Deskové hry

Člověče nezlob se, Z pohádky do pohádky, Sázky a dostihy, Scrabble a mnoho dalších. Deskové hry by neměly chybět ani v dnešní přetechnizované a uspěchané době v žádné rodině.

Hraní her je činnost, při které tráví rodina společný čas, což má pozitivní dopad na dospělé, ale především na děti. Hraní deskových her nepřináší pouze společně strávený čas a zábavu, u dětí při hře dochází k rozvoji představivosti, jemné motoriky, strategických dovedností, schopnosti vyjadřování ale také logického myšlení.

Při výběru deskových her hraje důležitou roli věk hráčů. Deskové hry nejsou určeny pouze malým dětem. Mnoho zábavy poskytnou straším dětem, teenagerům, dospělým i starším ročníkům.

Porovnat ceny deskových her

Typ

Základní rozdělení deskových her závisí na vztahu mezi hráči. Podle toho můžete vybírat mezi tzv. kompetitivními, kooperativními a all-vs-1 a dalšími.

Kompetitivní

Tyto hry patří k více rozšířeným, dá se říct, že každý hráč hraje sám za sebe a zvítězit může vždy jeden.

Kooperativní

V tomto případě se jedná o týmovou spolupráci. Podle toho, jak se týmu při hře daří, mohou všichni hráči zvítězit nebo naopak prohrát. Kromě kooperativních her si můžete zahrát i semi – kooperativní hry. Hru začínají hrát hráči jako jednotlivci, ale během hry se mohou spojit v jedem tým. Taková hra nemusí mít vítězů ani poražených.

All-vs-1

Tento styl hru vyžaduje výběr jednoho hráče, který představuje zlo a ostatní spoluhráči se ho snaží během hry zneškodnit.

Týmové hry

U těchto her proti sobě stojí dva nebo více týmů. Jedná se především o různé párty hry určené většímu počtu hráčů.

Skrytí zrádci nebo role

Hra se hraje opět v týmu, ale někteří hráči mají roli zrádců nebo mají jiné role. Úkolem ostatních hráčů je tyto zrádce odhalit.

zpět k obsahu ↑

Styl hry

 • Rodinné – tyto tradiční společenské hry jsou vhodné pro rodiny s různě starými dětmi, ale zábavu poskytují všem napříč generacemi. Najdete zde ty nejznámější hry, které znali již vaši prarodiče, a jejichž obliba nadále přetrvává. A kromě klasiky můžete vybírat z mnoha nových moderních podob.
 • Dětské – jsou určeny pro děti od 2 – 12 let. Při hře se děti učí trpělivosti, rozvíjí se jejich schopnost uvažování i jemná motorika.
 • Kostkové – hry, u kterých se neobejdete bez různých hracích kostek.
 • Postřehové – v tomto případě jde o postřeh, hra je rychlá a cvičí se při ní především paměť.
 • Vzdělávací – nebo také znalostní hry, při hře se většinou odpovídá na různé otázky nebo řeší různě obtížné kvízy. Zahrát si ji mohou starší děti i dospělí.
 • Strategické – stále větší oblibu získávají i strategické hry. Opět se jedná spíše o hry určené starším dětem nebo dospělým. Oblíbí se je především milovníci taktizování.
 • Párty – v těchto hrách nejde ani tak o výhru, jako o zábavu. V mnoha případech se hraje v týmech a hry jsou určené spíše pro starší hráče. Při hře se často plní různé úkoly.
 • Sběratelské – hry, jejichž účelem je získat co nejvíce sběratelských karet.
  Karetní – jedny z nejoblíbenějších her, jsou určené pro všechny věkové generace.
 • Hry na hrdiny – moderní deskové hry pro starší děti.
zpět k obsahu ↑

Určení

V současné době je na trhu opravdu obrovské množství deskových her a není tedy vyloučené, že se netrefíte do vkusu toho, komu budete hru pořizovat.

Před nákupem si proto raději zjistěte, o co se daná osoba zajímá a hru pak podle toho vybírat. Zejména při nákupu rodinných her je třeba zohlednit zaměření a věk všech dětí v domácnosti a výběr provést na základě kompromisu.

Ostuda není nechat si při výběru poradit kvalifikovanou osobou, nebo se spolehnout na různé uživatelské recenze. Současné deskové hry jsou velmi realistické, čemuž odpovídá i jejich pořizovací cena.

zpět k obsahu ↑

Počet hráčů

Odvíjí se od počtu členů rodiny nebo přátel. Ani v tomto případě není vhodné tento parametr podcenit. Klasické hry mohou hrát 2 – 6 hráčů, ale mnoho her je určeno dvojicím nebo naopak většímu počtu osob.

Partnerské hry budou moci hrát vždy jen dva hráči, naopak při různých strategických, postřehových nebo párty hrách je zapotřebí více hráčů. Informaci o počtu hráčů se dočtete na každém balení.

zpět k obsahu ↑

Časová náročnost

Délku hry určuje z velké části její obtížnost. Nemusí to však platit vždy. I při hraní některých jednoduchých dětských hrát, můžete strávit nad jednou partií poměrně hodně času. Zejména budete-li se muset neustále vracet na různé hrací pozice. I k této skutečnosti je tak třeba přihlédnout.

Ne každý má nekonečnou trpělivost nebo vždy dostatek času a upřednostní tak raději svižnější hru. Jinému naopak delší čas hraní jednoho kola nedělá potíž.

Přestože se nejedná o parametr, na který je možné se 100% spolehnout, bývá i hrací čas vyznačen na krabici. Při běžných hrách se čas pohybuje v rozmezí 30 – 40 minut, ale nad některými hrami můžete strávit i několik hodin času.

zpět k obsahu ↑

Značka

Velké množství všech různých deskových her koupíte od známých značek jako Albi, Mattel, Dino, Piatnik, Hasbro, Ravensburger, Spin Master, Mindok a mnoho dalších.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena závisí od propracovanosti a obtížnosti hry. Nejlevnější jsou klasické karty nebo pexeso. Zde se cena pohybuje do 100 Kč. Také klasické rodinné hry koupíte od 150 – 300 Kč. Dá se říct, že cenové rozpětí 100 – 500 Kč vám nabízí obrovské množství různých her od rodinných, dětských, párty či logických a vybere se tak každý méně náročný hráč.

Od 500 Kč je již možné koupit propracovanější strategické hry, které zaujmou i starší a náročnější děti. A koupit můžete i soubory her.

Hry určené pro starší děti od cca 12 let a opravdové náruživé hráče vás pak mohou vyjít na 1 – 2 a více tisíc Kč. Zde je již třeba vybírat podle vkusu. K dostání je mnoho podob historických her, ale také fantasy nebo hry, které vás odnesou ke hvězdám.

Porovnat ceny deskových her

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Co jsou aktivity hry?

Při tomto typu her je třeba vysvětlovat různé pojmy pomocí pantomimy, kresby nebo třeba opisu. Hra má specifická pravidla, mnohdy se při ní nesmí mluvit nebo nějak spoluhráčům při hádání pomáhat. Po vyřešení hádanky se vítěz posunuje na herním plánu o políčko vpřed.

Activity hry jsou dostupné všem věkovým kategoriím a patří i k oblíbeným párty hrám. Podle obtížnosti se pak mění hrací čas. Hru mohou hrát minimálně 2 hráči, více zábavy si však užijete s větším počtem hráčů.

Co je Ubongo?

Pod tímto názvem se ukrývá hra, jejíž účelem je ve vymezeném čase, který určují přesýpací hodiny poskládat různé tvary kostiček do vámi vybrané šablony. I tato hra má více úrovní a pobavit se tak při ní mohou děti i dospělí.

Co je Carcassone?

Jedná se o budovatelskou hru, kdy budete zakládat svoje vlastní město i měnit ráz krajiny. Během hry se sbírají body, které se sčítají až na samém konci a vítěz tak není v průběhu hry odhalen. Carcassone mohou hrát dva i více hráčů a hra umožňuje dokupování dalšího rozšiřování.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Při výběru deskových her přihlédněte k věku i zálibám jednotlivých hráčů. Designově koupíte hry, které na první pohled zaujmou děti všech věkových kategorií. Přihlédněte také k počtu hráčů i celkovému času.

U dražších a složitějších her se ujistěte, že je hra v českém jazyce. Některé hry vás mohou nalákat nižší cenou, po jejich rozbalení však můžete zjistit, že se jedná především o anglickou verzi. Tomuto nemilému překvapení předejdete při nákupu v kamenných obchodech.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

   Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


  Komentáře / diskuse / hodnocení

  GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz