Monopoly

Monopoly snad ani není třeba představovat. Je to populární desková hra, kterou zná opravdu celý svět. Hraje se snad v každé zemi a je oblíbená jak mezi dětskými hráči, tak dospělými. Jedná se naprostou klasiku, která je zdrojem zábavy celých rodin již po generace.

Ostatně v Americe patří k naprostým špičkám mezi hrami tohoto typu. Kde jinde můžete nakupovat pozemky, stavět různé budovy, a poté je pronajímat hráčům za poplatek.

Když umíte dobře taktizovat a pouštět se jen do rozumných obchodů a investic budete v průběhu hry postupně navyšovat svůj majetek. Ovšem stačí i jedna chybička, špatný odhad či spekulace, no a bankrot je na světě.

Porovnat ceny Monopoly

Nejlepší monopoly

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Monopoly Koně a poníci 100 % 438 Kč Zobrazit Megaknihy.cz
2. Hasbro Monopoly ele. bankovnictví 98 % 727 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Hasbro Monopoly Cheaters edition 97 % 499 Kč Zobrazit Pompo.cz
4. Hasbro Monopoly 91 % 499 Kč Zobrazit Nejlevnejsizbozi.cz
5. Hasbro Monopoly Junior 88 % 469 Kč Zobrazit Nejbaby.cz

Hra, která zabaví každého

Rodinná desková hra Monopoly je nejoblíbenější, nejpopulárnější a dá se říci, že snad i nejhranější hrou s dlouhou historií. Ta sahá až do roku 1943, kdy byla původní hra patentována a poprvé i vydána.

Autorem této deskové hry je Charles Darrow. Každé hry se může zúčastnit až 20 hráčů, přičemž minimální počet jsou 2 hráči. Co se týká věku, tam je doporučováno začít od 8 let. Celkově trvá taková hra 60 minut a více. Když na to přijde, můžete klidně hrát i 3 hodiny.

Je dobré zmínit, že Monopoly mají zápis v Guinnessově knize rekordů z roku 1999, kdy bylo prodáno 500 milionů kusů této hry. V současné době je vyráběna a distribuována společností Hasbro.

Jedinou oficiální licenci tak vlastní právě tato firma. To v praxi znamená, že pokud někde na trhu objevíte hru, jejímž vydavatelem není Hasbro, nejedná se o originální hru, ale pouze o její imitaci.

Ta patří k předním výrobcům her i hraček a těší se velké přízni spotřebitelů. U nás máme podobně zaměřenou hru a není to nic jiného, než Dostihy a sázky.

Co je principem hry

Pokud to vezmeme z obecného hlediska, tak principem či základním kamenem této hry je obchodování. Tedy nákupy, pronájmy a z toho následné výdělky. Samozřejmě, že se vám může během hry klidně přihodit i neplánovaná situace, kdy vás postihne bankrot.

Než k tomu dojde, tak je možné využít hypotéku, případně co nejlépe obchodovat s jinými hráči a zbavit je přebytečného majetku i financí. Vaším cílem je získat co nejvíce majetku od soupeře, aby naopak on zbankrotoval a jeho případné výhry spadly do klína vám.

Ve hře obchodujete s nemovitostmi, k placení se používají herní peníze, navíc se dají pořídit různé typy této hry a tím se liší také prostředí, kde se hra odehrává.

Varianty

Dá se říci, že podobně jako Lego, má i tato hra mnoho variant. Některé jsou vydávány čistě tematicky, jiné pak ve speciální edici. Pak existují i takové, co jsou pro děti do 8 let. Jaké varianty můžete objevit?

Oblíbené verze hry

 1. Monopoly Česká republika – jedná se o národní edici, když hráč obchoduje s českými městy. Navštěvují se nejzajímavější místa naší země.
 2. Monopoly Hra o trůny – inspirací je populární sága George R. R. Martina, kterou známe ze seriálu. Tato varianta hry je vhodná pro náročnější hráče, kdy dosáhnete až Železného trůnu.
 3. Monopoly Fortnite – tady půjde doslova o přežití, protože kromě obsazování nemovitostí, probíhají bitvy s vašimi oponenty a ještě utíkáte před bouřkou.
 4. Monopoly Banking – jestli zvolíte tuto verzi, tak zjistíte, že se tu k placení nepoužívají peníze jako takové, ale bezhotovostní platební karty. Hra má s pomocí digitálního bankovního počítače velmi rychlý spád.
 5. Monopoly Empire – jako hráč jste vlastníkem špičkových značek proslulých po celém světe a v klidu rozšiřujete své impérium. Ten hráč, který dokáže nejrychleji naplnit svou věž billboardy, se stává jasným vítězem.
 6. Monopoly Cheaters – tohle je tak trochu jiný styl hry, protože vaším úkolem bude co nejchytřeji a nejmazaněji obcházet herní pravidla. Jenže to musíte dělat tak, aby si toho vůbec nikdo nevšiml. Jinak totiž stačí jedna jediná chybka a jste ve vězení. Rozhodně je to varianta procvičující nejen chytrost, ale hlavně ostražitost a dobré nápady.

Podle místa vydání

 • Monopoly – Berlin
 • Monopoly – Europe
 • Monopoly – Chicago Edition
 • Monopoly – Japan

Tématická vydání

 • Monopoly – Golf Edition
 • Monopoly – Rugby World Cup Edition
 • Monopoly – Pokemon Edition
 • Monopoly – StarWars Edition
 • Monopoly – Simpsons Edition
 • Monopoly – Garfield Edition
 • Monopoly – Stargate Edition
 • Monopoly – Doctor Who Edition

Speciální vydání

 • Monopoly city
 • Monopoly cars
 • Monopoly revolution
 • Monopoly empire

Edice pro děti

 • Monopoly Junior
 • Monopoly Disney Junior

Pravidla Monopoly

Pro začátek není na škodu připomenout, že v základním balení hry Monopoly je k dispozici herní plán, 8 figurek, 28 karet Kupní smlouva, 16 karet Šance, 16 karet Pokladna, balík peněz Monopoly, 32 domečků, 12 hotelů a 2 kostky.

Jak na to:

  1. Jako hráč budete postupovat vždy o takový počet políček, kolik bude činit celkový součet čísel na kostkách, které vrhnete do hracího pole.
  2. Každý hráč, který vstupuje na dosud nikým nevlastněné políčko, může toto políčko zakoupit. Pokud ne, tak ho může bankéř prodat v aukci.
  3. Jakmile se hráč stává majitelem pozemku, začíná vybírat nájemné od všech hráčů, kteří svou figurkou vstoupí na jeho políčko a zastaví se na něm.
  4. Majitel může zároveň na svůj pozemek přistavit/přidat další budovy a tím zvýšit nájemné, které vybírá.
  5. Ve hře jsou také další karty, na kterých jsou uvedeny pokyny pro hráče a o vězení.
   Důležité je, aby hráč nezbankrotoval a postupně se v průběhu hry stal tím nejbohatším hráčem, k čemuž mu pomohou nákupy, pronájmy a prodej nemovitostí.

Porovnat ceny Monopoly

Monopoly Junior

Ten kdo někdy klasické Monopoly hrál jistě potvrdí, že je to dost náročná desková hra, se kterou mají občas potíže i dospěláci. Pro malé děti by taková hra byla značně těžká a většina z nich by si jí moc neužila.

To je také důvod, proč vznikla takzvaná dětská verze s názvem Monopoly Junior. Díky tomu si tak mohou tuto skvělou a všemi oblíbenou hru zahrát i naši nejmenší, kterým ještě nebylo 8 let. Na každé krabici konkrétní edice pro juniory je vždy přesně specifikován věk hráče, který může hru hrát. Ve většině případů je věk stanoven pro hráče od 5 let.

Jaký přínos bude mít tato hra pro děti:

 • Pomáhá jim s rozvojem strategického myšlení
 • Seznámí je, jak fungují tržní mechanismy
 • Naučí děti, jak správně používat peníze
 • Zjistí, jaká je hodnota nemovitého majetku
 • Poučí je o tom, jak kapitalizovat majetek
 • Vybuduje u něj pozitivní vztah k finančním prostředkům
 • Naučí děti, jak se dá obchodovat a nabízet předměty k prodeji

Monopoly Online

V dnešní době se většina her přesouvá do virtuálního prostředí. Je tedy jasné, že někdo vytvořil i takovou variantu hry Monopoly, kterou si můžete zahrát online. Však hry v online prostředí jsou stejně populární a žádané jako ty pro PC nebo Playstation.

Dnes se v hojné míře hrají různé hry také na chytrém telefonu. Jestli se kamarádíte s vyhledávačem Google.cz, stačí jen zadat do řádku pro vyhledávání Monopoly Online a najít si tu nejvíce vyhovující stránku, která vám bude dobře nabíhat s ohledem na vaše připojení. Záleží samozřejmě na tom, od jakého poskytovatele je vaše internetové připojení.

Monopoly můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Monopoly jsou naprostá pecka, naše rodina je miluje. Nakoupila jsem i jiné verze, než jen tu základní a jsou super. Rozhodně jestli chcete zábavu s deskovými hrami, pak jsou to jedině Monopoly v jakékoliv podobě. Momentálně jsem koupila elektronické bankovnictví Monopoly a je to bomba.

 2. Monopoly jsou snad tou nejlepší hrou co znám a hraje jí opravdu celá rodina. Nejlepší je sice ta klasická, ale vyzkoušeli jsme i další verze a spokojenost. Tahle hra je dokonale návyková.

 3. Manželka miluje stolní hry a Monopoly obzvlášť. Z toho důvodu jsem jí objednal Hasbro Monopoly pro všechny kdo neradi prohrávají a je nadšená. Určitě doporučuji, pokud nevíte co své paní koupit.

 4. Manželka kdysi koupila ty Hasbro Monopoly Classic a mně napadlo, k tomu ještě přikoupit Stavitelé a Cestu kolem světa. Všechny tři jsou parádní a pobaví se celá rodina.

 5. Děkuji za zajímavý článek, vůbec jsem neměla tušení, že se dají Monopoly hrát online. Nedávno jsem to zkusila a je to zábava, když si můžete zahrát po náročném dni v rámci služební cesty, ale klasický způsob hraní na stole stejně člověka baví víc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo