Helmy na kolo

Většinu pádů z kola provází silné riziko poranění hlavy, proto by si měl každý před jízdou na kole nasadit cyklistickou helmu. Cyklisté do 18 let věku mají použití přilby podle zákona o provozu na pozemních komunikacích dokonce povinnou. Při výběru helmy na kolo narazíte na celou řadu různých modelů, které jsou určeny dětem od cca 1,5 roku věku do dospělosti. Aby byla přilba funkční a bezpečná, musí na hlavě perfektně sedět.

Při výběru správné helmy na kolo není možné vybírat přilbu pouze podle velikosti. Vhodné je přihlédnout i k samotnému tvaru. Ne každý tvar totiž bude vyhovovat tvaru vaší hlavy. Důležitý je i uživatelský komfort, přilba nesmí tlačit po obvodu ani v místě vnitřního upínacího mechanismu. A nakonec helma musí chránit všechny důležité části hlavy.

Porovnat ceny helem na kolo

Nejlepší helmy na kolo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Uvex Boss Race black lime 2021 100 % 1 539 Kč Zobrazit Mall.cz
2. UVEX I-VO 3D NEON YELLOW 2021 100 % 1 439 Kč Zobrazit 4camping.cz
3. UVEX I-VO 3D BLACK 2021 100 % 1 439 Kč Zobrazit Tera.cz
4. GIRO AGILIS MIPS matte black/bright 90 % 1 779 Kč Zobrazit Koloshop.cz
5. UVEX I-VO CC WHITE matt 2021 90 % 1 619 Kč Zobrazit 4camping.cz

Typy

Helmu na kolo byste měli vybírat podle toho, v jakém terénu se budete pohybovat. Při jízdě na zpevněném terénu si vystačíte s levnější přilbou, do náročného terénu budete potřebovat o něco specifičtější typ. Do kategorie klasických přileb je možné zařadit silniční i rekreační modely.

Klasické

Pro jízdu po městě nebo zpevněném terénu budete potřebovat klasickou podobu helmy. I v případě těchto modelů je nutné, aby helma perfektně seděla a plnila veškeré potřebné funkce.

Výrobní materiál by měl být dostatečně kvalitní, aby helma odolala možným nárazům, dbát budete i na hmotnost nebo způsob odvětrávání. Rekreační přilby jsou vhodné i pro jízdu na in-linech bruslích nebo koloběžce.

Náročný terén

Od ježdění v náročném terénu se očekává, že bude docházet k častějším pádům. Při skákání a provádění různých triků může docházek i k pádům z větších výšek.

Pro tyto podmínky budete muset při výběru zabrousit do kategorie Enduro či MTB. Zde najdete robustnější přilby, zadní část je protažena až k zátylku. Lépe je řešeno i pokrytí v případě bočního nárazu, u uší se nachází velmi pevný vyvýšený profil, který končí v oblasti spánku. Robustní oblouk se nachází také v přední části.

Extrémní podmínky

Pokud jste vyznavači stylů downhill nebo freeride, budete potřebovat extrémně odolné helmy, které svým vhledem připomínají přilbu na motorku. Tyto helmy chrání celou hlavu, ale také oblast týlu a čelisti. Na rozdíl od běžné přilby jsou těžší a nenajdete ani takové množství odvětrávacích částí.

Velikost

Cyklistické helmy pro muže se vyrábí ve 2 – 3 velikostech. Přesné nastavení pro obvod hlavy se provádí dotahovacím mechanismem, které má nejčastěji podobu kolečka. Přilby pro ženy jsou o něco menší a liší se i tvarem zadní části, kde se často nachází prostor, který umožňuje protáhnout svázané vlasy.

Cyklistické helmy jsou k dostání od velikosti S – XL, někdy však narazíte pouze na velikost S – L. Z tohoto důvodu je vhodné věnovat výběru velkou pozornost, protože parametry jednotlivých výrobců se mohou lišit. Podobné je to i v případě cyklistických přileb, které jsou určeny dětem.

Hmotnost

U cyklistické helmy je důležitým parametrem také hmotnost. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je helma dražší, tím je její hmotnost nižší. V tomto případě se nemusí vyplatit zbytečně šetřit, zejména v případě, kdy jezdíte na kolo často.

Materiál

Výrobní materiál má vliv na hmotnost. Kvalitní helmy jsou velmi lehké, potřebná pevnost je zajištěna kvalitnějšími materiály. Výztuhy jsou vyrobeny z karbonu nebo kevlaru.

Odvětrávání

Cyklistická helma disponuje několika odvětrávacími částmi. V tomto ohledu nehraje hlavní roli celkový počet otvorů, ale jejich tvar a tedy i způsob prodění vzduchu pod přilbou.

Zapínání

Helmu na kolo je možné zapnout pomocí nastavitelného zapínání. To může mít podobu řemínku nebo otočného kroužku. Podbradní řemínky jsou běžné u levných i dražších přileb. Dražší helmy na kolo je možné zapínat také pomocí silných magnetů, které jsou doplněny o mechanický zámek.

Helma na kolo pro děti

Speciální skupinou při výběru cyklistické helmy jsou děti. Zejména v případě nejmenších dětí může být výběr složitější.

  • Velikost – při výběru platí stejné zásady jako při výběru velikosti přilby pro dospělého. Ani v tomto případě nesmí být helma volná, ale nesmí ani tlačit. Abyste zjistili správnou velikost, musíte dítěti změřit obvod hlavy a poté přidat 1 cm, abyste mohli pod helmu nasadit tenkou čepici. Poté již budete vycházet z tabulky, kterou byste měli najít u každého výrobku.
  • Hmotnost – hmotnost dětských cyklistických přileb bývá okolo 200 g.

Značka

Výrobků je na trhu celá řada, ty kvalitní poznáte podle toho, že splňují bezpečnostní normy. U helmy na kolo se jedná o normu ČSN EN 1078.

Tyto informace bývají uvedeny přímo na helmě, vysoce kvalitní výrobky mohou mít také mezinárodní atesty SNELL, CPSC, CE, AS/NZS, B90A. Kvalitní helmy koupíte od značky O´Neal, Fox Racing, Force, Dino Bikes, POC, Spokey, SPARTAN, UVEX, Kellys a další.

Cena

Levnou a přesto kvalitní helmu vhodnou na běžné používání koupíte od 500 – 1 000 Kč. Zastoupeny jsou výrobky určené dětem i dospělým. Do terénu můžete vyrazit s kvalitnější helmou, která se liší i tvarem. Cena těchto výrobků bývá v rozmezí 2 – 3 000 Kč. Pro extrémní sporty jsou vhodné helmy s cenou nad 3 000 Kč.

Porovnat ceny helem na kolo

Údržba

Při jízdě na kole se každý zpotí, cyklistická helma tedy vyžaduje určitou údržbu. Vnější část je možné otřít vlhčeným hadříkem, na lesklý povrch můžete použít šetrný saponát. Přischlé nečistoty je nutné nejdříve nechat odmočit, rozhodně se nedoporučuje žádné nešetrné čištění. Čištění vnitřní části vám usnadní vyjímatelná vložka, kterou lze prát v pračce na šetrný pohled.

Pro zajištění hygieny, je velice praktické, když je cyklistická helma vybavena vyjímatelnou vnitřní výstelkou. Tato výstelka je většinou k helmě připevněna suchým zipem, a tudíž ji lze jednoduše vyjmout a vyprat.

Kvalitnější modely mají tuto výstelku vyrobenou z antibakteriálního materiálu X-static, který obsahuje ionty stříbra, tudíž krásně ničí bakterie a zamezuje hromadění zápachu. Vložku je nutné nechat vyschnout na vzduchu, nedoporučuje se sušení na přímém slunci. Teprve ve chvíli, kdy je vložka dokonale vyschlá je možné ji opět umístit zpět.

Otázky a odpovědi

Jak důležité jsou doplňky přilby?

Přilby cílené na horskou cyklistiku bývají doplněny o přední štítek, ten však neplní žádnou funkci, a pokud se v tomto terénu pohybujete, je jedno, zda vlastníte přilbu se štítkem či bez něho.

Upřednostňovat byste neměli ani helmy, které mají v přední části síťku proti hmyzu. Tyto helmy nemají úplně ideální odvětrávání. Naopak při jízdě ve zhoršených podmínkách můžete ocenit světlo.

Co je systém MIPS?

Jedná se o doplňkovou plastovou vložku, která zajišťuje lepší ochranu hlavy při nepřímém nárazu. Tímto systémem jsou vybaveny dražší helmy. Z hlediska vašeho pocitu, může být koupě této přilby vhodnější, avšak většinou se jedná o tah výrobce, protože levnější helmy kvalitních výrobců vás poskytnout v podstatě stejnou ochranu.

Jak často by se měla helma měnit?

Pokud máte to štěstí, že se vaše vyjížďky obejdou bez nehody, může vám helma sloužit prakticky doživotně. Pokud k nějakému nárazu dojde, doporučují odborníci helmu měnit i v případě, že není viditelné poškození. Ačkoliv může být vnější konstrukce v pořádku, může být zdeformovaná její vnitřní část a přilba nemusí plnit svoji funkci správně.

Závěr

Helmu na kolo můžete koupit pohodlně na internetových obchodech, mnohem lepší je ji však před nákupem vyzkoušet. Díky tomu si budete zcela jisti, že vám helma skutečně sedne. Pokud totiž nebudete mít přilbu správně dotaženou a zapnutou, jako byste ji neměli vůbec.

Kromě běžných přileb můžete vlastnit i vysoce designové modely, které mohou mít zabudovaný mikrofon a reproduktory, LED světla a využít můžete i Bluetooth připojení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.sportobchod.cz, www.mojekolo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nedovedu si představit, že bych vyrazila na kolo bez cyklistické helmy, takže nechápu některé cyklisty, co jí nenosí. Já mám Poc Kortal Race Mips Hydrogen white/Uranium black matt 2021 a jsem velmi spokojená, i když tedy cena přes 5 000 korun je šílená, ale rozhodně má velmi kvalitní zpracování a na hlavě sedí naprosto perfektně.

  2. Jednou jsem neměl helmu, když se mi rozbila a nevyplatilo se mi to, když jsem zahučel do příkopu. Takže jsem neváhal a ihned pořídil novou. Vzal jsem Uvex I-VO, která měla nejlepší recenze.

  3. Bez helmy na kolo už mě na silnici nikdo nedostane. Momentálně mám UVEX I-VO CC Red Black a je bombastická.

  4. Velmi naučný článek, na co si při výběru dát pozor.

Přidat komentář

Recenzer
Logo