Pracovní čtyřkolky

Čtyřkolka je vozítko, které mají mnozí spojené s rychlou jízdou a sportem. Sportovní čtyřkolky jsou obecně těmi nejoblíbenějšími variantami pro dospělé. Kromě nich lze však pořídit i čtyřkolku pracovní. Tu využijete při práci na zahradě, chalupě, na statku i v lese. Pracovní čtyřkolku poznáte podle robustní konstrukce a velké síly. Dříve byly pracovní čtyřkolky pro běžného uživatele spíše nedostupné, dnes však koupíte i levnější varianty, které jsou mnohdy schopné nahradit zahradní malotraktor.

Před tím, než si půjdete pracovní čtyřkolku koupit, musíte přesně vědět, na co přesně ji budete potřebovat. Pracovní čtyřkolky se nejvíce odlišují svojí konstrukcí a výbavou. Vědět musíte i to, zda budete chtít čtyřkolku využívat sezónně nebo celoročně. To vše se projeví na stavbě, doplňcích a tím i pořizovací ceně.

Porovnat ceny čtyřkolek

Typy

Pracovní čtyřkolku lze v současnosti koupit ve dvou různých provedeních. Kromě klasické pracovní čtyřkolky lze do této kategorie zahrnout nákladní čtyřkolky.

Pracovní čtyřkolka

Užitková čtyřkolka je robustní stroj, který si dokáže poradit v každém terénu. Tyto čtyřkolky mívají běžně náhon na všechny čtyři kola 4×4. V menší míře však lze pořídit čtyřkolku 2×4, která má náhon pouze na 2 kola a není stavěna do nejnáročnějšího terénu.

Pořídit ji můžete i s krytím, které ochrání různé části před vodou a blátem. Součástí čtyřkolek bývá velmi často také zadní a přední nosič. A při různých pracích můžete využívat příslušenství v podobě sekačky, mulčovače, radlice i sněhové frézy. Tyto stroje využijete celoročně při celé řadě příležitostí. Pracovní čtyřkolka je však opravdu velmi multifunkční a vyrazit na ní můžete i na delší výlet.

Nákladní čtyřkolka

Nákladní čtyřkolka se liší už samotným vzhledem. Řídit zde nebudete pomocí řídítek, ale volantu a součástí čtyřkolky bývá i robustní rám, který tvoří její kabinu. Čtyřkolka je navíc doplněna o nákladní korbu, která bývá ve většině případů sklopná. Pokud vám nebude prostor korby stačit, můžete ke čtyřkolkce připojit další vozík.

Také nákladní čtyřkolky lze koupit ve verzi 4×4 a doplněna může být i o bezpečnostní pásy. V tomto případě pak již ze zákona nemáte povinnost používat během jízdy helmu. I nákladní varianta umožňuje dokupovat další potřebné vybavení.

Výkon

Pohon čtyřkolky zajišťuje spalovací motor, starší typy využívaly dvoudobý zážehový spalovací motor, dnešní modely se již vybavují čtyřdobým zážehovým motorem, který využívá kapalinové chlazení s nuceným oběhem.

Zásadním parametrem je při výběru pracovní čtyřkolky výkon. Tyto stroje jsou nejčastěji nabízeny s objemem motoru od 300 do 700 ccm. Větší výkon by měla mít především čtyřkolka v provedení 4×4, toto provedení využívá cca 25% výkonu motoru. Méně výkonné čtyřkolky používají nejčastěji jednoválcový motor, výkonnější varianty dvouválcový motor.

  • Čtyřkolka s výkonem okolo 300 ccm je vhodná spíše na menší práce v lehčím terénu.
  • Čtyřkolky s výkonem okolo 400 ccm využijete při náročnějších pracích na statku, odtáhnout s ní můžete spadlý strom, odklízet sníh atd.
  • Objem motoru 500 ccm jsou již určeny pro těžkou práci v náročnějším terénu. Pro nejvýkonnější čtyřkolky pak již prakticky není žádné omezení.

Konstrukce

Pracovní čtyřkolky mají robustní konstrukci, kterou tvoří rám z jäckelových a ocelových profilů. Rám je nosným prvkem převodovky, motoru, nádrže a ostatních komponentů. K rámu je dále připojeno přední pružné výkyvné ramena a odpružená zadní náprava.

Na rám jsou namontovány prvky vyrobené z lehkých slitin a neobvyklé nejsou ani některé plastové části.

K řízení použijete řídítka, na kterých je umístěna páčka k ovládání plynu a chybět nesmí ani brzdové páčky. K dispozici máte nouzové vypnutí motoru i posilovač řízení. O bezpečnou jízdu se postarají také zpětná zrcátka.

K jízdě využívají pracovní čtyřkolky nejčastěji nízkotlaká balonová kola, která doplňuje hrubý vzorek.

Příslušenství

K pracovní čtyřkolce je možné dokoupit celou řadu příslušenství. Podoba příslušenství se mění s kvalitou výrobce. Proto se na tuto problematiku zaměřte ještě před výběrem konkrétního modelu.

Při práci v lese oceníte například sáně, které vám pomohou s vytahováním stromů. Při těžbě dřeva můžete ke čtyřkolce připojit kladičák. Tato vlečka může odvést i několika metrové kmeny stromů.

Náklad můžete převážet pomocí přípojných vozíků. Volit můžete mezi celokovovými vozíky nebo vozíky s plastovou korbou. Na čtyřkolku je možné namontovat výklopné přepravníky, různé držáky nářadí, koše nebo nosiče. Pořídit můžete rovněž upínací sítě či navijáky.

Při práci na zahradě se vám bude hodit také sekačka, mulčovač nebo třeba postřikovač.
V zimě se vám bude hodit sněhová radlice, která může být opět vyrobena z plastu nebo kovu. K některým čtyřkolkám lze připojit také kartáčový zametač s vlastním pohonem. Ten můžete při zametání cest a chodníků využívat celoročně.

Silniční zákon

Dle silničního zákona spadají pracovní čtyřkolky do několika skupin vozidel.

  • AM – zde najdete čtyřkolky s hmotností do 350 kg. Výkon čtyřkolky je nejvýše 4 kW.
  • B1 – ve druhé skupině najdete čtyřkolky s výkonem do 15 kW a hmotností 400 – 550 kg. Těžší varianty jsou určeny k přepravě zboží.
  • B – nejčastěji spadají pracovní čtyřkolky do kategorie B, výkon je více než 15 kW a hmotnost by neměla překročit 3 500 kg.

Značka

Pracovní čtyřkolky lze koupit od mnoha výrobců. V tomto případě je nasnadě vybírat čtyřkolku od seriózního výrobce, u kterého máte jistotu, že bude k dispozici potřebný servis a náhradní díly. Každý z výrobců nabízí několik modelů, které lze využívat k různým hobby účelům. Spolehnout se můžete na čtyřkolky Suzuki, Artic Cat, Hecht, Polaris či Journeyman

Cena

Pracovní čtyřkolky byly v minulosti spíše nedostupným zbožím. Dnes je jejich cena více než přijatelná. Méně výkonnou čtyřkolku na zahradu můžete koupit za cenu od cca 130 – 160 000 Kč. Výkonnější modely vyjdou na 180 – 250 000 Kč. Cenu čtyřkolky mohou snížit různé slevové akce.

Porovnat ceny čtyřkolek

Otázky a odpovědi

Jaké legislativě pracovní čtyřkolky podléhají?

Po koupi je nutné pracovní čtyřkolku registrovat na bílé nebo žluté SPZ. Při registraci na bílé SPZ máte povinnost nosit při jízdě helmu a chybět by neměla ani ochrana očí. Vyjet můžete i na silnice 1.třídy a vozit můžete spolujezdce. Vaší povinností je dostavit se každé 4 toky na STK.

Registrace na žluté značky vám neumožní využívat k jízdě silnice 1. třídy a na těch ostatních byste neměli překročit rychlost 40 km/hod. Při jízdě nemusíte mít ochrannou helmu, nemusíte na pravidelné STK, ale povoleno není vozit spolujezdce. Pravidla pro používání čtyřkolek se mohou pochopitelně čas od času změnit a je dobré se s mění seznámit ještě před prvním vyjetím.

Je možné u čtyřkolek vyměnit kola za pásy?

Tuto možnost nabízí pouze některé modely. Díky této přeměně bude čtyřkolka sloužit podobně jako sněžný skútr. Zvolit můžete i to, zda dáte přednost řetězovému nebo si připlatíte za odolnější a bezúdržbový kardanový náhon zadních kol.

Co umožňuje pracovní čtyřkolka 4×4?

Provedení 4×4 je oblíbenější, protože čtyřkolku můžete využívat i v opravdu náročném terénu. K této variantě pak můžete připojit mnohem více příslušenství. Výhodou je i skutečnost, že pohon předních kol můžete kdykoliv odpojit a pracovní stroj využít i k zábavě, svižné jízdě i různým výletům.

Závěr

Pracovní čtyřkolky nejsou určeny k zábavě stejně jako oblíbené čtyřkolky sportovní. Tuto variantu využijete především při práci na zahradě, na rodinné farmě, v lese a k vidění je i v komerčním prostředí. Užitková čtyřkolka je k dostání jako pracovní nebo nákladní varianta. Je tedy nutné vědět opravdu přesně, k čemu všemu budete čtyřkolku používat a jaké příslušenství budete chtít ke čtyřkolce připojit. Kromě příslušenství je nutné zvolit správný výkon a nepodcenit ani výběr seriózního výrobce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.k2moto.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (115 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem Linhai 380ccm,najeto 100km a hned servis,prý,,někde asi“voda,najeto 120 km a opět servis.A to jezdím jen hodně lehký terén pro vyběhání se psy,sice ještě záruka ale máte někdo radu co,,zdokonalit“a vyhnout se servisu?

  2. Pracovní čtyřkolku jsem koupila manželovi k výročí, aby měl na čem obhospodařovat náš několika hektarový pozemek. Vybírala jsem podle vzhledu, nikoliv podle značky, tu si ani nepamatuji, ale manžel byl spokojený, tak byl asi výběr vyhovující.

Přidat komentář

Recenzer
Logo