Umyvadla

Umyvadlo je základním prvkem každé koupelny. U umyvadla tráví každý během dne více či méně času. Umyvadlo není jenom místo určené k čištění zubů, kolem prostoru umyvadla jistě každý ocení prostor, který můžete využít k odkládání kosmetických přípravků vhodných k čištění pleti, své místo by měl mít v blízkosti umyvadla také kartáček na zuby a pasta.

Ať již vyberte jakékoliv umyvadlo, budou všechny výrobky splňovat svoji funkci. Nejdůležitější roli při výběru umyvadla hraje v tomto případě vzhled nejen umyvadla, ale i finální podoba koupelny. Před výběrem je tedy nutné vědět, kde přesně bude umyvadlo umístěno, zda si vystačíte s jedním nebo více kusy a kolik prostoru samotná koupelna nabízí.

Porovnat ceny umyvadel

Typy

Při výběru umyvadla narazíte na mnoho podob tohoto jednoduchého výrobku. Jednotlivé modely se liší vzhledem, funkčností i výrobním materiálem.

  • Závěsné umyvadlo – klasická a stále ještě nejoblíbenější podoba umyvadla, se kterou se setkal naprosto každý. Ne každému může u tohoto umyvadla vyhovovat viditelný sifon. Ten je možné ukrýt za polosloup nebo sloup.
  • Nábytkové umyvadlo – součástí tohoto umyvadla je skříňka. Tato umyvadla jsou velmi vhodná pro malé koupelny.
  • Zápustné umyvadlo – umyvadlo je umístěno pod deskou. Tyto umyvadla jsou velmi stylová a elegantní a těší se velké oblibě zejména u mladších ročníků. Zápustné umyvadlo nejlépe vynikne ve velké koupelně, velmi často jsou v desce zapuštěna alespoň dvě umyvadla. Deska vám poskytne velké množství prostoru pro odkládání různých kosmetických přípravků.
  • Polozápustné umyvadla – tato částečně zapuštěná umyvadla vyniknou v každé koupelně. Díky možnosti umyvadlo částečně zapustit, schováte sifon, což je pro mnohé praktičtější.
    Mísa – umyvadlo v podobě mísy se umísťuje na desku, díky tomu vypadá koupelně velice stylově. Tato umyvadla jsou oblíbená u těch, kdo preferují moderní styl bydlení.
  • Bezotvorové – patří do kategorie speciálních umyvadel. Těmto modelům chybí otvor pro baterii. Umyvadlo může mít podobu zápustného umyvadla i umyvadlové mísy. Bezotvorvé umyvadlo je vhodné pro nástěnnou baterii.
  • Jednootvorové – umožnuje připojení stojánkové baterie.

Materiál

Typickým výrobním materiálem je keramika. Tento materiál vám nabízí největší výběr. Ti, kdo si na klasiku nepotrpí, mohou koupit umyvadlo vyrobené z litého mramoru, kamene, dřeva, nerezu nebo skla.

Keramika

Keramická umyvadla mají nejčastěji bílou barvu. Jsou velmi oblíbená pro svůj klasický vzhled i nízkou pořizovací cenu.

Pro snadnější údržbu se doporučuje koupit keramická umyvadla s povrchovou úpravou, která zabraňuje ulpívání vody na stěnách. Díky tomu předejdete tvorbě vodního kamene. Tato umyvadla se však nesmí čistit agresivními čističi, doporučuje se je mýt pouze vodou a poté vyleštit do sucha bavlněnou utěrkou.

Kámen

Na výrobu kamenných umyvadel se používá žula, mramor, modrý kámen, korál nebo travertin. Tato umyvadla patří mezi luxusní, počítat musíte s vyšší pořizovací cenou i náročnější instalací. Tato umyvadla mají větší hmotnost a vyžadují speciální způsob uchycení.

Nerez

Nerez je materiál, který je typický spíše pro dřezy. V současné době však můžete koupit i nerezové umyvadlo do koupelny. Výhodou tohoto materiálu je vysoká odolnost, nevýhodou je náročná údržba.

Sklo

Pro náročné uživatele jsou k dostání i skleněná umyvadla. Tento materiál se postará o nevšední vzhled, avšak vyznačuje se velkou křehkostí a velmi náročnou údržbou.

Dřevo

Dřevěná umyvadla jsou určena pro nejnáročnější uživatele. Tento přírodní materiál je obecně velmi oblíbený a dřevěné umyvadlo je k dostání v mnoha podobách. Nevýhodou běžně dostupných umyvadel je opravdu vysoká pořizovací cena. Dřevěná umyvadla je možné čistit pouze vodou, v žádném případě není možné používat agresivní chemické čističe.

Beton

Tento materiál vám umožní vlastnit originální umyvadlo. Umyvadla mají tenké betonové stěny, povrch může obsahovat mikrotrhlinky nebo malé póry, které se postarají o jedinečný vzhled každého kusu.

Údržba je velmi jednoduchá, vnitřní stěny jsou dokonale hladké a kvalitní umyvadla mají i speciální povrchovou úpravu, která zabraňuje nasákávání vody. Ani betonové umyvadlo není možné čistit pomocí běžně dostupných čističů. Postačí pouze utěrka namočená ve vlažné vodě.

Smalt

Materiál působí na první pohled křehkým dojmem, smaltová umyvadla jsou však vysoce odolná. Jejich předností je i minimální náročnost na údržbu a odolnost vůči poškrábání.

Rozměr

Velikost umyvadla je opět čistě individuální záležitostí. Díky velkému výběru můžete koupit stylové umyvadlo do malé i velké koupelny. Za standardní se považuje šířka od 50 – 65 cm. Hloubka by pak měla být od 42 – 50 cm.

Jestliže pořizujete umyvadlu na WC, vystačíte se s umývátkem. Hloubka umývátek je obvykle okolo 22 cm a šířka od 35 cm.

Majitelé malých koupelen mohou vybírat užší umyvadla se šířkou od 50 – 55 cm, naopak ti, kdo vlastní velkou koupelnu, si mohou dovolit zakoupit i dvojumyvadlo. Šířka dvojumyvadel je v rozmezí 80 – 100 cm.

Značka

Mezi nejoblíbenější značky patří bezesporu JIKA, RAVAK, Geberit, Laufen, Kerasan, Duravit, Aqualine, Sapho a mnoho dalších.

Cena

Koupelnové umyvadlo ve své klasické podobě koupíte v rozmezí 700 – 2 000 Kč. Cenu ovlivňuje velikost a rozměr. Skleněná umyvadla vyjdou na 2 – 5 000 Kč, stejnou cenu můžete očekávat i u mramorových a kamenných umyvadel. Mezi dražší patří nerezová umyvadla, jejichž cena začíná na 4 000 Kč a nejdražší jsou umyvadla vyrobená ze dřeva. Jejich cena může být vyšší než 10 000 Kč.

Porovnat ceny umyvadel

Otázky a odpovědi

Lze pořídit skříňku pod každé závěsné umyvadlo?

Skříňka je součástí každého závěsného nábytkového umyvadlo. To ale neznamená, že všechna závěsná umyvadla vám umožní skříňku dokoupit dodatečně. Pokud uvažujete o dodatečném nákupu skříňky, myslete na to již při výběru umyvadla. V případě, kdy nebude možné skříňku dokoupit, budete si ji muset nechat vyrobit na zakázku.

Jaký rozdíl je mezi umyvadlem s přepadem a bez přepadu?

Přepad plní funkci bezpečnostní pojistku. Díky přepadu se nemusíte bát, že puštěná voda vytopí koupelnu. Umyvadlo s přepadem je ideální i pro ty, kdo jsou zvyklý prát choulostivé oblečení v ruce. Ti, kteří preferují celiství vzhled, ocení spíše umyvadlo bez přepadu. U těchto modelů však nebudete mít k dispozici pojistku, která přetečení vody zabrání.

Jak vybrat tvar umyvadla?

To, jaký tvar bude umyvadlo mít, závisí pouze na vašem vkusu. Současný trh vám umožňuje vybírat mezi kulatým, elipsovitým, obdélníkovým, čtvercovým i atypickým tvarem. Z hlediska údržby je ideální volit půlkruhové umyvadlo. V malé koupelně najde své místo rohové umyvadlo.

Závěr

Umyvadlo podtrhuje vzhled koupelny. Design hraje při výběru umyvadla tu nejdůležitější roli. Umyvadlo byste měli vybírat i podle způsobu údržby. V tomto ohledu jsou nejvhodnější keramická nebo smaltová. Nejvíce péče naopak vyžadují nerezová nebo skleněná umyvadla.

Dalším důležitým parametrem je praktičnost, v tomto ohledu lépe vycházejí umyvadla s přepadem. Praktická jsou také nábytková umyvadla se skříňkou. Skříňka může být součástí také rohových umyvadel. Aby se vám umyvadlo dobře používalo, mělo by být umístěno ve výšce 80 – 85 cm.

Umyvadla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.sanitino.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (56 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednala jsem podle hodnocení na Heurece umyvadlo Jika Ibon H8130110001041 a jsem nadšená. Je moc pěkné, elegantní a není zbytečně velké. Za mě vynikající koupě.

  2. Umyvadlo mám od firmy Ravak a jsem spokojená, nemám co dodat.

Přidat komentář

Recenzer
Logo