Karetní hry

Karty jsou stále velmi populární jak u dětí, tak u dospělých. Karty si mnozí balí na dovolenou, delší cestu, nebo si prostě zahrají s rodinou nebo přáteli u televize atd. První karetní hry se objevily již ve 12. století a to v Koreji a Číně. Do Evropy se dostaly až ve století 14. První zemí, ve které se karty hrály, byla Itálie, následovala Francie a Německo. Obliba karetních her stále rosta a v současné době se hrají prakticky po celém světě.

Ne vždy je však hraní karetních her vnímáno jako zábava. Nevýhodou jsou hazardní hry, kdy se do hry vkládají mnohdy nemalé peníze. Tento nešvar byl rovněž znám již v minulosti a karty ve 14. století dostaly přezdívku jako čertovy obrázky. Hráči karetních her byly v té době tvrdě trestání jak tělesnými tresty, tak pobytem ve vězení. Z toho vyplývá, že ačkoliv jsou karetní hry vnímány jako ideální zábava, nemělo by se to s nimi přece jenom přehánět.

Porovnat ceny karetních her

Nejlepší karetní hry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Mindok Duch! 96 % 319 Kč Zobrazit Maxikovy-hracky.cz
2. Mattel Uno 94 % 169 Kč Zobrazit Tera.cz
3. Albi Bang! Základní hra 94 % 359 Kč Zobrazit Knihcentrum.cz
4. Osadníci z Katanu: karetní hra 93 % 269 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Bonaparte Canasta 91 % 62 Kč Zobrazit Nejbaby.cz

Typy

Již bylo zmíněno, že karty mohou hrát děti a dospělí. Mnohé karetní hry není potřeba nijak zdlouhavě představovat, protože je zná snad každý. V mnoha rodinách se nachází mnoho podob karet, díky kterým si můžete užít rodinou zábavu. Karetní hry potrénují paměť hráčů, rozvíjí logické myšlení a postřeh. Díky hraní her se děti i mnozí dospělí učí dodržovat pravidla.

Pro děti

Mezi nejoblíbenější dětské hry patří pexeso, kvarteto, černý Petr, vole lehni, prší, žolíky a další. Vyjmenovat všechny hry není možné, proto se zaměříme na ty nejznámější a nejoblíbenější.

 • Záchod – notoricky známá karetní hra, která se od těch ostatních významně liší. Účelem hry je postavit jednoduchou stavbu, která představuje záchod. Poté na stavbu budete střídavě pokládat karty. Jestliže stavba během této činnosti nespadne, budete karty zase postupně odebírat. Tuto hru mohou hrát i velmi malé děti, které se učí trpělivosti a rozvíjí i motorické schopnosti.
 • Vole lehni – hra vhodná pro 3 až 4 hráče. Úkolem hráčů je posbírat 8 karet jednoho druhu.
 • Černý Petr – opět se jedná o notoricky známou a velmi oblíbenou hru, kterou mohou hrát i velmi malé děti. Prohrává ten, komu v ruce zůstane poslední karta. Zvolit můžete hry vhodnější pro holčičky, pro kluky nebo vybrat téma, které zaujme všechny děti. Oblíbení jsou Šmoulové, Mimoni, Pokémoni atd.
 • Kvarteto – kvarteto je další hra, kterou si může zahrát celá rodina, aniž by ji zajímal věk hráčů. Úkolem hry je nasbírat 4 stejné karty. Vyhrává ten, komu se podaří posbírat největší počet karet.
 • Žolíkové karty – tato hra již vyžaduje více přemýšlení a je tedy vhodná spíše pro starší děti. Ačkoliv jsme žolíkovi karty zařadili do kategorie dětských karet, jsou i žolíkovi karty oblíbené i u mnoha dospělých.
 • Uno – v současné době je právě Uno tou nejoblíbenější karetní hrou. Uno si mohou zahrát děti ve věku 7+. Hra se velmi podobá karetní hře Prší, i zde budete přebíjet karty podle čísel a barev. Vyhrává ten, kdo se zbaví všech svých karet jako první.

Pro dospělé

Prakticky všechny výše vyjmenované hry si rádi zahrají také dospělí, mnozí rodiče a prarodiče ani jinou možnost nemají. Dospělým jsou však určeny i další karetní hry, mezi které patří mimo jiné:

 • Mariášové karty – při posezení v hospodě si zejména pánové rádi zahrají mariáš. Jedná se o jednu z hazardních her, která se hraje o peníze. Lízaný mariáš si mohou zahrát 2 hráči, volený nebo licitovaný mariáš je zábava pro 3 – 4 hráče.
 • Poker – další celosvětově oblíbená hra, která je nejoblíbenější především v USA, což je země, ze které pokerové karty pochází. Poker se hraje se speciálními kartami, ale také s žetony. Chybět nesmí ani ruleta. Pokerové karty jsou jako jediné náročnější na prostor, celou sadu můžete koupit v pokerovém kufříku.
 • Tarotové karty – speciální karty nejsou určeny ke hře, používají se k věštění budoucnosti. Tarotové karty používají kartářky, ale koupit si je můžete i domů.

Rozdělení karet

Karetní hry se dělí do mnoha kategorií. Snad v každé kategorii jsou zastoupeny hry pro všechny věkové skupiny hráčů.

 • Klasické – tyto hry jsou známé všem. Mezi klasiku patří Kvarteto, Pexeso, Mariáš, Kanasta, Černý Petr, Bridž, Poker nebo Vykládací karty.
 • Naučné – během naučných karetních her se nejen pobavíte, ale také se i mnohé naučíte. Naučné hry obsahují různé otázky a na kartách najdete pochopitelně také správné odpovědi. Složitost otázek se odvíjí od věku hráčů a vybírat můžete i okruh otázek podle svého zájmu.
 • Strategické – ačkoliv si můžete myslet, že strategické karetní hry jsou určeny spíše dospělým, můžete zakoupit karty, které si mohou zahrát i 3 leté děti. Mezi oblíbené strategie patří především únikové hry a v popředí stojí také karetní hra Bang.
 • Párty – účelem párty karetních her je pobavit. Také párty hry mohou hrát již děti ve věku 10 let a velké množství karet je určeno dospělým. Mezi oblíbené párty hry patří Dědicové trůnu, Labilní jednorožci, Simpsons Family, Výbušní mimoni, Výbušná koťátka, Monopoly a další.
 • Tematické – předlohou tematických her jsou známé filmy nebo třeba počítačové hry. Koupit můžete hru Sherlock Holmes, Lucidity, Lost Ones, Divukraj, Salermo, Harry Potter, Kingswood atd.
 • Válečné – díky válečným karetním hrám se můžete stát indiány, vojáky i válečnými hrdiny. Válečné hry lze zařadit mezi strategické hry, tyto hry jsou komplexnější a patří k těm dražším. Mezi válečné karetní hry patří například Barbarossa Army, Vietman, Plains Indian Wars, Pacific War, Help Arrives a další.

Materiál

Materiál se mění s dobou, ve které se karty používají. První karty se vyráběly ručně a k jejich výrobě se používal pergamen, později papír. Výroba karet byla velmi náročná a karetní hry si tak mohla zahrát pouze šlechta.

Díky moderním technologiím a vynálezu tiskařského lisu jsou karty tou nejdostupnější zábavou vůbec. Výrobním materiálem je zejména tvrdý a odolný papír. Karty určeny dětem mohou být vyrobeny také z plastu.

Počet hráčů

Velké množství karetních her si mohou zahrát 2 hráči. Karty si můžete zahrát také jaké jednotlivec nebo naopak ve více lidech. Některé hry jsou vhodné pro 4 – 10 hráčů. Na každém baličku byste se měli dočíst, pro kolik hráčů je hra určena a najít byste měli i srozumitelná pravidla.

Značka

Karty koupíte v každém hračkářství, papírnictví, trafice nebo supermarketu. Při výběru karet se pravděpodobně zaměříte na vzhled a výrobce pro vás zase tak důležitý nebude. Přesto alespoň některé známé výrobce uvedeme. Mezi ty nejznámější patří Albi, Mattel, Mindok, Dino, Akim nebo třeba Rappa.

Cena

Karty patří mezi dostupnou zábavu. Balíček karet koupíte za 20 – 100 Kč. Za tuto cenu koupíte především klasické karetní hry. K nejdražším patří moderní strategické hry, jejichž cena šplhá i přes 2 000 Kč.

Porovnat ceny karetních her

Otázky a odpovědi

V jakém věku začít hrát karty?

S kartami mohou začít i děti ve věku okolo 2 let, pochopitelně záleží na dovednostech a schopnostech dětí. Pro ty nejmenší byste měli vybírat lehké a rychlé hry.

Oblíbený je záchod, hledání stejných karet, nebo si prostě svoje vlastní pravidla sami vymyslíte. Čím je dítě starší, tím složitější a delší může hra být. Oblíbené jsou karty typu Černý Petr, Kvarteto, Prší. Nejstarší děti i dospělí si rádi zahrají žolíky a v současné době je jednou z nejoblíbenějších her Uno.

Jaké jsou nejoblíbenější online karetní hry?

Karetní hry si můžete zahrát na počítači nebo mobilním telefonu. Mezi jednoznačně nejoblíběnější patří dlouhodobě Solitaire hry. Tyto hry si můžete zahrát sami, postavit se můžete počítači nebo si zahrát ve dvojici. Mezi další oblíbené online hra patří Canasta, Romm, Black Jack, Poker nebo Mau-Mau.

Vyplatí se domů koupit tarotové karty?

Obliba tarotových karet stále roste, stále více lidí by chtělo znát svoji budoucnost. Tarotové karty lze koupit v mnoha podobách a jejich součástí je i návod, který se detailně zaměřuje na význam všech 78 karet. Díky tomu si můžete karty vykládat i doma. Porozumět tarotovým kartám však není vůbec jednoduché, a zapojit musíte i svoji fantazii, intuici a moudrost. Ne každý tak tyto karty ocení a pro mnohé je koupě tarotových karet spíše zklamáním.

Závěr

Karetní hru můžete hrát několik minut nebo třeba hodiny. Čas hry je uveden na každém balíčku uveden, ale jedná se spíše o čas orientační. Mnohé karetní hry jsou všem známé, představu o čase, který jednou hrou strávíte tak budete mít již před nákupem.

Ačkoliv se může zdá, že čas hry není při výběru nijak důležitý, neměli byste ani tento údaj podceňovat. Zejména malé děti nebude dlouhá hra bavit, v této chvíli pak přestane být hraní karet zábavou. Dnešní trh nabízí opravdu neuvěřitelné množství karetních her, ne každá hra se vám však může trefit do vkusu. Ačkoliv pochopitelně můžete sáhnout po zcela nové hře, myslete na to, že klasikou rozhodně nic nezkazíte.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.svet-deskovych-her.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pokud jde o karetní hry, tak ty se u nás hrají již po mnoho generací. Nejvíce oblíbené jsou žolíky a mariáš, to se zabavíme klidně na celý víkend, zvlášť když třeba jedeme na chalupu a sejdeme se celá rodina.

 2. U nás jsou karetní hry velmi oblíbené, takže jak je někde nějaká nová hra tohoto stylu, hned jí objednávám a zabaví se celá rodina. I když upřímně, našim největším favoritem je jednoznačně poker, který hrajeme s manželem celá léta, co jsme spolu a naučilo se to už i naše potomstvo. Náš syn ovšem to je karbaník, protože tak jak on dokáže hrát poker, to ani my dva nedokážeme.

 3. Nově jsem si koupila domů hru Ducha a ta je fakt dobrá. Celá rodina se u této hry zasměje. Doporučuji si jí pořídit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo