Digitální zápisníky

Digitální zápisníky nahrazují klasické papírové zápisníky. Využití digitálních zápisníků je opravdu široké, poslouží při psaní poznámek doma, v práci i ve škole. Vhodné jsou i pro kreslení dospělých nebo dětí. Displej těchto zápisníků je sice poměrně tenký, přesto jsou zápisníky velmi odolné. O napájení zápisníku se stará malá baterie, která se může pyšnit opravdu velkou výdrží, a to v řádech několika měsíců.

Součástí zápisníku je i speciální tužka, kterou můžete při psaní i kreslení používat. Digitální zápisníky jsou poměrně jednoduchá zařízení, která se od sebe liší svojí výbavou a vlastnostmi. Před nákupem konkrétního modelu je tedy dobré vědět, co vše vám může zápisník nabídnout. V obchodech jsou zápisníky zastoupeny několika výrobci, každý z nich obvykle nabízí základní i pokročilejší provedení. Díky tomu mohou kvalitní zápisník používat i nenároční uživatelé v běžném životě, děti i studenti.

Porovnat ceny zápisníků

Typy

V obchodech jsou k dostání dvě velmi podobná zařízení. První skupinu tvoří digitální zápisníky, tu druhou digitální tablety.

  • Grafický zápisník – je jednodušší a cenově dostupnější. Primárně slouží k psaní poznámek a tvoření běžných obrázků. Zápisníky jsou vhodné pro běžné každodenní používání doma, v práci i ve škole. Jejich výhodou je i velká odolnost a koupit je můžete také dětem. Některé zápisníky poslouží i ke čtení e-knih.
  • Grafický tablet – tablet je zařízení, které slouží spíše výtvarníkům a grafikům. Grafické tablety nabízí specifické funkce, které běžný uživatel spíše nevyužije. V jejich neprospěch hovoří i mnohem vyšší pořizovací cena. Grafické tablety poslouží pro práci v grafických programech. Využít je můžete při tvorbě grafů, prezentací atd.

Velikost

Velikost zápisníku se vyjadřuje v palcích. Zápisníky jsou k dostání v několika velikostech a záleží pouze na vás, jak velký zápisník dokážete využít a kde všude ho budete chtít používat. Velikost úhlopříčku zápisníků bývá obvykle v rozmezí 8,5 – 14´´. Malé zápisníky jsou dostačující pro psaní nákupních seznamů nebo běžných poznámek. Velké zápisníky poslouží v práci i ve škole.

Napájení

O napájení zápisníku se stará ve většině případů knoflíková baterie. Koupit však můžete i zápisník s dobíjecí baterií a zvolit můžete i model, který lze napájet přímo ze sítě. Bateriemi napájené zápisníky vydrží na jedno nabití fungovat i několik měsíců.

Formáty

Zajímat byste se měli i o to, do jakých formátů lze kresby nebo poznámky přenášet. Nejčastěji můžete využívat formáty JPG, DOC, PDF, SVG, eHUB a další.

Své záznamy můžete rovněž exportovat do mobilu, počítače či tabletu drátově pomocí konektoru USB. Bezdrátový přenos dat umožňuje Bluetooth nebo Wi-Fi. Přenos dat zpravidla nabízí dražší zápisníky, v případě těch levnějších si svoje poznámky můžete například vyfotit nebo oskenovat.

Funkce a možnosti

Digitální zápisníky se od sebe liší především výbavou. S počtem funkcí rostou možnosti, jak zápisník používat. S počtem funkcí však roste i pořizovací cena, proto si nejprve ujasněte, zda si vystačíte se základní verzí, nebo využijete pokročilejší model.

  • Síla tlaku – zápisník může disponovat schopností rozpoznat sílu tlaku. To se hodí především při kreslení různě silných čar.
  • Zámek – díky zámku budete moci zápisník uzamknout. Nechtěným pohybem díky tomu nedojde k možnému smazání poznámek.
  • Paměť – určité množství svých poznámek si budete moci díky funkci paměti uložit a později se k nim vracet. Paměť obvykle není nijak velká, ale v některých případech zápisníky umožňují vkládání SD karty, která dokáže úložiště výrazně rozšířit.
  • Mazací tlačítko – pomocí tlačítka lze vše velmi rychle smazat.
  • Funkce čtečky/grafického tabletu – dražší zápisníky mohou spojovat hned několik různých zařízení.

Značka

Digitální zápisník můžete koupit od více známých výrobců. Dostupné, ale kvalitní jsou zápisníky Xiaomi, Sencor, Platinet, Tactical nebo Boogie Board. Více funkcí mohou nabídnout zápisníky Onyx, Apple, Evolveo nebo Wacom. Někteří výrobci na trh dodávají zápisníky v základním i pokročilém provedení. V současnosti je tím nejoblíbenějším výrobcem Sencor, který má nejlepší poměr cena/kvalita.

Cena

Digitální zápisníky jsou poměrně dostupnou záležitostí. Základní provedení je možné koupit již za cenu okolo 200 Kč. Za ty nejdražší pak můžete naopak zaplatit více než 9 000 Kč. Cenu zápisníku ovlivňují jednotlivé funkce. Výběr toho pravého zápisníku určují potřeby jednotlivců.

Porovnat ceny zápisníků

Otázky a odpovědi

Komu jsou digitální zápisníky určeny?

Digitální zápisník může najít své uplatnění doslova v každé rodině. Využít o můžete nejen při práci nebo ve svém volném čase, ale ideální je i na psaní každodenních vzkazů ostatním členům rodiny. Díky zápisníku již nebudete muset řešit nákup klasických papírků. Předností digitálního zápisníku je i malý rozměr, který vám umožní nosit zápisníky prakticky stále u sebe. Kreslením či psaním si tak můžete krátit dlouhé chvíle na různých místech.

Jakou funkci by měl digitální zápisník mít?

Digitální zápisníky nabízí různé funkce. Některé jsou praktické více, jiné méně. Z hlediska uživatelského komfortu je vhodné vědět, zda bude zápisník čitelný i při pobytu na přímém slunci. Žádaná je i možnost přenášet poznámky na další zařízení prostřednictvím Bluetooth nebo WiFi.

Jaký grafický zápisník koupit?

Grafické zápisníky jsou v obchodech zastoupeny v poměrně velkém počtu. Na displej můžete kreslit nebo psát tenkým perem tzv. stylusem. Základní modely budou vyhovovat všem, kteří zápisník potřebují ke kreslení nebo zapisování. Základní modely obvykle nemají paměť a napsané poznámky tak budete muset pro další použití oskenovat nebo vyfotit. Po zaplnění lze popsanou stránku smazat. Tyto modely obvykle stojí do 500 Kč a jsou určeny nenáročným uživatelům.

Jestliže máte na zápisník větší nároky, budete potřebovat zařízení s pamětí, které je možné propit s tabletem, mobilem nebo počítačem. Součástí těchto zápisníků již bývají pokročilejší funkce a často kombinují i více různých zařízení. Jejich cena je pak vyšší a v závislosti na možnostech začíná na cca 1 000 Kč.

Závěr

Používání digitálního zápisníku může být pro někoho zbytečné, proto je vhodné znát veškeré výhody tohoto zařízení. Tou největší je pozitivní dopad na ekologii. Díky zápisníkům můžete ušetřit lesy, protože již nebudete potřebovat klasické papírové bloky ani jiné zápisníky. Zápisníky jsou cenově dostupné a ve srovnání s častým nákupem papírových variant, vyjdou v konečném součtu levněji.

K dostání jsou v různých velikostech a vzít s sebou si je můžete prakticky kamkoliv. O napájení se postará klasická nebo dobíjecí baterie. V obou případech si můžete být jistí dlouhou životností. Na rozdíl od papírových zápisníků nabízí ty digitální různé praktické funkce a svoje poznámky můžete snadno přenášet i do dalších zařízení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám digitální zápisník Sencor a super. Je to praktický pomocník, na kterého je spolehnutí, neseká se, funguje, jak má, takže si nemám na co stěžovat.

  2. Objednal jsem si digitální zápisník od Xiaomi a super. Fakt maká skvěle, moc dobře se s ním pracuje, má dostatek funkcí a celkově jsem z něj hodně nadšený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo