Cyklistické kraťasy

Od výrobců cyklistického oblečení uslyšíte velmi často, že správné cyklistické šortky jsou důležitější než samotné kolo. Ačkoliv se toto tvrzení může mnohým zdát jako nesmyslné, je pravdou, že cyklistické šortky velmi ovlivňují komfort jízdy.
Koupit cyklistické kraťasy se může zdát být velmi jednoduché.

Dle mnohých postačí koupit líbivý kousek s přijatelnou cenovkou. Ve specializovaných prodejnách však najdete takové množství různých modelů, že se můžete velmi rychle při výběru konkrétního modelu ztratit. Proto je minimálně dobré vědět, co vše dnešní trh nabízí a podle čeho ty správné kraťasy vybrat.

Porovnat ceny kraťasů

Typy

Cyklokraťasy jsou k dostání v několika podobách. V základu se dělí na volné a elastické. Každé provedení je vhodnější pro konkrétní styl jízdy. Samostatnou skupinou jsou pak kraťasy, jejichž součástí jsou kšandy.

Elastické cyklistické kraťasy

Elastické kraťasy jsou určeny vyznavačům rychlé jízdy. Výhodou elastických kraťasů je skutečnost, že za jízdy pevně obepínají tělo, díky čemuž o nich prakticky nebudete vědět. Elastické kraťasy bývají většinou bezešvé nebo je doplňuje co nejméně švů. Výrobci jednoduše dbají na to, aby vás nikde nic netlačilo ani jinak neobtěžovalo.

Jednotlivé elastické cyklokraťasy se liší v počtu panelů, ze kterých jsou zhotoveny. Rozdílné je i provedení švů, kvalitní kraťasy mají malé množství plochých švů. Na výrobu elastických kraťasů se používá různě kvalitní materiál. Látka se obvykle liší pevností i pružností, prodyšností či odolností vůči oděru. Rozdílný je i počet reflexních prvků, avšak nejdůležitější částí je vložka.

Volné cyklistické kraťasy

Volné cyklokraťasy nabídnou zejména pohodlí o volnější pohyb. Budou vyhovovat více i těm, kteří se nemusí v upnutých kraťasech pohodlně. Volné kraťasy vzhledově více připomínají klasické kraťasy a cítit se v nich můžete lépe i na veřejném prostranství. Pod volné cyklokraťasy je možné vzít další kraťasy s vložkou.

Volné cyklokraťasy jsou vyrobeny z hrubší látky, která vás lépe ochrání před možným pádem. Součástí volných cyklistických kraťasů může být i kapsa, do které se vejde mobilní telefon či jiná drobnost.

Při výběru volných cyklistických kraťasů se zaměřte na tuhost a pevnost látky. Tuhé kraťasy jsou více odolné vůči oděru, při jízdě vás však mohou více dřít. Důležitý je i způsob, kterým budete moci kraťasy zapnout nebo stáhnout v pase. Některé kraťasy mají pružný pas, jiné můžete v pase dle potřeby stáhnout páskem. I v tomto případě je nejdůležitější částí vložka.

Cyklistické kraťasy s kšandami

Kšandy mohou být součástí elastických kraťasů. Kraťasy se šlemi mají řadu výhod, na těle dokonale drží a nikde se vám nebudou zařezávat. V chladnějším počasí vám díky kšandám nebude táhnout na záda. Nevýhodu tohoto provedení tak poznáte až ve chvíli, kdy si budete potřebovat odskočit na toaletu.

Cyklistická vložka

Jak již bylo několikrát zmíněno, nejdůležitější částí cyklokraťasů je vložka. Vložky do kraťasů se liší určením, svoje vložky mají ženy i muži. Dle určení se vložky liší zejména svým tvarem. Cyklistické vložky se dále liší tloušťkou a materiálem. Při výběru vhodné vložky je nutné zvážit, kde všude budete na kole jezdit a kolik kilometrů jste schopni najet. Mnoho výrobců má vložky rozdělené právě podle těchto dvou parametrů.

  • Určení – dámské a pánské vložky se liší anatomickým tvarováním. Dámské vložky bývají širší a kratší, pánské naopak delší a užší.
  • Tloušťka – rekreační cyklisté se budou cítit pohodlněji v silnější, méně tvarované vložce. Náruživějším cyklistům a závodníkům bude více vyhovovat tenčí a více tvarovaná vložka.
  • Konstrukce – za ideální jsou považovány jednodílné a bezešvé vložky. Tato konstrukce eliminuje množství možných odřenin. Bonusem cyklistické vložky je anatomické tvarování. Vhodná je i antibakteriální úprava, která zabraňuje vzniku opruzenin či jiným kožním potížím. Vložky bývají zpravidla různě preformované, díky čemuž mohou lépe odvádět pot od pokožky.

Velikost

Cyklistické kraťasy jsou k dostání v mnoha velikostech a délkách. Nejdelší kraťasy končí těsně nad kolenem, tato varianta je oblíbenější spíše u mužů. Ženám naopak vyhovují kraťasy kratší. Volné kraťasy lze koupit i ve ¾ provedení.

Co se týká konfekční velikosti, jsou kraťasy k dostání v provedení XS – XXXL. Své modely mají pochopitelně i děti. S výběrem velikosti vám pomohou především velikostní tabulky výrobců. Stačí znát pouze šířku pasu, délku a spodní šířku nohavice. Obecná rada říká, že není vhodné kupovat volnější kraťasy, protože by se mohly za jízdy pohybovat, čímž by vznikalo nežádoucí tření.

Materiál

Cyklistické kraťasy jsou ušity z různých materiálů. Jednotlivé kraťasy jsou složeny z několika panelů. Zde platí pravidlo, čím je panelů více, tím lépe budou kraťasy na těle sedět. Výrobním materiálem elastických kraťasů je nejčastěji 2 nebo 4 směrný střeč, což je materiál, který dokáže ideálně přilnout k tělu. Volné kraťasy jsou vyrobeny technickou tkaninou cordurou, která je extrémně odolná vůči roztržení.

Značka

Na kvalitu cyklistických kraťasů má nemalý vliv výrobce. Mezi jedny z nejlepších patří Shimano, Craft, Silvinii, Pearl Izumi, Endura, Fox Racing, Kilpi, Force, Kalas nebo třeba Etape. Výrobců je pochopitelně mnohem více, kvalitní zboží koupíte ve specializovaných kamenných nebo internetových obchodech. Naopak vyhnout byste se měli nákupu na jiných místech, kde zpravidla pořídíte levné, ale nekvalitní padělky.

Porovnat ceny kraťasů

Cena

Cenové rozpětí cyklistických kraťasů je poměrně velké. Rekreačním cyklistům mohou stačit modely s cenou okolo 300 Kč. Jejich součástí zpravidla nebývá vložka. Náročnější pak za kraťasy zaplatí od 1 – 4 000 Kč. Součástí nejdražších variant jsou i kšandy.

Otázky a odpovědi

Proč jsou cyklistické kraťasy tak důležité?

Za jízdy na kole se tělo cyklisty opírá pouze o tři boty, těmi jsou zadnice, nohy a ruce. Nejvíce zatížené je právě pozadí, které přebírá až 60% celkové tělesné hmotnosti. Hýždě jsou navíc během jízdy v neustálém pohybu a při delší jízdě si tak můžete způsobit oděrky či jiná drobná, ale velmi nepříjemná poranění. Právě těmto potížím mohou zabránit cyklistické kraťasy.

Je vhodné nosit pod cyklistickými kraťasy spodní prádlo?

Pod cyklistické kraťasy spodní prádlo nepatří. Další vrstva mezi funkčním materiálem a pokožkou nepřináší žádné benefity, naopak více vlhka a tepla může způsobit nepříjemné zdravotní potíže. Řešit můžete otoky, odřeniny a další nepříjemnosti.

Pod elastickými kraťasy bude navíc prádlo vidět, což na efektu příliš nepřidá. Mnozí se obávají, že nošení kraťasů bez prádla není zrovna hygienické, což však není pravda, protože vložky do kraťasů bývají antibakteriální a lze je běžně prát v pračce většinou na 40°.

Je součástí volných cyklistických kraťasů vložka?

Součástí volných kraťasů může, ale nemusí být vložka. V druhém případě je nutné koupit vložku samostatně, ale vybrat si můžete přesně takovou, která vám bude vyhovovat nejvíce. Do některých modelů se vložka vkládá samostatně, v jiných ji lze přichytit například pomocí druků atd.

Závěr

Cyklistické kraťasy mohou být krátké, dlouhé nebo s ¾ délkou. Rozhodnout se musíte, zda vsadíte na elastické nebo volné kraťasy. Volné cyklistické kraťasy jsou ideální pro rekreační cyklisty, používají se i při jízdě na horském kole. Elastické provedení je určeno silničním cyklistům a všem, kdo preferují závodní styl jízdy. Elastické kraťasy mohou doplňovat kšandy, tato varianta bude více vyhovovat mužům.

Výhodou šlí je, že kraťasy dobře drží, za jízdy se tak nebudou rolovat. Kraťasy se šlemi oceníte i v chladnějším počasí, kdy se nebudete muset obávat prochladnutí bederní části. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, neměla by vám chybět ani cyklistická vložka, která může, ale nemusí být součástí kraťasů. Vložky se postarají o mnohem vyšší komfort. Také cyklistické vložky koupíte v mnoha podobách, své vložky mají ženy a muži. Vybrat správnou vložku není jednoduché a mnohdy budete muset vyzkoušet více variant, než najdete tu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.kola-radotin.cz, www.bike-eshop.cz, www.endorphinrepublic.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Nejraději mám značku Silvini, ta má snad nejpohodlnější cyklistické kraťasy vůbec. Nedávno jsem pořídil Silvini MTB Rango MP1616 v červené barvě a spokojenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo