Cyklistické tretry

Na kole můžete jezdit v jakékoliv obuvi, avšak ti, kdo si chtějí užít efektivní jízdu, by měli zvážit, zda by se jim nevyplatila investice do cyklistické obuvi. Samotná jízda v cyklistických tretrách je pohodlnější i bezpečnější.

Cyklistická obuv vám umožní použití nášlapných pedálů, což přináší další výhody. Vaše nohy budou v optimální poloze na pedálech a zabírat tak budete i při pohybu pedálu nahoru.

Při výběru cyklistické obuvi hraje důležitou roli podrážka. O uživatelský komfort se postará systém zapínání cyklistických treter. Důležitým parametrem je i odvětrávání boty na kolo. Neméně důležitý je pochopitelně design, kvalitní výrobce i odpovídající cena.

Porovnat ceny cyklistických treter

Nejlepší cyklistické tretry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. MTB SIDI Eagle 10 black/black 100 % 5 580 Kč Zobrazit Kupkolo.cz
2. Shimano MW701 černé 97 % 5 873 Kč Zobrazit Sport365.cz
3. Force Crystal MTB fluo 94 % 2 039 Kč Zobrazit Bikero.cz
4. SHIMANO MTB SH-XC300ML 93 % 1 880 Kč Zobrazit Koloshop.cz
5. GIRO RUMBLE VR Black/glowing red 2019 91 % 2 499 Kč Zobrazit Moolbike.cz

Typy

Při výběru narazíte na 3 kategorie obuvi. To, do jaké kategorie při výběru zabrousíte závisí na tom, jak často kolo používáte.

  • Silniční tretry – tyto sportovní boty mají zcela rovnou hladkou podrážku a je určena pouze pro jízdu na kole. Chůze v těchto botách není nijak pohodlná. Silniční tretry se vyznačují velmi dobrým odvětráváním. Boty jsou velmi tuhé a mají nízkou hmotnost, oproti ostatním typům jsou užší.
  • MTB tretry do terénu – boty na horské kolo jsou doplněny o podrážku, jsou tedy vhodné i pro běžnou chůzi. To oceníte zejména v terénu, když budete potřebovat kolo přenášet přes různé překážky. Tyto boty na kolo mají obvykle zesílenou špičku a patu a díky výrobním materiálům se budou i lépe udržovat.
  • Rekreační – tretry na kolo určené pro rekreační cyklisty jsou turistické tretry, které mají měkčí podrážku, tyto tretry na kolo tak můžete používat i jako běžnou obuv.

Velikost

Cyklistické tretry by měly sedět poměrně těsně na noze. Sportovní typy bot mají poměrně pevnou patu a špičku, není možné kupovat příliš těsné boty. To, zda jsou boty opravdu pohodlné, poznáte pouze tehdy, když si boty vyzkoušíte. Boty na kolo byste měli vždy zkoušet s tenkou cyklistickou ponožkou.

Jestliže upřednostňujete nákup přes internet, budete se řídit velikostní tabulkou, kterou najdete na stránkách každého kvalitního internetového obchodu.

Podrážka

Materiál a tuhost podrážky má zásadní vliv na rychlost jízdy. Čím je podrážka tužší, tím bude šlapání efektivnější. V botách s měkčí podrážkou se budete cítit pohodlněji. Tyto boty na kolo jsou tedy vhodnější spíše pro rekreační cyklisty.

  • Karbon – karbonovou podrážku najdete zejména u závodních bot. Podrážka je tuhá, přenos síly efektivní. Nevýhodou je i vyšší pořizovací cena.
  • Zpevněná – zlatou střední cestou jsou zpevněné podrážky, které jsou stále poměrně efektivní pro jízdu na kole a použít je můžete i na kratší chůzi.
  • Guma – nejlevnější rekreační boty na kolo mají měkkou gumovou podrážku. Obuv jako taková je pohodlná a chůze je možná i na delší vzdálenosti, samotná jízda však není tolik efektivní.

Systém zapínání

To, jakým způsobem bude možné tretru utáhnout, závisí z velké části na tom, o jaký tip boty se jedná. Dražší sportovní obuv se zpravidla utahuje pomocí boa systému, rekreační tretry často kombinují tkaničky a suchý zip, jako je tomu u běžné obuvi. Kombinaci několika způsobů však najdete na velkém množství modelů, těch sportovních nevyjímaje.

  • Boa zapínání – nejlepším způsobem, jak botu utáhnout je použití boa kolečka. Tento systém je velmi častý u další sportovní obuvi. Bota na kolo je utahována velmi efektivně a hlavně rovnoměrně. Profesionální tretry pak disponují dvěma boa systémy.
  • Přezka s ráčnou – tento systém je lepší než utahování pomocí tkaniček, na druhou stranu však není tak efektivní jako zapínání s využitím boa systému. Jedná se o jakousi zlatou střední cestu, která bude vyhovovat méně náročným uživatelům.
  • Tkaničky/ suchý zip – nejlevnější boty se zpravidla zapínají pomocí suchého zipu a tkaniček.

Odvětrávání

I zde platí to stejné jako v případě systému zapínání. Čím je bota sportovnější, tím lépe u ní bude řešeno odvětrávání. Nejdražší modely mají odvětrávání také v podrážce.

Nášlapy/platformy

Zvolit můžete obuv, která umožňuje používat nášlapy nebo platformu. Výběr záleží především na tom, v jakém terénu se budete pohybovat. Po finanční stránce vychází obě varianty téměř na stejno.

  • Platforma – noha je volnější, kdykoliv ji můžete jednoduše sundat ze šlapátka, což oceníte zejména při jízdě v náročném terénu.
  • Nášlapy – tretry s SPD nášlapy se do pedálů zacvaknou pomocí zámků, noha je tak upevněná a lépe zabírá. Nášlapy jsou ideální pro jízdu po silnici, někteří sportovci je však mohou využít i pro jízdu terénem.

Kompatibilita

Cyklistická obuv je doplněna o otvor, do kterého je nutné namontovat tzv. kufr. Pod tímto označením se skrývá speciální zarážka, díky které bude noha pevně uchycena a jízda bude efektivní.

Před tím, než boty na kolo koupíte, se ujistěte, jaký typ nášlapných pedálů vlastníte. Obuv musí být s pedálem kompatibilní, jinak je nebude možné používat. Mnoho cyklistických treter využívá dvouděrový systém SPD. Dražší sportovní obuv využívá tříděrový systém.

Značka

Velmi kvalitní obuv je možné koupit od značky Giro, Force, FLR, Van Rysel, Shimano, Triban nebo Rockrider.

Cena

Cena obuvi na kolo začíná na cca 1 000 Kč. Cena nejdražších může vyšplhat až k 10 000 Kč. Z toho vyplývá, že rekreační obuv koupíte cca do 2 000 Kč. Zlatou střední cestu tvoří cenový kategorie 2 – 5 000 Kč a sportovci, kteří jezdí pravidelně, raději sáhnou po velmi kvalitní obuvi, jejichž cena převyšuje 5 000 Kč.

Porovnat ceny cyklistických treter

Údržba

Díky správné údržbě zvýšíte životnost cyklistické obuvi. Běžné nečistoty odstraníte pomocí hadříku, větší nečistoty odstraníte za pomocí šetrného mýdla. Vodu ani mýdlo však nepoužívejte na kožený boty, ty je možné čistit pouze suchým hadříkem nebo kartáčem.

Mokré boty je nutné nechat volně vyschnout. K vysoušení není možné použít fén, radiátor, ale neměly by se sušit ani na přímém slunci.

Pečovat o boty můžete také pomocí speciálních přípravků, ty se liší podle toho, z čeho jsou boty vyrobené. Každý materiál totiž vyžaduje trochu jiný přípravek. Při údržbě je vhodné dodržovat rady výrobce.

Otázky a odpovědi

Je možné koupit i zimní tretry na kolo?

Milovníci zimní jízdy mohou pochopitelně koupit boty na kolo v zimní podobě. Boty jsou většinou vyšší a zateplené. Tato obuv se vám však vyplatí spíše při pravidelném ježdění, ti, kdo vyráží pouze občas, mohou klasické tretry doplnit o speciální návleky.

Jsou lepší nášlapy nebo platformy?

Nášlapné pedály vám nohu pevně uchytí a zabírat můžete i směrem nahoru. Jízda je rychlá a efektivní. Nášlapy před jízdou pouze nastavíte, nohu s botou do nich jednoduše nacvaknete, čímž ji dostanete do ideální polohy pro šlapání.

Platforma vám však poskytne větší volnost nohou, což je velmi vhodné zejména při jízdě v náročnějším terénu. Umístění nohy na platformu není vždy stejné a nohu tak budete muset zkorigovat.

Jak vyprostit nohu z nášlapného systému?

Tuto dovednost je zejména v případě začátečníků natrénovat ještě před tím, než na kole vyrazíte do terénu. Díky tomu předejdete možnému pádu. Nohu v botě vysmeknete jedním naučeným pohybem, tak, že budete patu tlačit směrem ven od kola. Způsob vysmeknutí se doporučuje trénovat tak, že budete bezpečně opření o stěnu domu nebo třeba sloup.

Závěr

Ať již patříte mezi sportovní nebo rekreační turisty, neměli byste boty na kolo kupovat bez vyzkoušení. V kamenné prodejně vám s výběrem rádi pomohou, v některých prodejnách můžete dokonce využít změření nohy a do bot vám pomohou vybrat i vhodnou vložku, která bude ideální pro váš typ klenby.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.sportobchod.cz, www.mojekolo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Kupuji si zásadně cyklistické tretry od značky Force a mohu je doporučit. Jsou pohodlné, pevné, kvalitně zpracované a dost vydrží. Této značce jsem věrný už léta a neměnil bych.

  2. Hodně dlouho mi trvalo, než jsem si vůbec našla ty správné cyklistické tretry. Naštěstí jsem narazila na váš článek, který mi s tím opravdu hodně pomohl.

  3. Moc pěkný článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo