Jak vybrat ručník?

Nejoblíbenější typy ručníků

Ručníky jsou naprostou samozřejmostí, najdete je nejen v každé domácnosti, ale i na hotelích, penzionech a dalších ubytovacích zařízeních. O přítomnosti ručníku nikdo příliš nepřemýšlí, a mnozí ani příliš neřeší jejich výběr. Nejdůležitějším kritériem při výběru je tak nejčastěji vzhled, velikost a pořizovací cena.

Ručníky si však zaslouží vaši pozornost, a pokud uvažujete o nákupu nového ručníku, měli byste si zjistit alespoň ty nejzákladnější informace, co se výrobního materiálu týká. To nejdůležitější, co byste měli o každém ručníku vědět, naleznete na našité etiketě.

Etiketa by měla být součástí každého jednoho ručníku nebo osušky. Aby ručník dlouho vydržel a svoji funkci plnil opravdu svědomitě, je nutné vědět, jakým způsobem musíte o ručník pečovat.

Prohlédnout ručníky

Typy

Dnešní trh vám nabízí mnoho různých variací ručníků, které jsou vyrobeny z mnoha materiálů. Nejprve se tedy seznamte s různými typy, které můžete v domácnosti uplatnit.

Klasický ručník

Jedná se o nejběžnější velikost ručníků. Mezi klasické se řadí více velikostí. Někteří považují za klasický ručník o velikosti 30 x 50 cm. Takto velký ručník je určen na sušení rukou i obličeje. Další variantou jsou pak větší ručníky s rozměrem 50 x 90 – 100 cm. Větší ručník můžete použít i k sušení těla a vlasů. Obě varianty se pak velmi často vyrábí z rychleschnoucího materiálu.

Ručník na obličej

Obličej můžete sušit pomocí malého ručníku, který bude vyroben z velmi šetrného a na dotyk příjemného materiálu. Šetrné materiály mají zabránit zbytečnému dráždění obličeje. Součástí tohoto ručníku bude vždy poutko a ručník tak můžete zavěsit hned vedle umyvadla. Tyto ručníky lze koupit v mnoha barevných kombinacích.

Ručník na tělo

V koupelně mají své místo také velké osušky, které jsou určeny k otírání celého těla. Pro osušky je typický rozměr 70 x 130 – 140 cm. U těchto velkých ručníků je nejdůležitější savost. Na dotyk by měla být osuška vyrobena z velmi příjemného a hebkého materiálu. Z tohoto důvodu se na výrobu osušek používá nejčastěji froté, organická bavlna a bambus.

Dětský ručník

Své ručníky mají pochopitelně také děti. Ručníky pro děti se vyznačují menší velikostí a nejvíce se liší svým vzhledem. Pro dětské ručníky jsou typické pohádkové motivy, které udělají radost holčičkám i chlapcům. Kromě malého ručníku na obličej, můžete svému potomkovi pořídit i dětskou osušku.

Rychleschnoucí ručník

Rychleschnoucí ručníky patří do skupiny speciálních a jsou určeny především sportovcům. Tyto ručníky vynikají velkou savostí a jsou schopny pohlcovat i nepříjemný pach potu.

Pracovní ručník

Pracovní ručník je určen do náročných podmínek, důležitá je u něho především odolnost. Na dotyk tak nejsou pracovní ručníky příliš jemné a v tomto případě vás pravděpodobně příliš neosloví ani jejich vzhled. Pracovní ručník se však běžně používá v těžších provozech.

Plážový ručník

Opět se jedná spíše o větší plážovou osušku. Koupit můžete osušku, na kterou se vejde jedna i dvě osoby. Na tu si můžete lehnout a používat ji jako podložku. Díky tomu jsou plážové ručníky vyrobeny z velmi odolných materiálů a mohou přijít do kontaktu s kamínky nebo drsnější trávou. Také plážové ručníky by měli dobře sát a snadná by měla být i jejich údržba.

Hotelové ručníky

V hotelích najdete opravdu kvalitní a mnohdy až luxusní ručníky, které vynikají svojí odolností. U hotelových ručníků je velmi důležitá také savost. Na dotek jsou hotelové ručníky velmi hebké a příjemné.

Saunový kilt

Milovníkům wellness udělá radost saunový kilt. Tento speciální ručník lze zapnout a z těla vám díky tomu nespadne při žádném pohybu. Kilt je delší ručník, který sahá od hrudníku ke kolenům. Saunové ručníky se vyrábí z velmi příjemného savějšího materiálu.

Materiál

Na výrobu ručníků se používají různé materiály nebo kombinace materiálů. Nejčastěji narazíte na ručníky vyrobené z těchto materiálů.

Froté

Naprostou klasickou jsou froté ručníky. Froté ručníky budou k vaší pokožce velmi šetrné a nabídnou vám komfortní péči. Oblíbené jsou i pro svoji savost a měkkost. Froté ručníky se velmi často prodávají v různě velkých sadách. Ručníky se vyrábí v různých gramážích, která určuje jejich kvalitu a životnost. Froté ručník můžete prát při 60 °C.

Bambus

Velmi oblíbené jsou ručníky vyrobené z bambusového vlákna. Bambus se často přidává i jako druhý materiál. Výhodou bambusu jsou antibakteriální vlastnosti. Bambus brání množení bakterií i vzniku zápachu. Ručníky můžete prát při 40°C. Ručníky z bambusu jsou pevné a počítat můžete s jejich dlouhou životností.

Bavlna

Dalším velmi oblíbeným materiálem je bavlna. Bavlněné ručníky jsou velmi oblíbené pro svoji měkkost a savost. Bavlna může mít mnoho podob, podle toho, jaký materiál je použit, se mění kvalita a pořizovací cena.

Oblíbené jsou ručníky z organické bavlny, která je velmi měkká a příjemná. Tomuto materiálu však nijak nesvědčí vlhkost. Lépe schnout budou ručníky vyrobené z egyptské bavlny, která je považována za velmi luxusní materiál.

Mikrovlákno

Je syntetický materiál, který vyniká velmi dobrou savostí a rychlým schnutím. Na dotek je mikrovlákno velmi příjemné a oceníte i jejich vyšší skladnost. Ručník z mikrovlákna je tak ideální na cesty, ale z mikrovlákna se vyrábí i ručníky pro sportovce.

Polyester

Další syntetický materiál, který se na výrobu ručníků používá. Předností tohoto materiálu je dobrá savost a životnost, ale také nižší pořizovací cena.

Rozměry

Ručníky se prodávají v mnoha velikostech:

Na ruce a obličej jsou určeny malé ručníky s rozměrem 30 x 50 cm.

Klasický ručník má velikost 50 x 90 cm nebo 50 x 100 cm. Ručníky jsou určeny pro sušení rukou, vlasů i těla.

Osuška má nejčastěji rozměr 70 x 140 cm.

Plážové osušky jsou ještě větší, koupit můžete osušku s rozměry 90 x 160 cm, 90 x 180 cm a 100 x 150 cm.

  • Sady – koupit můžete jednotlivé kusy ručníků, nebo sady ručníků. V sadě najdete více ručníků různých velikostí. Zpravidla jsou to osušky, klasický ručník a ručník na obličej.

Gramáž

Informaci o gramáži musíte najít na každém ručníku. Uvedena je společně s výrobním materiálem a informací o způsobu údržby. Gramáž je údaj uváděný v gramech/metr2. Výše gramáže určuje, jak je ručník kvalitní a odolný. Ručníky s nízkou gramáží jsou náchylné k seprání a jejich životnost je opravdu velmi nízká. Za ideální se považuje gramáž alespoň 450g/m2 a více.

Značka

Koupit ručníky není žádný problém. K dostání jsou v mnoha specializovaných prodejnách i běžných supermarketech. Nabídka je opravdu bohatá, mezi značkami dominují ručníky Matějovský, Vesna, Carbotex, Cocoon, Bellatex, Lifefit a dalších výrobců.

Cena

Ručníkem budete muset vybavit každou koupelnu. V domácnosti najdete hned několik ručníků a osušek, proto je pro mnohé velmi důležitá i pořizovací cena. Nejlevnější ručníky koupíte za méně než 200 Kč. Za tuto cenu koupíte ručníky vyrobené ze všech běžných materiálů.

Oblíbené jsou i ručníky a osušky s cenou do 500 Kč. Ručníky mají dostatečnou gramáž a pyšnit se mohou dlouhou výdrží. Luxusní ručník a osuška může stát více než 600 Kč. Na jejich výrobu se používají ty nejkvalitnější materiály, které jsou velmi příjemné na dotek, mají vysokou gramáž a dlouhou životnost.

Porovnat ceny ručníků

Údržba

Ručníky vyžadují pečlivou údržbu. Do pračky patří i právě zakoupený ručník. Díky tomu, že nový ručník vyperete, se vlákna narovnají a zatáhnou. Jednotlivá vlákna navíc zbavíte prachu a veškerých dalších nečistot.

Ručníky lze prát při teplotě 40 nebo 60°C za použití běžných pracích prostředků. Použít můžete sypký prášek, ale více se doporučuje použít gelovou kapsli, která se v pračce dokonale rozpustí. V žádném případě byste však neměli používat aviváž. Použitím aviváže snížíte absorpční schopnost ručníků.

Otázky a odpovědi

Jaké ručníky patří k nejoblíbenějším?

Jednoznačně nejoblíbenější jsou ručníky vyrobené z bavlny. Bavlněné ručníky mají výjimečnou savost a oblíbené jsou i pro svoji hebkost. Koupit můžete ručníky vyrobené ze 100% bavlny. Nevýhodou 100% bavlny je delší doba schnutí.

V případě, kdy bude ručník schnout ve vlhké koupelně, nemusí nikdy proschnout úplně. Proto se bavlna velmi často kombinuje s bambusem nebo jiným materiálem, který problém se schnutím vyřeší.

Jaký ručník koupit do vlhkého prostředí?

Do míst bez přirozeného větrání se doporučuje pořídit ručníky vyrobené z bambusu. Bambus je antibakteriální, má antiseptické vlastnosti a je velmi odolný vůči plísním. Bambus je materiál vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou a alergiky. Bambus se používá i jako doplňkový materiál. Pokud chcete využívat všechny jeho pozitiva, měl by být jeho podíl alespoň 40%.

Jaká bývá gramáž ručníků?

Gramáž souvisí i s hmotností ručníku. Lehké ručníky mají gramáž do 350 g/m2. Lehké ručníky jsou vhodné pro občasné používání, nižší gramáž mají sportovní i cestovní ručníky. Za kvalitní jsou považovány ručníky s gramáží okolo 450 g/m2. Za luxusní jsou považovány ručníky s gramáží 550 g/m2.

Závěr

Výběr koupelnových ručníků jde ruku v ruce s interiérovým vybavením, vkusem i vašimi nároky. Výběr ručníků není příliš složitý, co se barvy týká, najdete na trhu prakticky jakoukoliv barevnou kombinaci. Při výběru se však zaměřte na etiketu, na které je uveden materiál a gramáž ručníku, což jsou nejdůležitější parametry. Každý z materiálů přináší určité výhody a nevýhody. Za kvalitní jsou považovány ručníky s gramáží alespoň 450 g/m2.

Ručníky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a 4home.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.dudlu.cz, www.softcotton.cz, www.vyprodejpovleceni.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (120 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Moc děkuji za velmi zajímavý článek, ani jsem neměla tušení, že se prodává tolik druhů ručníků. U nás má každý velkou osušku, žínku, ručník na otírání obličeje a hotovo. Co se týká materiálu, tak jednoznačně vede bavlna, protože si nedovedu představit, že bych si utírala tělo nějakou umělotinou.

Přidat komentář

Recenzer
Logo