Dávkovače mýdla

Hygiena rukou je velmi důležitá. Pravidelným mytím rukou pomocí mýdla můžete předcházet různým onemocněním a chráníte tak nejen sebe, ale i své blízké. Mýdlo v nějaké podobě by nemělo chybět v žádné koupelně nebo na veřejných toaletách. V současné době je před tuhou podobou mýdla preferováno mýdlo tekuté. A s tekutým mýdlem přichází na trh i dávkovače mýdla.

Dávkovač mýdla je jednoduchá nádoba, která se postará o bezchybný vzhled vaší koupelny. Tekuté mýdlo je možné koupit přímo s manuální pumpičkou, avšak vzhled tohoto provedení není většinou nijak atraktivní a nemusí vyhovovat každému. Naproti tomu jsou dávkovače na trhu zastoupeny v mnoha různým podobách a velikostech a umožní vám dokonale vyladit vzhled koupelny.

Výběr dávkovače mýdla není vhodné příliš uspěchat, ačkoliv se jedná o jednoduché zařízení, má i dávkovač co nabídnout. Pro mnohé bude nejdůležitější vzhled a s ním spojená velikost. Zaměřit byste se však měli především na způsob ovládání, který určuje pořizovací cena. Levné dávkovače je možné ovládat manuálně, ty dražší pak mají ovládání automatické. Zvolit si můžete i způsob umístění.

Porovnat ceny dávkovačů mýdla

Nejlepší dávkovače mýdla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Simplehuman BT1028, manuální 96 % 2 167 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Dettol bezdotykový dávkovač mýdla 250 ml 94 % 197 Kč Zobrazit Mall.cz
3. ECG BD 34 White, bezdotykový 91 % 799 Kč Zobrazit Pilulka.cz
4. Aqualine Samba 150 ml SB119, manuální 84 % 247 Kč Zobrazit 4home.cz
5. Simplehuman ST1044, bezdotykový 83 % 1 999 Kč Zobrazit Datart.cz

Typy

Dávkovač mýdla se rozděluje podle způsobu ovládání na manuální a automatický. Od způsobu ovládání se odvíjí i pořizovací cena. Ačkoliv jsou však automatické dávkovače dražší, je jejich používání mnohem komfortnější pro dospělé a především děti.

 • Manuální – dávkovač je vybaven pumpičkou, kterou musíte stisknout, abyste si nadávkovali potřebné množství mýdla. Výhodou manuálních dávkovačů je velmi nízká cena, kterou ovlivňuje zejména výrobní materiál. Nevýhodou je méně hygienické i komfortní používání. Dávkovače se budete dotýkat špinavýma rukama a nevyhnete se tak jeho častému čištění. Ne každý člen domácnosti pak po sobě umazaný dávkovač očistí.
 • Bezdotykový – pravým opakem je dávkovač bezdotykový, který patří k dražším, ale ušetří vám nervy. Pod bezdotykový dávkovač stačí vložit ruku a přístroj sám nadávkuje potřebné množství mýdla do vaší dlaně. Na přístroj tak není třeba sahat a poté se zdržovat jeho očistou. Bezdotykové dávkovače se vyrábí v mnoha provedeních, své speciální přístroje mají i děti.

Umístění

Podle umístění se dávkovače mýdla dále rozdělují na volně stojící a dávkovače na zeď.
Způsob umístění se nejčastěji odvíjí od velikosti koupelny, prostoru umyvadla, ale svou roli při výběru určuje i vzhled.

 • Volně stojící – tyto dávkovače lze umístit přímo na odkládací plochu umyvadla či do jeho bezprostřední blízkosti. Varianta je velmi oblíbená a volně stojící dávkovače můžete koupit v mnoha provedeních. Volně stojící dávkovač je vhodné vybírat s ohledem na velikost prostoru, který máte k dispozici.
 • Na zeď – i tato varianta je oblíbená a běžně se s ní můžete setkat především na veřejných místech. V domácnosti se dávkovače na zeď využívají i k dávkování sprchových gelů a umístěny mohou být přímo ve sprchovém koutu, v blízkosti vany nebo umyvadla.

Objem

Objem dávkovače určuje umístění i počet osob, které ho budou pravidelně využívat. Velké dávkovače s objemem i 1 litr jsou typické pro veřejné prostory. Do domácnosti je možné pořídit nádobu s objemem od 250 – 500 ml. Nejmenší dostupné dávkovače mají objem pouhých 100 ml, ty největší pojmou až 2,5 litru náplně.

To, jak dlouho vám náplň vydrží, závisí i na typu dávkovače. Zatímco v případě manuálních si mýdlo dávkujete podle potřeby, což může vést především v případě dětí k vyšší spotřebě, bezdotykové dávkovače mnohdy umožňují množství mýdla nastavit. Nejkvalitnější dávkovače můžete dokonce nastavit hned v několika úrovních, například na množství 0,8 ml, 1,4 ml a 3 ml.

Materiál

Na výrobu dávkovačů se používají různé materiály. Nejběžnějším materiálem je pravděpodobně plast. Plastové dávkovače jsou levné a najdete je v mnoha barevných variantách. Oblíbené jsou i nádoby na mýdlo vyrobené k keramiky, skla, nerezu, dřeva nebo bambusu. Materiál dávkovače vybírejte i s ohledem na další členy domácnosti. Keramické a skleněné dávkovače vypadají krásně, jsou však velmi křehké a ne příliš ideální do rodiny s malými dětmi. Oblíbené nerezové dávkovače se naopak pyšní dlouhou životností, ale nemusí malé děti příliš zaujmout vzhledem.

Mýdlo

Do dávkovače na mýdlo se běžně lije tekuté mýdlo, které je běžně dostupné v jakékoliv drogérie. Kromě něho však můžete koupit i mýdlo pěnové nebo gelové.

 • Tekuté mýdlo – oblíbená a mnohem rozšířenější varianta se používá v běžných domácnostech.
 • Pěnové mýdlo – tato mýdla jsou o něco úspornější, k umytí rukou vám postačí opravdu malé množství. Tato mýdla jsou tedy vhodná především do míst s velkým počtem osob.

Značka

Dávkovače mýdla jsou na trhu zastoupena ve velkém počtu, značka v tomto případě není zase tak důležitá. Pokud však chcete, aby dávkovač sloužil opravdu spolehlivě, zaměřte se spíše na známější výrobce. Mezi ty oblíbené patří například Dettol, Sanela, Nimco, Silvercrest, Xiaomi, Sapho nebo Merida. Výrobců dávkovačů je však pochopitelně mnohem víc.

Cena

Pořízení dávkovače není nijak finančně náročné. Ten nejjednodušší manuální dávkovač nestojí ani 50 Kč, první bezdotykové dávkovače koupíte za méně než 300 Kč. Estetičtější manuální dávkovače zpravidla vyjdou na 200 – 600 Kč, vybírat můžete mezi volně stojícími i závěsnými nádobami. Vzhledově zajímavé bezdotykové dávkovače vyjdou na 500 – 1 000 Kč.

Porovnat ceny dávkovačů mýdla

Otázky a odpovědi

Jak funguje bezdotykový dávkovač?

Bezdotykové dávkovače mají senzor, který zařízení uvede do provozu ve chvíli, kdy pod dávkovač umístíte ruce. O napájení se pak zpravidla postarají klasické baterie. Méně časté jsou dobíjecí dávkovače, které najdete převážně v nejvyšších cenových skupinách.

Jaké funkce mohou mít bezdotykové dávkovače?

Těmto typům obvykle nechybí silikonový ventil proti odkapávání či možnost zvolit množství mýdla. Některé dávkovače mohou být vybaveny signalizací. Obecně jsou však dávkovače velmi jednoduchá zařízení a žádné specifické funkce nelze očekávat ani od nejdražších modelů. Cenu dávkovače určuje především výrobní materiál a vzhled.

Co je mýdlenka?

Mýdlenka je mistička nebo tácek na klasické tuhé mýdlo. I tento typ mýdla dnes nemusí být umístěn pouze v nevzhledné plastové krabičce, ale položit do můžete na tácek vyrobený z bambusu, skla, nerezu, keramiky atd.

Závěr

Dávkovače mýdla jsou praktické nejen na veřejných místech, ale i v domácnostech. Bezdotykové dávkovače jsou velmi často k vidění právě ve veřejných provozech či toaletách. Tuto variantu však můžete pořídit i domů. Bezdotykový dávkovač je bezesporu velmi praktický a ideální zejména pro děti, které si díky němu rychleji osvojí pravidelnou hygienu.

Díky dávkovači bude umývání rukou zábavou. Jednodušší manuální dávkovače můžete většinou umístit na umyvadlo a mýdlo si snadno nadávkujete pomocí pumpičkového mechanismu. Právě manuální dávkovače jsou v současnosti v domácích koupelnách zastoupeny ve větším počtu.

Dávkovače mýdla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.dokose.cz, www.bezdoteku.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (63 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Už jsem na to přišla. U dávkovače Dettol je potřeba ručně odstranit spodní černou část a tak se dostanete k bateriím.

 2. Mám dávkovač Dettol, fungoval celkem dobře. Bohužel, zřejmě už došla baterie a já se snažila ji vyměnit. Přímo neřešitelný problém. Nebyl u toho žádný návod a vůbec se mi nepodařilo to otevřít. Asi se musím smířit s tím,že to budu muset vyhodit.

 3. Domů jsem pořídila Dettol bezdotykový dávkovač mýdla 250 ml s aloe vera a je super. Nejen, že moc dobře funguje, což není u každého dávkovače samozřejmostí, ale obsah moc krásně voněl, určitě jsem ho nekoupila naposledy. Vyzkouším ráda i jiné vůně, ale aloe vera je naprostá bomba.

 4. Domů jsem pořídil bezdotykový dávkovač mýdla a je perfektní. Skvěle dávkuje, nic není nikde vyteklé nebo upatlané, takže za mě naprostá bomba.

 5. Měli jsme dávkovač mýdla na zeď, ale stále z něj vše vytékalo ven na umyvadlo. Teď máme od Silvercrestu bezdotykový a super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo