokolky mohou disponovat různými funkcemi, jako jsou světla nebo třeba reproduktory. Kromě vyšší ceny mají funkce negativní dopad i na životnost baterie a tím pádem na dojezd, který je u tohoto výrobku naprosto zásadní.
Pokud tedy využijete jednokolku opravdu pouze jako ekologické vozítko, bude vhodnější zakoupit výrobek, který má spíše méně funkcí než ten, který vám umožní mnohé nadstandardní vychytávky, které se však odrazí právě na kratší životnosti baterie.
Za praktické je však možné považovat funkce jako jsou indikátory, které vás upozorní na stav baterie či váhový alarm, který si ohlídá, zda není překročena povolená nosnost. Využít můžete také asistenta ovládání nebo možnost propojení s mobilním telefonem.
Značka
Jednokolky nabízí Inmotion, KingSong, Ninebot, GotWay nebo Veteran. Přestože jsou elektrické jednokolky zastoupeny menším počtem výrobků, vybere si svého favorita méně i více náročný uživatel.
Cena
Ačkoliv má elektrická jednokolka mnoho výhod, má pochopitelně i nějaká negativa. Tím hlavním je její pořizovací cena, která bývá v rozmezí 10 – 50 000 Kč.
V případě nejlevnějších modelů však nemůžete čekat žádné zázraky, méně výkonná vozítka si obvykle neporadí ani s menší nerovností nebo převýšením. Pro to, aby byla jízda bezpečná a spolehlivá tak budete muset do jednokolky investovat od 20 – 30 000 Kč. Do terénu se vypravíte na jednokolce, jejíž cena bude dosahovat cca 40 a více tisíc korun.
Otázky a odpovědi
Na co si ještě dát při výběru jednokolky pozor?
Jednokolka by neměla být pouze výkonná, ale také pohodlná. Komfortní používání se v tomto případě týká místa, ve kterém se o jednokolku opíráte. Každá jednokolka má opěrátko jinak vysoko.
Všeobecně není možné říct, v kterém místě by mělo být opěrátko umístěno, protože každému může vyhovovat něco jiného. Důležité je tak jízdu vyzkoušet a zaměřit se i na výšku opěrátka.
Přináší jízda na jednokolce zdravotní benefity?
Při používání jednokolky můžete tvarovat postavu a dokonce hubnout. Jednokolku ovládáte díky gyroskopu, který reaguje na pohyb dopředu i dozadu. Pohyb do boku již ovlivňujete sami.
Při jízdě budete muset neustále vyvažovat, díky čemuž posílíte střed těla a spoustu dalších svalů, které jsou při běžném cvičení spíše vynechávány. Po prvních jízdách vás tak budou pravděpodobně bolet nohy, záda i další svaly.
Je v případě elektrické jednokolky nutné dodržovat nějaké zákony?
Dle zákonu o provozu na pozemních komunikacích se elektrické jednokolky řadí mezi osobní přepravníky se samovyvažovacím zařízením a je jim věnován § 60a. Zde se mimo jiné dočtete, že se jednokolce můžete pohybovat po chodníku či stezce pro cyklisty a chodce pohybovat rychlostí, která je srovnatelná s chůzí.
Jezdit byste měli ideálně v odděleném pruhu, v případě, kdy se pohybujete v místě, kde chodník nebo stezka není, je možné jet po levé krajnici. Před první jízdou je minimálně vhodné tento zákon prostudovat, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
Závěr
Elektrickou jednokolku můžete ovládat pohybem trupu a to dopředu a dozadu. Pouhým pohybem bude vozítko zrychlovat nebo zpomalovat. Zatáčení do stran se technicky velmi podobá jízdě na běžném kole.
Nejlevnější jednokolky mají kola s průměrem od 10″do14″ a jsou ideální pro děti nebo uživatele s hmotností do 70 kg. Hůře si poradí s nerovnostmi, lze je tak využívat pouze na zpevněných cestách, které nehyzdí výmoly ani jiné překážky. Dospělý s vyšší hmotností, ale i dospělí všeobecně by měli zakoupit jednokolku s průměrem kol alespoň 16″.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Elektrické skateboardy a longboardy
- Elektrokoloběžky
- Penny boardy
- Hoverboardy
- Longboardy
- Skateboardy
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pochlapil jsem se a koupil si KingSong KS-S22 Eagle, abych vyzkoušel, jaké to je, jezdit na elektrické jednokolce. No, musím uznat, že vlézt na něco takového chtělo hodně odvahy, když jsem to vybalil doma z krabice. Hned při první jízdě jsem si málem rozbil ústa o chodník, ale nakonec jsem to vybral a teď už jsem si to vcelku natrénoval, a jezdím pravidelně.
Mám Inmotion V13, je to obrovské monstrum ale při jízdě super, pohodlně nahradí motorku i kolo zároveň. Na doplńkovou dopravu používám Kingsong S22, sice se hůř cpe do auta ale to je také stroj k nezaplacení. Prostě jsem nalezl novou zábavu spojenou s perfektní osobní přepravou. Všem vřele doporučuji:::::::::
Elektrickou jednokolku si přál můj partner jako dárek pod stromeček. Rozhodla jsem se mu jí pořídit, tak jsem objednala Inmotion V13 Challenger a byl nadšený jako malé děcko. Cena tedy byla astronomická, ale stálo to za to.
Mám doma tento typ: KingSong KS S 22 Eagle a jsem spokojený.