Cyklistické brýle

Každý, kdo miluje jízdu na kole, by neměl podceňovat ani výběr různých doplňků, díky kterým bude jízda bezpečná i komfortnější. Mezi to, co by nemělo ve výbavě cyklisty chybět, patří i brýle na kolo. Cyklistické brýle ochrání vaše oči před prachem, různými nečistotami a škodlivým UV zářením.

Mnozí cyklisté svůj zrak chrání běžnými slunečními brýlemi. Ty vaše oči ochrání před UV záření, liší se však velikostí, tvarem i výrobním materiálem, jejich používání tedy není tolik komfortní. Brýle na kolo mají protáhlé zorníky, které chrání oči ze všech stran a umožní vám periferní vidění.

Cyklistické brýle byste neměli vybírat pouze na základě tvaru a designu, sledovat je třeba i několik dalších parametrů. V první řadě byste měli vybírat pouze mezi brýlemi, které mají potřebnou UV hodnotu filtru.

Informaci o UV ochraně najdete nejčastěji na vnitřní straně rámu. Chybět by nemělo ani označení CE, což je potvrzení o tom, že brýle splňují potřebnou evropskou normu. Nejběžnější hodnota UV ochrany je UV 400, tyto brýle ochrání váš zrak adekvátně.

Porovnat ceny cyklistických brýlí

Nejlepší cyklistické brýle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Oakley Jawbreaker 100 % 3 190 Kč Zobrazit Lentiamo.cz
2. Uvex Sportstyle 706 V 97 % 2 799 Kč Zobrazit Bikero.cz
3. R2 AT063H RACER 93 % 1 547 Kč Zobrazit Cyklopoint.cz
4. Force Race Pro 92 % 509 Kč Zobrazit Hupnakolo.cz
5. Uvex Sportstyle 204 91 % 439 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

U brýlí na kolo máte na výběr ze 2 variant. Tou první jsou brýle s vyměnitelnými sklíčky, druhou alternativu představují polarizační brýle.

  • Brýle s vyměnitelnými sklíčky – balení obsahuje kromě obrouček i určitý počet zorníků v různých barevných kombinacích. To, kterou barvu budete používat v daný čas, závisí na světelných podmínkách.
  • Polarizační brýle – tyto brýle vám poskytnou potřebný uživatelský komfort. Brýle vás budou chránit proti odraženým paprskům. Přes tyto brýle budete vidět ostře při západu slunce i přes odlesky způsobené deštěm.
  • Fotochromatické – brýle mají samozabarvovací zorníky, které upravují barvu zorníků podle toho, jak intenzivně na ně dopadají sluneční paprsky. Na silném slunci brýle ztmavnou do černé nebo šedé barvy, v zamračeném počasí budou jemně šedé a při používání v noci se změní na průsvitné čiré.

Určení

Brýle na kolo jsou určeny ženám, mužům i dětem. Podstatnější při jejich výběru však je to, jak často budete brýle používat a jakou jízdu preferujete.

Běžná jízda

Všichni, kdo používají kolo v běžných podmínkách, si vystačí s klasickou podobou brýlí. Hlavními parametry výběru je v tomto případě barva skla, typ brýlí nebo řešení obrub.

Extrémní sport

Milovníci adrenalinové cyklistiky a především sjezdů, budou potřebovat i speciální brýle, které jsou vzhledově velmi podobné brýlím pro motokrosaře či lyžaře. Na rozdíl od brýlí na lyže jsou brýle na kolo lépe odvětrávané a liší se i výrobní technologií zorníků.

Brýle, které budete používat v náročných podmínkách, jako je jízda v bahně, kde může dojít k jejich rychlému zašpinění, mohou být doplněny o fólie, které jsou na zorníku nalepené. Ty můžete velmi rychle strhnout i během jízdy a pokračovat dále s čistým hledím.

Propustnost

Cyklistické brýle spadají do 5 kategorií podle toho, jaká je jejich světelná propustnost. Propustnost je udávána nejen použitou technologií, ale i barvou zorníků.

  • Kategorie 0 – brýle propustí 80 – 100 % světla a brýle jsou určeny do horších světelných podmínek. Zorníky jsou čiré či bezbarvé.
  • Kategorie 1 – brýle propustí 43 – 80% světla, jsou ideální pro jízdu za šera, v případě zatažené oblohy nebo mlhy. Filtr brýlí je velmi světlý.
  • Kategorie 2 – brýle propustí 18 – 43% světla a použít je můžete při polojasné obloze. Zorníky brýlí jsou středně tmavé.
    Kategorie 3 – brýle propustí 8 – 18% světla a jsou určeny do slunečního počasí. Filtr brýlí je tmavý.
  • Kategorie 4 – brýle propustí 3 – 8% světla a jsou vhodné při jízdě za velmi výrazných světelných podmínek. Vyplatí se vám pří jízdě na horách či na sněhu. Zorníky brýlí jsou velmi zatmavené.

Barva

Cyklistické brýle mají různě zabarvená skla. Nejedná se čistě o designovou záležitost, každá barva je vhodná do určitých světelných podmínek.

  • Hnědá/ šedá/černá – skla těchto barev jsou ideální na vyjížďku ve slunečném počasí.
  • Žlutá/ oranžová – tuto rozjasňující barvu využijete při zatažené obloze.
  • Čiré – tyto zorníky jsou ideální pro podvečerní vyjížďky, kdy se již pozvolna šeří.
  • Fialová/modrá – brýle vhodné pro jízdu na sněhu.

Materiál

  • Skla – velké množství brýlí na kolo má skla vyrobené z polykarbonátu. Jedná se o netříštivý materiál. Při případném pádu se sklíčko brýlí neroztříští na malé úlomky, které by vás mohly ještě více poranit.
  • Rám – zaměřit byste se měli i na rám brýlí. Levné brýle mají rám pevný, dražší cyklistické brýle jsou doplněny o pružný rám. Pružný rám je vyroben z granitu, což je materiál, který se vyznačuje výjimečnou pružností a nízkou hmotností.
  • Nosník – v ideálním případě by se měl nosník přizpůsobit tvaru vašeho nosu. Nošení tak bude pohodlné, brýle budou dokonale sedět a nebudou nikde tlačit.

Možnosti

To, jakým způsobem jsou cyklistické brýle řešeny a z jakého materiálu jsou vyrobeny, má zásadní vliv na jejich životnost, komfortnost i pořizovací ceny.

Nejlevnější brýle nenabízí žádnou ochranu zorníků před poškrábáním. Přesto, že nejsou úplně ideální, přece jen poskytnou vašim očím alespoň nějakou ochranu. Dražší brýle vám umožní nastavit bočnice, díky čemuž budou brýle dobře držet. Některé modely mohou umožňovat také nastavit nosník, nebo mají pružný rámeček.

Dražší cyklistické brýle mají také úpravu proti zamlžování, což není sice nijak častý jev, ale pokud budete jezdit i v zimním období, může se stát, že se brýle občas zamlžovat mohou. Z důvodu zamlžování jsou však běžné i malé otvory, které mají za úkol lépe odvádět teplo od tváře.

Značka

Cyklistické brýle byste měli vždy kupovat od známých výrobců. V žádném případě se vám nemusí vyplatit nákup levných brýlí, které koupíte například v supermarketu, na tržnici nebo v podezřelých internetových obchodech. Svým vzhledem a pořizovací cenou vás mohou lákat, jejich kvalita však bude pravděpodobně mizivá.

Brýle nemusí poskytovat potřebnou ochranu před UV zářením a jistí si nemůžete být ani výrobním materiálem. Naopak brýle, které splňují veškeré bezpečnostní parametry, koupíte od značek jako R2, 3F Vision, Laceto, Alpina Sport, Arcore, Bliz, GRANITE, Neon, Oakley a některých dalších.

Cena

Cena cyklistických brýlí je poměrně příznivá. Pro občasné používání si vystačíte s brýlemi, které je možné koupit od 300 – 600 Kč. I v nejlevnější cenové kategorii je poměrně velký výběr a kvalitu vám zaručí přední výrobci.

S tím, jak roste pořizovací cena, stoupá i kvalita brýlí. Od cca 700 Kč je možné koupit polarizační skla, brýle opatřené ochranou proti poškrábání atd. Nejdražší brýle vyjdou na 3 – 6 000 Kč. Tyto brýle mají zpravidla vyměnitelná skla a k dostání jsou i s dalším příslušenstvím.

Porovnat ceny cyklistických brýlí

Otázky a odpovědi

Je možné dát brýle na brýle?

Jestliže nosíte běžné dioptrické brýle a nejste zvyklí nebo nemůžete používat čočky, můžete koupit speciální brýle, které jsou doplněny o klipy pro dioptrické skla. Tyto brýle jsou o něco dražší a dioptrické skla si však pravděpodobně budete muset nechat vyrobit na míru.

Jaký rám by měli brýle mít?

To, jaký rám si vyberete, záleží především na vašem vkusu. Vybírat budete mezi brýlemi celorámovými, bezrámovými, rám může tvořit pouze horní nebo spodní část brýlí. Běžným cyklistům postačí klasické brýle s obroučkami. Milovníci triatlonu nebo biketrialu více ocení brýle bez obrouček. Tyto brýle mají větší zorné pole, což oceníte zejména při jízdě ve skloněné pozici.

Jakou UV ochranu by měli mít cyklistické brýle?

Doporučená ochrana před škodlivým UV zářením je UV 400. U těchto brýlí si můžete být jistí 100% ochranou. Tyto požadavky však již splňují všechny kvalitní brýle.

Závěr

Cyklistické brýle můžete používat při různých sportech. Jejich předností je odlehčený materiál, dobré odvětrávání a bezpečné netříštivé zorníky. Dražší brýle disponují ochranou proti poškrábání či zamlžování. O kvalitu se postarají přední výrobci, kteří mnohdy nabízí k brýlím mnohé příslušenství. Hodit se jistě bude ochranné pouzdro a čistící sada.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.leaderfox.cz, www.koloshop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Původně jsem sice chtěla úplně jiné cyklistické brýle, ale po přečtení vašeho článku jsem si objednala Oakley Jawbreaker a jsou fakt TOP. Perfektně sedí na obličeji, nikde netlačí, skvěle přes ně vidíte a celkově působí velmi elegantně, i když jste zrovna uřícení po jízdě.

  2. Vsadila jsem na cyklistické brýle značky Alpina Sport a jsem velmi spokojená. Sedí pohodlně, netlačí a jsou kvalitní. Za sebe mohu rozhodně doporučit.

  3. Super článek, moc se mi líbí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo