Odpadkové koše

Nejoblíbenější typy odpadkových košů

Koš na odpadkyse nachází v každé domácnosti. Minimálně jeden je umístěn v kuchyni, mnohdy tento výrobek nechybí ani v dalších místnostech, bývá častým vybavením dětských či studentských pokojů, praktický je koš v pracovně nebo na toaletě.

Ačkoliv je odpadkový koš výrobek, který není nijak složitý a jeho jediným úkolem je být vždy po ruce, přesto i v tomto případě je vhodné zohlednit alespoň některé parametry. Tím nejdůležitějším je praktičnost koše, což oceníte nejvíce v kuchyni. Do kuchyně můžete instalovat vestavný koš a velký boom zažívají koše na tříděný odpad. Poté již přichází na řadu řekněme technické záležitosti jako je výrobní materiál velikost a tvar.

Porovnat ceny odpadkových košů

Typy

Koše na odpadky lze roztřídit hned do několika různých kategorií. Stále oblíbené jsou jednoduché pedálové koše, nebo ručně otevírané koše. V moderních domácnostech však stoupá obliba bezdotykových odpadkových košů i košů na tříděný odpad.

S ručním otevíráním

Tyto koše jsou jedněmi z nejlevnějších, podle způsobů otevírání je lze rozdělit do různých kategorií.

Koupit můžete koš s úchytem, který je třeba zvednout pokaždé, když budete chtít něco vyhodit. Tyto koše tak nejsou praktické do kuchyně, kdy se velmi často stává, že pracujete se špinavýma rukama. Vhodné jsou spíše do pracovny nebo dětských pokojů, právě tyto koše jsou v dětském designu zastoupeny ve velkém množství.

Praktičtější je koš s výklopným víkem. Po zatlačení se víko za pomoci speciálního mechanismu otevře. Ani v tomto případě nelze zcela zabránit možnému umazání koše, přesto lze tento způsob otevírání již označit za méně problematický.

Pedálový koš

Další oblíbený a cenově dostupný odpadkový koš je doplněn o pedál. Po jeho sešlápnutí dojde k otevření koše. Díky pedálu nemusíte na koš při používání sahat, což oceníte zejména v kuchyni. I tyto koše jsou zastoupeny v mnoha dětských variantách. Oblíbené jsou i v pracovně či studentském pokoji.

Bezdotykový koš

Moderní odpadkové koše využívají systém fotoelektrické techniky. Toto senzorické otevírání využívá pohybové čidlo. Bezdotykové koše potřebují pro svůj chod baterie. K dostání jsou koše, které fungují díky klasickým bateriím, koupit můžete i nabíjecí koše. V případě bezdotykových košů již musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Třídící koše

Stále větší část domácností třídí odpad. Právě pro ně jsou k dostání větší koše, které disponují hned několika boxy, do kterých můžete umísťovat odpad různého druhu.

Vestavné koše

V kuchyni jsou pravděpodobně nejpraktičtější a nejpoužívanější vestavné koše, které se nejčastěji umísťují do skříňky pod dřez. Vestavný koš může mít prakticky jakoukoliv podobu, díky speciálnímu systému se koš sám otevře kdykoliv dojde k otevření skříňky. Vyhazování odpadků je tak velmi snadné.

Vestavné mohou být i koše na tříděný odpad, ty lze umístit již do skříňky o šířce 45 cm, větší možnosti však máte v případě 60 cm skříňky.

Objem

To, jak velký koš budete potřebovat, závisí na počtech členů v domácnosti, ale i umístění koše. Pokud budete chtít vestavný koš a máte malou kuchyň, nebudete si moci dovolit koupit nijak velký koš a to ani v případě, že je vaše rodina početnější.

Nejmenší koše mají objem do 5 litrů, tyto malé koše jsou vhodné spíše na toaletu, koupelny nebo pracovny. Do kuchyně budete potřebovat objem alespoň 10 litrů, největší koše mají objem i více než 200 litrů. K nejžádanějším patří koše s objemem cca 60 litrů.

Materiál

Výrobním materiálem je nejčastěji kov nebo plast, popřípadě kombinace obou materiálů. V menším množství jsou zastoupeny koše dřevěné nebo látkové.

  • Plast – levnější a lehčí materiál. Kvalitní koše jsou vyrobeny z odolného materiálu, při správném zacházení byste si měli vystačit s jedním modelem desítky let. Plastové koše jsou k dostání v mnoha barevných kombinacích.
  • Kov – nerezové koše jsou dražší a představují modernější variantu. Jestliže budete volit kovový koš, měli byste preferovat koše vyrobené z nerezové oceli. Ty jsou odolné vůči korozi a mají výborné hygienické vlastnosti.

Značka

Výrobců košů je celá řada, v případě levnějších mechanických košů nehraje výrobce až tak podstatnou roli. Opatrnější byste však měli být v případě bezdotykových košů. Ty jsou již přece jen složitější a dražší a oceníte tak jeho dlouholetou funkčnost. Předním výrobcem bezdotykových košů na odpad je Lamart, HiMAXX, Toro, Banguet nebo iQtech.

Cena

Cenu určuje výrobní materiál, způsob otevírá, objem i samotný vzhled koše. K nejlevnějším patří látkové podoby košů určené k třídění odpadu. Ty koupíte do 300 Kč, za tuto cenu jsou k dostání i plastové koše. Ty zpravidla koupíte od 250 – 500 Kč. Dražší jsou plastové koše na tříděný odpad a koše velkých rozměrů, jejich cena může vyšplhat k 1 000 Kč.

Nerezové koše zpravidla umožnují bezdotykové otevírání, čemuž odpovídá i jejich pořizovací cena. V závislosti na objemu se cena pohybuje od 1 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny odpadkových košů

Otázky a odpovědi

Co je sorter?

Pod tímto označením se ukrývají vestavěné koše na tříděný odpad. Umístit je lze na dvířka, k dostání jsou ve výsuvné podobě. Jejich předností je inteligentní design, výběr mnoha velikostí, sortery splňují veškeré hygienické standardy.

Jak vybrat koš na biodpad?

Koš na biodpad má několik podob. Může se jednat o nádobu, která je součástí koše na tříděný odpad. Nádoba je opatřena poklopem, součástí kterého je i filtr určený k pohlcování pachů.

Koupit můžete i samostatnou nádobu, která umožňuje ukládání bio odpadu do recyklovatelných sáčků. Ty lze i s odpadem hodit do kompostéru nebo kontejneru. I v tomto případě se jedná o bezzápachovou nádobu.

Kam umístit koš v kuchyni?

Pro umístění koše není žádné pravidlo. Koš lze umístit prakticky kamkoliv, kde nebude překážet. Nejoblíbenější jsou vestavěné koše, které jsou vždy po ruce a v místnosti nepůsobí rušivě.

Pokud nelze koš umístit do linky, bude nejlepší ho umístit do blízkosti pracovní plochy. Součástí kuchyňského odpadkového koše by měly být i sáčky na odpad. Nejpraktičtější jsou pytle s možností zatáhnutí.

Závěr

Odpadkový koš patří do každé domácnosti, mnohdy v bytech najdete více než jen jeden koš. Odpadkový koš může být vyroben z různých materiálů, volit byste však měli takový, který se vám bude dobře udržovat. Praktické je, pokud je součástí koše vnitřní vyjímatelná nádoby, kterou můžete snadno umýt. Způsob údržby si ohlídejte zejména u bezdotykových košů.

Odpadový koš vybírejte i s ohledem na jeho umístění. V kuchyni oceníte větší koš, do koupelny postačí menší koš, který by měl být opařen víkem. V pracovně si vystačíte i s košem bez víka a vybrat můžete i designový koš ze dřeva.

Odpadkové koše můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.dokose.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Odpadkový koš máme klasický, ale pořídila jsem k němu třídící koše a je to opravdu hodně praktické. Pro tento účel jsme koupili Sortibox, jsou to 3 velké koše nad sebou a každý má objem přes 20 litrů.

  2. Sice jsem odpůrce moderních hračiček, ale nakonec jsem pořídila bezdotykový odpadkový koš a je to naprostá bomba.

  3. Moc se mi líbí váš článek! :))

Přidat komentář

Recenzer
Logo